Προς το περιεχόμενο

Ατμοκαθαριστής για τοίχους. Κάνει δουλεια??


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μόνο νερό!
Άλλωστε ο ατμοκαθαριστής είναι για καλό καθάρισμα/απολύμανση που γίνεται μια στις τόσες, δεν είναι για κάθε μέρα.
Τις άλλες φορές που καθαρίζεις χρησιμοποιείς ό,τι θέλεις.

Ναι σωστα σε ευχαριστω δεν θα το ριψοκινδυνεψω να ριξω και αλλο υγρο μαζι με το νερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν είναι σοφή ιδέα να βρασεις ένα χημικό και να το αναπνέεις. Αν θες ντε και καλά άρωμα ρίξε μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο που είναι ποο φυσικό και ασφαλές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Δεν ξέρω αν είναι σοφή ιδέα να βρασεις ένα χημικό και να το αναπνέεις. Αν θες ντε και καλά άρωμα ρίξε μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο που είναι ποο φυσικό και ασφαλές. 

Μόνο νερό!

Δεν βάζουμε τίποτε άλλο και το αιθέριο έλαιο είναι ό,τι χειρότερο γιατί αφήνει υπολείμματα και θα βουλώσει ο ατμοκαθαριστής μετά από μερικές χρήσεις!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, splash18 είπε

Καλησπερα, εχω παρει εναν ατμοκαθαριστη https://www.guaranty.gr/product/1039372/ariete-4146-xvapor-steam-delux.html?ref=6

θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να ριξω μαζι με το νερο πχ και καποιο αρωματικο τυπου fabuloso η σαν κ αυτο ωστε ο ατμος που θα πεταγεται να ειναι με αρωμα

Καλησπέρα επειδή ενδιαφέρομαι  για αγορά ατμοκαθαριστή  , θα ήθελα να  σε ρωτήσω  αφενός αν είσαι  ευχαριστημένος  από τον συγκεκριμένο κι αν τον έχεις κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ,ώστε να μπορείς να σχηματίσεις άποψη για την ανθεκτικότητα του . Οι κριτικές που διαβάζω στο Σκρούτζ  είναι μάλλον διφορούμενες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Καλησπέρα επειδή ενδιαφέρομαι  για αγορά ατμοκαθαριστή  , θα ήθελα να  σε ρωτήσω  αφενός αν είσαι  ευχαριστημένος  από τον συγκεκριμένο κι αν τον έχεις κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ,ώστε να μπορείς να σχηματίσεις άποψη για την ανθεκτικότητα του . Οι κριτικές που διαβάζω στο Σκρούτζ  είναι μάλλον διφορούμενες .

Καλησπερα, εχω τον συγκεκριμενο τρεις μηνες τωρα και λειτουργει απροβληματιστα, δεν εχω δοκιμασει αλλους για να εχω μετρο συγκρισης. Ημουν αναμεσα σε αυτον και στον karcher sc5 easy fix. Ο karcher ειναι κορυφαιος αλλα  η τιμη ξεκιναει απο 379 ευρω και καπου διαβασα οτιβστη συςκευασια δεν περιλαμβανει ολα τα εξαρτηματα που βλεπουμε στις εικονες αλλαπρεπει να τα αγορασουμε ξεχωριστα, οποτε ειπα μιας κ ειναι ο πρωτος μου ατμοκαθαριστης ας ξεκινησω με κατι οικονομικο αλλα πληρες και στο μελλον αν χρειαστει θα γινει η αγορα του karcher. Ο ariette εχει καλη πιεση εν σχεση με αλλους 5 bar και στο πακετο εχει ολα τα αξεσουαρ που χρειαζεται καποιος αρχαριος στη χρηση οπως εγω και χωριτηκοτητα καδου 1,6lt νερου. Με βοηθησαν διαφορα βιντεο στο youtube για το συγκεκριμενο μοντελο για να δω τι παιζει και εμεινα ευχαριστημενος. Πλεον σφουγγαριζω και το σπιτι 120 τμ με αυτον καθως περναω ολα τα κουφωμα και τα τζαμια. Τα πλαστικα του ειναι ποιοτικα θα ελεγα και το καλωδιο ρευματος μακρυ. Κανει κανα πενταλεπτο με δεκαλεπτο να ζεστανει το νερο για μα τον ξεκινησεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@splash18 Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης , από την στιγμή που έχει ζεσταθεί το νερό και αρχίζει η λειτουργία του ατμοκαθαριστή δουλεύοντας τον χρειάζεται να σταματήσεις έτσι ώστε να ξαναγεμίσει με ατμό ή πάει τρένο ? Ακόμα όταν τελειώσει ο ατμός μπορείς να το γεμίσεις νερό χωρίς να σταματήσεις την λειτουργία του ? Τέλος διάβασα από μία κριτική στο Σκρουτζ, ότι το χερούλι που το κατευθύνεις καθώς και οι σωλήνες ζεσταίνονται υπερβολικά σε σημείο να μαλακώνουν, ισχύει ή ο τύπος ήταν απλά υπερβολικός ? 

Σόρρυ που σε ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι σε διλλημα ανάμεσα στον ariette και στον karcher sc4 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

@splash18 Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης , από την στιγμή που έχει ζεσταθεί το νερό και αρχίζει η λειτουργία του ατμοκαθαριστή δουλεύοντας τον χρειάζεται να σταματήσεις έτσι ώστε να ξαναγεμίσει με ατμό ή πάει τρένο ? Ακόμα όταν τελειώσει ο ατμός μπορείς να το γεμίσεις νερό χωρίς να σταματήσεις την λειτουργία του ? Τέλος διάβασα από μία κριτική στο Σκρουτζ, ότι το χερούλι που το κατευθύνεις καθώς και οι σωλήνες ζεσταίνονται υπερβολικά σε σημείο να μαλακώνουν, ισχύει ή ο τύπος ήταν απλά υπερβολικός ? 

Σόρρυ που σε ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι σε διλλημα ανάμεσα στον ariette και στον karcher sc4 .

Κοιτα εγω οσο το λειτουργω και τελειωσει το νερο και χρειαστει να ξαναγεμισω πρεπει να το σταματησω και μετα να ανοιξω την ταπα για να προσθεσω νερο γεμισμα παλι και ξανα πατημα κουμπιου ζεσταμα νερου. Το γραφουν οι οδηγιες χρησεως οτι δεν πρεπει να ανοιγει η ταπα οσο ειναι αναμενο το μηχανημα γτ υπαρχει πιεση μεσα....Δεν χρειαζεται ομως καθε λιγο λιγακι γτ εχει μεγαλο τεποζιτο για νερο οποτε σε καλυπτει μεχρι να αδειασει πιστευω. Οσο αφορα το δευτερο ερωτημα δεν εχω δει να ζεματανε οι σωληνες ωστε να μαλακωσουν τη θεωρω υπερβολικη την κριτικη μιας και ειδικα σε τετοια μηχνηματα πληρουνται προδιαγραφες ασφαλειας. Σιγουρα ζεστενονται οπως και ολα τα εξαρτηματα σε ολες τις εταιριες λογικο ειναι ατμο βγαζουν αλλα οχι να λιωνουν και τα εξαρτηματα. Οσο για το karcher δες στο site της εταιριας, καπου εχει αναλυτικα ποια εξαρτηματα υπαρχουν στη συσκευασια γιατι δεν τα εχει ολα αυτα που δειχνει στη φωτογραφια και πρεπει να τα αγορασεις εξτρα.

Επεξ/σία από splash18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@splash18 σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου έδωσες . Για το εξάρτημα τζαμιού στην παρούσα φάση δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, σκεφτόμουν το karcher μην και ήταν πιο δυνατό από το ariette . Από την άλλη το karcher την περίοδο αυτή είναι παραπάνω από το κανονικό τσιμπημενη η τιμή του, οπόταν μάλλον για το ariette με κόβω .

@splash18

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
8 ώρες πριν, Dianira είπε

Tsofras για καθαρισμού χαλιών αντί καθαριστήριο χρειαζεσε πλυσίματος σκούπα.Εγω τα χάλια μου τα πλένω μόνο με την σκούπα και σε χρόνο ρεκόρ.

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το πλύσιμο χαλιών ποια είναι η σκούπα; Θα ήθελα τη μάρκα και το μοντέλο για να πάρω μια ιδέα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην σκέψη για ατμοκαθαρηστή χωρίς να έχω γνώσεις λέω για αυτόν karcher   SC 4 EasyFix IRON έχετε άποψη , προτείνεται κάποιον άλλων ? 
Ευχαριστώ !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Θέλει συγγενής μου να πάρει ατμοκαθαριστή. Το budget του είναι γύρω στα 100 ευρώ (90-110) και βρίσκει τις εξής επιλογές:
Karcher SC 2 easy fix https://www.skroutz.gr/s/13958024/Karcher-SC-2-EasyFix.html#specs
Ariete XVapor Deluxe https://www.skroutz.gr/s/11189751/Ariete-XVapor-Deluxe-4146.html 

Και πέραν των΄παραπάνω προτάσεων, γενική ερώτηση που έχω. Σε όλα χρειάζεται να σταματάς κάθε λίγο και να περιμένεις να ζεστάνει για να συνεχίσεις;

O karcher sc2 που έβαλα πιο πάνω λέει το ζεσταίνει σε 6.5 λεπτά. Η Ariete σε 8 λεπτα. Μετά πόση ώρα καθαρίζεις χωρίς παύση;

ΥΓ: Ο Karcher sc3 easy fix λέει ζεσταίνει σε 30 δευτερόλεπτα. Εκεί λογικά δε σταματάς ποτέ ή δε χρειάζεται να είναι και τόσο γρήγορο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Οι ατμοκαθαριστές δεν είναι φτιαγμένοι για αδιάκοπη παροχή ατμού. Όταν πατήσεις την σκανδάλη βγάζει ατμό και μόλις η θερμοκρασίας του μπόιλερ πέσει λίγο ξεκινάει και πάλι να θερμαίνει το νερό για να παράξει ατμό. Αν για πολύ ώρα βγάζει ατμό είναι απόλυτα φυσιολογικό η ποσότητα του ατμού να μειωθεί. Για κάτι καλύτερο πας σε άλλο budget.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κ εγω μιας κ με ενδιαφέρει η αγορά. Ανταλλακτικά πχ εξαρτήματα Πανιά Βουτσάκια κτλ απο που αγοράζουμε αν χαλάσουν ;  Επίσης οταν καθαρίζετε ένα στρώμα ή ένα καναπέ πρεπει πρώτα να το περάσετε με ηλ. σκούπα για να τραβήξει τη σκόνη ή μπορείς να το καθαρίσεις απευθείας με τον ατμόκαθαριστή ;

Θα ήθελα αν εχετε να προτεινετε κάποιον γυρω στα 100 ευρώ είτε χειρός είτε με κοντάρι γιατι δε με βολεύει με ρόδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θελω να καθαρισω τοιχο, που εβγαλα ενα καδρο, ειχε μαυριλα-σκονη στο περιγραμμα στην περιοχη του καδρου στον τοιχο, και οσο και αν προσπαθησα με νερο, μωρομαντηλα, βετεξ κλπ (φοβαμαι να βαλω γενικως διαφορα καθαριστικα, μην χαλασω και το χρωμα του τοιχου), το μονο που καταφερα ειναι να μετατοπιζεται μια περιεργη σταχτι-ελαφρια μαυριλα, οσο καθαριζα!

Μαλλον, ο τοιχος πρεπει να ηταν αρκετα 'σκονισμενος', δεν βγαζω αλλο συμπερασμα. Παροτι το δωματιο γενικως καθαριζεται, αεριζεται, εχει ηλιο κλπ. Ισως παιζει ρολο, οτι η εν λογω περιοχη του τοιχου ειναι πανω απο καλοριφερ; Δεν ξερω.

Σκεφτομαι λοιπον για πρωτη φορα να δοκιμασω ατμοκαθαριστη, που εχω χρονια, αλλα ποτε δεν εβαλα σε λειτουργία. Τι λετε, θα κανει δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...