Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Θα χρειασθείς ένα switch και 4 ίδια ΑΡ καθώς έχουν στενό λοβό εκπομπής (~8°) οπότε δεν είναι δυνατόν το μεσαίο που θα κάνει την αναμετάδοση να βλέπει ένα από τα δύο άκρα. Θα δουλεύουν ανά ζεύγη με μεταξύ τους ασύρματη ζεύξη:

  1. ΑΡ1 στον κουνιάδο σου που θα συνδέεται ενσύρματα με τον Router.
  2. Client1 στην θεία σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε switch.
  3. ΑΡ2 στην θεία σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε switch.
  4. Client2 στο σπίτι σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε ένα switch (ή router ή εσωτερικό ΑΡ).

Προϋπόθεση να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των άκρων της κάθε ζεύξης.

Κατάλαβα.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.  

Δηλαδή δεν το γλιτώνουμε το 80άρι + switch επιπλέον. 

Μήπως κάτι οικονομικότερο που να συνεργάζεται με τα συγκεκριμένα για να καλύψω την μικρή απόσταση κουνιάδου - θείας? 

Και ποια η διαφορά αυτών με αυτών? Γιατί είναι σημαντική η διαφορά στο budget. Και έχουν και τα δύο άριστες κριτικές. 

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαφορά είναι στο bandwidth που μπορούν να υποστηρίξουν. Με απλά λόγια το πρώτο (11ac) μπορεί άνετα να περάσει μέσω της ζεύξης τα 100Mbps της σύνδεσης ενώ το δεύτερο (11n) σαφώς αρκετά λιγότερα, αν και θεωρητικά στην ζεύξη της μικρής απόστασης ίσως να πλησιάζει αυτή την ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω την βοήθειά σας γιατί έχω ένα θέμα… Έχω δυο tp link extenders Κι ενώ το ένα το’χω σύνδεση στο router και το άλλο στον υπολογιστή έχει γίνει ζεύξη και συνδέομαι κανονικά στο internet και μπαίνω κανονικά… όταν πάω να τεστάρω την ταχύτητα τρέχει κάπου στα 10 με 15 ενώ κανονικά τρέχω 200 όταν το συνδέω απευθείας από το router… Τι μπορώ να κάνω γιατί έχω ψάξει τα πάντα και λύση δεν βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους!

θα ήθελα την βοήθειά σας.. Θέλω να φτιάξω δύο ασύρματα δίκτυα και σε ένα από αυτά να έχω Internet και να το μοιράζονται.

Η απόσταση είναι σχετικά κοντά (100-150μ)

Στην μία μεριά θα είναι το σπίτι μου στο οποίο θα ήθελα το router να είναι wifi 6 μιας και είναι και το laptop μου, και στην απέναντη μεριά είναι μία αποθήκη για την οποία έχω παραγκήλει 2 wifi κάμερες στα 2.4Ghz και θέλω να έχουν Internet. 

Πολύ πιθανό το internet να είναι από κάρτα sim την οποία θα έχω σε router στην αποθήκη (θέλω τις μικρότερες καθυστερήσεις στο Internet να είναι στις κάμερες και σε δεύτερη μοίρα το σπίτι)

Τα σημεία έχουν οπτική επαφή 30-40μοίρες

Γενικά είμαι ανίδεος όσο αφορά τα δίκτυα, αλλά σαν εταιρεία μου αρέσει η tp link.

Τι modem/κεραίες/AP? θα με συμβουλεύατε να βάλω? Στην μεριά του σπιτιού χρειάζεται ασύρματο router ή acces point? γιατί δεν ξέρω ποια ειναι η ουσιαστική διαφορά...

Η επικοινωνία μεταξύ των δύο σημείων νομίζω θα ήταν καλύτερη με 5Ghz μιας και υπάρχουν αρκετά δίκτυα τριγύρω. (σε περίπτωση που δεν χρειάζεται extra κεραία το router που θα είναι στην αποθήκη, μπορεί να επικοινωνεί με 2.4Gz με τις κάμερες, και η σύνδεση με το σπίτι να είναι στα 5Gz?)

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κεραίες Ubiquiti litebeam m5, loco m5, nanostation m5 ή tp link cp210 θα διαλέγατε??

Από τα σχόλια βλέπω ότι η litebeam ειναι αρκετά καλή και οικονομική, αλλά οι άλλες είναι πιο διακριτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την χρήση, την απόσταση και το περιβάλλον που θα κληθούν να δουλέψουν γίνεται η επιλογή. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές συσκευές.

Παρεμπιπτόντως η πρώτη είναι παραβολική με στενό λοβό εκπομπής και λήψης ενώ οι άλλες είναι πάνελ με ευρύτερο λοβό. Οπότε μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι προορίζονται για διαφορετική χρήση.

Από τις 3 panel, η πρώτη Loco έχει μικρότερο κέρδος κεραίας οπότε δεν μπορεί να παίξει σε αποστάσεις που μπορούν να καλύψουν οι άλλες δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ανάλογα την χρήση, την απόσταση και το περιβάλλον που θα κληθούν να δουλέψουν γίνεται η επιλογή. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές συσκευές.

Παρεμπιπτόντως η πρώτη είναι παραβολική με στενό λοβό εκπομπής και λήψης ενώ οι άλλες είναι πάνελ με ευρύτερο λοβό. Οπότε μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι προορίζονται για διαφορετική χρήση.

Από τις 3 panel, η πρώτη Loco έχει μικρότερο κέρδος κεραίας οπότε δεν μπορεί να παίξει σε αποστάσεις που μπορούν να καλύψουν οι άλλες δύο.

ναι φίλε μου γνωρίζω πως είναι κατευθυντική, στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι, σε ανοιγμα με γωνία 30-40 μοίρες θα μπορούν να ανταποκριθούν οι πιο διακριτικές με τον ευρύ λοβό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gunman είπε

Απο κεραίες Ubiquiti litebeam m5, loco m5, nanostation m5 ή tp link cp210 θα διαλέγατε??

Από τα σχόλια βλέπω ότι η litebeam ειναι αρκετά καλή και οικονομική, αλλά οι άλλες είναι πιο διακριτικές...

δεν θα διαλεγα το cp210 παροτι ειναι φθηνο.
Με τα Ubiquiti LBE-5AC-Gen2 εχω φτιαξει ενα link sta 250μετρα που εχει κλειδωσει στα 340mbit και ειναι σταθερο σαν καλωδιο σε οποιαδηποτε συνθηκη. Βροχες, καταιγιδες, χιονια τα παντα!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, andreaspA είπε

δεν θα διαλεγα το cp210 παροτι ειναι φθηνο.
Με τα Ubiquiti LBE-5AC-Gen2 εχω φτιαξει ενα link sta 250μετρα που εχει κλειδωσει στα 340mbit και ειναι σταθερο σαν καλωδιο σε οποιαδηποτε συνθηκη. Βροχες, καταιγιδες, χιονια τα παντα!

και εγώ εκεί κατέληξα φίλε μου, η gen2 σε τι διαφέρει? από εδώ σκέφτομαι να παραγγείλω:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B015FY20S0/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1CSD37BFGDG5P&psc=1 δεν ήξερα ότι υπάρχει gen2

επίσης να το κάνω έτσι:

Internet-->(αποθήκη)TP-Link Archer MR600--ubiquity m5<------>ubiquity-----TP-Link Archer AX73 (σπίτι)

τί λέτε?

Επεξ/σία από gunman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gunman είπε

και εγώ εκεί κατέληξα φίλε μου, η gen2 σε τι διαφέρει?

Οι Gen2 συσκευές έχουν καλύτερη προστασία θορύβου από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα, νέα σχεδίαση του feeder για καλύτερο σήμα, νέα βάση στήριξης και το κυριότερο επιπλέον εκπομπή στους 2,4GHz αλλά μόνο για ρύθμισή τους μέσω ασύρματης σύνδεσης στην εφαρμογή του κινητού.

1 ώρα πριν, gunman είπε

από εδώ σκέφτομαι να παραγγείλω:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B015FY20S0/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1CSD37BFGDG5P&psc=1 δεν ήξερα ότι υπάρχει gen2

Προσοχή! Άλλο η LBE-5AC-Gen2 και άλλο η LBE-M5-23 που δείχνεις στον σύνδεσμο. Είναι εντελώς διαφορετικά μοντέλα και δεν συνεργάζονται μεταξύ τους. Το δεύτερο είναι παλαιότερο (και το λογισμικό του) και με σαφώς μικρότερο bandwidth.

1 ώρα πριν, gunman είπε

επίσης να το κάνω έτσι:

Internet-->(αποθήκη)TP-Link Archer MR600--ubiquity m5<------>ubiquity-----TP-Link Archer AX73 (σπίτι)

Μια χαρά θα παίξει αρκεί τα 2 εξωτερικά ΑΡ να είναι ίδια (όποια κι αν αποφασίσεις να πάρεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

και το κυριότερο επιπλέον εκπομπή στους 2,4GHz αλλά μόνο για ρύθμισή τους μέσω ασύρματης σύνδεσης στην εφαρμογή του κινητού.

φίλε μου στο σκρουτζ λέει  

Εύρος Ζώνης Συχνοτήτων

5.150 - 5.875 GHz

Γενικά γιατί να προτιμήσω τα 2.4? Η απόσταση είναι μικρή και απόσο διαβάζω για λιγότερες παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα, καλύτερα να είναι στα 5Ghz

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gunman είπε

Τα σημεία έχουν οπτική επαφή 30-40μοίρες

...

στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι, σε ανοιγμα με γωνία 30-40 μοίρες θα μπορούν να ανταποκριθούν οι πιο διακριτικές με τον ευρύ λοβό?

Οι 30-40° τι ρόλο παίζουν; Θέλεις να κάνεις μία ασύρματη ζεύξη μεταξύ 2 σημείων. Δεν σ' ενδιαφέρουν οι μοίρες αφού η μία κεραία θα κοιτά κατευθείαν την άλλη, οπότε οι μοίρες θα είναι 0 και στις 2.

20 λεπτά πριν, gunman είπε

φίλε μου στο σκρουτζ λέει  

Εύρος Ζώνης Συχνοτήτων

5.150 - 5.875 GHz

Γενικά γιατί να προτιμήσω τα 2.4? Η απόσταση είναι μικρή και απόσο διαβάζω για λιγότερες παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα, καλύτερα να είναι στα 5Ghz

Δεν έγραψα ότι θα δουλεύουν στους 2,4GHz αλλά ότι έχουν επιπλέον μπάντα μέσω της οποίας γίνεται μόνον ασύρματη ρύθμισή τους. Η κανονική εκπομπή και λήψη γίνεται στους 5GHz (αυτό σημαίνει το 5AC στην μία και το Μ5 στην άλλη).

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Οι 30-40° τι ρόλο παίζουν; Θέλεις να κάνεις μία ασύρματη ζεύξη μεταξύ 2 σημείων. Δεν σ' ενδιαφέρουν οι μοίρες αφού η μία κεραία θα κοιτά κατευθείαν την άλλη, οπότε οι μοίρες θα είναι 0 και στις 2.

το έλεγα σε περίπτωση που έπερνα αυτές με τον ευρύτερο λοβό, και τοποθετώντας τα χωρίς να κοιτάνε απευθείας το ένα το άλλο

 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν έγραψα ότι θα δουλεύουν στους 2,4GHz αλλά ότι έχουν επιπλέον μπάντα μέσω της οποίας γίνεται μόνον ασύρματη ρύθμισή τους. Η κανονική εκπομπή και λήψη γίνεται στους 5GHz (αυτό σημαίνει το 5AC στην μία και το Μ5 στην άλλη).

τέλεια, ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gunman είπε

και εγώ εκεί κατέληξα φίλε μου, η gen2 σε τι διαφέρει? από εδώ σκέφτομαι να παραγγείλω:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B015FY20S0/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1CSD37BFGDG5P&psc=1 δεν ήξερα ότι υπάρχει gen2

επίσης να το κάνω έτσι:

Internet-->(αποθήκη)TP-Link Archer MR600--ubiquity m5<------>ubiquity-----TP-Link Archer AX73 (σπίτι)

τί λέτε?

Το απλο δεν εχει 1000αρι δικτυο. Οποτε οτιδηποτε πανω απο 100mbit το ξεχνας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gunman είπε

το έλεγα σε περίπτωση που έπερνα αυτές με τον ευρύτερο λοβό, και τοποθετώντας τα χωρίς να κοιτάνε απευθείας το ένα το άλλο

Ακόμη και αν αγόραζες τέτοια ΑΡ, δεν θα έπρεπε να το έκανες, διότι θα είχες απώλειες. Πάντα τα βάζουμε να κοιτούν απευθείας μεταξύ τους. Θέλουμε πάντα τέλεια στόχευση σε όλους τους άξονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...