Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mesfigas είπε

Ρε παιδια 15 λεπτα για να πας να παραλαβεις δεμα και αλλα 10 λεπτα να το παραδωσεις ?

Πως την παλευεται.

καταφερα να κανω μερικα Deliveries και κατεληξα να μαθενω νεα κομματια στην κιθαρα !!!!

Στο Eve online είχα έναν γνωστό που έκανε safe trade missions empire space

Έβαζε autopilot 30+ jumps και τέρμα ηχεία, πήγαινε να κάνει δουλειές στο άλλο δωμάτιο, και όταν άκουγε τον ήχο του Lock έτρεχε πανικόβλητος ΧD

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ μπλα μπλα και χάνει το δάσος για τα δέντρα ο τύπος. Τον έκλεισα στο τρίτο λεπτό εκεί που άρχισε να μιλάει για τους flat earthers. Επίσης, κάπως άκομψο και επιχειρηματολογικό rookie mistake που ξεκίνησε ειρωνευόμενος τον αρθρογράφο. Αν αρχίζεις να επιχειρηματολογείς επί του χαρακτήρα του διαφωνούντα με εσένα, αντί επί των επιχειρημάτων του, για εμένα έχεις χάσει με 3-0 από τα αποδυτήρια. 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από την όλη φάση είναι το εξής: Ακόμη κι αν πιστέψουμε ότι δεν υπάρχει ίχνος απάτης στην όλη φάση (δεν έχω στοιχεία που να επιβεβαιώνουν ή να καταρρίπτουν αυτή την πιθανότητα), πιστεύω ότι πρόκειται για καθαρή "bit more than they could chew" περίπτωση. Από όσα έχω διαβάσει και καταλάβει, το SC ξεκίνησε με προοπτικές να γίνει κάτι σαν αυτό που είναι τώρα το ED. Στην πορεία, και λόγω της απρόσμενης επιτυχίας της crowd funding campaign, οι frontrunners του παιχνιδιού είδαν ότι υπήρχε προοπτική και δυνατότητες να κάνουν κάτι παραπάνω. Εκεί κατ' εμέ ήταν που έπρεπε να παρθεί η απόφαση: σε ποια κλίμακα θα γίνει αυτό το παραπάνω; Στην οριζόντια (περισσότεροι πλανήτες, συστήματα, διαστημόπλοια, είδη αποστολών κλπ) ή στην κατακόρυφη (δημιουργία ολόκληρων αναγλύφων/οικοσυστημάτων, λεπτομερή διαστημόπλοια, δυνατότητα εξερεύνησης α λα NMS, αλλά με τρομερά μεγαλύτερη λεπτομέρεια και σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα); Δυστυχώς, εκεί ήταν που κάποιος είπε why not both και κατά την ταπεινή μου άποψη κάτι τέτοιο είναι απλά αδύνατο με τα υπάρχοντα μέσα. Τόσο τεχνολογικά, όσο και από άποψης πόρων.

Η συνέχεια σημαδεύτηκε από το ένα μαρκετινίστικο και δημοσιοσχετίστικο λάθος μετά το άλλο, σε συνδυασμό με μια αν μη τι άλλο αλλοπρόσαλλη πορεία ανάπτυξης του τίτλου. Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του καθενός, η κοινότητα χωρίστηκε σε δύο διαφορετικά στρατόπεδα. Εγώ δεν θα βιαστώ να πω ότι οι υποστηρικτές του project εθελοτυφλούν γιατί δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι τους έπιασε κορόιδα ο Ρόμπερτς. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα, όπως προείπα. Ότι δηλαδή οι πιο αισιόδοξοι βλέπουν στο παιχνίδι προοπτικές που θα εξωθήσουν τα όρια του gamign εν γένει, ενώ οι πιο καχύποπτοι βλέπουν μια προφανέστατη και μάλιστα κακοστημένη απάτη. Και οι δύο πλευρές έχουν πειστικά επιχειρήματα. Εγώ, για μια ακόμη φορά πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Αν μου επιτρέπετε να συνοψίσω το πώς εκλαμβάνω την όλη φάση με bullet points:

Τι ελπίζω: Να παραδώσει ο τίτλος αυτό που υπόσχονται οι δημιουργοί του το αποκλείω. Εκτός κι αν γίνει κάνα singularity event, αυτό απλά δεν είναι εφικτό. Ελπίζω όμως στην πορεία να προκύψουν κάποιες επιμέρους καινοτομίες που θα βοηθήσουν να εξελιχθεί το gaming εν γένει. Αυτό καθεαυτό το παιχνίδι είναι για εμένα καταδικασμένο να είναι εσαεί σε φάση "ανάπτυξης".

Τι απεύχομαι: Να πετύχει το μοιραίο πλήγμα στο crowd funding το SC, σε συνδυασμό με άλλες παρασπονδίες που έχουμε δει τελευταία, όπως αυτή της Snapshot Games, ασχέτως αν όπως έχω πει στο παρελθόν δεν θεωρώ το crowd funding τόσο επαναστατικό όσο η πλειοψηφία.

Από εκεί και στο εξής, δεν μπορώ να πω ότι είμαι "υπέρ" ή "κατά" του όλου εγχειρήματος. Δεν με αφορά άμεσα, ούτε επηρεάζει το χόμπι μου θετικά ή αρνητικά (επί του παρόντος), οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Επιλέγω to live and let live και να συνεχίζω να απολαμβάνω τις αντιπαραθέσεις αυτού του thread μασουλώντας το ποπ κορν μου :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ektelion είπε

 Ελπίζω όμως στην πορεία να προκύψουν κάποιες επιμέρους καινοτομίες που θα βοηθήσουν να εξελιχθεί το gaming εν γένει.

Αυτό είναι σημαντική παρατήρηση. (Λογικά) έχει αναπτυχθεί πολλή τεχνολογία γύρω από πολλά πράγματα, οπότε αυτά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα περάσουν στον κλάδο. Πιο πιθανές διαδρομές είναι η εξαγορά - γιατί είναι σίγουρο ότι επιχειρηματικά η εταιρία δε θα σταθεί με τέτοια ανοίγματα, δεν είναι βιώσιμη οικονομικά - μέρους ή όλου, και ασφαλώς η τεχνογνωσία του προσωπικού που καλώς ή κακώς την παίρνουν μαζί τους. Το αγκάθι είναι η ρημάδα η Crytek, που δεν τη λες και mainstream μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ θα πω απλά πως κάποια στιγμή καλό είναι να λέμε με δικά μας λογάκια αυτό που πιστεύουμε, αντί να πιανόμαστε από σαλτιμπάγκους τύπου Μοντόγια για να βρούμε "απάντηση" σε λεπτομερέστατες και τεκμηριωμένες τοποθετήσεις.

Για μένα, σε αυτό το φαιδρό 50λεπτό+ rant του τύπου, το κερασάκι στην τούρτα είναι πως τον θίγουν οι προσωπικές επιθέσεις στο θεούλη και τη μικροκαμωμένη σύζυγό του, αλλά κάνει το ίδιο για τους δημοσιογράφους του Forbes.

Υ.Γ. Δεν ξέρει αν έχει πεθάνει η δασκάλα του, αλλά αν έχει πεθάνει θα στριφογυρνάει στον τάφο της. Ωρέ τι χαλβάδες έχουν γίνει περσόνες μέσω του Youtube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εγώ θα πω απλά πως κάποια στιγμή καλό είναι να λέμε με δικά μας λογάκια αυτό που πιστεύουμε, αντί να πιανόμαστε από σαλτιμπάγκους τύπου Μοντόγια για να βρούμε "απάντηση" σε λεπτομερέστατες και τεκμηριωμένες τοποθετήσεις.

Για μένα, σε αυτό το φαιδρό 50λεπτό+ rant του τύπου, το κερασάκι στην τούρτα είναι πως τον θίγουν οι προσωπικές επιθέσεις στο θεούλη και τη μικροκαμωμένη σύζυγό του, αλλά κάνει το ίδιο για τους δημοσιογράφους του Forbes.

Υ.Γ. Δεν ξέρει αν έχει πεθάνει η δασκάλα του, αλλά αν έχει πεθάνει θα στριφογυρνάει στον τάφο της. Ωρέ τι χαλβάδες έχουν γίνει περσόνες μέσω του Youtube.

Τον έκοψα εξ αρχής τον τύπο και τον έκλεισα στο τρίλεπτο όπως έγραψα παραπάνω, αλλά βάσει αυτών που γράφεις χαίρομαι ειλικρινά που δεν έχασα 50 λεπτά από τη ζωή μου. Τους απεχθάνομαι ειλικρινά κάτι τέτοιους τύπους που είναι όλο φιγούρα κι ειρωνεία κι από ουσία μηδέν. Ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι το ραντάρ τούς τσιμπάει με τη μία.

Επεξ/σία από ektelion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ektelion ενώ δεν έχεις δει το βίντεο λες πως ο τύπος δεν απαντάει σε αυτά που γράφει ο άλλος άλλα μόνο ειρωνεύεται , οκRpS_tongue.gif

σε κάποια μάλιστα δεν διαφωνεί

αλλά όταν γράφεις τέτοια πράματα αυτή την στιγμή

“The game they promised us can’t even barely run. The performance is terrible. . . . " (για πολύ γέλιο αυτό)

ή λες ψέματα ή προσπαθείς να παίξεις SC σε ξεπερασμένο hardware.

 

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εγώ θα πω απλά πως κάποια στιγμή καλό είναι να λέμε με δικά μας λογάκια αυτό που πιστεύουμε, αντί να πιανόμαστε από σαλτιμπάγκους τύπου Μοντόγια για να βρούμε "απάντηση" σε λεπτομερέστατες και τεκμηριωμένες τοποθετήσεις.

Για μένα, σε αυτό το φαιδρό 50λεπτό+ rant του τύπου, το κερασάκι στην τούρτα είναι πως τον θίγουν οι προσωπικές επιθέσεις στο θεούλη και τη μικροκαμωμένη σύζυγό του, αλλά κάνει το ίδιο για τους δημοσιογράφους του Forbes.

Υ.Γ. Δεν ξέρει αν έχει πεθάνει η δασκάλα του, αλλά αν έχει πεθάνει θα στριφογυρνάει στον τάφο της. Ωρέ τι χαλβάδες έχουν γίνει περσόνες μέσω του Youtube.

lol ρε ο τυπάς ήταν toxic από Eve-online εποχές... Απλά έχει την mega-clan και έχουν σκάσει τρελά λεφτά σε ΠΑΡΑ πολλά games... Έχει κάποια δίκια αλλά όπως τα λέει τα χάνει...

Όταν πέφτεις επίπεδο λερώνεσαι και εσύ λένε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Ektelion ενώ δεν έχεις δει το βίντεο λες πως ο τύπος δεν απαντάει σε αυτά που γράφει ο άλλος άλλα μόνο ειρωνεύεται , οκ

Δεν αναφέρθηκα στην επιχειρηματολογία την οποία ενδεχομένως αναπτύσσει ο τύπος στη συνέχεια του βίντεο. Απλά, έχω ορισμένα στάνταρντς τα οποία θα πρέπει να πληρούνται αν είναι να αφιερώσω τον υπερπολύτιμο πλέον χρόνο μου σε κάτι, και ο τύπος απλά ξεκινά κάνοντας κάποια πράγματα που για εμένα προσωπικά είναι no no. Αφήνω την εριστικότητα και τον σενσεσιοναλισμό για τα fanboys, έχω πολύ πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθώ. Τη δε άποψή μου για το "φαινόμενο" (πλέον) SC την έγραψα νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ σαν τρίτος που μόλις ξεκίνησε να παρακολουθεί το θέμα, βλέπω αρκετές απόψεις από άτομα που έπαιζαν το παιχνίδι αλλά κατακρίνουν το όλο εγχείρημα όπως εξελίχθηκε, είτε λόγω πιθανού λανθασμένου οικονομικού management ,  είτε λόγω του ότι σχεδιαστικά δεν μοιάζει(όπως υποστηρίζουν) με αυτό που προοριζόταν να είναι στην αρχή.

Νομίζω ότι θολώθηκαν σε κάποιο σημείο από το funding και το γιγάντωσαν σε σημείο που πλέον δεν μπορούν να το ελέγξουν. Με αυτά που είδα και διάβασα στη θεωρία, μιλάμε όντως για το επόμενο βήμα. Αλλά επειδή δεν παύει να αποτελεί ένα ιδιαίτερα κοστοβόρο project χωρίς κυκλοφορία του προιόντος στην αγορά δεν υπάρχει αντίκρισμα.

έστω ότι δεν είναι μεγάλη απάτη, ο τρόπος και ο χρόνος ανάπτυξης και πάλι δεν εμπνέουν απόλυτη εμπιστοσύνη ενώ μάλιστα παραδίδουν μια alpha σε τιμή full price.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν έχω παρακολουθήσει αναλυτικά το θέμα «Star Citizen» και τώρα μπαίνω λίγο στο κλίμα διαβάζοντας τα παλιότερα posts. Μια απορία μόνο:

On 02/05/2019 at 14:24, Snoob said:

Το αν θα δούμε ποτέ ολοκληρωμένο παιχνίδι που να έχει όλα αυτά τα στοιχεία τα οποία έχει κατά καιρούς υποσχεθεί, είναι μια άλλη ιστορία. Και, αν κρίνουμε από το Freelancer, μάλλον αμφίβολο.

Επειδή είναι ένα από τα αγαπημένα μου games ever και ακόμα το παίζω από καιρό σε καιρό και περνάω πολύ ευχάριστα κάθε φορά, τι ακριβώς είχε το Freelancer που το κάνει μη-ολοκληρωμένο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Το είδα το πρωί XD Δεν λένε κάτι παραπάνω αναμάσημα των παλιών με memes και μερικές ανακρίβειες από το άρθρο

Η γραφικότητα έχει όντως τερματιστεί και όποιος προσπαθεί να ενημερωθεί legit για το όλο project χάνεται ανάμεσα στα memes, στη φτηνή ειρωνεία της κωλάρας, στις ντεμέκ εξυπνάδες και στον fanboy/hater war.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...