Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί χρειάζεται κάποιος από το κινητό του;

 

ταχύτατη πρόσβαση σε υπερσύγχρονες εφαρμογές, πληθώρα ποιοτικών apps, φυσικά υπεραπλή και ταυτόχρονα πλήρη πρόσβαση σε λειτουργίες τηλεφώνου, sms, email, ποιοτικό music και movie player.

 

Το iphone παίρνει στα παραπάνω άριστα. Απλότητα, πληρότητα και ταχύτητα.

 

Η συνταγή έχει πετύχει και η apple δεν επαναπαύεται. Συνεχίζει κάθε χρόνο να βγάζει νέα μοντέλα έτσι ώστε να είναι -κοντά- στην κορυφή ΚΑΙ στα specs

 

Εγώ έχω το ipad 1, ταμπλέτα 3 ετών και ακόμα είναι αναντικατάστατο και έχει γίνει το αγαπημένο tool-gadget για όλη την οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άντε να πώ κι εγώ την άποψή μου.

Βασικά, χρησιμοποιώ το Blackberry (Bold 9700) αυτή τη στιγμή και είμαι οπαδός των PC καθότι είμαι βέβαιος για την ανωτερότητα των Windows σε σχέση με το λειτουργικό της Apple (πέραν της τεράστιας ποικιλίας software στα Windows).

 

Μάλιστα, κορόιδευα τους Apple users και γέλαγα με την αφέλειά τους να πληρώνουν ένα κάρο λεφτά για τα προϊόντα της.

 

Τώρα θα πάρω i-Phone 5!

Γιατί;

Για τους εξής απλούς λόγους:

- Έχω πειστεί από τις μαρτυρίες ότι είναι σταθερό και απροβλημάτιστο στην χρήσή του.

- Έχει ΕΝΑ λειτουργικό και δεν θα χρειαστεί να γίνω expert σε λειτουργικά Android και σε συνεχείς ρυθμίσεις. Δεν επιστρέφω στο παρελθόν των Windows δηλαδή.

- Οι πάντες βγάζουν apps πρώτα απ' όλα για το i-phone. Έχω βαρεθεί να κοιτάζω apps που να είναι πάντα για i-phone, συχνότατα για Android και σπανίως για Blackberry.

- Είναι όμορφο. Όποιος διαφωνεί έχει κακό γούστο, τελεία και παύλα.

- Είναι ΙΝ και δεν είναι κακό αυτό. Γιατί δηλαδή να μην χαίρομαι να το κρατώ, όπως θα χαρώ αν φορέσω ένα σένιο κουστούμι Boss;

 

Άποψή μου είναι ότι αφού κατάφερε να πείσει και εμένα η Apple, που αντιπροσωπεύω τον δύσκολο πελάτη, τότε το μέλλον είναι όλο δικό της και δεν έχω λόγο να μην ακολουθήσω.

Ένας «οπαδός» οποιασδήποτε πλευράς, δεν είναι ποτέ δύσκολος πελάτης για οποιαδήποτε εταιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχχα ωραια η samsung. Το ιδιο κινητο το κυκλοφορει μια με 1γιγα ραμ, και μετα με 2!! Το ιδιο κινητο, το κυκλοφορει με διαφορετικα οπτικα στην καμερα, με αποτελεσμα διαφορετικες επιδοσεις!!

Κι εχει μετα την ιδεα να επιτεθει γι ακομα μια φορα στην apple συγκρινοντας το s3 με το iphone.

 

Βεβαια εκανε κι η htc μια ωραια "μαγκια" με το one s οπου το κυκλοφορει με διαφορετικους επεξεργαστες γιατι λεει δεν ειχαν αρκετο αποθεμα απο τον πρωτο, τον καλυτερο.

 

 

Ο,τι να ναι.

 

Και για τα bugs που αναφερθηκαν... Το κινητο μου ειναι το arc και πριν συμπληρωθει ενας χρονος χρηστης, μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που το πηρα. Κι επειδη αρκετοι φιλοι εχουν μεσαιας κατηγοριας smartphones, κατι samsung και sony ericsson σου βγαζουν τη πιστη με τα κοληματα τους, εκτος βεβαια κι αν τα χρησιμοποιεις μονο για sms, κι εχεις 2-3 apps μεσα. Κι ειναι λογικο αφου βλεπεις ακομα και τα ακριβοτερα κινητα, να ζοριζονται εστω κι ελαχιστα, σε καποια σημεια, λογω λειτουργικου.

 

Το s3 σαν αισθηση στο χερι δε μου αρεσει καθολου, ισα ισα η πισω glossy επιφανεια με κανει να φοβαμαι οτι θα μου γλιστρησει απο το χερι. Σαν ταχυτητα ειναι παρα πολυ καλο και μαλιστα αυτη τη στιγμη ειναι υποψηφιο μαζι με το iphone για αγορα , για μενα. Ομως επειδη ακριβως ενδιαφερομαι, και το παρακολουθω απο τη στιγμη που κυκλοφορησε, εχω διαβασει ολα τ αρνητικα γι αυτο. Ξερω ας πουμε οτι υπαρχει μια μικρη καθυστερη στο ανοιγμα του dialer οπως επισης και με reload του widget καιρου. Πιστευω αυτα να λυθουν με την αναβαθμιση. Η φωτεινοτητα του επισης κατω απο τον ηλιο ειναι τραγικη, σε σημειο που καποιοι το εδωσαν για να παρουν hox.

Η htc παρουσιασε μια εξαιρετικη συσκευη, το hox, το οποιο μολις πηρε την αναβαθμιση, σε ταχυτητα ηταν στα ιδια επιπεδα με τον γαλαξια, και μαλιστα εχοντας και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

Το τελειο κινητο δεν υπαρχει , και δε πρεπει ν αφηνουμε τις εταιριες να μας κοροιδευουν. Πρεπει ο καθενας να ψαχνεται αρκετα και να παιρνει αυτο που θ ανταποκρινεται περισσοτερο στις αναγκες του.

 

Α κι επισης, ειναι λιγο ατοπο να συγκρινουμε το iphone με το galaxy, τη στιγμη που δεν εχουν ιδιο μεγεθος οθονης και συνολικο.

 

Sent from my new iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν θα πέσει μήνυση για το LTE

 

Ας είναι καλα η Qualcomm. Έδωσε τσιπ επικοινωνίας δικο της και πιθανότατα - υπόθεση κάνω- τον snapdragon(krait), αλλα με την apple να του βάζει powervr gpu και να τον ονομάζει A6....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω οτι το iphone δεν κολαει δεν κανει δεν δεν δεν (για αρνητικα λεω)γιατι αραγε? εφοσον η εταιρια apple δεν σου δινει προσβαση στο λειτουργικο και τρεχεις οτι διεργασια/app σε user/sandbox mode λογικο δεν ειναι να μην κολαει? οταν εισαι noobas και δεν ξερεις τι σου γινεται καλυτερα να παρεις ενα κινητο οπως το θρυλικο νοκια 3310 με κουμπακια και θα σου μεινουν και 690 ευρω στο χερι αν θες να το παιξεις σενιος παρε 700 ευρω iphone χρησιμοποιησε τις 5-6 στοκ εφαρμογες παρε του και μια θηκη 30 ευρω (ε τι 700 ευρω το πηρες...) και παραδεξου οτι δεν εχεις ιδεαααα αν τωρα εχεις καποιες γνωσεις developing δεν δεχομαι να ακουω οτι το ANDROID ΚΟΛΑΕΙ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ εσυ δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις....ακου εκει κανει κλησεις μονο του....και ειναι και dev αυτος που τα λεει και καλα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται παντως το κινητακι μου να μην κανει τιποτα απο τα παραπανω που αναφερεις ειναι αποριας αξιο.Και να πω οτι εχω κανα τερας επεξεργαστη παει στο καλο.Ενα ταπεινος μονοπυρηνος στο 1g ειναι.Ουτε κολληματα εχω συναντησει,ουτε sudden sleep εχει κανει ποτε(τι ειναι αυτο; ),ουτε ιο εχει κολλησει,ουτε Print screen και απο οσο ξερω ουτε κλησεις εχει κανει ποτε μονο του,παντα με ρωταει:"αφεντικο γνωρισα ενα γκομενακι σημερα να κανω μια κληση μπας και σμπρωξω και εγω ο κακομοιρης;"

 

Μαλλον ετυχα στην περιπτωση ετσι;Παντως τοσοι γνωστοι μου εχουνε αντροιντ και κανενας δεν μου εχει αναφερει κατι απο τα πανω.

 

 

Οσο για την πλαστικοκατσκευη,το πλαστικο σαν υλικο εχει καποια ελαστικοτητα,το γυαλι παλι.......Εμενα για παραδειγμα εχει φαει πολλες μα παρα πολλες τουμπες.Αρκετες απο αυτες δε χωρις θηκουλα.Ποτε δεν εσπασε κατι.Μια φιλη μου παλι πηρε το αηφον(4s αν θυμαμαι καλα) και την τριτη μερα της εφυγε απο τα χερια(χωρις θηκη)..........κρακ(!!) ολη η πλατη.Επισης υπαρχουν απειρα drop tests στο youtube.Δεν λεω οτι το πλαστικο ειναι ποιοτικοτερο απο το γυαλι ή σου δινει καλυτερη αισθηση στο χερι,απλα οτι σε τουμπιτσες απο λαθακια που συμβαινουν σε ολους μας καθημερινα το πλαστικο εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να επιβιωσει.

 

Φιλικα,δεν ειμαι φαν καμιας εταιρειας,ο καθενας παιρνει οτι γουσταρει.

 

δε γνωρίζω, αλλά έχει αστάθεια το android γενικότερα, αν googlάρεις αυτά που σου έγραψα θα βρείς αρκετές περιπτώσεις, το κύριο αίτιο για κλήσεις/print screen είναι λογικά συγκεκριμένες εφαρμογές, άρα το πρόβλημα μεταφέρεται στο play store.

 

και εγώ ικανοποιημένος είμαι γιατί δε με χαλάει να στήνω και να ψάχνομαι με widgets, ούτε κάποια στιγμή να πειραματιστώ με custom ram, απλα για το μέσο χρήστη είναι αρκετή ταλαιπωρία :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Says who?

Μιλας για custom roms που απλως μοιαζουν σε ics για τις οποιες πρεπει να θυσιασω διαφορα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου (αναλογως την version που θα επιλεξω, πχ το fm radio ειναι στανταρακι σε ολες και τα υπολοιπα πανε αναλογα την rom) και παραλληλα να οπλιστω με αρκετη υπομονη για τα bugs που θα αντιμετωπιζω σε καθημερινη βαση απο εναν κακογραμμενο custom και beta κωδικα που ως στοχο θα εχει απλα να μοιασει σε ics κυριως στα visual θεματα? Δοκιμασα 3 roms, καμια δεν κρατησα παραπανω απο 1 βδομαδα και γυρισα σε gingerbread.

 

Σε καθε περιπτωση, το ics στο οποιο αναφερεσαι δεν αφορα την εταιρεια samsung, η εταιρεια απλως σταματησε την υποστηριξη στο κινητο σχετικα συντομα μετα την κυκλοφορια του.

Το cyanogenmod το ξέρεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1778526

http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=Main_Page

 

αα και για το fm,παραλίγο να το ξεχάσω!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5taWtlcnNtaWNyb3MuZm1fdW5sb2NrIl0

 

άμα έχεις root,επικοινωνεί με το hardware του κινητού και έχει ραδιόφωνο.

 

 

http://www.dailymobile.net/2011/12/22/samsung-galaxy-s-running-the-latest-android-4-0-ice-cream-sandwich/

 

Να λοιπόν που έκανα κάτι καλό για το galaxy s σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αμερικάνικη αγορά είναι η διαφήμιση, αλλά "τσιμπάει" και δω πολύς κόσμος... Χαλαρώστε λίγο η Apple συνεχίζει να τα κονομάει χοντρά με κάτω από 20% της αγοράς και το Android την καπέλωσε με 60+% σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Έχουν διαφορετική στρατηγική και πολλούς fans να troll-άρουν.

Είναι άδικο οι χρήστες του iPhone να μιλάνε για πλαστικούρες γιατί δεν έχει μόνο πλαστικούρες στο Android. Το Android έχει συσκευές με πράγματα που το iP απλά δεν τα είχε ποτέ, όπως NFC, 3D, ενιαίο αλουμινένιο περίβλημα, στεγανοποίηση IP67 (xperia go), ακόμη και projector (galaxy beam) και πολλά άλλα. Όσο ολοκληρωμένο κι αν είναι το iP στερείται τέτοιων επιλογών που για κάποιους είναι σημαντικές για άλλους όχι. Over and out ξαναπιάνω το pop-corn :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω οτι το iphone δεν κολαει δεν κανει δεν δεν δεν (για αρνητικα λεω)γιατι αραγε? εφοσον η εταιρια apple δεν σου δινει προσβαση στο λειτουργικο και τρεχεις οτι διεργασια/app σε user/sandbox mode λογικο δεν ειναι να μην κολαει? οταν εισαι noobas και δεν ξερεις τι σου γινεται καλυτερα να παρεις ενα κινητο οπως το θρυλικο νοκια 3310 με κουμπακια και θα σου μεινουν και 690 ευρω στο χερι αν θες να το παιξεις σενιος παρε 700 ευρω iphone χρησιμοποιησε τις 5-6 στοκ εφαρμογες παρε του και μια θηκη 30 ευρω (ε τι 700 ευρω το πηρες...) και παραδεξου οτι δεν εχεις ιδεαααα αν τωρα εχεις καποιες γνωσεις developing δεν δεχομαι να ακουω οτι το ANDROID ΚΟΛΑΕΙ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ εσυ δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις....ακου εκει κανει κλησεις μονο του....και ειναι και dev αυτος που τα λεει και καλα....

 

το android τραβάει κολλήματα. το οτι ασχολούμαι με android dev (λόγο στρατού τώρα όχι) τι σχέση έχει με τη χρήση; και τι φταίω εγώ ρε παλικάρι αν οι android συσκευές και οι τροποποιημένες εκδοχές του λειτουργικού απο τη κάθε εταιρεία ΕΙΝΑΙ προβληματικές; googlare να δεις τι παίζει, οι περισσότεροι γνωστοί που έχω αναφέρουν τέτοια προβλήματα.

 

Το οτι εσένα δε σου κάθονται καλά οι άκυρες κλήσεις/μηνύματα κτλ είναι δικό σου ψυχολογικό θέμα, το τι επιπέδου dev είμαι δεν έχει καμία σχέση με τα αντικειμενικά προβλήματα του android.

 

πάρε nokia αν δεν έχεις λεφτά για iphone, ή δε σου καλοκάθονται τα προβλήματα των custom εκδόσεων του android ή των προβλημάτων του play store.

 

και να googlareis πριν ποστάρεις άλλη φορα.

 

ps: τσέκαρε πχ διαφορά του pop corny από ios σε android, δε φταίει πάντα το λειτουργικό αλλά οι customies τις εκάστοτε εταιρείας. το αποτέλεσμα είναι ένα: μπάχαλο οικοσύστημα για το android, live with it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω οτι το iphone δεν κολαει δεν κανει δεν δεν δεν (για αρνητικα λεω)γιατι αραγε? εφοσον η εταιρια apple δεν σου δινει προσβαση στο λειτουργικο και τρεχεις οτι διεργασια/app σε user/sandbox mode λογικο δεν ειναι να μην κολαει? οταν εισαι noobas και δεν ξερεις τι σου γινεται καλυτερα να παρεις ενα κινητο οπως το θρυλικο νοκια 3310 με κουμπακια και θα σου μεινουν και 690 ευρω στο χερι αν θες να το παιξεις σενιος παρε 700 ευρω iphone χρησιμοποιησε τις 5-6 στοκ εφαρμογες παρε του και μια θηκη 30 ευρω (ε τι 700 ευρω το πηρες...) και παραδεξου οτι δεν εχεις ιδεαααα αν τωρα εχεις καποιες γνωσεις developing δεν δεχομαι να ακουω οτι το ANDROID ΚΟΛΑΕΙ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ εσυ δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις....ακου εκει κανει κλησεις μονο του....και ειναι και dev αυτος που τα λεει και καλα....

 

Δε κολλαει γιατι η apple φτιαχνει software μονο για το δικο της hardware με αποτελεσμα το iphone να λειτουργει σταθεροτατα., εφοσον τα δυο τους κολανε αψογα. Το android απο την αλλη δεν εχει φτασει σ αυτο το επιπεδο ακομα.

 

Και δεν εχει να κανει με την προσβαση που εχεις στο λειτουργικο βεβαια, εδω μιλαμε για "απειραχτα" android. Τι σχεση εχει το αν μπορεις ν αλλαξεις roms με τον μεσο χρηστη που απλα θα μπαινει ας πουμε στο ινερνετ;;

 

Και ο αρχαριος καπως θα μπει στο χωρο των smartphones, οπως μπηακαμε ολοι μας. Και ναι το ios ειναι πολυ πιο ευκολο γι αυτον. Επισης δε χρειαζεται να σαι noob για να μη σε νοιαζει ν ασχοληθεις με roma κλπ.

 

 

Το δεχεσαι δε το δεχεσαι, ειναι η πραγματικοτητα. Πολλες android συσκευες κολλανε και ειναι αργες. Και λογικο ειναι οταν βλεπεις το λειτουργικο να θελει 4πυρηνες και minimum 1γιγα ραμ για να πηγαινει σφαιρα, πως να δουλεψει μετα σε συσκευη με 512 πχ;;

 

Προχτες ανοιξα απο περιεργεια το 3gs μου κι ηταν το ιδιο γρηγορο με καινουρια android χαμηλης κατηγοριας.

 

 

Ειπαμε, εχει τα θετικα του το λειτουργικο, εχουν βγει πολυ καλες συσκευες, αλλα δε θα κανουμε και το ασπρο μαυρο.

 

Sent from my new iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το android τραβάει κολλήματα. το οτι ασχολούμαι με android dev (λόγο στρατού τώρα όχι) τι σχέση έχει με τη χρήση; και τι φταίω εγώ ρε παλικάρι αν οι android συσκευές και οι τροποποιημένες εκδοχές του λειτουργικού απο τη κάθε εταιρεία ΕΙΝΑΙ προβληματικές; googlare να δεις τι παίζει, οι περισσότεροι γνωστοί που έχω αναφέρουν τέτοια προβλήματα.

 

Το οτι εσένα δε σου κάθονται καλά οι άκυρες κλήσεις/μηνύματα κτλ είναι δικό σου ψυχολογικό θέμα, το τι επιπέδου dev είμαι δεν έχει καμία σχέση με τα αντικειμενικά προβλήματα του android.

 

πάρε nokia αν δεν έχεις λεφτά για iphone, ή δε σου καλοκάθονται τα προβλήματα των custom εκδόσεων του android ή των προβλημάτων του play store.

 

και να googlareis πριν ποστάρεις άλλη φορα.

 

Ρε φιλε εφοσον εμενα και αλλων φιλων που δεν εχουν ιδεα στο τι σημαινει root και custom rom και δεν εχουν κανενα προβλημα και ακουω απο σενα τα προβληματα πρωτη φορα ε τι θες να πω? Εφοσον εισαι dev ξερεις οτι τα προβληματα αυτα ειναι ψιλοπραγματα και οτι οι περισοτερες εταιρειες πετανε ενα hotfix για πλακα σε τετοια προβληματα... τωρα αν κατεβαζει καποιος οποια εφαρμογη βρεθει στο store ειναι σαν να γραφει στο google "a program that makes me money"...... και να πατησει το πρωτο link παρολο που φενεται suspicious....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι το βλέπω το όλο θέμα(ios vs anroid),σαν τη σύγκριση για gaming κονσόλας και υπολογιστή, και τι εννοώ.

Αγοράζει κάποιος ένα ps3 και ξέρει ότι ότι game και να πάρει θα παίξει άψογα μιας και γράφτεικε ειδικά για το hardware του ps3,(όπως το ios για το μηλόφωνο), άλλος πάλι επιλέγει το pc για να παίξει το ίδιο game ,μπορεί να έχει ανώτερο hardware από το ps3 αλλά κάθε pc έχει διαφορετικό hardware και μπορεί να παίζει τέλεια μπορεί και όχι.(έχει όμως περισσότερες επιλογές και δυνατότητες).

 

από κει και πέρα όπως έχει χιλιουποθεί ο καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει.

το να καθόμαστε και να διαφωνούμε για το καλύτερο δεν έχει νόημα,γιατί άλλες ανάγκες έχει ο καθένας και άλλα κριτήρια, όπως συμβαίνει κ σε όλους τους υπλολοιπους τομείς χαρακτηριστικό παράδειγμα τα αυτοκίνητα.

 

το καλύτερο δε, είναι κάποιος να έχει την οικονομική δυνατότητα να τα συνδυάζει και τα δυο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...