Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hey, it's not like we got gay options to pander to homosexual males and we couldn't think of proper epilogues / ending, so we went for a color-coded change that didn't say much until the fans burst our balls to give more exposition...

Oh wait.

 

Είπαμε, έχει διάφορα άσχημα, περιμένω να μου έρθει κλειδί όταν είναι για να παίξω και να το τερματίσω για να έχω την δική μου άποψη και όχι του εκάστοτε hater / lover. Γιατί βλέπουμε κλασσικά τα 2 άκρα (που ναι, γίνονται σε παιχνίδια που δεν είναι τόσο καλά), αλλά δεν θα κάτσω να πω απ' όσο είδα στο trial (που δεν είδαμε και πολύ από το στόρυ) ότι είναι μια αηδία και παρατήστε το.

Πες τα χρυσοστομε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Χρειάζεται να το τερματίσω για να πω ότι είναι λατινοαμερικανιά το "you're worth fighting for"; Και όλη εκείνη η "ερωτική" σκηνή αναδύει μια αφόρητη φτήνια και κλισεδιά;

 

Όχι.

 

Απλά, πιάσαμε τώρα για απάγκιο το "καθίστε να το δούμε, να το τερματίσουμε και μετά λέμε απόψεις". 

 

Άμα είναι, ρίξτε πρόταση για βελτίωση του site να καταθέτουμε παραστατικό ολοκλήρωσης του παιχνιδιού πριν διαμορφώσουμε άποψη από βίντεο που ανεβάζουν μέλη.

 

Υ.Γ. Όταν γράφετε "είναι το μοναδικό site", ελπίζω να αντιλαμβάνεστε ότι απευθύνετε ανοιχτή πρόσκληση να σας παραθέσουν και άλλα, ανάλογα, που καταρρίπτουν τα περί "μοναδικότητας". Παράδειγμα, εδώ: "Mass Effect: Andromeda feels small and boring"

 

Άλλο παράδειγμα (και εδώ δεν είναι καν "κακή" η βαθμολογία, για όσους δίνουν βάση σε ένα νούμερο και όχι στο τι γράφει ο reviewer):

 

"Mass Effect: Andromeda fails to deliver a compelling plot and the journey to a whole new galaxy offers little that's new or exciting".

 

 

Αυτό, από "80αρι" review.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και, ξαναλέω, αλλού τους γράφουν πολύ χειρότερα.

 

Ούτε είναι "υστερία" το να παραθέτεις επί λέξει διαλόγους μέσα από το παιχνίδι (όπως κάνει ο Γουόκερ) για να τεκμηριώσεις την άποψη πως είναι κακογραμμένο (αυτόνομα και σε σύγκριση με τα προηγούμενα, για παράδειγμα στο διάλογο περί Θεού).

 

Δικαίωμα του καθενός να θέλει να το τερματίσει πρώτα ως καλός, κακός και άσχημος για να διαμορφώσει άποψη, αλλά μην τρελαθούμε, θα ποστάρουν μέλη βίντεο και δεν θα σχολιάζουμε από φόβο μη μας πουν haters. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρειάζεται να το τερματίσω για να πω ότι είναι λατινοαμερικανιά το "you're worth fighting for"; Και όλη εκείνη η "ερωτική" σκηνή αναδύει μια αφόρητη φτήνια και κλισεδιά;

 

Όχι.

 

Δηλαδή, δεν έχεις παίξει τα προηγούμενα;

 

Δεν έχεις δει ποτέ BioWare romance / love story (ΚOTOR series, Mass Effect Series, Dragon Age Series) ;

 

Κλισέ είναι το μέσο όνομά τους, το

 

 

Απλά, πιάσαμε τώρα για απάγκιο το "καθίστε να το δούμε, να το τερματίσουμε και μετά λέμε απόψεις"

 

 

 

Έχω παίξει όλα τα Mass Effect και τα DLCs τους και ναι, αν δεν παίξεις μέχρι το τέλος, δεν γίνεται να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη. Πόσο μάλλον όσο το 3 που τα χαλάει όλα στο τέλος και κάπως τα σουλούπωσαν με το EC και με τα μετά DLCs, ειδικά το Citadel.

 

Προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται ουδέτερος, έχεις δει χρόνια τι γράφω, βάζω και από τα καλά αλλά και τα κακά του παιχνιδιού, το να μπαίνει όμως moderator και να ρίχνει λάδι στην φωτιά έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια ακριβώς κατηγορία με τον Ghost είμαι και εγώ (τερματίσει όλα τα παιχνίδια της Bioware αρκετές φορές με Dlc κτλ) και συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τερματίσει όλα τα παιχνίδια της Bioware αρκετές φορές με Dlc κτλ

 

Έχεις περάσει και από Dragon Age 2;

 

Εκεί ήταν το τελείως rush job (copy/paste environments...μπρρρ... - που είχε και το ΜΕ1 αν το καλοσκεφτούμε, αλλά όχι τόσα-), αλλά είχε συμπαθητική ιστορία και μου άρεσαν οι companions. Κρίμα που δεν είδαμε την Merrill στο Inquisition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις περάσει και από Dragon Age 2;

 

Εκεί ήταν το τελείως rush job (copy/paste environments...μπρρρ... - που είχε και το ΜΕ1 αν το καλοσκεφτούμε, αλλά όχι τόσα-), αλλά είχε συμπαθητική ιστορία και μου άρεσαν οι companions. Κρίμα που δεν είδαμε την Merrill στο Inquisition.

Ναι φίλος τα πάντα όλα. Ειλικρινά ακόμα και το DA2 το βρήκα άνω του μέσου όρου. Έχω ένα "καλό" ότι μπορώ να προσαρμοστώ ακόμα και σε τεράστιες αλλαγές στο gameplay (βλέπε DAO σε DA2). Ακόμα και το copy paste στα dungeons το συνήθισα γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δηλαδη αλλα αν δεν σου αρεσει ενα παιχνιδι και το παρατησεις δεν εχεις δικαιωμα να εκφρασεις αποψη γιατι δεν το τελειωσες;

 

Η κανενας δεν πρεπει να μιλησει για το Elite Dangerous γιατι δεν τερματιζει ποτε;

 

Το FFXV δεν μου αρεσε και το παρατησα γυρω στην μεση. Πρεπει να σφιξω τα δοντια και να το τερματισω κανωντας αγγαρεια δηλαδη προτου μιλησω για αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δηλαδη αλλα αν δεν σου αρεσει ενα παιχνιδι και το παρατησεις δεν εχεις δικαιωμα να εκφρασεις αποψη γιατι δεν το τελειωσες;

 

Η κανενας δεν πρεπει να μιλησει για το Elite Dangerous γιατι δεν τερματιζει ποτε;

 

Το FFXV δεν μου αρεσε και το παρατησα γυρω στην μεση. Πρεπει να σφιξω τα δοντια και να το τερματισω κανωντας αγγαρεια δηλαδη προτου μιλησω για αυτο;

Άλλο να το αφήσεις στην μέση και άλλο να το αφήσεις στο prologue. Πάρε για παράδειγμα το DAI (αν το έχεις παίξει), το άφησαν και το έκραξαν άτομα που δεν βγήκαν ποτέ από τα Hinterlands ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συγνωμη δηλαδη αλλα αν δεν σου αρεσει ενα παιχνιδι και το παρατησεις δεν εχεις δικαιωμα να εκφρασεις αποψη γιατι δεν το τελειωσες;

 

Η κανενας δεν πρεπει να μιλησει για το Elite Dangerous γιατι δεν τερματιζει ποτε;

 

Το FFXV δεν μου αρεσε και το παρατησα γυρω στην μεση. Πρεπει να σφιξω τα δοντια και να το τερματισω κανωντας αγγαρεια δηλαδη προτου μιλησω για αυτο;

 

Φυσικά και αν το έχεις παίξει και δεν σου άρεσε, έχει μια χαρά δικαίωμα να πεις ότι δεν σου άρεσε. Πας μετά όμως να κάνεις σταυροφορία σε αυτούς που θέλουν να το παίξουν και να το τερματίσουν; Δεν νομίζω.

Άλλο να το αφήσεις στην μέση και άλλο να το αφήσεις στο prologue. Πάρε για παράδειγμα το DAI (αν το έχεις παίξει), το άφησαν και το έκραξαν άτομα που δεν βγήκαν ποτέ από τα Hinterlands ;)

 

Ήταν κακό design choice τα Hinterlands. Ωραία περιοχή και με μπόλικο πράγμα, αλλά έπρεπε νομίζω να είχε ένα πιο γρήγορο "και τώρα πάτε στην επόμενη περιοχή, εδώ ήταν το 'tutorial' μέρος" finish.

"Έφαγε" κόσμο...

 

Edit: Πάντως μπορεί και από τον πρόλογο να μην αρέσει σε κάποιους το στυλ του παιχνιδιού, όπως π.χ. με το Witcher 3. No problem αν δεν τους άρεσε (αν και έχω προσπαθήσει να φέρω κόσμο να του δώσει μια δεύτερη ευκαιρία), μακάρι να βρουν άλλα παιχνίδια που τους αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν κακό design choice τα Hinterlands. Ωραία περιοχή και με μπόλικο πράγμα, αλλά έπρεπε νομίζω να είχε ένα πιο γρήγορο "και τώρα πάτε στην επόμενη περιοχή, εδώ ήταν το 'tutorial' μέρος" finish.

"Έφαγε" κόσμο...

 

Edit: Πάντως μπορεί και από τον πρόλογο να μην αρέσει σε κάποιους το στυλ του παιχνιδιού, όπως π.χ. με το Witcher 3. No problem αν δεν τους άρεσε (αν και έχω προσπαθήσει να φέρω κόσμο να του δώσει μια δεύτερη ευκαιρία), μακάρι να βρουν άλλα παιχνίδια που τους αρέσουν.

Συμφωνώ και στα δύο απλά είμαι από αυτούς που περιμένουν ακόμα και μήνες για να παίξουν ένα game όσο καλό και να είναι. Ο λόγος φυσικά είναι τα patch και τα dlc ή GOTY edition (για λόγους συνοχής). Έτσι στην περίπτωση του DAI έμαθα, διάβασα πρίν το ξεκινήσω ότι: ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΑ HINTERLANDS ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΕΙΣ ΛΙΓΑ LEVEL :)

 

Στήν περίπτωση που λες πχ για το prologue του W3 (ας πιάσουμε το συγκεκριμένο). Εδώ έχουμε την περίπτωση ατόμων που δεν έχουν καμία σχέση με την οικογένεια του Witcher, αλλά μπήκαν κατευθείαν στο 3. Θα υπήρχε περίπτωση άτομα πχ όπως εγώ (3-4 φορές τερματισμό το 1, άλλες τόσες το 2) ή εσύ να αφήσουμε το 3 ακόμα και να είχε νερόβραστο prologue; μην απαντήσεις ξέρω ήδη την απάντηση :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφωνώ και στα δύο απλά είμαι από αυτούς που περιμένουν ακόμα και μήνες για να παίξουν ένα game όσο καλό και να είναι. Ο λόγος φυσικά είναι τα patch και τα dlc ή GOTY edition (για λόγους συνοχής)

 

Μακάρι να είχα την υπομονή σου...Δυστυχώς όταν θέλω να παίξω κάτι, δεν περιμένω patches, εκτός αν είναι gamebreaking stuff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχα την υπομονή σου...Δυστυχώς όταν θέλω να παίξω κάτι, δεν περιμένω patches, εκτός αν είναι gamebreaking stuff.

Είσαι στην κατηγορία μαχίμια - μπροστάρηδες αν δεν σας είχαμε τι θα κάναμε :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται ουδέτερος, έχεις δει χρόνια τι γράφω, βάζω και από τα καλά αλλά και τα κακά του παιχνιδιού, το να μπαίνει όμως moderator και να ρίχνει λάδι στην φωτιά έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται.

 

Kαταλαβαίνεις καθόλου τι γράφεις;

 

Ποιο είναι το "λάδι στη φωτιά"; Η άποψη; Επειδή δεν σου αρέσει; Πρόβλημά σου, στην τελική, και αν θεωρείς ότι δημιουργώ πρόβλημα στο νήμα, ποιος είναι ο διαχειριστής ξέρεις, στείλε του μήνυμα. Τι ζόρι τραβάς με την ιδιότητά μου; Και τι σχέση έχει η ιδιότητά μου με το αναφαίρετο δικαίωμά μου να γράφω την άποψή μου;

 

Γράφω συγκεκριμένα πράγματα. Ούτε χαρακτηρισμούς (όπως έκανες εσύ δύο φορές για μια άποψη που απλά δεν σου αρέσει, σβήστηκε ο πρώτος και επανήλθες με δεύτερο, τι μύγα σε έχει τσιμπήσει δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά αλλά θα σου πρότεινα να μην το συνεχίσεις, γιατί έχει και η υπομονή τα όριά της) ούτε "απαγορεύω" σε σένα ή στον οποιονδήποτε να είστε από ενθουσιασμένοι με ό,τι είδατε μέχρι να περιμένετε να το τερματίσετε 15 φορές για να σχηματίσετε άποψη.

 

Αλλά, όσο έχεις εσύ δικαίωμα να λες "θα περιμένω να το τερματίσω για να σχηματίσω άποψη", έτσι ακριβώς έχω κι εγώ δικαίωμα να γράφω την άποψή μου πριν το τερματίσω.  Καμία "σταυροφορία". 

 

Ό,τι άλλο θες, με προσωπικό μήνυμα ή κατευθείαν στον ιδιοκτήτη του site. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...