Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, TAKISTRIGONIS είπε

Καλησπερα. θελω να στειλω ιντερνετ απο πειραια αγ σοφια στην σαλαμινα, αλλα δεν υπαρχει οπτικη επαφη αποσταση 12 χλμ

μπορει να γινει κατι τετοιο????

 

Εφόσον δεν υπάρχει οπτική επαφή....πως αλλιώς θα φτάσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους τους υπέροχους φίλους. Θα ήθελα τις γνώσεις σας κ πιθανών την εμπειρία σας σε ένα ασύρματο Link που θέλω να κάνω και του οποίου η απόσταση είναι περίπου 4 Χλμ. και φυσικά  δεν υπάρχει οπτική επάφη. Επειδή όμως τέτοιο εγχείρημα όπως αντιλαμβάνομαι είναι λίγο δύσκολο θα ήθελα να ρωτήσω, τι κεραίες θα απαιτηθούν για μια τέτοια απόσταση , και φυσικά πως θα μπορούσα να ευθυγραμμίσω τις κεραίες, και αν υπάρχει κάποιος οδηγός για μια τέτοια εγκατάσταση! Πως μπορώ να βρω αν υπαρχει κάποιο εμπόδιο στην ζεύξη, και πως θα μπορούσα να υπολογίσω το ύψος που θα τοποθετηθούν οι κεραίες?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοηθειά σας με μια πρώτη ματιά πάντως θα πρέπει να βρείς τα εργαλεία για να μορείς να το δουλέψεις και να καταλάβεις πως υπολογίζεται το ύψος των ιστών που θα απαιτηθούν για να μπορέσουν να ευθυγραμιστούν οι κεραές,

Σας ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να συνδέσω 2 σημεία τα οποία είναι σε απόσταση (περίπου) 700μ και έχουν οπτική επαφή χωρίς κανένα εμπόδιο. Η σύνδεση που θέλω να κάνω είναι εντός αστικού ιστού και σίγουρα η κεραία θα εντοπίζει πολλά σήματα από wifi γειτόνων, παίζει κανέναν ρόλο αυτό στην ποιότητα της σύνδεσης; 

Επίσης, Θα χρειαστεί να έχω 2 Κατευθυντικές κεραίες; ή αν είναι "έξω router" και το βλέπει η κεραία μπορεί να γίνει η σύνδεση μόνο με μία κεραία;

Τέλος, θα ήθελα να μάθω πόσα db θα πρέπει να είναι η κεραία και αν έχετε να μου προτείνετε οικονομικές λύσεις είναι καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 700 μέτρα ο router θα πιάνει το σήμα του απομακρυσμένου ΑΡ, αλλά το αντίθετο είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν γίνεται. Το πολύ 300 μέτρα να γίνει σύνδεση. Σε μεγάλες αποστάσεις χρειάζονται 2 ίδια εξωτερικά ΑΡ.

Γενικά θέλουμε κέρδος κεραίας όσο το δυνατόν μεγαλύτερο (με μέγιστο όριο τα 30 dBi), σε σχέση φυσικά με το κόστος και την απόσταση. Όσον αφορά τα γειτονικά δίκτυα θα πας σε ΑΡ που δουλεύουν στους 5GHz.

Με 2 Ubiquiti LiteBeam AC Gen2 θα έχεις άριστο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Στα 700 μέτρα ο router θα πιάνει το σήμα του απομακρυσμένου ΑΡ, αλλά το αντίθετο είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν γίνεται. Το πολύ 300 μέτρα να γίνει σύνδεση. Σε μεγάλες αποστάσεις χρειάζονται 2 ίδια εξωτερικά ΑΡ.

Γενικά θέλουμε κέρδος κεραίας όσο το δυνατόν μεγαλύτερο (με μέγιστο όριο τα 30 dBi), σε σχέση φυσικά με το κόστος και την απόσταση. Όσον αφορά τα γειτονικά δίκτυα θα πας σε ΑΡ που δουλεύουν στους 5GHz.

Με 2 Ubiquiti LiteBeam AC Gen2 θα έχεις άριστο αποτέλεσμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Μια ακόμη ερώτηση.. (δεν ξέρω αν είναι χαζή η ερώτηση μου... ).

Η κεραία αυτή έχει ακτινοβολία αν την έχω κοντά στο σημείο που περνάει η οικογένεια μου τις περισσότερες ώρες της ημέρας; Θα την έχω στο μπαλκόνι μου (φυσικά στραμμένη προς τα έξω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Tι εννοεις με τη λεξη ακτινοβολια? Ο θερμοσιφωνας και η κουζινα σου εχουν περιπου 50.000 φορες μεγαλυτερη ακτινοβολια στο ενα μετρο.

Όπως μάλλον έχεις ήδη καταλαβει είμαι ασχετος με το θέμα και χρησιμοποίησα τελείως "λαϊκά" τη λέξη ακτινοβολία. 

Αυτό που εννοώ είναι το εξής, κι αν θες βοήθησε με να το διατυπώσω πιο σωστά.

Όπως πχ δεν πρέπει να κοιμόμαστε με το κινητό μας (σε λειτουργία) δίπλα ακριβώς στο μαξιλάρι μας το βράδυ, έτσι φαντάζομαι πως κι αυτές οι κεραίες πιθανόν να έχουν κάποιες αρνητικές επιπτώσεις μακροπρόθεσμα στην υγεία μας αν είμαστε εκτεθειμένοι σε αυτές 24/7. Κάνω λάθος; 

Αν όντως ισχύει αυτό που προσπαθώ να περιγράψω.. αυτές οι κεραίες είναι επιβλαβείς μόνο σε κοντινή απόσταση προς το μέρος που "κοιτάνε" ή και γύρω τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. 

Επειδή έχω αγανακτήσει με το ίντερνετ στην περιοχή μου, (5mbps + home booster το οποίο όποτε γουστάρει τρέχει.)  σκέφτομαι να πάρω από τον κουνιάδο μου που είναι στα 100mbps σε απόσταση 3,5km αλλά χωρίς οπτική επαφή.

Υπάρχει όμως μια θεία μου σε μια πλαγιά σε απόσταση 400μ. από τον κουνιάδο μου σε γωνία περίπου 85 μοιρών που έχω οπτική επαφή.  

Σας βάζω και μια φώτο για να έχετε μια εικόνα πως είναι τα σπίτια.

Τώρα έχω δύο ερωτήσεις...

1) Με 3 από αυτά θα κάνω δουλειά?

2)Θα έχω θέμα με την γωνία? Θα έχουν οπτική επαφή αλλά κεντραρισμένα θα έχω τα δύο που θα έχουν την μεγάλη απόσταση (θεία - σπίτι μου)  Δηλαδή αν δεν "βλέπονται¨ τα δύο (κουνιάδος - θεία) δεν θα μεταβιβάζουν το σήμα? 

Ή θα θέλω και 4ο (2 στης θείας μου δηλαδή)?.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειασθείς ένα switch και 4 ίδια ΑΡ καθώς έχουν στενό λοβό εκπομπής (~8°) οπότε δεν είναι δυνατόν το μεσαίο που θα κάνει την αναμετάδοση να βλέπει ένα από τα δύο άκρα. Θα δουλεύουν ανά ζεύγη με μεταξύ τους ασύρματη ζεύξη:

  1. ΑΡ1 στον κουνιάδο σου που θα συνδέεται ενσύρματα με τον Router.
  2. Client1 στην θεία σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε switch.
  3. ΑΡ2 στην θεία σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε switch.
  4. Client2 στο σπίτι σου, που θα συνδεθεί ενσύρματα σε ένα switch (ή router ή εσωτερικό ΑΡ).

Προϋπόθεση να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των άκρων της κάθε ζεύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...