Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O  Ρομπέρτς σας έχει να 'ούμεRpS_tongue.gif. Πάντε γράψτε αυτά στο Star Citizen Reddit να φάτε μαζική επίθεση κορεσμού από σκληροπυρηνικά SC fanboys RpS_tongue.gifRpS_tongue.gif

υγ: BadIronTree υπάρχει χελώνα που βολτάρει στην περιοχή του βιντεο που ανέβασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Anuminas είπε

O  Ρομπέρτς σας έχει να 'ούμεRpS_tongue.gif. Πάντε γράψτε αυτά στο Star Citizen Reddit να φάτε μαζική επίθεση κορεσμού από σκληροπυρηνικά SC fanboys RpS_tongue.gifRpS_tongue.gif

υγ: BadIronTree υπάρχει χελώνα που βολτάρει στην περιοχή του βιντεο που ανέβασα;

xldu9mgjb6o21.jpg

Την κλέβουν και κανουν pet για στο σκάφος τους xD

 

 

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 λεπτά πριν, Anuminas είπε

O  Ρομπέρτς σας έχει να 'ούμεRpS_tongue.gif. Πάντε γράψτε αυτά στο Star Citizen Reddit να φάτε μαζική επίθεση κορεσμού από σκληροπυρηνικά SC fanboys RpS_tongue.gifRpS_tongue.gif

υγ: BadIronTree υπάρχει χελώνα που βολτάρει στην περιοχή του βιντεο που ανέβασα;

Δεν χρειάζεται, μας μεταφέρονται αρκετά συχνά εδώ οι ομορφιές των fanboys.

Λ.χ., το επιχείρημα "ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε τον Μεσσία" βάζω στοίχημα ό,τι θέλετε πως εκεί γεννήθηκε, στο γελοίο Reddit.

Και διάφορα άλλα. Δεν απαιτείται ιδιαίτερη φαντασία, λ.χ., για να συλλάβει κανείς πως η εμμονή να πετάγεται εν είδει πικαρίσματος το Anthem, από εκεί προέρχεται: μόνο το mob mentality του Reddit (εναλλακτικά, οι Μοντόγιες αυτού του κόσμου) θα οδηγούσε υποστηρικτές του Ρόμπερτς στο να να αντιδιαστείλουν το SC με ένα παιχνίδι όπου η υπέρβαση προϋπολογισμού και χρονικών περιθωρίων υποχρέωσε της ΕΑ να παρέμβει (με τραγική καθυστέρηση, όπως αποδείχτηκε εκ του αποτελέσματος). Αυτή τη στιγμή, για να το πούμε αλλιώς, το μόνο που διαφοροποιεί το Anthem από το SC είναι ότι τον Ρόμπερτς δεν τον ελέγχει κανείς.

Κατά τα άλλα, πριν δούμε στην πράξη τη φόλα, τα ντέμο ήταν υπέροχα (αλλά σκηνοθετημένα), το hype στον ουρανό και οι υποσχέσεις περισσότερες και από τους κόκκους της άμμου στη Σαχάρα.

Αν τον ήλεγχε κάποιος τον Ρόμπερτς, και δεν δρούσε στο Φαρ Ουέστ του crowd funding (αυτός και κάτι άλλα καμάρια τύπου Γκόλοπ...) θα είχαμε νέο Freelancer. Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι υπόλογος σε διοικητικά συμβούλια και να πρέπει να δημοσιεύσεις οικονομικά αποτελέσματα (πραγματικά οικονομικά αποτελέσματα, όχι "αναπτύσσω το παιχνίδι από το '11 αλλά δεν είχα μισό λεπτό έξοδα ανάπτυξης εκείνη τη χρονιά") και να αφήσεις τον άλλο να λέει εκεί πέρα τα δικά του και να τον σιγοντάρει μια στρατιά οπαδών στο Reddit.

Στην περίπτωση του Ρόμπερτς δεν ξέρω πώς θα λήξει το πράγμα (αν και κάτι υποψιάζομαι...) αλλά στην περίπτωση του Σέιφερ, λ.χ., πολύς κόσμος κατάλαβε με τα όσα έγιναν στο Broken Age (αλλά και σε εκείνον τον αχταρμά ευγονικής/πολιτικορεκτίλας, το Massive Chalice) για ποιο λόγο του έβαλαν χέρι στο Iron Brigade.  

Γενικά, μεγαλύτερη δικαίωση των εταιριών παραγωγής από τα όσα βλέπουμε κατά καιρούς στο crowd funding δύσκολα θα μπορούσε να υπάρξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Snoob said:

Τα ίδια μας έλεγε, και μάλιστα σε πολύ οξύτερους τόνους, έτερο ιερό τέρας του χώρου, ο Mπράιαν Φάργκο, περιλαμβάνοντας στο pitch του για το ΚS ευθύτατες, χιουμοριστικές -και μη- αναφορές στους κακούς μανατζαραίους που είναι χτεσινοί και δεν ξέρουν να εκτιμήσουν (ψάξτε όσοι δεν έχετε δει τα βίντεο με τον πιτσιρικά, ειδικά το πρώτο έχει γέλιο, μετά το ξεχείλωσε). Και, τελικά, μια χαρά βρέθηκε να τον εξαγοράσει κολοσσός (ενώ είχε ήδη χρηματοδοτημένο project), μια χαρά πωλήσεις έκανε.

Δεν θα αναλύσω το φαινόμενο Schafer γιατί είναι μπετόστοκος από τους λίγους (και μάλλον ήταν από πάντα απλά με το KS έγινε ευρέως γνωστό), αλλά θεωρώ τουλάχιστον άδικη τη σύγκριση του Fargo με τον Roberts. Στο ίδιο χρονικό διάστημα που ο Roberts κοροϊδεύεται, η inXile ανακοίνωσε τρία crowdfunding campaings και τα έκανε deliver σε ένα λογικό χρονικό διάστημα από το fundάρισμά τους. Μπορεί τα games να μην ήταν top of the top, αλλά τουλάχιστον ήταν επιτυχημένα στα πλαίσια που η πλειοψηφία των backers ανέμενε να είναι.

Τώρα για το ότι εξαγοράστηκε από την MS, προσωπικά είμαι ακράδαντα υπέρ της άποψης ότι τα πάντα έχουν την τιμή τους και θα ήθελα να περιμένω λίγο πριν του τα σούρω. Μπορεί από αυτή την εξαγορά να βγει κάτι καλό (μπορεί και όχι, αλλά δεν θα το κρίνω πριν γίνει).

Και γενικά είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχουν ιερά τέρατα, για μένα όλοι πρέπει να περνιούνται από κόσκινο. Δεν θα πούμε και ευχαριστώ που τους δίνουμε λεφτά για το προϊόν τους, υποχρέωσή τους είναι να είναι καλό, έλεος.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν θα αναλύσω το φαινόμενο Schafer γιατί είναι μπετόστοκος από τους λίγους (και μάλλον ήταν από πάντα απλά με το KS έγινε ευρέως γνωστό), αλλά θεωρώ τουλάχιστον άδικη τη σύγκριση του Fargo με τον Roberts. Στο ίδιο χρονικό διάστημα που ο Roberts κοροϊδεύεται, η inXile ανακοίνωσε τρία crowdfunding campaings και τα έκανε deliver σε ένα λογικό χρονικό διάστημα από το fundάρισμά τους. Μπορεί τα games να μην ήταν top of the top, αλλά τουλάχιστον ήταν επιτυχημένα στα πλαίσια που η πλειοψηφία των backers ανέμενε να είναι.

Τώρα για το ότι εξαγοράστηκε από την MS, προσωπικά είμαι ακράδαντα υπέρ της άποψης ότι τα πάντα έχουν την τιμή τους και θα ήθελα να περιμένω λίγο πριν του τα σούρω. Μπορεί από αυτή την εξαγορά να βγει κάτι καλό (μπορεί και όχι, αλλά δεν θα το κρίνω πριν γίνει).

Και γενικά είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχουν ιερά τέρατα, για μένα όλοι πρέπει να περνιούνται από κόσκινο. Δεν θα πούμε και ευχαριστώ που τους δίνουμε λεφτά για το προϊόν τους, υποχρέωσή τους είναι να είναι καλό, έλεος.

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω:

Τα παραδείγματα αυτά τα ανέφερα για να δείξω πως, σε διάφορες περιπτώσεις όπου μεγάλα ονόματα απευθύνθηκαν σε εμάς για χρηματοδότηση, υποστηρίζοντας πως "οι παραγωγοί ούτε να μας φτύσουν" ή "είνα μικρό το κοινό και δεν βρίσκουμε χρηματοδότηση", αποδείχτηκε στην πράξη πως μια χαρά βρίσκεται χρηματοδότηση, κόσμος υπεραρκετός υπάρχει για να κάνουν εξαιρετικές προπωλήσεις και αργότερα πωλήσεις και, προφανώς, δεν είναι βλάκες οι παραγωγοί να κλείσουν τα μάτια στην επιτυχία.

Όχι πως ο Φάργκο απέφυγε την παγίδα του να πουλάει ταφόπλακες με ονόματα στο Wasteland 2 (γεμίσαμε ταφόπλακες...) ή εκρηκτικά λουκάνικα. Τα παιχνίδια που έβαλε μπροστά τα έφτιαξε, κανένα δεν με ενθουσίασε αλλά, τέλος πάντων, βγήκαν. 

Και, τουλάχιστον, ο Φάργκο δεν πήγε να κλείσει ήδη χρηματοδοτημένο project πίσω από αποκλειστικότητα, οπότε σε σχέση με τον Γκόλοπ είναι καλύτερος. Με την εξασφάλιση επιπλέον χρηματοδότησης δεν έχω θέμα (εφόσον δεν συνοδεύεται από περιορισμούς στις δεσμεύσεις απέναντι στους αρχικούς υποστηρικτές). Με το μελόδραμα που διακινούν ορισμένοι, πάλι, μπορεί και να έχω.

Τον ανέφερα τον Φαργκο, όπως και τους άλλους, για να δείξω πως δεν πείθομαι ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον και είναι "περιορισμένου κοινού" τα παιχνίδια που μας προτείνουν. Πολύ ευκολότερα θα πιστέψω πως υπάρχει απροθυμία συνεργασίας με άτομα που έχουν καταγεγραμμένο ιστορικό υπερβάσεων και διαχειριστικών λαθών, παρά ότι δεν ενδιαφέρεται ένας παραγωγός να χρηματοδοτήσει, λ.χ., το Wasteland 3. Ή το Psychonauts 2. 

Να το θέσω ως εξής: αν εκπροσωπούσα εταιρία παραγωγής και έπρεπε να αποφασίσω αν θα χρηματοδοτήσω τον Σέιφερ, για παράδειγμα, το πρόβλημά μου δεν θα ήταν ότι φτιάχνει action/adventure παιχνίδια για "περιορισμένο" κοινό, αλλά ότι οι υπερβάσεις χρόνου/κόστους είναι πρακτικά κανόνας.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είχε την ανοχή του κόσμου που μαζί με τη μεγάλη διασπορά κεφαλαιων που μάζεψε από κάθε κεφάλι χωριστά, αλλά είχε έναν χρηματοδότη θα του είχε βάλει τα διαστημοπλιακια στο πάτο του ασαλιωτα. Μια χαρά εταιρείες ειναι οι ubi ea Bethesda. Ποιους δλδ χάλασε το Ac origin η το odyssey, ποιους χάλασε τα dragon age ποιους τα elder scroll fallout. Μα και αν χάλασαν κάποιους απλά μη τα αγοράσουν. Βγαίνουν και λένε για το anthem οκ μαζί τους προσωπικά δε το αγόρασα και τέλος. Στο κωλοStarC έχω δώσει φράγκα από το 2013 και ακομη βλέπω ντεμο. Αναρωτιέμαι αν έβγαινε η ea και ζητούσε χρηματοδότηση μέσω cf και αργούσε όχι όσο ο Ρόμπερτ αλλά λιγότερο τι θα γινοταν? Καλά λοιπόν κάνουν οι εταιρείες και πιέζουν, τι δλδ θσ πληρώνουν το καθε Ρόμπερτ μέχρι να λύση τα υπαρξιακα του προβλήματα. Απορώ με αυτούς που τον υποστηρίζουν. Προσωπικά βγει δε βγει το game είναι ήδη αποτυχία. 

Επεξ/σία από TitanX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε αρνητική κριτική σε Ubisoft/EA και Σια τη δέχομαι (όχι ότι με ρώτησε κανείς) ευπρόσδεκτα και την επικροτώ σε οποιοδήποτε άλλο topic. Έχουν κάνει άπειρα λάθη αυτές οι εταιρίες και είναι τρελά anticonsumer. Αλλά όχι στο συγκεκριμένο topic δε χωράει. 

Μιλάμε για τύπους που έχουν microtransactions και πουλάνε διαστημόπλοια σε game που δεν υπάρχει. Σαν να πουλάει ο μπαμπάς του Μπετόβεν εισιτήρια για τις πιθανές συναυλίες του αγέννητου γιου του. Αν τα έκανε αυτά καμιά άλλη εταιρία θα τους είχαν κρεμάσει.

Οπότε οκ δικαίωμά σας είναι να πιστεύεται και στο Game και στον Roberts και πραγματικά μακάρι να βγείτε αληθινοί και να απολαύσουμε όλοι μια εξαιρετική εμπειρία αλλά επιτρέψτε και στους υπόλοιπους που βλέπουν ένα scam να εκφραστούν. Στη τελική και εσείς φαντάζεστε ότι υπάρχει κάποιο game και μεις φανταζόμαστε ότι υπάρχει κάποιο scam και κανείς δε ξέρει τι απ'τα δύο ισχύει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η αλλη πλευρα. Το AC Origins το επαιξα καποιες ωρες και το παρατησα ενω το SC ειναι το παιχνιδι που εχω παιξει περισσοτερο απο τον περασμενο Οκτωβριο. Σε καποιους μας αρεσει το SC και παιρναμε καλυτερα ακομη και με αυτην την Αλφα απο οτι με ενα ολοκληρωμενο game της bugthesda η της ea η της ubisoft. Πειραζει; Υπαρχει καποιο προβλημα; Βλαπτουμε εσενα η καποιον αλλον; Σου φαινεται απιστευτο;

Ναι επισης καταλαβαμε πως περα απο αυτην την πλευρα υπαρχουν και gamers που δεν βλεπουν με καλο ματι το SC. Εγω την γνωμη την ειπα απο εκει και περα ειλικρινα ειναι χασιμο χρονου να μπουμε σε ατελειωτη αντιπαραθεση οπου ο ενας θα υπερασπιζεται το game και ο αλλος που ουτως η αλλως δεν το παιζει, θα το κατακρινει. Και θα παμε σε συζητησεις για φαργκο, για τον αλλο παλαβο που εξαπατησε και μονο για το τι προσφερει το παιχνιδι στην φαση που βρισκεται δεν θα μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω το τελικό αποτέλεσμα για να κρίνω. Τα λάθη πολλά αλλά ελπίζω το αποτέλεσμα να αποζημιώσεις, γιατί αυτό είναι μονόδρομος. Θεωρώ ότι ο Roberts, μέσα στην ανικανότητα διαχείρισης που έχει γενικά, προσπαθεί να βγάλει το παιχνίδι όπως δεν τον άφησαν ποτέ. Άψογο. Να αφήσει εποχή. Χωρίς πιέσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Mitroglou7 said:

Στη τελική και εσείς φαντάζεστε ότι υπάρχει κάποιο game και μεις φανταζόμαστε ότι υπάρχει κάποιο scam και κανείς δε ξέρει τι απ'τα δύο ισχύει.

Αυτό βασικά περιλαμβάνει σχεδόν όλη την αλήθεια. Επίσης υπάρχει ένας κανόνας που λέει «αν χρειάζεται να ρωτήσεις για το αν κάτι είναι scam, τότε είναι», οπότε βγαίνουν εύκολα συμπεράσματα...

2 hours ago, Snoob said:

Όχι πως ο Φάργκο απέφυγε την παγίδα του να πουλάει ταφόπλακες με ονόματα στο Wasteland 2 (γεμίσαμε ταφόπλακες...) ή εκρηκτικά λουκάνικα. Τα παιχνίδια που έβαλε μπροστά τα έφτιαξε, κανένα δεν με ενθουσίασε αλλά, τέλος πάντων, βγήκαν. 

Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα με το Wasteland 2 και το Bard's Tale IV (το Torment μου άρεσε ένα κλικ παραπάνω), αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη που είχε σε μία σχετικά πρωτόγονη -για το crowdfunding- εποχή να πουλήσει την πραμάτεια του. Έπρεπε να σε κάνει να πιστέψεις ότι θα κάνει deliver αυτά που υπόσχεται. Μετά αφου είχε κανει deliver την πρώτη φορά, το έκοψε χαρακτηριστικά το παραμύθι.

Ο Roberts ακόμα και σήμερα πουλάει φύκια. Δεν λέω ότι το κάνει επίτηδες, αλλά the road to hell is paved with intentions και τα λοιπά.

Για εμένα (και θα με κράξουν οι SC-fans) το καλύτερο που μπορεί να τύχει στον Roberts αυτή τη στιγμή θα είναι να τον εξαγοράσει μια σοβαρή εταιρεία και να του πει «θες άτομα/τεχνογωσία/management; Σου τα δίνω και βγάζεις το game με τη σφραγίδα μου». Φυσικά αυτό δεν θα γίνει ποτέ γιατί θα πρέπει να τους πείσει πρώτα ότι μπορεί να κάνει deliver και τώρα έχει μπει το νερό στο αυλάκι πλέον.

Ευτυχώς, δεν ήμουν από τους backers του SC.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW: Να συγκρίνουμε ένα διαστημικό arcadoκατι alpha version παιχνίδι με τα study level/fidelity modules/DLC του DCS είναι απλά....ύβρις. Δεν ξέρω τι genre ακριβώς είναι ετούτο το παιχνίδι, μια φορά sim δεν είναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, LongTom είπε

BTW: Να συγκρίνουμε ένα διαστημικό arcadoκατι alpha version παιχνίδι με τα study level/fidelity modules/DLC του DCS είναι απλά....ύβρις. Δεν ξέρω τι genre ακριβώς είναι ετούτο το παιχνίδι, μια φορά sim δεν είναι.

Επειδή εγώ ανέφερα και παίζω το DCS (αλλά πρέπει να κάνω upgrade το μπρίκι για να μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς το F-14), όχι, δεν έκανα σύγκριση.

Εdit: σοβαρά όμως, please stop με το "OMG, SC IS NOT A SIM". Δεν το είπα sim/sci-fi sim/hardcore sim/ΕΑ sims 4 ή οτιδήποτε για να κολλήσουν όλοι στην υποκατηγορία του, αλλά στο ότι δεν είναι το μέσο "τσακ μπαμ, το πιάσαμε, κάναμε 20 kills, αύριο πάλι" arcade game που θα πάρει ο μέσος παίχτης που δεν έχει ώρα/όρεξη για να παίζει τέτοια παιχνίδια.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει simulator που να απευθηνεται στις μαζες

επισης τα simulators θελουν και αντιστοιχο hardware

ειναι κατηγορια sim-game for desktop computer.

βεβαια τιποτα δεν συγκρινεται με DCS σχετικα με τα προοιοντα που πωλουνται στο Steam.

 και φυσικα αν μπεις σε αληθινο simulator της πολεμικης Αεροποριας θα ξεχασεις το DCS.

που λεει ο λογος δηλαδη διοτι χιλλιαδες πιλοτοι το χρησιμοποιουν,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...