Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το iPad-mini.

 

Ο ένας κατασκευαστής σου δίνει 30% μεγαλύτερη οθόνη, αλουμίνιο αντί για πλαστικό, 5Mpixels κάμερα αντί για 1, 10% μεγαλύτερη αυτονομία (στην πράξη μάλλον μεγαλύτερη) και σου ζητά 80$ παραπάνω (30% παραπάνω χρήματα). Πού το παράξενο; Προσωπικά μόνο για την οθόνη θα τα χαλάλιζα τα 80$ παραπάνω.

 

Αγοράστε Nexus-7 με μικρότερη οθόνη και τελείωσε η υπόθεση.

 

Ναι οκ δεν είναι μόνο η οθόνη όμως....

 

1. 30% μεγαλύτερη οθόνη ναι, αλλά το nexus έχει καλύτερη ανάλυση, περισσότερα ppi και είναι ποιο ευκρινής.

2. Αν είχες πιάσει ποτέ το nexus 7 δεν θα έλεγες κουβέντα για τα πλαστικά του. Προσωπικά η πίσω πλευρά του μου φαίνεται λες και είναι δερμα και οχι πλαστικό.

3. κάμερα σε tablet, οοοοκ

 

Και πάμε σε αυτά που ξέχασες να αναφέρεις, 1gb μνήμη, 32 gb flash αντι για 16, 4 πύρηνο.

 

Το σημαντικό συν που έχει το mini είναι οντως ο αριθμός των εφαρμογών για tablet που έχει το ios σε σχέση με το android, που για μερικούς μπορεί να είναι σημαντικός παράγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να υποθεσω ότι είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι η Apple ΔΕΝ θα παρουσιάσει νέο iPad τον Φεβρουαριο ;

 

Και εξηγούμαι:

1. Αν το προχθεσινό ήταν ενδιάμεσο, θα το ονόμαζαν 4th generation ή κάτι σαν 3S ?

 

2. Θα έβγαζαν μέσα σε ένα χρόνο το 3, 4 και 5; Τότε είναι που θα έτρωγαν το τρελό κράξιμο. Θα παγιωναν τον κύκλο ζωής σε 6 μήνες με όσα αρνητικά αυτό συνεπάγεται.

 

3. Το τωρινό έχει μακραν την καλύτερη οθόνη και την καλύτερη απόδοση (δεν κοιτάω κυβικά όπως οι περισσότεροι φίλοι του android αλλα τις επιδόσεις. Μου αρκεί η καλύτερη επιτάχυνση και ας προέρχεται απο τα μισά κυβικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Δηλ το iPad 4 είναι ήδη 1 χρόνο (τουλάχιστον) μπροστά απο το καλύτερο android tablet. Τι θα έβαζαν στο 5, τον Μάρτιο; Τι θα βελτιωναν και γιατί να το κάνουν;

 

Οσον αφορά τη σχεδίαση: πόσο διαφορετική να την κάνουν; Το iPhone 5 έδειξε ότι αφού βρήκαν κάτι καλό, δεν είναι πρόθυμοι να κάνουν ριζικές αλλαγές.

 

Γι αυτό νομίζω ότι μόλις παρακολουθήσαμε μια αλλαγή στην πολιτική της apple.

Μήπως να βάλουμε ένα στοιχηματάκι περιμένοντας τον Φεβρουάριο; :-)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αυτοι στην apple ουτε λεφτα για μπλουζακια δεν εχουν

 

 

ο πρωτος που βγαινει στο βιντεο με ο ιδιο μπλουζακι που εκανε παρουσιασει και στο iphone 5 φοραει

 

και εσεις μιλατε για καινουριους επεξεργαστες.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αυτοι στην apple ουτε λεφτα για μπλουζακια δεν εχουν

 

 

ο πρωτος που βγαινει στο βιντεο με ο ιδιο μπλουζακι που εκανε παρουσιασει και στο iphone 5 φοραει

 

και εσεις μιλατε για καινουριους επεξεργαστες.....

 

Και που να έβλεπες και τον άλλον που έβγαινε για χρόνια στην σκηνή με το ίδιο σύνολο τζιν- μαύρο ζιβάγκο και άσπρα αθλητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω ότι είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι η Apple ΔΕΝ θα παρουσιάσει νέο iPad τον Φεβρουαριο ;

 

Και εξηγούμαι:

1. Αν το προχθεσινό ήταν ενδιάμεσο, θα το ονόμαζαν 4th generation ή κάτι σαν 3S ?

 

2. Θα έβγαζαν μέσα σε ένα χρόνο το 3, 4 και 5; Τότε είναι που θα έτρωγαν το τρελό κράξιμο. Θα παγιωναν τον κύκλο ζωής σε 6 μήνες με όσα αρνητικά αυτό συνεπάγεται.

 

3. Το τωρινό έχει μακραν την καλύτερη οθόνη και την καλύτερη απόδοση (δεν κοιτάω κυβικά όπως οι περισσότεροι φίλοι του android αλλα τις επιδόσεις. Μου αρκεί η καλύτερη επιτάχυνση και ας προέρχεται απο τα μισά κυβικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Δηλ το iPad 4 είναι ήδη 1 χρόνο (τουλάχιστον) μπροστά απο το καλύτερο android tablet. Τι θα έβαζαν στο 5, τον Μάρτιο; Τι θα βελτιωναν και γιατί να το κάνουν;

 

Οσον αφορά τη σχεδίαση: πόσο διαφορετική να την κάνουν; Το iPhone 5 έδειξε ότι αφού βρήκαν κάτι καλό, δεν είναι πρόθυμοι να κάνουν ριζικές αλλαγές.

 

Γι αυτό νομίζω ότι μόλις παρακολουθήσαμε μια αλλαγή στην πολιτική της apple.

Μήπως να βάλουμε ένα στοιχηματάκι περιμένοντας τον Φεβρουάριο; :-)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το ipad 4 είναι οριακά βαρύτερο από το 3...Με βάση το Gizmodo, υπάρχει βάσιμος λόγος να υποθέσει κάποιος ότι η τάση για λεπτότερες και ελαφρύτερες συσκευές είναι η νέα πολιτική της Apple

 

http://gizmodo.com/5954292/dont-upgrade-to-the-ipad-4

 

Φυσικά και υπάρχει λοιπόν λόγος να παρουσιάσουν ένα λεπτότερο και ελαφρύτερο ipad, κάτι που θα έπρεπε να κάνουν εξαρχής τηρώντας τον ετήσιο κύκλο...Και αν ο Φεβρουάριος είναι πολύ κοντά, με τη φόρα που έχουν πάρει δεν θα πάρει παραπάνω από 7 μήνες για το νέο-νέο-νέο ipad, δηλαδή Απρίλιο-Μάιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το μινι, θα κανει μεγαλη ζημια στα ανδροιδ και στο kindle.

Τι ζημια δηλαδη, λες και ειχαν κανα σοβαρο μεριδιο στην αγορα, απλα θα τα σβησει απο τον χαρτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τώρα κατάλαβα γιατί δεν έδωσαν ποτέ νουμεράκι στο iPad 3 ... The New iPad. Σαν τον 007 ένα πράγμα, όσα μοντέλα και να βγουν σε λίγους μήνες μέσα, μπορείς να λες ότι έχεις το The New iPad. :)

 

Σοβαρά τώρα, εγώ πιστεύω ότι θα βγάλουν καινούργιο iPad τον Οκτώβρη του 13. Καλύτερα για το Xmas shopping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτα που υποστηριζουν καποιοι παραπανω, αν η apple υποθετικα εβγαζε καινουργιο ipad καθε μηνα, θα ηταν αθλια εταιρια..

Αυτο φυσικα ειναι αστειο, προφανεστατα το προβλημα μερικων ειναι οτι δεν θα εχουν το πιο καινουργιο ipad και τα υπολοιπα ειναι ιστοριες..

Κακο ψυχολογικο προβλημα παντως αυτο, ειδικα τωρα που σφιγγουν οι τσεπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εχω βαρεθεί όλους το hatters και τα λεφτα είναι πολλά για αυτα που έχει.. 1ον!! δεν τρέχει android για να το συγκρίνεις με android συσκευες και τα χαρακτηριστικά τους για το ios εχει μια χαρά επιδώσεις και 2ον!! οποιος τα λέει αυτά δεν έχει κρατήσει για μια ωρα ενα ipad για να δει πως λειτουργεί και την ευκολια στην χρήση του!

3ον!! δεν θέλω βλακίες του τυπου το android ειναι πιο ελευθερο και σε αφήνει να κάνεις οτι παραμετροποίηση θες.. κάνε και το ipad jailbreak και θα καταλάβεις τι πάει να πει tweaks και ελευθερία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όταν ενα "αγαθό" θεωρείται premium τοτε δεν δικαιολογείται η ανανέωση του σε τόσο συντομο χρονικό διαστημα. Λογικό οτι όσοι το χρειάζονται για το image η για αναβάθμιση του ανυπαρκτου status τους να είναι δυσαρεστημένοι. Όλοι οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά και με το προγενέστερο ipad2. To καλό για τους χρήστες ειναι οτι θα πέσουν οι τιμές των second hand ipad 1 και 2, αφου θα ζμπρωχτούν πολλά για να αποkτηθεί το καινούριο.

 

ΚΑι όσον αφορά την σύγκριση με το android, η προτίμηση έχει να κάνει και με την ελευθερία. Κάποιος προτιμάει την κοινότητα και τους χρήστες (αγγέλη) για υποστήρηξη και κάποιος το πρόσωπο μιας εταιρίας (βοσκό). Η διαφορά είναι στην νοοτροπία και στο βαθμό εμβάθυνσης του χρήστη οχι μόνο στην τεχνολογία, αλλά στον λόγο value/money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην ανησυχείς' date=' δεν προσβλήθηκα από τον χαρακτηρισμό "κώτσος" (αν και δεν λέγομαι Κώστας :P). Απλώς δεν βρίσκω το λόγο να αισθάνομαι άσχημα επειδή αγόρασα το iPad 3 τον Μάρτιο, όταν άρχισε να είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Δηλαδή, εάν περίμενα ακόμη δύο μήνες και τον Ιανουάριο η Apple εμφάνιζε τότε το iPad 4 θα ήμουν λιγότερο κώτσος; :)

 

Ούτε υπονόησα κάπου ότι είσαι χθεσινός στην τεχνολογία, δεν ξέρω λοιπόν γιατί πρέπει να με διαβεβαιώσεις για το αντίθετο. Εξηγώ και τους λόγους που δεν αισθάνομαι άσχημα, ο γρηγορότερος επεξεργαστής και το νέο connector δεν κάνουν (για μένα) ιδιαίτερη διαφορά ούτε φυσικά καθιστούν την προηγούμεν συσκευή παρωχημένη. Όπως δεν θα άλλαζα ένα iPhone 4 με ένα 4S (κι εκεί υπήρχε σημαντικότερη διαφορά: η οθόνη retina), έτσι δεν αισθάνομαι καθόλου άσχημα και καμία ανάγκη να αλλάξω το iPad 3 με το iPad 4.[/quote']

 

Δεν σε ενόχλησε οτι το new iPad δεν θα υποστηρίζει τα δίκτυα 4G στην Ελλάδα και το iPad 4 θα υποστηρίζει. Εμένα μόνο αυτο με πείραξε σαν κάτοχος το new iPad

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

Πάντως φαντάσου αν ο Α6 του iphone5 έσκιζε στα benchmarks' date=' τι θα κάνει ο Α6Χ![/quote']

 

Χρήσιμο μόνο αν παίζεις παιχνίδια μια τέτοια διάφορα. Αρα αδιάφορο για τους κατόχους του τρία

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Δεν σε ενόχλησε οτι το new iPad δεν θα υποστηρίζει τα δίκτυα 4G στην Ελλάδα και το iPad 4 θα υποστηρίζει. Εμένα μόνο αυτο με πείραξε σαν κάτοχος το new iPad

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

 

Χρήσιμο μόνο αν παίζεις παιχνίδια μια τέτοια διάφορα. Αρα αδιάφορο για τους κατόχους του τρία

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Υπάρχουν και apps με μεγάλες απαιτήσεις από την cpu, οποτε και εκεί θα δεις μια κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν σε ενόχλησε οτι το new iPad δεν θα υποστηρίζει τα δίκτυα 4G στην Ελλάδα και το iPad 4 θα υποστηρίζει. Εμένα μόνο αυτο με πείραξε σαν κάτοχος το new iPad

 

Sent from my iPad using Insomnia

[...]

 

Όχι δεν με ενόχλησε γιατί:

α) δεν ξέρω πότε θα δούμε αυτά τα 4G δίκτυα στην Ελλάδα - μέχρι τότε ίσως έχουν βγει 2-3 γενιές iPad ακόμη...

και

β) δεν έχω iPad 4G - για τη σύνδεση με δίκτυο χρησιμοποιώ είτε το WiFi (όπου αυτό είναι διαθέσιμο) είτε το tethering του iPhone μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...