Προς το περιεχόμενο

Ατμοκαθαριστής για τοίχους. Κάνει δουλεια??


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Μετακομίζουμε σε ένα μήνα και το σπίτι που μένουμε τώρα είναι στα κακά του χάλια. Ολο το σαλόνι και η κουζίνα είναι μες την μαυρίλα από διάφορα συν του ότι τα αγγελούδια μου έχουν βάψει με μαρκαδόρους και ξυλομπογιες κάποια σημεια στους τοίχους

 

Θέλω να τα καθαρίσω όλα αυτά και ψάχνω να βρω τρόπο. Με cif Που δοκιμασα αφηνει υπολλειματα και μουτζούρες.

 

Δεν λέω θα το βάψει η σπιτονοικοκυρα το σπίτι αλλά δεν θέλω να το αφησω και με τα σχέδια του πικασο στους τοιχους

 

Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγκεκριμένα για τον ατμοκαθαριστή που ρωτάς, από προσωπική εμπειρία, μπορώ να σου πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις. Την «κιτρινίλα» που μαζεύουν οι τοίχοι από τον καπνό του τσιγάρου π.χ., ή τη βρωμιά που συσσωρεύεται στους αρμούς ανάμεσα στα πλακάκια του μπάνιου, τη βγάζει για πλάκα. Τις ... καλλιτεχνικές ανησυχίες των πιτσιρικάδων με τους μαρκαδόρους όμως, όχι. Εκεί θέλεις ισχυρά καθαριστικά και τρίψιμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι δεν καπνίζω μέσα αλλα σε μερικα σημεια εχουν μια μαυρίλα οι τοίχοι. Θα πάρω αν ειναι ενα φτηνό .Βασικά το σπίτι έχει γίνει ψιλομπάχαλο . Ενταξει δεν τρελαινομαι τόσο γιατί θα το έβαφε έτσι και αλλιως. Εχει ζημιες αρκετες

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να τρίψεις με ένα σφουγγαράκι των πιάτων τα σημεία που έχουν μπογίες με υγρό πιάτων και παχύρευστη χλωρίνη, φυσικά αραιωμένα με λίγο νερό. Αλλά μόνο αν ο τοίχος είναι άσπρος.

 

Επίσης, υπάρχει στα jumbo και στα supermarket ένα άσπρο σφουγγαράκι το οποίο ειλικρινά αφαιρεί τα πάντα από λευκές επιφάνειες. Απλά το βρέχεις με νερό.

 

Η χλωρίνη, όμως, είναι ο,τι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ο ατμοκαθαριστής δεν είναι το υπερεργαλείο. Αυτό που κάνει είναι να απολυμαίνει με την βοήθεια του ατμού.

Ούτε καθαρίζει μουτζούρες, ούτε κάνει καινούργιους τους τοίχους. Εάν έχεις μία μικρή επιφάνεια και αρκετή υπομονή, μαζί με την απολύμανση θα την καθαρίσεις. Αλλά γιά τοίχους δεν συνιστάται γιατί απλά θα μεταφέρει τις μουτζούρες δίπλα από το σημείο που ψεκάζεις.

Γιά εμένα καλύτερα να δώσεις τα χρήματα του ατμοκαθαριστή (€100 - €200) σε μπογιά για να βάψεις το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ο ατμοκαθαριστης μπορει να κανει ζημια στους αρμους αναμεσα στα πλακακια;

Πρεπει να ειναι συνεχως συνδεδεμενος στην πριζα, για να δουλευει οπως πρεπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ατμοκαθαριστής δεν είναι το υπερεργαλείο. Αυτό που κάνει είναι να απολυμαίνει με την βοήθεια του ατμού.

Ούτε καθαρίζει μουτζούρες, ούτε κάνει καινούργιους τους τοίχους. Εάν έχεις μία μικρή επιφάνεια και αρκετή υπομονή, μαζί με την απολύμανση θα την καθαρίσεις. Αλλά γιά τοίχους δεν συνιστάται γιατί απλά θα μεταφέρει τις μουτζούρες δίπλα από το σημείο που ψεκάζεις.

Γιά εμένα καλύτερα να δώσεις τα χρήματα του ατμοκαθαριστή (€100 - €200) σε μπογιά για να βάψεις το σπίτι.

εγώ θα τα έδινα σε μια καθαρίστρια και Θα πήγαινα για καφέ.

Αφού θα το βάψει, που είναι το πρόβλημα? Τσάμπα κόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γενικα απεφυγε το.Τα πλαστικα των προφυλακτηρων δεν θα αντεξουν και θα δεις σπασιματα στο χρωμα.Επισης στο αμαξωμα(λαμαρινα) φανταζομαι θα επηρεασει το βερνικι και θα δημιουργησει θολουρες.Αντιθετα μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο σαλονι του αμαξιου εκτος και αν ειναι δερματινο οποτε και παλι αποφυγε το.Τελος μην το χρησιμοποιησεις στο ουρανο του αυτοκινητου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κρεμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 Θελει η μανα μου ατμοκαθαριστη για δουλειες στο σπιτι οπως απολυμανση μπανιου,καθαρισμος καλοριφερ κτλ...Απ οτι εχω δει υπαρχουν οι ατμοκαθαριστες "χειρος" και ατμοκαθαριστες "σκουπα" που κανει και για πατωματα.Οι διαφορα τους περα απο τα Bar που ειναι ιδια περιπου (3-3,5)ειναι η μεγαλυτερη χωρητικοτητα και αυτονομια και περισσοτερα Watt.Αξιζει η διπλασια τιμη στους δευτερους?Γενικα κοντα στα 100€ τι αλλο υπαρχει?Ariete που βλεπω οτι παιζει πολυ ως μαρκα η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα

 

Μετακομίζουμε σε ένα μήνα και το σπίτι που μένουμε τώρα είναι στα κακά του χάλια. Ολο το σαλόνι και η κουζίνα είναι μες την μαυρίλα από διάφορα συν του ότι τα αγγελούδια μου έχουν βάψει με μαρκαδόρους και ξυλομπογιες κάποια σημεια στους τοίχους

 

Θέλω να τα καθαρίσω όλα αυτά και ψάχνω να βρω τρόπο. Με cif Που δοκιμασα αφηνει υπολλειματα και μουτζούρες.

 

Δεν λέω θα το βάψει η σπιτονοικοκυρα το σπίτι αλλά δεν θέλω να το αφησω και με τα σχέδια του πικασο στους τοιχους

 

Ευχαριστω

πάρε το σφουγγαράκι γόμα, άααααααπαιχτο. Το βρέχεις πρώτα και μετά τρίβεις, και λιώνει με το τρίψιμο, και καθαρίζει όπως η γόμα. S.market. τόχουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μετακομισε:ρ

Σφουγγαρακι γιαυτο που εχει εδω λεμε ε; http://www.sanitas.com.gr/el/node/28

Καλη φαση μοιαζει αλλα για μεγαλυτερες επιφανειες ειναι ενα θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...