Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. 

έχω μια κεραια την ubiquity litebeam m5 και θέλω να πάρω ίντερνετ από ρουτερ που εκπέμπει και αυτό στα 5ghz στα 50 μέτρα. σε τι λειτουργια θα πρέπει να βάλω την κεραια;ap repeater-access point -station;μετά για να την συνδέσω έχω ένα access point ubiquity ap lr.Να σημειωθεί πως η όλη εγκατάσταση έχει μια κεραια και η επικοινωνία θα είναι μεταξύ ρουτερ και μιας κεραιας στα 50-40 μέτρα. 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σου απάντησα στο άλλο θέμα. Το παρόν είναι άσχετο με αυτό που θέλεις, καθώς αφορά χρήση 2 ή περισσότερων εξωτερικών ΑΡ για απ' ευθείας μεταξύ τους σύνδεση, όπου το πρώτο θα συνδέεται ενσύρματα με τον Router προς το ή τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα κτιριο που εχω ιντερνετ στο νουμερο 10 και στην παραδιπλα πολυκατοικια νουμερο 14 εχω ενα διαμερισμα που δεν εχει internet. Αρα συνεπως με ενα καλωδιο cat6 την βοηθεια δυο συσκευων (ή μια ?) Ubiquiti LocoM5 μπορω να δωσω το wifi μου απο το ενα κτιριο που εχω internet στο αλλο διαμερισμα που βρισκεται στην παραδιπλα πολυκατοικια?
Επισης θα μπορουσα να δωσω και σε αλλο σημειο περιπου 100 μετρα σε απολυτη ευθεια? απο την μια συνδεση?

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ...

το πρωτο κτιρο με το επομενο οπως ειπα ειναι στο νουμερο 10 & 14, παραδιπλα πολυκατοικες
το τριτο σημειο ειναι δυο οικοδομικα τετραγωνα πιο κατω, ομως διπλα ακριβως εχω κτιριο ΟΤΕ με ολες τις κεραιες του ΟΤΕ :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντάς στο ερώτημα, που έχει μεγάλη σημασία.

Καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των σημείων που θα τοποθετηθούν οι κεραίες, υπάρχει; Ναι ή όχι;

Χωρίς καθαρή οπτική επαφή (που καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχει), δεν θα γίνει ασύρματη ζεύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ανέβω ταράτσα να δω, θεωρω ότι έχουν άμεση οπτική επαφή γιατί το ένα είσαι λίγο ανηφόρα οπότε πρέπει οι ταράτσες να έχουν άμεση οπτική επαφή ναι

Το άλλο που είναι παραδίπλα ναι έχει επαφη

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

 Έχουμε αγοράσει και σχεδόν ρυθμίσει δύο Ubiquiti Litebeam M5 . Το θέμα είναι στην κεραια δέκτη, πως να τη συνδέσουμε σε ενα παλιο speedport για να δώσει ιντερνετ σε συσκευες ?  Ο πομπος θα είναι σε μαγαζι και ο δεκτης στο σπιτι δυο στενα παρακατω. (Ας υποθέσουμε οτι θα έχουμε οπτικη επαφή )  Συνδεσουμε εννοω το καλωδιο lan της κεραιας θα παει στο lan 1 του speedport , απο κει και περα τι ρυθμισεις να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια ασύρματη συσκευή που συνδέεται σε rack με Ethernet κ να μη φορτίζει σε πρίζα αλλά να είναι επαναφορτιζόμενο;; Θέλω να το συνδέσω πάνω κ να έχω wifi στο κινητό. Το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζω από αυτά. Θα ζητήσει κωδικό της συσκευής που θα μου προτείνετε για να συνδεθώ;; Υπάρχει στη συσκευή κωδικός wifi; Κ δεδομένου ότι δεν θα έχω ίντερνετ στο κινητό πως θα συνδεθώ;;

Με λίγα λόγια θέλω να βρω λύση να έχω ίντερνετ από αυτό το rack στο κινητο χωρίς πολλά καλωδια κ με γρήγορες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bella19 said:

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια ασύρματη συσκευή που συνδέεται σε rack με Ethernet κ να μη φορτίζει σε πρίζα αλλά να είναι επαναφορτιζόμενο;; Θέλω να το συνδέσω πάνω κ να έχω wifi στο κινητό. Το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζω από αυτά. Θα ζητήσει κωδικό της συσκευής που θα μου προτείνετε για να συνδεθώ;; Υπάρχει στη συσκευή κωδικός wifi; Κ δεδομένου ότι δεν θα έχω ίντερνετ στο κινητό πως θα συνδεθώ;;

Με λίγα λόγια θέλω να βρω λύση να έχω ίντερνετ από αυτό το rack στο κινητο χωρίς πολλά καλωδια κ με γρήγορες ρυθμίσεις.

το  ρουτερ στο ρακ ειναι τοποθετημενο...γιατι δε παιρνεις απο κει wifi ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bella19 said:

Προφανώς.... Αλλά δεν παλευεται χωρίς ίντερνετ

το να εχεις data στο κινητο σου?

θα μπορουσε να μπει router πανω σε powerbank που θα βγαλει καμποσες ωρες αλλα παλι ποτε δεν ξερεις τι προβλημα μπορει να κανει στα υπολοιπα.μικρες πιθανοτητες αλλα .....

και αν το δει κανενας σιγουρα ρισκαρεις την θεση σου.

δυστυχως εχω δει περιπτωσεις που χρηστης εχει βαλει πανω δικο του εξοπλισμο και εχουν γινει προβληματα.και σοβαρα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...