Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις βγάλανε το Link.png Site: http://cdn.macuser.g...g''>αντίθετο της διαφήμισης,αλλά όχι η ίδια η apple άλλα κάποιο fanboy :-D

Λιγο ψιλο ασχετος ο φιλος! :-D

Ο krait δεν ειναι cortex A9,αλλα Α15!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πρόσφατα κορόιδευα τα nokia lumia με windows phone, γιατί δε σε αφήνουν να στείλεις με bluetooth μια φωτογραφία.

 

Σήμερα κατάλαβα live ότι ούτε στο iPhone - που όλα γίνονται απλά - μπορείς να στείλεις.

Πλεων μπορεις να στειλεις ,μεσο bluetooth απο τα wp7.5,wp7.8&wp8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πρέπει να είσαι ο πρώτος...

 

http://www.youtube.com/watch?v=zLUpK7GGLa4

 

όχι λάθος. ο μέσος καταναλωτής θέλει κινητό που να δουλεύει απροβλημάτιστα' date=' τα περισσότερα android κολλάνε, κάνουν κλήσεις απο μόνα τους, print screen απο μόνα τους, sudden sleep (όπως ανέφερε πολύ σωστά συνφορουμίτης πιο πάνω), χαμηλό επίπεδο εφαρμογών και περισσότερο malware (μέχρι στιγμής) απο ios.

 

έχω galaxy s1, 2.3.4 android, δε με χαλάει γιατί το πήρα με επιδότηση 200ευρώ όταν πρωτοκυκλοφόρησε, το ευχαριστιέμαι, ΑΛΛΑ δεν είχα την υποστήριξη που είχε ο iphone user απο την apple με τη samsung ούτε την ίδια σταθερή χρήση.

 

Εγώ μπόρεσα να ζήσω με τα προβλήματά του γιατί ήθελα και sd και bluetooth και ως προγραμματιστής ήθελα να γράψω ΤΖΑΠΑ για την ανοιχτή και φτηνή πλατφόρμα, για αυτό προτίμησα android γενικότερα.

 

Άστε που είναι και πλαστικοκωλοκατασκευή. Όποιος το πλήρωσε 500+ ευρώ όταν βγήκε πρέπει να έτρεμε η καρδιά του, ακόμα και με βαρβάτη θήκη.

 

Για τον μέσο χρήστη που δε ξέρει απο ram, διεργασίες, εκκαθάριση ram, εγκατάσταση εφαρμογών απο τρίτους, εισαγωγή widget κτλ το iphone είναι σταθερότερο, λειτουργικότερο και απλούστερο. Αυτή είναι η πραγματικότητα.[/quote']

 

Αυτό για την jelly bean να το πάρω σαν εξυπνάδα έτσι.. Δεν έχει καμία σχέση η τωρινή κατάσταση με αυτή που προβάλεις...

 

Sent from my GT-I9000 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πώ κι εγώ την άποψή μου.

Βασικά, χρησιμοποιώ το Blackberry (Bold 9700) αυτή τη στιγμή και είμαι οπαδός των PC καθότι είμαι βέβαιος για την ανωτερότητα των Windows σε σχέση με το λειτουργικό της Apple (πέραν της τεράστιας ποικιλίας software στα Windows).

 

Μάλιστα, κορόιδευα τους Apple users και γέλαγα με την αφέλειά τους να πληρώνουν ένα κάρο λεφτά για τα προϊόντα της.

 

Τώρα θα πάρω i-Phone 5!

Γιατί;

Για τους εξής απλούς λόγους:

- Έχω πειστεί από τις μαρτυρίες ότι είναι σταθερό και απροβλημάτιστο στην χρήσή του.

- Έχει ΕΝΑ λειτουργικό και δεν θα χρειαστεί να γίνω expert σε λειτουργικά Android και σε συνεχείς ρυθμίσεις. Δεν επιστρέφω στο παρελθόν των Windows δηλαδή.

- Οι πάντες βγάζουν apps πρώτα απ' όλα για το i-phone. Έχω βαρεθεί να κοιτάζω apps που να είναι πάντα για i-phone, συχνότατα για Android και σπανίως για Blackberry.

- Είναι όμορφο. Όποιος διαφωνεί έχει κακό γούστο, τελεία και παύλα.

- Είναι ΙΝ και δεν είναι κακό αυτό. Γιατί δηλαδή να μην χαίρομαι να το κρατώ, όπως θα χαρώ αν φορέσω ένα σένιο κουστούμι Boss;

 

Άποψή μου είναι ότι αφού κατάφερε να πείσει και εμένα η Apple, που αντιπροσωπεύω τον δύσκολο πελάτη, τότε το μέλλον είναι όλο δικό της και δεν έχω λόγο να μην ακολουθήσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλα οι φημες καθε μερα οργιαζουν :lol:

 

στο τελος το καλυτερο θα ειναι να ειναι κανας διπυρηνος Α9 με απλα μεγαλυτερη συχνοτητα (και για αυτο εγινε γαργαρα) ' date=' να δουμε πώς θα πιανει το +100% σε επιδοσεις

 

η apple ειχε ηδη μπει στη διαδικασια των specs και επι jobs (γιατι δεν εβγαλε low end τηλεφωνο ποτε σε σχεση με τον ανταγωνισμο.. αυτο μπορεις να το πεις μονο για τα wp7 κινητα) και τωρα με τις 4" μπηκε ακομα περισσοτερο

 

λογικο, οταν και οι αλλοι πλεον πουλανε πολυ[/quote']

 

Δεν ξέρω μπορει να έχεις δίκιο. Αλλα μου κάνει εντύπωση γιατι τον κατασκευάζει η Samsung αν δεν κάνω λάθος και μέσες άκρες θα μπορουσε να αποκαλύψει ότι είναι ενας απλός Α9 διπυρηνος απλα υπερχρονισμενος. Θα βοηθούσε πολυ θα έλεγα την διαφημιση της,δεν νομίζεις? Εδω συγκρίνει την ram που αμφιβάλλω αν όλοι όσοι αγοράζουν κινητο είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάνε. Τα κινητα δεν έχουν τα ίδια κριτήρια με τους υπολογιστές. Ποτε δεν ήταν πάντα κριτήριο η εξωτερική εμφάνιση στην αγορα ενός υπολογιστη,για παράδειγμα, έν αντίθεση με το κινητο.

 

Πάντως το αν έχει μπει η apple στην διαδικασία των specs, είναι υποκειμενικό. Κάποιος που γνωρίζει ότι η apple φτιάχνει και υπολογιστές θα διαφωνούσε μαζι σου. Δεν νομίζω ότι το δυνατό χαρτί στην apple ήταν ή είναι τα specs, επειδη μάλιστα μακρυνε την οθόνη .....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 4 πυρηνος :rolleyes:

Α9,ομως!

Ο 2πυρινος Α15 ειναι ισος με ενα 4πυρινο Α9!

Τωρα κυκλοφορουν οι τετραπυρινοι Α15!Σε λιγες μερες θα βρεθει πολυ πισο απο τον ανταγονισμο σ'αυτο το τομεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά της apple είναι μακράν τα χειρότερα από τεχνικά χαρακτηριστικά και επιδόσεις' date=' αυτό είναι γνωστό, γι'αυτό και η εταιρεία είναι σε θέση να έχει 800% κέρδη απ'τα σκουπίδια που πουλάει. Πολύ απλά έχει καταφέρει ένα πανίσχυρο brand name, αυτό είναι το μηλαράκι, που σημαίνει ότι ακόμα και σε κοπριά αν σταμπάρει το μήλο, σίγουρα θα βρεθεί κάποιο ζωντόβολο να την αγοράσει 1000000 euro (εεε θα του το πλασάρουν ως συλλεκτικό!). Η apple όσο καμία άλλη εταιρία λοιπόν πουλάει το όνομα της πανάκριβα και τίποτα άλλο (κατέχει ελάχιστες πατέντες στην τεχνολογία των κινητών), και καλά κάνει. Είναι γνωστό ότι οι συσκευές iphone έχουν τελικό κόστος γύρω στα 160-200 και επειδή μπορεί τα πουλάει 650-700+ . Φυσικά ο καθένας επιλέγει ότι του αρέσει. Εγώ όμως παραδέχομαι απόλυτα τους Άγγλους καταναλωτές (και γενικά τους βόρειους, αλλά ειδικά τους Άγγλους) οι οποίοι παίζει να ναι οι μόνοι στον κόσμο που έχουν πραγματικά ξηλώσει τα @@ όλων αυτών των εταιριών (και ειδικά της apple που εκτός από iphone δεν έχει τι άλλο να πουλήσει) και έχουν αναγκαστεί να τους χαρίζουν στην ουσία τις 'καλές' τους συσκευές σε τιμή ξεφτίλα (συγκρίνοντας τα εγχώρια δεδομένα) γιατί πολύ απλά ο Άγγλος δεν υπήρχε περίπτωση να έδινε ούτε pound παραπάνω για το σκουπίδι, έστω και αν αυτό είχε το μηλαράκι της κολάσεως. Και βλέπεις εδώ τους ξυπασμένους τους Έλληνες, που ούτε γάλα απ'το super market δε τους βγαίνει να πάρουν με τις @@ που μας επέβαλαν οι προδότες, και κάθονται στα καφέ και συζητούν "αγάπη μου θα ψάξω να πουλήσω το iphone 4s, να τσοντάρω και κανά 450άρι euro απ'τη χθεσινή βίζιτα που έκανα και να παραγγείλω το iphone 5, τι λες εσύ?"[/quote']

 

Ε ναι οσοι περνουν προιντα της apple ειναι ζωα και κανουν βιζιτες ενω εσυ ο μαγκας ο ψαγμενος τυπος που παντα ξοδευει με ουρανια επιφητιση τα λεφτα του, δε αγοραζει σκουπιδια επειδη πανα απο ολα ειναι γνωστης και εννοειται και πως παραδεχεται και τους αγγλους( ποιους; Τους αγγλους) γιατι οι ελληνες ειναι ξυπασμενοι( αυτοι που αγοραζουν προιοντα για κοροιδα, της apple δλδ).

Τελος συμφωνα με τα λεγομενα σου τα κινητα των αλλων εταιρειων εχουν μικροτερο περιθωριο κερδους, δλδ η κατασκευη τους κοστιζει 500€ πχ για ενα s3 επειδη εχει τρελα χαρακτηριστηκα και βγαζει και ενα 100ρικο για χαρτζιλικι... Ε;;;

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει ερευνα, διαφημιση, επενδυση γυρω απο ενα προιν, οτι και να ειναι αυτο, τα οποια κοστιζουν περισοτερο απο οσο νομιζεις.

Ουγκ...

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι λάθος. ο μέσος καταναλωτής θέλει κινητό που να δουλεύει απροβλημάτιστα, τα περισσότερα android κολλάνε, κάνουν κλήσεις απο μόνα τους, print screen απο μόνα τους, sudden sleep (όπως ανέφερε πολύ σωστά συνφορουμίτης πιο πάνω), χαμηλό επίπεδο εφαρμογών και περισσότερο malware (μέχρι στιγμής) απο ios.

 

Άστε που είναι και πλαστικοκωλοκατασκευή. Όποιος το πλήρωσε 500+ ευρώ όταν βγήκε πρέπει να έτρεμε η καρδιά του, ακόμα και με βαρβάτη θήκη.

Πως γινεται παντως το κινητακι μου να μην κανει τιποτα απο τα παραπανω που αναφερεις ειναι αποριας αξιο.Και να πω οτι εχω κανα τερας επεξεργαστη παει στο καλο.Ενα ταπεινος μονοπυρηνος στο 1g ειναι.Ουτε κολληματα εχω συναντησει,ουτε sudden sleep εχει κανει ποτε(τι ειναι αυτο; ),ουτε ιο εχει κολλησει,ουτε Print screen και απο οσο ξερω ουτε κλησεις εχει κανει ποτε μονο του,παντα με ρωταει:"αφεντικο γνωρισα ενα γκομενακι σημερα να κανω μια κληση μπας και σμπρωξω και εγω ο κακομοιρης;"

 

Μαλλον ετυχα στην περιπτωση ετσι;Παντως τοσοι γνωστοι μου εχουνε αντροιντ και κανενας δεν μου εχει αναφερει κατι απο τα πανω.

 

 

Οσο για την πλαστικοκατσκευη,το πλαστικο σαν υλικο εχει καποια ελαστικοτητα,το γυαλι παλι.......Εμενα για παραδειγμα εχει φαει πολλες μα παρα πολλες τουμπες.Αρκετες απο αυτες δε χωρις θηκουλα.Ποτε δεν εσπασε κατι.Μια φιλη μου παλι πηρε το αηφον(4s αν θυμαμαι καλα) και την τριτη μερα της εφυγε απο τα χερια(χωρις θηκη)..........κρακ(!!) ολη η πλατη.Επισης υπαρχουν απειρα drop tests στο youtube.Δεν λεω οτι το πλαστικο ειναι ποιοτικοτερο απο το γυαλι ή σου δινει καλυτερη αισθηση στο χερι,απλα οτι σε τουμπιτσες απο λαθακια που συμβαινουν σε ολους μας καθημερινα το πλαστικο εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να επιβιωσει.

 

Φιλικα,δεν ειμαι φαν καμιας εταιρειας,ο καθενας παιρνει οτι γουσταρει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...