Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά πάει στο iPhone 3GS. Απλά πιο αργά από ότι στα πιο νέα (αναμενόμενο). Το τρέχει ένας φίλος μου και δε μπορώ να πω ότι έχει αξιοσημείωτη διαφορά σε σχέση με το δικό μου iPhone 4. Εντάξει, είναι λίγο πιο αργό... αλλά λίγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

'Όταν ψάχνει ο περισσότερος κόσμος για να αγοράσει νέο υπολογιστή , ψάχνει να βρει πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και τα smartphones , υπολογιστές είναι (δεν ξέρω για τα iphone) Αλλιώς , λέγεσαι κορόιδο! Αυτό λέγεται: κοινή λογική , κάτι που δεν ισχύει για σας τους fashion victims (apple fanboys).

 

Κοίτα είχα το Galaxy S I και τώρα έχω το II. Αλλά τί να το κάνω φίλε μου το δυνατό hardware όταν η μαμά Samsung δεν δίνει σωστό φαί βλέπε android για να το αξιοποιήσω ? Για ποιό λόγο θέτεις εκτός το S I από το ics και γιατί βγάζεις ics για το S IΙ με ένα σωρό προβλήματα ? Να πάρω ο Genius τώρα το S IΙΙ και στο 12μηνο (με την παρουσίαση του ΙV) να μου δώσει ένα ακόμα update και τέλος. Αυτά δεν είναι σοβαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H samsung βλεπει οτι θα εχει πια εναν σοβαρο ανταγωνιστη, το iPhone 5. Η apple με το iphone 5 εκανε το homework της , αντεγραψε τον ανταγωνισμο κ μεγαλωσε την οθονη και εφτιαξε ενα κινητο που θα παει πολυ καλυτερα απο το iphone 4s που δεν ειχε και την καλυτερη πορεια.

 

Για αυτο η samsung βγαζει στοχευμενες διαφημισεις. Ειδε οτι εχει πιο σοβαρο αντιπαλο και οτι θα ειναι πιο δυσκολο να διατηρησει την πρωτοκαθεδρια της στα smartphone. Δεν ειναι τυχαια Νο1.

 

 

Επισης, τα χαρακτηριστικα ειναι απο τα βασικοτερα selling point του iphone:

το 4 διαφημιζε το ποσο πιο καλη οθονη κ αναλυση εχει το το 3gs

το 4s το ποσο πιο γρηγορο ειναι με τον διπυρηνο επεξεργαστη σε σχεση με το 4

το 5 το ποσο πιο γρηγορο ειναι (διπλασιες επιδοσεις σε cpu και γραφικα απο το 4s) και το ποσο σημαντικο ειναι η μεγαλυτερη οθονη σε σχεση με το 4s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε #2, με την πράσινη μπλούζα

 

φυσικά μετράνε τα χαρακτηριστικά , πάει πακέτο με την εμφάνιση, αν είναι έτσι ρε ΄φιλε γιατί αγοράζετε iPhone 4ς/5, αφού με το 4 είναι φτυστά

 

μην λέμε τα ίδια παιδιά... δίνεται μεγάλη έμφαση στην εμφάνιση αλλά και τα χαρακτηριστικά είναι ένα κριτήριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κινητά της apple είναι μακράν τα χειρότερα από τεχνικά χαρακτηριστικά και επιδόσεις, αυτό είναι γνωστό, γι'αυτό και η εταιρεία είναι σε θέση να έχει 800% κέρδη απ'τα σκουπίδια που πουλάει. Πολύ απλά έχει καταφέρει ένα πανίσχυρο brand name, αυτό είναι το μηλαράκι, που σημαίνει ότι ακόμα και σε κοπριά αν σταμπάρει το μήλο, σίγουρα θα βρεθεί κάποιο ζωντόβολο να την αγοράσει 1000000 euro (εεε θα του το πλασάρουν ως συλλεκτικό!). Η apple όσο καμία άλλη εταιρία λοιπόν πουλάει το όνομα της πανάκριβα και τίποτα άλλο (κατέχει ελάχιστες πατέντες στην τεχνολογία των κινητών), και καλά κάνει. Είναι γνωστό ότι οι συσκευές iphone έχουν τελικό κόστος γύρω στα 160-200$ και επειδή μπορεί τα πουλάει 650-700+ $. Φυσικά ο καθένας επιλέγει ότι του αρέσει.

 

Εγώ όμως παραδέχομαι απόλυτα τους Άγγλους καταναλωτές (και γενικά τους βόρειους, αλλά ειδικά τους Άγγλους) οι οποίοι παίζει να ναι οι μόνοι στον κόσμο που έχουν πραγματικά ξηλώσει τα @@ όλων αυτών των εταιριών (και ειδικά της apple που εκτός από iphone δεν έχει τι άλλο να πουλήσει) και έχουν αναγκαστεί να τους χαρίζουν στην ουσία τις 'καλές' τους συσκευές σε τιμή ξεφτίλα (συγκρίνοντας τα εγχώρια δεδομένα) γιατί πολύ απλά ο Άγγλος δεν υπήρχε περίπτωση να έδινε ούτε pound παραπάνω για το σκουπίδι, έστω και αν αυτό είχε το μηλαράκι της κολάσεως. Και βλέπεις εδώ τους ξυπασμένους τους Έλληνες, που ούτε γάλα απ'το super market δε τους βγαίνει να πάρουν με τις @@ που μας επέβαλαν οι προδότες, και κάθονται στα καφέ και συζητούν "αγάπη μου θα ψάξω να πουλήσω το iphone 4s, να τσοντάρω και κανά 450άρι euro απ'τη χθεσινή βίζιτα που έκανα και να παραγγείλω το iphone 5, τι λες εσύ?"

 

Και για να στηρίξω τα όσα είπα για τους Άγγλους, παραθέτω τα 24 μήνα deals που κάνει η Vodafone σε τρεις χώρες: Ελλάδα, ΗΠΑ και Αγγλία, για την απόκτηση του τελευταίου iPhone (στην Ελλάδα είναι iPhone 4S ακόμα). Επιλέχτηκαν τα πιο σχετικά deals μεταξύ των χωρών. Στους Άγγλους καταναλωτές φαίνεται να κάνει τα πιο ανταγωνιστικά deals, γιατί άραγε? Μήπως πρέπει σιγά-σιγά να αλλάξουμε καταναλωτική συμπεριφορά στην Ελλάδα?

 

 

1) Vodafone GREECE (Η Vodafone UK κατέχει το 99.8%). Σύνολο €4592,25:

 

Unlimited 175 (Δωρεάν προς άλλους: 1.200' ομιλία, 800 SMS. Απεριόριστα προς Vodafone και σταθερά. Δωρεάν 1.5 GB internet) + iPhone 4S 16GB:

 

€ 175,00 πάγιο/μήνα + κόστος συσκευής €392,25 για 24 μήνες = €4592,25

 

------------------------------------------------

 

2) Verizon Wireless USA (Η Vodafone UK κατέχει το 45%). Σύνολο €1988,21:

 

SHARE EVERYTHING $60 (+ $40 τέλη) (Απεριόριστη ομιλία + sms προς όλους. Δωρεάν 2GB internet) + iPhone 5 16GB:

 

$100.00 πάγιο/μήνα + κόστος συσκευής $199.99 για 24 μήνες = $2599,99 ή €1988,21

 

--------------------------------------------------

 

3) Vodafone UK. Σύνολο €1403.80:

 

Unlimited £47 (Απεριόριστη ομιλία + sms προς όλους. Δωρεάν 2GB internet) + iPhone 5 16GB:

 

£47 πάγιο/μήνα + κόστος συσκευής ΔΩΡΕΑΝ για 24 μήνες = £1128 ή €1403.80

 

--------------------------------------------------

 

Πληροφορίες από : http://www.vodafone.gr , http://www.verizonwireless.com, http://www.vodafone.co.uk

Επεξ/σία από prikismenos
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμεση αναβαθμιση δε νομιζω να εχουμε συντομα , γιατι το 20% ειναι μολις με ics και το 2% με jb (και πανω απο το 50 με 2.3)

επισης προς το παρον δεν υπαρχει και λογος απο αποψη χαρακτηριστικων και προβληματων

 

δυστυχως το ics δεν ηταν οσο καλο επρεπε γενικα και σε καποιες (δυνατες) συσκευες οπως το gs2 το port ειναι πολυ κακο και το κινητο σερνεται , για αυτο και σε τοσους λιγους μηνες βγηκε η 4.1 η οποια ειναι αυτο που θα επρεπε απο την αρχη να ειναι το ics

δεν ειναι τυχαιο που περα απο τις υπολοιπες βελτιωσεις που εγιναν (καποιες τις ανακαλυπτα μεχρι προχθες), τα φωτα επεσαν στο project butter.. πρωτη φορα ασχοληθηκαν σοβαρα με το ζητημα και εγινε "μεταμορφωση" σε σημειο που να καταλαβαινεις ποσο ανουσιο ειναι απο ενα σημειο και μετα να ασχολεισαι με specs και πυρηνες..

 

και οσοι καθονται και ασχολουνται ακομα με update σε ics κακως.. θα πρεπε να τη προσπερασουν τελειως αυτη την εκδοση οπως τα vista (ειναι τελειως αναλογη περιπτωση) και να πανε κατευθειαν στη σωστη

 

εχω βαλει στο galaxy s jelly bean και το κινητο πεταει,η ics ειναι πολυ πισω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

'Όταν ψάχνει ο περισσότερος κόσμος για να αγοράσει νέο υπολογιστή ' date=' ψάχνει να βρει πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και τα smartphones , υπολογιστές είναι (δεν ξέρω για τα iphone) Αλλιώς , λέγεσαι κορόιδο! Αυτό λέγεται: κοινή λογική , κάτι που δεν ισχύει για σας τους fashion victims (apple fanboys).[/quote']

 

Όταν ψάχνει ναι. Αλλα ο κόσμος που αγοραζει κάτι χωρίς να το ψάχνει είναι πολυ περισσότερος ..... Αν ο κόσμος μας έψαχνε γενικότερα δεν θα υπήρχε κάν αυτο το topic και ούτε η Samsung θα έκανε αυτή την διαφήμηση.

Εγω πάντως βλέπω ότι απευθύνεται στο 5% του αγοαρστικου κοινού που άλλωστε τόσο είναι στατιστικά περίπου οι "genius" σε αυτο τον πλανήτη. Οπότε αφου δεν θέλει να πουλήσει σε πολλούς είναι λίγο άκυρο να κάνει σύγκρισεις μπάς και γίνει μετάλλαξη του ανθρώπινου γένους...

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καταφέρνει η Samsung με τη συγκεκριμένη ανοησία; Να κάνει δωρεάν διαφήμιση σ' ένα προϊόν (iphone 5) που ήδη θεωρείται δεδομένο ότι θα κάνει ιστορικά ρεκόρ στις πωλήσεις. Γνωρίζαμε ήδη ότι το Samsung Galaxy SIII είναι ανώτερο σε επίπεδο τεχνικών χαρακτηριστικών. Το θέμα είναι το κατά πόσο θα πειστεί ο κόσμος ότι αξίζει τον κόπο να ξοδέψει τα λεφτά του γι΄αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Όταν ψάχνει ο περισσότερος κόσμος για να αγοράσει νέο υπολογιστή , ψάχνει να βρει πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και τα smartphones , υπολογιστές είναι (δεν ξέρω για τα iphone) Αλλιώς , λέγεσαι κορόιδο! Αυτό λέγεται: κοινή λογική , κάτι που δεν ισχύει για σας τους fashion victims (apple fanboys).

 

Δε με ενδιαφέρει ρε παλικάρι η γνώμη σου για μένα. Η εταιρία που προσπαθεί να μου πουλήσει πράγματα, χωρίς να καταλαβαίνει τις ανάγκες μου είναι το πρόβλημα. Τι να τον κάνω εγώ τον πιο γρήγορο επεξεργαστή; Αφού ότι εντολή δίνω στο iPhone 4, αυτό ανταποκρίνεται άμεσα! Θα θυσιάσω ένα ψαγμένο λειτουργικό (που, ανάμεσα σε άλλα, για αυτό έσκασα τα λεφτά, όχι για τους επεξεργαστές), για να ανοίγουν οι εφαρμογές μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα;

 

Προφανώς, το πρόβλημα είναι ότι και η Samsung σκέφτεται ακριβώς όπως εσύ και λέει "άμα αυτές είναι οι ανάγκες σας 25+ εκατομμύρια άνθρωποι, είστε όλοι κορόιδα". Κι έτσι εμείς ξεμένουμε με την Apple και δεν έχουμε ανταγωνισμό και επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει στο galaxy s jelly bean και το κινητο πεταει,η ics ειναι πολυ πισω ....

Ποια rom και ποσο καιρο την δουλευεις?

Επειδη αυτην την κουβεντα την ακουγα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ και για τις διαφορες custom ics και ταλαιπωρηθηκα αδικα δοκιμαζοντες τις και διαπιστωνοντας τα αντιθετα απο οσα λεγανε, μιλας για καρα-stable καταστασεις και κανενα απολυτως ενοχλητικο bug στην καθημερινη χρηση?

 

Παντως να ξερεις, δεν ειναι jelly bean αυτο που φορας, ειναι κατι σαν jelly bean. Απτη στιγμη που δεν εχει υπαρξει kernel jelly bean για το i9000 οι διαφοροι developers απλα προσπαθουν να φτιαξουν εναν κωδικα που να φερνει σε jelly bean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και το άλλο πάνω στο πρόβλημα που αναφέρω.

 

Μια μέρα πέτυχα ένα άρθρο στο ίντερνετ, που έγραφε ότι το iPhone, όταν ανοίγεις μια εφαρμογή και αυτή φαίνεται πως ανοίγει άμεσα, στην πραγματικότητα αυτό που σου δείχνει είναι μια παγωμένη εικόνα που έχει κρατήσει (σαν thumbnail) και απλά μέχρι εσύ να κάνεις την επόμενη επιλογή σου και να πατήσεις με το δάχτυλό σου, έχει φορτώσει στο background το πρόγραμμα (το πραγματικό, όχι απλά μια εικόνα) και έτσι η διαδικασία φαίνεται συνεχόμενη στο χρήστη.

 

Το άρθρο αντιμετώπιζε αυτό το πράγμα σαν αρνητικό! Επειδή λέει, ξεγελάνε το χρήστη για να νομίζει ότι η συσκευή είναι πιο γρήγορη. Και τι το κακό έχει αυτό ρε μπαγλαμά; Μακάρι εγώ να νομίζω ότι το κινητό μου είναι ταχύτατο και μη σώσει και είναι στην πραγματικότητα! Εγώ θέλω να νιώθω ότι η λειτουργία του είναι απρόσκοπτη, δε με ενδιαφέρει πως θα το πετύχει αυτό η συσκευή.

 

Τέτοια πράγματα, μπορεί να κάνει η Samsung; Τέτοια ψάχνουμε! Πολύ απλός και γρήγορος τρόπος, να αναβαθμιστούν τα τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε με ενδιαφέρει ρε παλικάρι η γνώμη σου για μένα. Η εταιρία που προσπαθεί να μου πουλήσει πράγματα' date=' χωρίς να καταλαβαίνει τις ανάγκες μου είναι το πρόβλημα. Τι να τον κάνω εγώ τον πιο γρήγορο επεξεργαστή; Αφού ότι εντολή δίνω στο iPhone 4, αυτό ανταποκρίνεται άμεσα! Θα θυσιάσω ένα ψαγμένο λειτουργικό (που, ανάμεσα σε άλλα, για αυτό έσκασα τα λεφτά, όχι για τους επεξεργαστές), για να ανοίγουν οι εφαρμογές μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα;

 

Προφανώς, το πρόβλημα είναι ότι και η Samsung σκέφτεται ακριβώς όπως εσύ και λέει "άμα αυτές είναι οι ανάγκες σας 25+ εκατομμύρια άνθρωποι, είστε όλοι κορόιδα". Κι έτσι εμείς ξεμένουμε με την Apple και δεν έχουμε ανταγωνισμό και επιλογές.[/quote']

 

Νομίζω ότι το iPhone έχει πιο γρήγορο επεξεργαστη, γιατι αν και κατασκευάζεται απο την Samsung δεν αναφέρεται κάν στην διαφημιση παρα μόνο η ram. Άνετα θα μπορουσε να το βάλει στην λίστα αλλα επειδη προκειται για κάτι μη συγκρισιμο, εξαιτίας του custom design του, που τελευταίες πληροφορίες λένε ότι ξεφεύγει απο αυτο του cortex A9 ή Α15, το έχει κάνει γαργαρα...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το iPhone έχει πιο γρήγορο επεξεργαστη, γιατι αν και κατασκευάζεται απο την Samsung δεν αναφέρεται κάν στην διαφημιση παρα μόνο η ram. Άνετα θα μπορουσε να το βάλει στην λίστα αλλα επειδη προκειται για κάτι μη συγκρισιμο, εξαιτίας του custom design του, που τελευταίες πληροφορίες λένε ότι ξεφεύγει απο αυτο του cortex A9 ή Α15, το έχει κάνει γαργαρα...

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Όλοι ανησυχούμε ότι η Apple θα μπει στη διαδικασία να λειτουργήσει όπως ο ανταγωνισμός. Ειδικά τώρα που πέθανε ο Jobs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...