Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, netagra είπε

Ίσως να έπρεπε να πάρω κάτι με πολλά db και πανάκριβο για 250 μέτρα. Να πληρώσω και μια εγκατάσταση ένα σημαντικό ποσό ενώ έχω οπτική επαφή χωρίς δέντρα ανάμεσα ώστε να κατανοήσω την όποια διαδικασία που τελικά δεν θα αξίζει.

Να σου πω άμα δεν θες ή δεν μπορείς να βοηθήσεις σε παρακαλώ μην χάνουμε το χρόνο μας...

βασικη προυποθεση για να πάρεις από κάπου πρέπει να σου δώσουν Ίντερνετ.....όποτε θέλεις κεραίες χ 2 για να είσαι σίγουρος ότι θα πιάνεις....από κει και πέρα για  ασύρματο θέλεις και ένα ρουτερ στο σπίτι σου....όποτε 2 κεραίες και ένα ρουτερ και είσαι έτοιμος....η εγκατάσταση είναι εύκολη αν διαβάσεις τις οδηγίες που έχουν γραφτεί πολλές φορές  ,αν κανείς 2-3 σελίδες ποιο πίσω....αλλά και για κεραίες. (ubiquity,tplink)......

τώρα αν αξίζει να χαλάσεις χρήματα για την εγκατάσταση εξαρτάται από το ποσό θέλεις Ίντερνετ .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ,

τα M2 σε σχέση με τα TP-link CPE 210 θεωρώ πως είναι επαρκή για αυτή την απόσταση. Θα ήθελα να κάνω την δουλειά μου με σχετική σταθερότητα. Η σύνδεση που θα μεταφέρω είναι μια 50άρα με πολύ χαμηλό ping που ουσιαστικά είναι αχρησιμοποίητη αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 10:28 ΠΜ, netagra είπε

Ευχαριστώ πολύ,

τα M2 σε σχέση με τα TP-link CPE 210 θεωρώ πως είναι επαρκή για αυτή την απόσταση. Θα ήθελα να κάνω την δουλειά μου με σχετική σταθερότητα. Η σύνδεση που θα μεταφέρω είναι μια 50άρα με πολύ χαμηλό ping που ουσιαστικά είναι αχρησιμοποίητη αυτή τη στιγμή.

Τα Ubiquity για τέτοιες εργασίες συγκριτικά με τα TP-Link είναι καλύτερα :) 

Μην σκεφτείς την λίγο υψηλή τιμή κόστους για το καλώδιο UTP και πάρε εξωτερικού χώρου που είναι αξιόπιστα για τέτοιες εγκαταστάσεις (απλά είναι σε μαύρο χρώμα :) ).

 

μφχ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα και καλό μηνά. έχω μια ασύρματη ζεύξη ανάμεσα σε δύο δίκτυα και έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα. από το παρακάτω γράφημα μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ να διορθώσω για να δω κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα??? κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ. 

nanobridge.PNG

Επεξ/σία από Jvamvakaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 9:49 ΜΜ, Jvamvakaris είπε

Καλησπέρα στην ομάδα και καλό μηνά. έχω μια ασύρματη ζεύξη ανάμεσα σε δύο δίκτυα και έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα. από το παρακάτω γράφημα μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ να διορθώσω για να δω κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα??? κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ. 

nanobridge.PNG

Όταν λες πρόβλημα, τι εννοείς;

Ήδη τα M5 βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση και έχουν εξαιρετική σύνδεση. Δοκίμασε να μειώσεις το channel width στα 30 MHz και τα aggregation settings στο 32/65535.

Αυτά χωρίς να γνωρίζω σε τι περιβάλλον χρησιμοποιούνται, αν έχουν καθαρά Line Of Sight και Fresnel Zone, αν ήταν ήδη εγκατεστημένα και προέκυψε εκ των υστέρων ή αν είναι πρώτη σύνδεση.

Επίσης, κάνε update (https://www.ui.com/download/?q=nanobridge m5)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η σύνδεσή μου κάνει πολλά σκαμπανεβάσματα. Τουλάχιστον αυτό κατανοώ από το γράφημα. Δεν έχει σταθερή ταχύτητα. Βλέπω πολλά pick στο γράφημα και θεωρώ ότι μπορώ να έχω μια πιο ομαλή γραμμή. Δεν έχω κάποιο άμεσο πρόβλημα πέρα από την απώλεια ταχύτητας και το lag. Επιπλέων δεν ξέρω αν ο ''θόρυβος'' που έχει είναι υπερβολικός. Δεν ξέρω πολλά από αυτά και γι'αυτό ζήτω μερικές πληροφορίες για να βελτιώσω την εμπειρία μου. Συγκυρία θα κάνω και μια αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Jvamvakaris είπε

Βλέπω πολλά pick στο γράφημα και θεωρώ ότι μπορώ να έχω μια πιο ομαλή γραμμή.

Το γράφημα σου δείχνει την όγκο που χρησιμοποιείται εκείνη την ώρα. Αν το διαβάσεις προσεκτικά, θα παρατηρήσεις ότι έχει - τουλάχιστον αυτό που δημοσίευσες - peaks στα 12,5 kilobits (aka οποιαδήποτε εφαρμογή που απλά τσεκάρει ότι υπάρχει σύνδεση ίντερνετ).

Για να διαπιστώσεις ότι δεν μπορεί να δώσει ταχύτητα το link, δοκίμασε να κάνεις ένα speedtest είτε στο ίντερνετ είτε τοπικά (https://www.youtube.com/watch?v=bKxmqq--PV0

Στις 9/2/2021 στις 10:10 ΠΜ, csontheline είπε

Αυτά χωρίς να γνωρίζω σε τι περιβάλλον χρησιμοποιούνται, αν έχουν καθαρά Line Of Sight και Fresnel Zone, αν ήταν ήδη εγκατεστημένα και προέκυψε εκ των υστέρων ή αν είναι πρώτη σύνδεση.

Ε;

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

μου ζητηθηκε βοήθεια απο φιλό προκειμένου να επιτευξει σύνδεση σε απόσταση περίπου 200-250 μαξ μετρα...

Το ενα σπιτι εχει ρουτερ και συνδεση το άλλο δεν έχει τίποτα, υπαρχει οπτική επαφή, θα θέλαμε απλα στο δευτερο σπιτι να μπει ενα wifi, οποτε εκτιμω οτι θελει καποια/-ες συσκευες για τη μεταφορά αυτη καθαυτή και καποιο access point? 

Θα θέλαμε να κρατηθεί όσο πιο χαμηλά το κόστος, ιδέες/προτάσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 11:37 ΠΜ, paylidis είπε

Καλημέρα,

 

μου ζητηθηκε βοήθεια απο φιλό προκειμένου να επιτευξει σύνδεση σε απόσταση περίπου 200-250 μαξ μετρα...

Το ενα σπιτι εχει ρουτερ και συνδεση το άλλο δεν έχει τίποτα, υπαρχει οπτική επαφή, θα θέλαμε απλα στο δευτερο σπιτι να μπει ενα wifi, οποτε εκτιμω οτι θελει καποια/-ες συσκευες για τη μεταφορά αυτη καθαυτή και καποιο access point? 

Θα θέλαμε να κρατηθεί όσο πιο χαμηλά το κόστος, ιδέες/προτάσεις;;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να συνδέσω το γραφειο με το σπίτι που ειναι στα ~1,7Km για μεταφορά αρχείων και γιατι το σπίτι εχει μείνει ακόμα στα 4-6mbit λογο της δύσβατης περιοχης στην οποία βρίσκεται.

https://ispdesign.ui.com/#

Δείχνει να υπαρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των 2, αλλα μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος πιο εγγυημένος τρόπος με κάποιο όργανο, να δούμε οτι όντως θα γίνει η ζεύξη και για να πετύχω 100-200mbit σύνδεση, τι εξοπλισμό να προτιμήσω;

ο χάρτης με ενεργοποιημένο το AUTO PRODUCT SELECTION προτίνει airFiber 60 LR, ενδεικτικά, εβαλα και τα PowerBeam 5AC.

Ποια προτείνετε για απόσταση ~2Κm για τα 100-200mbit που θέλω να πετύχω, με την προυπόθεση οτι έχω καθαρή οπτική επαφή.

τέλος με την μεγάλη υψομετρική διαφορά που δείχνει στις εικόνες 100m, νομίζω οτι δεν θα έχω πρόβλημα, τι λέτε;

ευχαριστώ

Εχει και ενα ωραιο βίντεο στα ελληνικά που ισως αξίζει να μπει και στο πρώτο post καθως θα λύσει πολλές απορίες φίλων που ενδιαφέρονται για p2p

 

Screenshot 2021-12-06 at 3.09.57 PM.png

 

Screenshot 2021-12-06 at 3.28.55 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην ομάδα!! καταρχάς πολλά συγχαρητήρια για τον οδηγό που έχετε φτιάξει. 
θα ήθελα να ρωτήσω εγώ όταν πας να εγκαταστήσεις της δυο συσκευές για την ασύρματη σύνδεση πως μπορείς να κεντράρεις την μια συσκευή με την άλλη (τόσο στο δεξιά - αριστερά, όσο και στο τι ύψος) πας τυχαία μέχρι να το πετύχεις, αν δεν έχω καθαρή εικόνα με τα μάτια ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορεί να βοηθήσει ? 

σας ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sabolion είπε

καλησπέρα στην ομάδα!! καταρχάς πολλά συγχαρητήρια για τον οδηγό που έχετε φτιάξει. 
θα ήθελα να ρωτήσω εγώ όταν πας να εγκαταστήσεις της δυο συσκευές για την ασύρματη σύνδεση πως μπορείς να κεντράρεις την μια συσκευή με την άλλη (τόσο στο δεξιά - αριστερά, όσο και στο τι ύψος) πας τυχαία μέχρι να το πετύχεις, αν δεν έχω καθαρή εικόνα με τα μάτια ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορεί να βοηθήσει ? 

σας ευχαριστώ πολύ!!

για τι απόσταση μιλάμε????εγώ ειμαι στα 6 χιλ και το έκαναν με όργανο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπερα. θελω να στειλω ιντερνετ απο πειραια αγ σοφια στην σαλαμινα, αλλα δεν υπαρχει οπτικη επαφη αποσταση 12 χλμ

μπορει να γινει κατι τετοιο????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...