Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Φιλε μου ειναι λογικο ο Developer να οριζει Idle Timeout ωστε να κλεινει η εφαρμογη του αν δεν την χρησιμοποιεις και δεν εχει unsaved Data. Εγω εχω SGSII και δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα. Το μονο μου προβλημα με το SGSII ειναι οτι την εχει ψωνισει η Samsung.

 

Είναι λογικό να βρίσκω το σκάκι που παίζω κλειστό μετά από 15 λεπτά; Είναι λογικό 7 στις 10 φορές να βρίσκω το fb κλειστό; Έχουν οι εφαρμογές στο android χρονικό όριο που κλείνουν εντελώς; Και τα 2 GB RAM τί τα θέλουν οι συσκευές του; Και μετά από όλα αυτά κατηγορούμε το multitasking του ios;

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και βεβαια εχουν χρονο που κλεινουν εντελως απο την αρχη που υπαρχει το λειτουργικο , αλλιως ουτε μιση μερα δε θα κραταγε η μπαταρια

βεβαια εξαρταται και απο την εφαρμογη, εξαρταται και απο τη συσκευη

 

τα 2 GB προφανως και ειναι υπερβολη, αλλα καπως προσπαθουν να πουλησουν ολοι αυτοι που πουλανε κυριως specs γιατι αυτα κατασκευαζουν, το λειτουργικο το παιρνουν ετοιμο και πολλες φορες δεν ασχολουνται σοβαρα μαζι του , για αυτο μπορει καποιος να εχει διαφορα προβληματα που σε φθηνοτερες συσκευες ισως δε λυθουν και ποτε..

 

το ζητημα των specs ομως απ ενα επιπεδο και μετα πιστευω πως ειναι ανουσια κουβεντα.. το software μετραει και εκει αν θες υπαρχουν πολλα μελανα σημεια , ειδικα στις custom rom του καθε κατασκευαστη

πχ το δικο σου επισημο ics ειναι κακο.. και απαραδεκτα laggy για τοσο δυνατη συσκευη και φτανουμε στο σημειο να λενε καποιοι οτι θες τετραπυρηνο να τρεξει ανεκτα το android

 

αυτο δυστυχως στρεφει καποιους στους xda (που θεωρω απαραδεκτο να περιμενει καποιος απο κει σοβαρη υποστηριξη, αλλο αν το κανει για τη πλακα του να περασει η ωρα ) ή ακομα και στα μηλα που δεν κανουν τιποτα παραπανω απολυτως, ισα ισα ειναι πιο δυσχρηστα για οποιον εχει μαθει σε android , απλα τον απαλασσουν απο χαζα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και βεβαια εχουν χρονο που κλεινουν εντελως απο την αρχη που υπαρχει το λειτουργικο ' date=' αλλιως ουτε μιση μερα δε θα κραταγε η μπαταρια

βεβαια εξαρταται και απο την εφαρμογη, εξαρταται και απο τη συσκευή[/quote']

Κλείνουν οι παγωμένες εφαρμογές στο ios μόνες τους;

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ σε επόμενη αναβάθμιση πρέπει η apple να το κάνει πιο ξεκάθαρο το ότι με drag and drop γίνεται απλά

 

ναι ρε φίλε' date=' είναι δικαίωμα του ανθρώπου να έχει τη δική του στέγη και να μην είναι δέσμιος ενοικίου όλη του τη ζωή.

 

τώρα κόψαν και αυτό το "προνόμιο"[/quote']

 

Καλά κάνουν τώρα και πάνε στον δρόμο Που δεν έχουν λεφτά να τα πληρώσουν με την νέα δημοκρατία 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό να βρίσκω το σκάκι που παίζω κλειστό μετά από 15 λεπτά; Είναι λογικό 7 στις 10 φορές να βρίσκω το fb κλειστό; Έχουν οι εφαρμογές στο android χρονικό όριο που κλείνουν εντελώς; Και τα 2 GB RAM τί τα θέλουν οι συσκευές του; Και μετά από όλα αυτά κατηγορούμε το multitasking του ios;

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

1) Το SGSII εχει 1 GB RAM

2) To σκακι ειναι φυσιολογικο αν κλεινει μετα απο 15' χωρις λογο υπαρξης. Αν χανεις το σημειο που ησουν στην παρτιδα τοτε ναι ειναι προβλημα!

 

τεχνικα:

 

Οταν τρεχεις μια εφαρμογη αυτη ψαχνει ιδανικα να βρει συνεχεις διευθηνσης μνημης για να τρεξει (οπως στο σκληρο) αυτο ομως δεν ειναι παντα δυνατο και ετσι δημιουργηται memory fragmentation και χειροτερο performance κι ας ειναι RAM.

 

υ.γ. δεν ειναι ακριβως το ιδιο με τον σκληρο και δεν ισχυει ακριβως το παραπανω αλλα θα χρειαστει πολυ γραψιμο. Αν θες ψαξτο στο google.

 

3) Για το facebook δεν ξερω τι εννοεις εγω δεν εχω προβλημα αλλα χρησιμοποιω widget και το social hub που λειτουργουν ως background services και δεν κλεινουν ποτε (Σαν το Viber που δινει την online κατασταση σου και περιμενει κληση για να ενεργοποιησει το app).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο ,δείχνουν το iphone 4 σε περαστικούς ,και τους λένε πως είναι το νέο iphone 5 (δεν κυκλοφορεί καν). Οι περισσότεροι λένε τι ωραίο που είναι και τι καλύτερη οθόνη, ανάλυση και άλλα τέτοια τρελά!

http://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνουν οι παγωμένες εφαρμογές στο ios μόνες τους;

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

 

Στο android αν αποφασίσει ο δημιουργός δε κλείνει ποτέ (πχ διάφοροι messenger ή torrent clients ή tune in radio ) , ή αν παγώσει μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις και αυτό που έκανες (tapatalk , calculators και άλλα )

 

Αυτά που περιγράφεις είναι θεματα της εκάστοτε εφαρμογής , όχι του λειτουργικού που καλώς κλείνει ή παγώνει όπως το iPhone τις εφαρμογές που τρέχουν χωρίς λόγο

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο ,δείχνουν το iphone 4 σε περαστικούς ,και τους λένε πως είναι το νέο iphone 5 (δεν κυκλοφορεί καν). Οι περισσότεροι λένε τι ωραίο που είναι και τι καλύτερη οθόνη, ανάλυση και άλλα τέτοια τρελά!

http://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

καν το bump σε κάθε σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτά που περιγράφεις είναι θεματα της εκάστοτε εφαρμογής ' date=' όχι του λειτουργικού που καλώς κλείνει ή παγώνει όπως το iPhone τις εφαρμογές που τρέχουν χωρίς λόγο[/quote']

Μόνο που άλλο κλείσιμο εφαρμογής (που σημαίνει reboot, boot animation, είσοδο στο κεντρικό μενού και καλά κρασιά) και άλλο πάγωμα εφαρμογής (που σημαίνει ότι ανοίγει ακριβώς εκεί που την άφησες, με μια ελάχιστη καθυστέρηση 2 sec), εκτός και αν στερέψει η ελεύθερη ραμ και το λειτουργικό δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά.

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα γιγα δε μένεις από ραμ

Η κάθε εφαρμογή συμπεριφέρεται διαφορετικά , το tapatalk ή ακόμα και η εφαρμογή του insomnia έχω παρατηρήσει ότι παγώνουν , μπορώ αν θέλω να κλείσω τις παγωμένες (από το λειτουργικό μετά την έκδοση 4.x.x) και να αρχίσουν από την αρχή , όμως αν δε το κάνω και τις αφήσω εκεί που είχα μείνει , θα συνεχίσω από κει που είχα μείνει , δε κλείνουν απλά παγωνουν

Και κάποιες δε κλείνουν και ποτέ αν δε τις κλείσεις

 

Χωρίς να έχω γνώσεις προγραμματισμού πιστεύω ότι είναι θέμα του κάθε δημιουργού το αν θα κλείσει η εφαρμογή και πότε , δε τις κλείνει τελείως όλες με το ζόρι το android μετά από κάποιο διάστημα

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπας και ήταν "κακόβουλη" εφαρμογή και στην κλείνει μέχρι να την αφαιρέσει remotely η Google για το καλό σου;

Γιατί τα κάνει κάτι τέτοια

 

Btw ασχέτως για το ποιος είναι ο λόγος (δεν συμφωνώ με τις εξηγήσεις 100%) δείχνει μια εικόνα για το "αντίπαλο δέος" των σπίρτων στο βίντεο με το δήθεν iphone 5.

 

Επιγραμματικά:

α)70% of Android users don't know how to access Wi-Fi

β)only 7% of Android users running the latest version of the OS,η συγκεκριμένη πηγή απαντάει με επιχείρημα με κάτι που για εμένα είναι ακόμα χειρότερο(ξές μετά τον average user που ειρωνεύτηκαν κάποιοι,αυτόν που έχει imac,MacBook,iphone,Apple TV,εεε υπάρχει και ο average user της άλλης μεριάς που κάνει root,choot,tout,μπαίνει στο XDA και δοκιμάζει CM και καμιά 50αρια άλλες,μετά κατεβάζει 12 players που χρειάζονται για streaming κτλ κτλ):

Of course, that is a bit misleading. The inference is that Android owners don't know how to update their phone when the truth is,only a limited number of Android users have had the opportunity to update their phone

 

http://www.phonearen...-phones_id31543

 

 

για America πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε βιντεο hands on στο youtube το iphone 5 δειχνει ταχυτατο στις εναλλαγες των μενου.. Ως προς αυτο το στοιχειο χαος φαινεται να υπαρχει μεταξυ ανδροιδ και ios. Και απο οτι βλεπω ουτε με την εκδοση jelly bean γεφυρωθηκε το χασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...