Προς το περιεχόμενο

Ατμοκαθαριστής για τοίχους. Κάνει δουλεια??


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, back to basics.

Ο ατμοκαθαριστης, δεν δουλευει ως εξης;

Ριχνεις τον ατμο εκει που θες, τοιχο, ύφασμα, πλακάκι κλπ, και τελος;

Χρειαζεται κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πιο αχρηστη συσκευη,δεν αγορασα....αφου ειδα οτι δεν κανει δουλεια,την εβαλα για εφε ατμου,αλλα ΚΑΙ εκει,αχρηστη βγηκε.....σαβουρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μετακομισε:ρ

Σφουγγαρακι γιαυτο που εχει εδω λεμε ε; http://www.sanitas.com.gr/el/node/28

Καλη φαση μοιαζει αλλα για μεγαλυτερες επιφανειες ειναι ενα θεμα...

θα κάνει δουλειά αλλά θα σου βγει το χέρι.. ναι.

Γιατί δε ρείχνεις καμιά δεκαριά χλωρίνη στους τοίχους; Μέχρι και οι τοίχοι θα φύγουνε όχι η μπογιές μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, back to basics.

Ο ατμοκαθαριστης, δεν δουλευει ως εξης;

Ριχνεις τον ατμο εκει που θες, τοιχο, ύφασμα, πλακάκι κλπ, και τελος;

Χρειαζεται κατι αλλο;

Για πατωματα η τζαμια (αμα εχει προσθετο ματζαφλαρι γιαυτη τη δουλεια η σκουπα σου) προσαρμοζεις πανακι απο οτι βλεπω στα βιντεακια στο youtube που μετα το πλενεις -η το πετας ...δεν ξερω
Τωρα αμα πεταξεις σκετο ατμο καπου θελει μετα να το περασεις και με πανι ρε γμτ:/ :ρ

 

πιο αχρηστη συσκευη,δεν αγορασα....αφου ειδα οτι δεν κανει δουλεια,την εβαλα για εφε ατμου,αλλα ΚΑΙ εκει,αχρηστη βγηκε.....σαβουρα.....

Ποια εχεις βρε συ Καμια Bomann? Αυτες δεν κανουνε εφε ναι το εχω ψαξει

 

θα κάνει δουλειά αλλά θα σου βγει το χέρι.. ναι.

Γιατί δε ρείχνεις καμιά δεκαριά χλωρίνη στους τοίχους; Μέχρι και οι τοίχοι θα φύγουνε όχι η μπογιές μονο.

Πλακα πλακα ειχα μια γυναικα που καθαριζε σπιτια και ειχε βαλει ενα μιγμα ...δεν ξερω τι (εχει φυγει τωρα πισω στην χωρα της Poland και δεν την βρισκω) που μου εκανε τον τοιχο σαν καινουργιο (κιτρινιλες απο τσιγαρο ειχε!)
Αλλα και αυτο ρε συ παλι για μενα θα θελει τριψιμο αλα βιλαμπαχο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνει δουλειά αλλά θα σου βγει το χέρι.. ναι.

Γιατί δε ρείχνεις καμιά δεκαριά χλωρίνη στους τοίχους; Μέχρι και οι τοίχοι θα φύγουνε όχι η μπογιές μονο.

 

οι αναθυμιασεις κανουν και καλο στην υγεια. Βελτιωνουν την διαθεση και το ανοσοποιητικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για πατωματα η τζαμια (αμα εχει προσθετο ματζαφλαρι γιαυτη τη δουλεια η σκουπα σου) προσαρμοζεις πανακι απο οτι βλεπω στα βιντεακια στο youtube που μετα το πλενεις -η το πετας ...δεν ξερω
Τωρα αμα πεταξεις σκετο ατμο καπου θελει μετα να το περασεις και με πανι ρε γμτ:/ :ρ

 

Ποια εχεις βρε συ Καμια Bomann? Αυτες δεν κανουνε εφε ναι το εχω ψαξει

 

Πλακα πλακα ειχα μια γυναικα που καθαριζε σπιτια και ειχε βαλει ενα μιγμα ...δεν ξερω τι (εχει φυγει τωρα πισω στην χωρα της Poland και δεν την βρισκω) που μου εκανε τον τοιχο σαν καινουργιο (κιτρινιλες απο τσιγαρο ειχε!)
Αλλα και αυτο ρε συ παλι για μενα θα θελει τριψιμο αλα βιλαμπαχο!

 

Η χλωρίνη τα ασπρίζει και χωρίς τρίψιμο .. ναι όσο για τις αναθυμιάσεις, την έκατσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ Τωρα μολις πηρα εναν silvercrest -μικρο- με 19,99 απο τα lidl και για τοιχους κατι κανει αν και μικρος αυτος

Πρεπει να σκουπιζεις με  πανακι αμεσως μετα αλλα δεν ειναι δυσκολο... 

Καπως   ευκολοτερο απο βρεγμενα με νερο η με απορυπαντικο σφουγγαρια κτλ ...Λογικα θα  κανει ο μεγαλυτερος απο αυτο που εχω καλυτερη δουλεια

(οκ το εξυπνο:ρ σφουγγαρι που λεμε παραπανω δεν το εχω δοκιμασει ακομα)

 

Εχει μικρο δοχειο για νερο και θελει καθε τοσο (με ενα γεμισμα ψεκαζει:ρ καμια δεκαρια φορες απο περιπου δυο λεπτα την καθε φορα  ενω στο μεσοδιαστημα περιμενεις αλλο ενα λεπτο η λιγο λιγοτερο για να ξαναζεστανει) αλλα για πρωτη ιδεα αμα θελει να παρει κανεις ειναι οκ

...Θελει μεγαλυτερη απο χειρος για αυτη τη δουλεια

 Μην παει και δοκιμασει κανεις με καμια αχρηστη στυλ Bomann!  ετσι; 

 

Ξαναγραφω μετα γιατι με μπερδεψε τωρα και εμενα

Επεξ/σία από swkhj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα διασκορπα την κιτρινιλα λογω τσιγαρου απο τους τοιχους  που μετα την σκουπιζεις με πανι και τιποτα παραπανω Αλλα αυτο μπορεις να το κανεις και χωρις τον ατμοκαθαριστη!

-Για δυσκολοτερες βρωμιες σε τοιχους δεν κανει καθολου

 

Η διαρκεια στα 250ml (απο τον μικρο που εχω εγω) ειναι μολις 5 λεπτα και στα υπολοιπα πεταει ζεστο αερα (αερα κοπανιστο δηλαδη μονο) Ετσι με μπερδεψε αρχικα σχετικα με την διαρκεια του

 

Ειναι για ψιλοδουλειες μονο σε σημεια που δεν εχουνε δυσκολη βρωμια και δεν τα φτανεις ευκολα οπως για πχ οι φετες των καλοριφερ

 

Στα υφασματα (αν και δεν ειναι η δουλεια του δικου μου) και στα τζαμια δεν εκανε τιποτα σημαντικο

 

Κανας μεγαλος και οχι φορητος μπορει να βοηθαει καπου αλλα  ο μικρος που εχω δε λεει και πολλα 

...Αυτα τα ολιγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ο αντρας θέλει να πάρει ατμοκαθαριστη Karcher για να κανει λέει το σαλόνι του αυτοκινήτου, τον καναπέ, τα χαλιά και τους αρμούς. Το θέμα μου είναι πως είμαι πολύ κατά του να μαζευεις συσκευές στο σπίτι και θεωρώ πως η συγκεκριμένη είναι άχρηστη και τζάμπα λεφτά. Επίσης δεν τον λες και τέρας καθαριότητας, ασχολείται πολύ σπάνια όταν εγώ τα έχω φτύσει τελείως για να κάνει τα βασικά (σκουπα - σφουγγαρισμα - ξεσκονισμα). Απλά ειχε χρησιμοποιησει παλιοτερα εναν ατμοκαθαριστη για να καθαρισει τσιγαριλες και ενθουσιαστηκε.

Πειτε λιγο γνωμες για τους ατμοκαθαριστες μπας και τον μεταπεισω. Το οτι δεν θα το χρησιμοποιει δεν πιανει, πχ το πλυστικο Karcher σκονη μαζευει αλλα ειναι του στιλ "να εχω καλά εργαλεια και ας μην τα χρησιμοποιω". Ο μονος τροπος ειναι να βγαλουμε καπως αχρηστο τον ατμοκαθαριστη για τις δουλειες που τον θελει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Την καλησπέρα μου. 

 

TL;DR: Αξίζει ένας μικρός ατμοκαθαριστής;

 

Τι δουλειές μπορώ να κάνω με αυτόν; Χρησιμεύει πραγματικά ή είναι απλά "για την ευκολία"; Κάνει πράγματα που δε μπορώ να κάνω με άλλο τρόπο, ή έστω εξυπηρετεί πολύ σε ορισμένες δουλειές;

 

Π.χ. το να καθαρίσω με ατμοκαθαριστή το πάτωμα ή τα τζάμια, δε μου φαίνεται λόγος για να χαλάσω κάτι λιγότερο από 100 ευρώ. Καλή είναι και η σφουγγαρίστρα, καλό είναι και το Azax. Το να μπορώ όμως (αν γίνεται) να βγάλω λεκέδες από το στρώμα ή τον καναπέ (που δε βγαίνουν με άλλο τρόπο) ή να κάνω "βιολογικό" στο αμάξι, όταν λερωθούν τα καθίσματα, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Έχω πει σε έναν φίλο που έχει ατμοκαθαριστή 3,5 bar (μικρό & φτηνό, των 50€) να μου τον δανείσει να δω "τι ψάρια πιάνει" και αν μου αρέσει η δουλειά που βγάζει, να πάρω δικό μου. Εσείς τι λέτε; Είναι είδος που αξίζει τα λεφτά του, ή πιο πολύ gimmick; 

 

Κοιτάω περισσότερο τον Karcher SC-1. Δε ξέρω τι ρόλο βαράει η Karcher σε ατμοκαθαριστές, αλλά σαν εταιρεία την έχω σε εκτίμηση, λόγω εμπειρίας με πιεστικό - πλυστικό που έχει ο πατέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος έχει το karcher SC-2 ή SC-3 ή SC-4 (αυτό που παίρνει νερό βρύσης, όχι απαραίτητα απιονισμένο, και έχει έτοιμο ατμό σε 30") και δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος. Τον χρησιμοποιεί παντού, αν έβρισκε το απαραίτητο ακροφύσιο ακόμα και τα δόντια του με αυτό θα τα βούρτσιζε.

 

Εγώ πήρα έναν ατμοκαθαριστή χειρός, τον χρησιμοποίησα 2-3 φορές, και έκτοτε πρέπει να είναι κάπου αποθηκευμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δανείστηκα sc3 και δεν μου καθάρισε τίποτα που δεν μπορούσα να καθαρίσω αλλιώς (αρμούς και τοίχους που με ενδιέφερε δεν έκανε τίποτα). Ο ιδιοκτήτης μου είπε κάνει και τον φούρνο (που το manual λέει να μην το κάνεις) και τα πατώματα (που με στη σφουγγαρίστρα γίνονται καλύτερα). Το πέρασα πάνω από το χαλί και δεν μαύρισε καθόλου το πανάκι, το ίδιο και στον καναπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά τι να κάνω; :P Οι μισοί μου λέτε αξίζει, οι άλλοι μισοί λέτε δε κάνει τίποτα. :P

 

Για SC3 / SC4 δε το συζητάω. Πέρα από το κόστος, σαν μηχανήματα είναι γομάρια. Εγώ κοιτάω κάτι που να μπορείς να το διαχειριστείς εύκολα, οπότε μόνο το "μικρό" SC1 μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...