Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάποιος το τερματίσει ας μας πει το story του πως είναι και κυρίως τα side mission.

Από όσα review έχω διαβάσει, όλα λένε για fetch quest και μέτριο story με αδύναμο κακό πάντως (για το full παιχνίδι, όχι μόνο το trial)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@logistoulis: Πιστεύω το πρόβλημα είναι ότι το poor performance σε pc τίτλους και όχι μονο έχει γίνει τόσο συχνό φαινόμενο που κατάντησε κουραστικό και για αυτό το υπερβολικό κράξιμο που αναφέρεις. Τουλάχιστον το συγκεκριμένο τρέχει ικανοποιητικά αν και περίμενα ακόμα καλύτερα από το συγκεκριμένο engine.

 

Από όσα review έχω διαβάσει, όλα λένε για fetch quest και μέτριο story με αδύναμο κακό πάντως (για το full παιχνίδι, όχι μόνο το trial)

 

Είναι απίθανο τόσα reviews να λένε ψέματα για την μετριότητα του, από εκεί και πέρα έχει να κάνει με του καθενούς την ικανότητα να ξεπεράσει/αδιαφορήσει/προσπεράσει/δεχτεί τα προβλήματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι κουραστικό, αν και πολλές φορές το κράξιμο βλέπουμε να προέρχεται από άτομα που δίνουν μεγάλα ποσά για hw που δε νιώθουν ότι πιάνουν τόπο 

 

όταν για παράδειγμα έχεις δώσει 700+ ευρώ για gpu μόνο και πασχίζεις να κρατήσεις 60αρια ή βλέπεις διαφορά σε γραφικά με το μικροσκόπιο στη καλύτερη από τη κονσόλα που κάνει ολόκληρη τα μισά λεφτά λογικό είναι να σε πιάνει απογοήτευση 

 

αλλά αν δεν είσαι της υπερβολής και κάτσεις και το ζυγίσεις διαπιστώνεις ότι στα Multiplatform που έχεις κοινά με τις κονσόλες στη πλειονότητα των περιπτώσεων παίζεις και καλύτερα και φθηνότερα. μπορεί όχι όσο καλά θα έπρεπε αλλά καλύτερα, έχεις κάποιες επιλογές που δουλεύουν, δε σου κλειδώνουν με το στανιό το framerate κτλ.. 

 

οπότε είσαι εκ των πραγμάτων σε πλεονεκτικότερη θέση, οπότε κακώς ίσως παραπονιέσαι 

 

έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον εγώ δε σημαίνει ότι όλοι το σκέφτονται έτσι ή θα έπρεπε να το σκέφτονται έτσι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν νομιζω οτι τα περισσοτερα παραπονα εχουν να κανουν με το performance. Και παραπονιουνται το ιδιο κονσολαδες και PCαδες.

 

Υποθεση, διαλογοι, animations, χαρακτηρες, mmo fetch quests ειναι τα κυριοτερα παραπονα. Σαν γραφικα και frame rate μια χαρα δειχνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα boring sides σε open-world χωρίς δυνατό story είναι ότι χειρότερο για μένα, τα υπόλοιπα παλεύονται. Anyways σύντομα θα γίνουν posts από άτομα (Ghost ;) ) που το έχουν και θα ξέρουμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το andromeda έχει και την ατυχία ότι βγαίνει και σε μια περίοδο όπου υπάρχουν καλά παιχνίδια με το κιλό να παίξει κανείς, οπότε θα περάσει και δε θα ακουμπήσει.. δηλαδή ποιος χέστηκε να το παίξει στο κάτω κάτω;

βασικά το ανδρομαδα βγήκε σε μια εποχή πολύ πιο εξελιγμένη από αυτά που προσφέρει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το ανδρομαδα βγήκε σε μια εποχή πολύ πιο εξελιγμένη από αυτά που προσφέρει.

ναι δε διαφωνώ, για αυτό είπα ότι μπορεί η τριλογία να θεωρήθηκε καλή για τότε που βγήκε (ίσως πιο καλή από όσο της άξιζε), αλλά τα δεδομένα πλέον είναι άλλα 

 

αν μάλιστα το παιχνίδι έχει χάσει και όσα καλά είχαν τα προηγούμενα και έχει βελτιώσει ελάχιστα πράγματα  τότε πραγματικά τζάμπα μπήκαν στο κόπο.

θα περιμένουμε να μας πούνε και όσοι το έπαιξαν πώς το είδαν. αλλά ένα βαρύ όνομα από μόνο του δε σου εξασφαλίζει κάτι αντιθέτως είναι δίκοπο μαχαίρι 

 

 

πάντως   αυτό που λες (η εποχή και το τι προσφέρει) είναι πολύ μεγάλη κουβέντα 

 

εγώ πάντα απολάμβανα τα παιχνίδια της bethesda των τελευταίων 10+ ετών παρότι είχαν το δικό τους ίδιο και επαναλαμβανόμενο μοτίβο (από morrowind έως skyrim & fallout, αρχικά και όσο εξελίσσονταν μάλιστα με ενθουσίαζαν) αλλά από τη στιγμή που έπαιξα witcher 3 το fallout 4 το έπαιξα με πολύ ζόρι ένα 8ωρο και το παράτησα γιατί δεν άντεχα άλλο 

 

είναι φορές που πρέπει να εξελίσσεσαι και να προσφέρεις κάτι νέο, όχι να πατάς στα ίδια και τα ίδια.

έτσι έχουν καεί ολόκληρες σειρές (assassin's creed πχ αν και αυτή κούρασε γιατί έβγαινε κάθε χρόνο, αλλά και η bethesda κούρασε και ας είχα αρκετά χρόνια να παίξω παιχνίδι της, αν την επόμενη φορά δε κάνει κάτι διαφορετικό ούτε τα fanboys δε θα της μείνουν) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δε διαφωνώ, για αυτό είπα ότι μπορεί η τριλογία να θεωρήθηκε καλή για τότε που βγήκε (ίσως πιο καλή από όσο της άξιζε), αλλά τα δεδομένα πλέον είναι άλλα 

 

αν μάλιστα το παιχνίδι έχει χάσει και όσα καλά είχαν τα προηγούμενα και έχει βελτιώσει ελάχιστα πράγματα  τότε πραγματικά τζάμπα μπήκαν στο κόπο.

θα περιμένουμε να μας πούνε και όσοι το έπαιξαν πώς το είδαν. αλλά ένα βαρύ όνομα από μόνο του δε σου εξασφαλίζει κάτι αντιθέτως είναι δίκοπο μαχαίρι 

 

 

πάντως   αυτό που λες (η εποχή και το τι προσφέρει) είναι πολύ μεγάλη κουβέντα 

 

εγώ πάντα απολάμβανα τα παιχνίδια της bethesda των τελευταίων 10+ ετών παρότι είχαν το δικό τους ίδιο και επαναλαμβανόμενο μοτίβο (από morrowind έως skyrim & fallout, αρχικά και όσο εξελίσσονταν μάλιστα με ενθουσίαζαν) αλλά από τη στιγμή που έπαιξα witcher 3 το fallout 4 το έπαιξα με πολύ ζόρι ένα 8ωρο και το παράτησα γιατί δεν άντεχα άλλο 

 

είναι φορές που πρέπει να εξελίσσεσαι και να προσφέρεις κάτι νέο, όχι να πατάς στα ίδια και τα ίδια.

έτσι έχουν καεί ολόκληρες σειρές (assassin's creed πχ αν και αυτή κούρασε γιατί έβγαινε κάθε χρόνο, αλλά και η bethesda κούρασε και ας είχα αρκετά χρόνια να παίξω παιχνίδι της, αν την επόμενη φορά δε κάνει κάτι διαφορετικό ούτε τα fanboys δε θα της μείνουν) 

Μωρε να εξελισεται μια σειρα, αλλα να μην προσπαθει να εξελιχθει αντιγραφωντας trends ενω μπορει να μην κολλανε σε αυτη. Ας προσπαθησει να εξελιχθει χαρασωντας τον δικο της δρομο πατωντας στις δικες της ιδιαιτεροτητες που την καναν δημοφιλη.

 

Κλασικο παραδειγμα το Half Life. Δεν χρειαστηκε να αντιγραψει καποια αλλη σειρα, εξελιξε τα δυνατα της σημεια. Αντιθετως το Metal Gear προσπαθωντας να αντιγραψει τα open world εχασε την ταυτοτητα του αρκετα, οπως και αυτο που το εκανε ιδιαιτερο. 

 

Ελπιζω να μην δω και The Last of Us open world για παραδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω κλειδακι απο κανα Instant,g2a κτλπ ο κωδικος θα ερθει επι τοπου η οταν γινει release?Το οποιο ειναι στις 11 τ βραδυ αν τα εχω υπολογισει σωστα?

Επισης υπαρχει δυνατοτητα preload?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω κλειδακι απο κανα Instant,g2a κτλπ ο κωδικος θα ερθει επι τοπου η οταν γινει release?Το οποιο ειναι στις 11 τ βραδυ αν τα εχω υπολογισει σωστα?

Επισης υπαρχει δυνατοτητα preload?

 

Θυμάμαι από προηγούμενα post χρηστών ότι ναι, έχει preload.

 

Τώρα για το κλειδί, υποψιάζομαι ότι θα σου έρθει αμέσως, διάβασε καλά το κείμενο στην σελίδα του προϊόντος για να είσαι σίγουρος

 

EDIT: Το Instant αναφέρει delivery Immediate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν ειχα παρει αλλη φορα παιχνιδι πριν οτ release γιααυτο δεν ηξερα τι επαιζε...ελπιζω να μην μου βγει ξινο αυτο...γτ λενε διαφορα εδω και μερες απο κατι gameplay που ειδα εμενα μου αρεσε παντως.Εντυπωσεις μετα το ΣΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο to instant θα το έχεις σήμερα το πολύ αύριο, όπως μου ειχαν απάντησει σε email. Γενικά να αποφεύγετε το G2A θα ελεγα, οι τελευταίες 3 αγορές μου το κλειδί ήταν ηδη used, και μετα για να ξεμπερδεψεις σκέτη ταλαιπωρία. Instant και cdkeys τα πιο εμπιστα για μένα.

 

Εχω μπει εγώ απο χθες με VPN, και προς το παρών 6 ωρες μετα το trial το παιχνίδι είναι αρκετά enjoyable, κινηματογραφικες εμπειρίες έτσι όπως τα διηγουνται,goofιζει λιγο ο Ryder μου αλλα προσπαθω να απαντώ οσο πιο σοβαρά γίνεται.. Τα 7-8 side quest που εχω κανει δεν ήταν τοσο βαρετά οσο τα περιμένα, αλλα έχει παλυ πραμα ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μονο απο instant αγοραζω,μου το στειλαν μεχρι να κανω tab στο mail μου...ηδη ειμαι στο 40% δεν ξερω αν θα προλαβω να παιξω σημερα ισως αυριο μετα την δουλεια.Τουλαχιστον να το χω ετοιμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε κανενα 28ευρω απο κλειδαδικο το παιχνιδι,θα ηθελα να το δοκιμασω να δω τι λεει αλλα 40ευρω για παιχνιδι με τετοια υποδοχη δεν το ρισκαρω(ειδικα επειδη ειναι και για origin μονο...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...