Προς το περιεχόμενο

Ατμοκαθαριστής για τοίχους. Κάνει δουλεια??


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαπα δεν ειναι

Κανει δουλεια που δεν φαινεται.

Οκ κανεις ηλεκτρικη σκουπα βλεπεις χνουδια τα μαζευει.

Λες πςςς εκανε δουλεια.

Ο ατμοκαθαριστης αξιζει για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι (η γυναίκα δηλαδή) να πάρω έναν ατμοκαθαριστή , η χρήση που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι για καθαρισμό χαλιών , απο το να δίνω κάθε χρόνο 100ε για καθαρισμό και αποθήκευση, χώρο έχω να τα βάζω οπότε έλεγα μήπως αγόραζα έναν και τον έκανα απόσβεση σε 2 χρόνια.

 

Τώρα με τα παιδιά κιόλας, ήρθαν τα χαλιά και μέσα σε μία εβδομάδα έγιναν χάλια.

 

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι γύρω στα 200ε για αυτή την χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα, ξεθαβω λιγο το θεμα.

Θέλω να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς ατμοκαθαριστη για να καθαρίσει τοίχους?

 

Το σπίτι που νοικιάζω το έβαψα τον περασμένο Νοέμβριο αλλα έγινε μια βλακεία με μία σόμπα και κάπνιζε και έχουνε οι τοίχοι απορροφήσει την καπνα. Προσπαθησα με κλασικό τρόπο πανί κλπ αλλα καθάριζε τοπικά αλλά άφηνε σημάδια μαυριλας γυρω γυρω.

 

Είναι κρίμα να ξαναβαφτει για αυτο ρωταω για τον ατμοκαθαριστη γιατι μελοντικα θα το χρησιμοποιήσω και για χαλια κλπ.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς?

Αν ναι το χρώμα αλλοιώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα δοκιμάσει σε τοίχους και δεν καθάρισαν καθόλου. Με σφουγγάρι και υγρό πιάτων κάνεις καλή δουλειά, αυτό που θες εσύ 99% καθαρίζει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δεν βλέπω και πολλές προτάσεις αλλά θα κάνω κι εγώ μια προσπάθεια :)

 

Ψάχνω έναν ατμοκαθαριστή γενικής χρήσης (πατώματα, μπάνιο κλπ) γύρω στα 150€ +-. Έχω δει ένα μοντέλο της karcher, το sc3 συγκεκριμένα:

 

https://www.skroutz.gr/s/6057395/Karcher-SC-3.html

 

Και ένα της nilfisk:

 

https://www.skroutz.gr/s/281418/Nilfisk-Steamtec-312.html

 

Έχει κανείς άποψη ή κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας, 

Ο ατμοκαθαριστης, σκοτωνει και τα μικροβια ? Ισχυει?

Ατμός, 100 βαθμοί κελσίου,θέλει κάποιο χρόνο για να το κάνει.

 

Το βράσιμο του νερού είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό ως μέθοδος απολύμανσης. Ο ζωηρός βρασμός επι ένα τουλάχιστον λεπτό είναι ικανός να σκοτώσει όλα τα βακτήρια συμπεριλαμβανομένων των παθογόνων και των κύστεων giardia .

http://www.waterlabs.gr/xrisimoyliko/99-2009-11-12-08-48-52.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα 2 αλλά τα γύρισα πίσω διότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος .

Ο πρώτος ήταν της Ariete ο vapory junior ο οποίος μου άφηνε νερά και σκέφτηκα ότι εάν είναι να κάθομαι να περνάω τις επιφάνειες μετά και με πανί το κάνω πιο γρήγορα χωρίς χαμό με καθαριστικό.

Το δεύτερο ήταν χειρός και το πήρα από τα lidl. Δεν λέω καλό αλλά δεν ήταν για χάλια, καναπέ ( παρεμπιπτόντως και οι 2 μου κάψανε το ύφασμα του αλλά δεν έφταιγαν αυτοί αλλά οι διαφημίσεις και των 2 που έδειχναν ότι καθαρίζουν καναπέδες)

Εγώ τον ήθελα επειδή έχω κατοικίδιο να αποστειρωνω εύκολα τον χώρο αλλά μόνο εύκολα δεν ήταν . . .

Για άρμους - πλακάκια και άλλα τέτοια κάνει αλλά θέλει και εξτρά καθάρισμα μετά για να πάρεις τις βρωμιές που βγάζει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέρασα πάνω από το χαλί και δεν μαύρισε καθόλου το πανάκι, το ίδιο και στον καναπέ.

 

Κρίμα, και νόμιζα ότι κάνει δουλειά σε αυτό το θέμα. Μήπως ζεις σε περιοχή μακριά από καυσαέριο και δεν πιάνει το σπίτι μουτζούρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Πράγματι είναι άχρηστο εργαλείο. Αναφέρομαι στους οικιακούς ατμοκαθαριστές. Πήγε κατευθείαν στην αποθήκη. Οι διαφημίσεις είναι παραπλανητικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εχω παρει εναν ατμοκαθαριστη https://www.guaranty.gr/product/1039372/ariete-4146-xvapor-steam-delux.html?ref=6

 

θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να ριξω μαζι με το νερο πχ και καποιο αρωματικο τυπου fabuloso η σαν κ αυτο ωστε ο ατμος που θα πεταγεται να ειναι με αρωμα

Επεξ/σία από splash18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγχειρίδιο χρήστη γράφει συνήθως τι υγρά μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Το έχεις κοιτάξει; Σε ρομποτική σκούπα που έχω εγώ για παράδειγμα, δεν επιτρέπεται η χρήση άλλων υγρών πέραν του νερού στον κάδο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vdanasto είπε

Το εγχειρίδιο χρήστη γράφει συνήθως τι υγρά μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Το έχεις κοιτάξει; Σε ρομποτική σκούπα που έχω εγώ για παράδειγμα, δεν επιτρέπεται η χρήση άλλων υγρών πέραν του νερού στον κάδο της.

Σε ευχαριστω πολυ. Το διαβασα αλλα δεν γραφει κατι :( λογικα δεν θα πρεπει να μπαινουν αλλα υγρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, splash18 είπε

Σε ευχαριστω πολυ. Το διαβασα αλλα δεν γραφει κατι :( λογικα δεν θα πρεπει να μπαινουν αλλα υγρα 

Μόνο νερό!
Άλλωστε ο ατμοκαθαριστής είναι για καλό καθάρισμα/απολύμανση που γίνεται μια στις τόσες, δεν είναι για κάθε μέρα.
Τις άλλες φορές που καθαρίζεις χρησιμοποιείς ό,τι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...