Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φόρους κρατάνε οι κυβερνήσεις.

 

Το paypal θα κρατήσει προμήθεια περίπου 4% για την συναλλαγή πάνω στην αξία προιόντος+μεταφορικά.

Υπολόγισε ακόμα ένα 12,4% ως προμήθεια του ebay.

 

ΑΝ πληρωθείς σε λίρες/δολάρια και θες να τα μεταφέρεις στην τράπεζα σου υπολόγισε άλλα 2,7% ως προμήθεια του paypal για μετατροπή συναλλάγματος + 3-4€ προμήθεια που θα κρατήσει η τράζεσα σου.

 

Ό,τι περισσέψει το κρατάς εσύ!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πουλησεις στο com απο τα ντολαρ που θα παρεις (πχ 100$) αφαιρεσε ενα 31% να δεις ποσα ευρω θα σου μεινουν στο τελος. (69€)

 

Ebay / paypal / ισοτιμιες

Πιστεύω πολύ υπερβολικό το 31% που λες..

Για το ποσο που μιλάμε θα του βγει 16.5-17% max.

 

Αν πουλήσει τελικα βγάζει μια κάρτα και τα τραβά εκεί με fee 0-2% ανάλογα την κάρτα. Κ μετα βγάζει με την ισοτιμία που προσφέρουν υπηρεσίες αυτές στις οποίες το fee μετατροπής είναι μηδαμινό.

 

Οπότε max 19% θα του βγουν όλα για να τα πάρει στο χέρι. 20% αν τα φαει σε αγορες με ευρώ μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν τελικά το μπομπινοφωνο μαζί με τά έξοδα αποστολής πωληθεί στα 900€ το καθαρό ποσό θα είναι γύρω στα 850€?

Αυτό κατάλαβες από τα προηγούμενα που είπαμε; :P Θετικό σε βλέπω.

 

Max 720ευρώ αν το προσέξεις για να χρησιμοποιήσεις τις πιο φθηνές χρεώσεις.

Αν βρεις να στο πουλήσει κάποιος για την καλή του την καρδιά που πληρώνει subscription στο ebay 775ευρώ καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Είμαι στην σελίδα του ebay uk. Create your listing. 

- Τι επιλέγω στο Domestic postage και τι στο International postage? Μόνο ευρώπη το θέλω.

- Ξέρει κανείς τι μεταφορικά βάζω? εννοώ επιλέγω την επιλογή economy int'l postage ή standard int'l postage? (ποια η διαφορά τους)

θα το στείλω με ελτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πολύ υπερβολικό το 31% που λες..

Για το ποσο που μιλάμε θα του βγει 16.5-17% max.

 

Αν πουλήσει τελικα βγάζει μια κάρτα και τα τραβά εκεί με fee 0-2% ανάλογα την κάρτα. Κ μετα βγάζει με την ισοτιμία που προσφέρουν υπηρεσίες αυτές στις οποίες το fee μετατροπής είναι μηδαμινό.

 

Οπότε max 19% θα του βγουν όλα για να τα πάρει στο χέρι. 20% αν τα φαει σε αγορες με ευρώ μέσω paypal.

31% ειναι αν πουλαει σε δολλαρια ..

Μιλαω για το ποσο που θα λαβει σε € ..

 

Εαν πουλαει σε € (σε ie de it fr ) τοτε θα λαβει περιπου 16% λιγοτερα σε σχεση με το νουμερο της αγγελιας ...

 

Εαν πουλαει ομως στο com σε $ τοτε το νουμερο σε € που θα λαβει θα ειναι 31% μικροτερο (λογω και ισοτιμιας)

Καλησπέρα.

Είμαι στην σελίδα του ebay uk. Create your listing.

- Τι επιλέγω στο Domestic postage και τι στο International postage? Μόνο ευρώπη το θέλω.

- Ξέρει κανείς τι μεταφορικά βάζω? εννοώ επιλέγω την επιλογή economy int'l postage ή standard int'l postage? (ποια η διαφορά τους)

θα το στείλω με ελτά.

Για ευρωπη στο co.uk βαλε standard ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πουλαει ομως στο com σε $ τοτε το νουμερο σε € που θα λαβει θα ειναι 31% μικροτερο (λογω και ισοτιμιας)

 

Και σου ξαναλέω δεν ισχύει αυτό. Και τους χειρότερους τρόπους αλλαγής ισοτιμίας 31% δεν φτάνει.

Ένα extra 2-3% (επιπλέον) είναι ανάλογα με το πως θες μετά να βγάλεις/ξοδέψεις τα λεφτά.

 

(αν σε ενδιαφέρει βέβαια το US κομμάτι με USD το EU να δεις τις χρεώσεις εκ νέου αυτά που σου λέω ισχύουν αρκετά χρόνια).

 

Απλά το επισημαίνω ξανά για να μην τρομάξει κάποιος αν το δει :) 

Η δυναμική των  ie de it fr είναι τόσο μικρή που όλοι προτιμούν τα πουλήσουν σε com ή co.uk που μπορεί να φύγει πιο γρήγορα.

 

Από εκεί κ πέρα ξεκάθαρα είναι θέμα επιλογών του καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου ξαναλέω δεν ισχύει αυτό. Και τους χειρότερους τρόπους αλλαγής ισοτιμίας 31% δεν φτάνει.

Ένα extra 2-3% (επιπλέον) είναι ανάλογα με το πως θες μετά να βγάλεις/ξοδέψεις τα λεφτά.

 

(αν σε ενδιαφέρει βέβαια το US κομμάτι με USD το EU να δεις τις χρεώσεις εκ νέου αυτά που σου λέω ισχύουν αρκετά χρόνια).

 

Απλά το επισημαίνω ξανά για να μην τρομάξει κάποιος αν το δει :)

Η δυναμική των ie de it fr είναι τόσο μικρή που όλοι προτιμούν τα πουλήσουν σε com ή co.uk που μπορεί να φύγει πιο γρήγορα.

 

Από εκεί κ πέρα ξεκάθαρα είναι θέμα επιλογών του καθένα.

Ρε συ δε με καταλαβαινεις :)

Βαζει κατι προς πωληση στα 100$ .

Ποσα ευρω θα παρει ?

 

100$ -17% (χονδρικα) απο fees ebay/paypal.

= 83$

Ποσα ευρω ειναι τα 83$ με τις λιστρικες ισοτιμιες του paypal ?

83 / 1.2 = 69 euro ..

Τα 100$ τις πωλησης εγιναν 69€ στην τσεπη του πωλητη ...

Ενας γρηγορος (χοντρικα) τροπος υπολογισμου λοιπον του τι ποσου τελικα θα λαβει καποιος που πουλαει στο ebay.com ειναι να αφαιρεσει 31% απο το νουμερο που ζηταει σε ντολαρ για να βρει το νουμερο σε ευρω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ευρω ειναι τα 83$ με τις λιστρικες ισοτιμιες του paypal ?

83 / 1.2 = 69 euro ..

 

 

Αυτό σου λέω μπορεί να τα βγάλει σε USD :P Προφανώς δεν μιλούσα για ισοτιμία paypal. 

Πχ payoneer κρατάει 1% μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
16 λεπτά πριν, Tsilikos είπε

Καλησπέρα παιδιά..Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα!! Θέλω να κάνω μια αγγελία στο ebay και δεν ξέρω το πως. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Διάβασες απο την αρχή του θέματος;;

είναι πολύ εύκολο να "ανεβάσεις" αγγελία στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tsilikos είπε

Καλησπέρα παιδιά..Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα!! Θέλω να κάνω μια αγγελία στο ebay και δεν ξέρω το πως. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

2 λεπτά πριν, coolerman είπε

Διάβασες απο την αρχή του θέματος;;

είναι πολύ εύκολο να "ανεβάσεις" αγγελία στο ebay

Προφανώς και όχι μιας και είναι όπως δείχνει βιαστικός B) 

Δημιουργία θέματος: Βοήθεια Αγγελίας στο Ebay και μέλος εδώ και 24' :rolleyes: 

 

Γιατί άραγε οι υπόλοιποι κάθονται και γράφουν ή διαβάζουν...; Είπαμε τα θέλουμε όλα έτοιμα :ph34r:

 

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δυο ερητησεις,

-Σε αγγελια προς προς πωληση στο ebay.co.uk γιατι δεν μπορω να αλλαξω το Item location σε Greece? και εχει σαν δεδομενο οτι βρισκεται στο Λονδινο?

-Και γιατι ενώ έχω ανεβασει την αγγελία δεν εμφανίζεται στην αναζητηση προιοντων

Επεξ/σία από fresh_now
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάνε revise το listing σου και κάτω κάτω θα δεις πως υπάρχει η επιλογή τοποθεσίας του αντικειμένου.

Απλά άλλαξε την.

Επίσης δώσε προσοχή στο αμέσως παραπάνω πεδίο όπου επιλέγεις σε ποιες χώρες θέλεις να πουλήσεις.

2. Κάποιες φορές μπορεί να πάρει αρκετές ώρες μέχρι να φανεί η αγγελία σου στις αναζητήσεις αλλά μου φαίνεται πιο πιθανό να έχει ρυθμιστεί το ebay σου ώστε να βλέπει μόνο τις αγγελίες που αποστέλλονται ελλάδα.

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...