Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα προσπαθησα να βαλω ενα προιον στο ebay.co.uk και οταν πηγα να ολοκληρωσω την διαδικασια μου εβγαλες το παρακατω μηνυμα ξερεις κανεις τι παιζει ??

ebay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Αν και είναι πολύ παλιό το topic θα κάνω μία προσπάθεια να ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

1)Πού είναι προτιμότερο να ανεβάσω τις αγγελίες στο ebay.co.uk ή στο ebay.com (ή μήπως είναι το ίδιο και έχει να κάνει μόνο με τις μονάδες μέτρησης πχ λίρες/δολάρια κτλ)

2)Όταν επιλέγω sell, στην σελίδα Create your listing και στην επιλογή Domestic Postage έχει διάφορες υπηρεσίες αποστολής, που αν δεν κάνω λάθος είναι αγγλικές (πχ Royal Mail). Υποθέτω ότι είναι αγγλικές αφού έχω μπει στην αγγλική έκδοση (.co.uk). Από τη στιγμή όμως που εγώ βρίσκομαι στην Ελλάδα και η κατηγορία Domestic Postage αφορά αποστολές εντός Ελλάδας, εγώ τι να επιλέξω?

3)Επίσης, στην κατηγορία International Postage πρέπει να επιλέξω τις υπηρεσίες που ξέρω ότι συνεργάζονται με την ντόπια υπηρεσία που σκοπεύω να στείλω εγώ? Πχ αν θέλω να στείλω με ΕΛΤΑ να επιλέξω Royal Mail International Standard το οποίο ξέρω ότι συνεργάζεται με ΕΛΤΑ? (νομίζω αυτό έχει απαντηθεί και σε κάποιο προηγούμενο post αλλά δεν είμαι σίγουρος).

4)Ισχύει κάποια χρέωση από το ebay πέραν της προμήθειας επί της πώλησης και ανεξάρτητα του αν πωλήθηκε το προιόν σου?

 

Ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις, έστω και σε μία από αυτές να πάρω απάντηση θα με βοηθούσε πολύ! Έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και κάποια από αυτά απαντώνται εν μέρει, κάποια άλλα όχι.

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2019 στις 4:40 ΜΜ, blaze9 είπε

Καλησπέρα,

Αν και είναι πολύ παλιό το topic θα κάνω μία προσπάθεια να ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

1)Πού είναι προτιμότερο να ανεβάσω τις αγγελίες στο ebay.co.uk ή στο ebay.com (ή μήπως είναι το ίδιο και έχει να κάνει μόνο με τις μονάδες μέτρησης πχ λίρες/δολάρια κτλ)

2)Όταν επιλέγω sell, στην σελίδα Create your listing και στην επιλογή Domestic Postage έχει διάφορες υπηρεσίες αποστολής, που αν δεν κάνω λάθος είναι αγγλικές (πχ Royal Mail). Υποθέτω ότι είναι αγγλικές αφού έχω μπει στην αγγλική έκδοση (.co.uk). Από τη στιγμή όμως που εγώ βρίσκομαι στην Ελλάδα και η κατηγορία Domestic Postage αφορά αποστολές εντός Ελλάδας, εγώ τι να επιλέξω?

3)Επίσης, στην κατηγορία International Postage πρέπει να επιλέξω τις υπηρεσίες που ξέρω ότι συνεργάζονται με την ντόπια υπηρεσία που σκοπεύω να στείλω εγώ? Πχ αν θέλω να στείλω με ΕΛΤΑ να επιλέξω Royal Mail International Standard το οποίο ξέρω ότι συνεργάζεται με ΕΛΤΑ? (νομίζω αυτό έχει απαντηθεί και σε κάποιο προηγούμενο post αλλά δεν είμαι σίγουρος).

4)Ισχύει κάποια χρέωση από το ebay πέραν της προμήθειας επί της πώλησης και ανεξάρτητα του αν πωλήθηκε το προιόν σου?

Ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις, έστω και σε μία από αυτές να πάρω απάντηση θα με βοηθούσε πολύ! Έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και κάποια από αυτά απαντώνται εν μέρει, κάποια άλλα όχι.

 

Δεν έχει σημασία σε ποιο ebay θα ανοίξεις λογαριασμό. Το ίδιο πράγμα είναι ΑΛΛΑ ισχύουν διαφορετικοί κανόνες για το domestic postage. 

Το ebay.com θεωρεί domestic τις πωλήσεις προς Αμερικανούς και το co.uk τις πωλήσεις προς Αγγλους. 

Από την στιγμή που είσαι Ελλάδα αυτό δεν πρέπει να σε απασχολεί. Όρισε το ίδιο πόσο σαν έξοδα αποστολής. 

Τελος έχεις 50 listing δώρο με συνολικά έσοδα 800-900 ευρώ τον μήνα. Για αυτά τα 50 χρεώνεται μόνο η προμήθεια % ανά πώληση 

Επεξ/σία από mrfan
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλή χρονιά. Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με το ebay; Θέλω να πουλήσω κάτι μεγάλης αξίας (μπορεί να φτάσει και τα 4χιλ € , είναι φωτογραφική μηχανή). Ισχύει αυτό το περίπου 17% που χρεώνει το ebay και σε τόσο μεγάλο ποσό; Η ασφάλεια του δέματος επιβάλλεται; Πέρα από τις προφανείς χώρες πχ Αφρική και ανατολική Ευρώπη ποιες άλλες αποφεύγω; Γενικά τι είναι αυτά που προσέχουμε σε μεγάλης αξίας αγγελίες πώλησης;. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφάλεια του δέματος σίγουρα επιβάλλεται και αποστολή μόνο με αξιόπιστη κούριερ και εννοείται ιχνηλάτηση δέματος με tracking number.

Μέχρι να το παραλάβει ο αγοραστής, την ευθύνη απ' όσο ξέρω την έχεις εσύ, ειδικά σε τέτοια ποσά.

Αν δεν παραλάβει (ή δεν έχεις κάπως απόδειξη ότι παρέλαβε) μπορεί να χάσεις και το δέμα και τα χρήματα.

 

Καλύτερα να προτιμήσεις αποστολή μόνο σε ΕΕ για τέτοιες μεγάλες αξίες, αλλιώς δεν γνωρίζω τι διαδικασίες απαιτούνται για πώληση σε τρίτες χώρες από άποψη γραφειοκρατίας (εφ' όσον δεν σταλεί σαν gift).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...