Προς το περιεχόμενο

[HOWTO] Πώς να συνδέσετε ασύρματα 2 απομακρυσμένα δίκτυα


kemosabe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ jkoukos. Για να καταλάβω πως δουλεύει το cpe210 παίρνει σήμα ασύρματα από wifi και το αναμεταδίδει σε πολλαπλές συσκευές ; repeater ; 

Μόνο ρεύμα χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α. Μπορεί να παίξει ως απλό ΑΡ. Δηλαδή να πάρει ενσύρματα την σύνδεση και να την μοιράσει ασύρματα.

β. Μπορεί να δουλέψει ως ΑΡ Client. Δηλαδή να πάρει ασύρματα την σύνδεση και να την μοιράσει ενσύρματα.

γ. Μπορεί να δουλέψει ως Repeater. Δηλαδή να πάρει ασύρματα την σύνδεση και να την μοιράσει πάλι ασύρματα, αλλά με περιορισμούς.  Βλέπεις η κεραία εόναι κατευθυντική που σημαίνει ότι λαμβάνει και εκπέμπει προς το σημείο που είναι στραμμένη. Άρα από την στιγμή που κοιτά στην απέναντι θέση, εσύ λογικά θα είσαι πίσω της οπότε δεν θα μπορείς να συνδεθείς πάνω της ασύρματα (εκτός κι αν είσαι ακριβώς δίπλα της).

Από το ίδιο καλώδιο δικτύου, περνά η τροφοδοσία ΡοΕ και τα data.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το repeater απο τη μερια σου το ριχνεις σε ενα switch οπου και κοτσαρεις πανω οτι θες μετα για να εχεις εσωτερικη καλυψη και να κανεις τη δουλεια σου. Αν το βαλεις πανω σε ενα παλιο wifi modem router που εχει και 4 θυρες switch τα κανεις ολα τσαμπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tsino είπε

Με ενδιαφέρει η περίπτωση γ 

Οπότε εφόσον το router πηγή είναι πίσω της δε θα μπορεί να πάρει το σήμα να το αναμεταδωσει;   

To γράφω ήδη. Αναμετάδοση κάνει, αλλά το σήμα ταξιδεύει προς τα εκεί που είναι στραμμένο. Αν είσαι δίπλα του (ακόμη και πίσω του) θα το πιάσεις. Μερικά μέτρα παραπέρα, θα το πιάσεις μόνο αν είσαι εντός τόξου 60° προς το σημείο που είναι στραμμένο.

Αυτό που κάνουμε, είναι ότι γράφει ο physvlog. Δηλαδή το συνδέουμε ενσύρματα με μία συσκευή, μέσω της οποίας μοιράζουμε ασύρματα ή/και ενσύρματα την σύνδεση από το ΑΡ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Αρχάριος πάνω στο θέμα θα ήθελα περαιτέρω τα φώτα σας. 

Λόγο του ότι η απόσταση δεν είναι μεγάλη (100μ) θα ήταν οκ με αυτή την κεραία Ubiquiti Litebeam M5 και απλά ένα WiFi repeater? Για να γλιτώσω μια κεραία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου!!!!!!Πρόσφατα έκανα το ίδιο εγχείρημα σε απόσταση 80 Μέτρων με έναν γείτονα με αυτές τις κεραίες  Tplink 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE 210 και κάνανε καταπληκτική δουλειά!

Με wifi Repeater δεν θα κάνεις δουλειά γιατί το ίδιο δοκίμασα και εγώ!!Αν θες να πας σε ίσως καλύτερη ποιότητα μπορείς να πάρεις τις LOGO M5 Ubiquiti!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airdimitris είπε

Καλησπέρα φίλε μου!!!!!!Πρόσφατα έκανα το ίδιο εγχείρημα σε απόσταση 80 Μέτρων με έναν γείτονα με αυτές τις κεραίες  Tplink 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE 210 και κάνανε καταπληκτική δουλειά!

Με wifi Repeater δεν θα κάνεις δουλειά γιατί το ίδιο δοκίμασα και εγώ!!Αν θες να πας σε ίσως καλύτερη ποιότητα μπορείς να πάρεις τις LOGO M5 Ubiquiti!!!!

Όποτε θα χρειαστώ δύο από αυτό έτσι; απλά να αναφέρω ότι υπάρχει οπτική επαφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα,

θα ηθελα την βοηθεια σας,θελω να συνδεθω στο κοινόχρηστο internet που υπαρχει στο χωριο ,το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο μακρια αλλα εχω οπτικη επαφη με το σημειο που ειναι η κεραία, τι λυσεις υπαρχουν?πχ με μια Ubiquiti NanoStation Loco M2 θα εκανα δουλεια ?το κινητο ποτε ποτε βλεπει το wifi  αλλα με πολυ εξασθενημενο σημα.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που με το κινητό πιάνει το σήμα έστω και πολύ χαμηλό, τότε θα παίξει με το Loco M2 (το έχω κάνει στο χωριό σε απόσταση 300 μέτρα). Απλά θα πρέπει να το βάλεις σε σημείο που να έχει καθαρή οπτική επαφή με την κεραία του δήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κάτι:

Για απόσταση 30-40 μέτρων και αν παρεμβαίνουν 1 ή 2 τοίχοι, θα μπορέσει να δουλέψει κεραία ή θα πρέπει να έχει καθαρή οπτική επαφή;

Για παράδειγμα στο μπαλκόνι μου πιάνω σήμα αλλά μέσα στο σπίτι ΔΕΝ. Αν βάλω στο μπαλκόνι (παρότι δεν υπάρχει οπτική επαφή) μια κεραία και συνδέσω πάνω της ένα modem router θα μπορέσω να δώσω και μέσα στο σπίτι; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας,

Αγορασα ενα ζευγαρι Litebeam M5 και ξαφνικα στην μια δεν μπορω να δω το WebOS ενω το discovery tool μετα απο πολλυ χρονο την βρισκει. Οταν επιλεγω το rescue tool του discovery λαμβανω timeout ενω δεν δεχονται ουτε ping. Καμμια ιδεα?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Βασιλης

Update: λυθηκε το προβλημα.. Εφταιγε ενα τσακισμα στο καλωδιο.

Επεξ/σία από BL_EVER
Update λυσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 10:29 ΜΜ, giorgosxristou είπε

Καλησπερα,

θα ηθελα την βοηθεια σας,θελω να συνδεθω στο κοινόχρηστο internet που υπαρχει στο χωριο ,το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο μακρια αλλα εχω οπτικη επαφη με το σημειο που ειναι η κεραία, τι λυσεις υπαρχουν?πχ με μια Ubiquiti NanoStation Loco M2 θα εκανα δουλεια ?το κινητο ποτε ποτε βλεπει το wifi  αλλα με πολυ εξασθενημενο σημα.

Ευχαριστω πολυ.

Το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ! Τελικά το εκανες φίλε δούλεψε το loco 2?Υπαρχει καλύτερο μηχανημα στα 2.4 γιατί αν πάρω για 5 δεν θα δουλέψει φαντάζομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...