Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους πότε θα βάλουν ραδιόφωνο FM στις iOS συσκευές τους. Στo iPod nano έχουν βάλει αρκετά χρόνια τώρα. Τόσο δύσκολο είναι;

 

Επίσης από το 2009 με το iPod touch τρίτης γενιάς έχουμε κολλήσει στην μέγιστη χωρητικότητα των 64 GByte. ΕΙδικά στα iPad πόσο περισσότερο κοστίζουν τα 128 Gbyte;

 

Όποιος θέλει κάτι παραπάνω από 64 GByte πρέπει να αγοράσει τό αρχαίο πλέον iPod classic του 2007. ΈΛΕΟΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να κάνω μια παρατήρηση.. μην φέρνετε σαν επιχείρημα το μικρό όγκο εφαρμογών που έχει τώρα το app store της MS... μέσα σε ελάχιστους μήνες θα έχει σχεδόν ισάξιο μην πω και καλύτερο app store από τους ανταγωνιστές.

 

Για μένα το ιδανικό tablet είναι αυτό που θα έχει την δυνατότητα για dual boot windows 8 και android και με αποσπώμενο πληκτρολόγιο. για μένα αυτό είναι το μέλλον και αυτά είναι τα βασικά κριτήρια για να διαλέξω το πότε θα αγοράσω κάποιο tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μια προσπαθούν να μας πείσουν πόσο φοβερή είναι η retina και πόσο σημαντικό είναι να έχεις μεγάλο ppi στην οθόνη σου και απο την άλλη βγάζουν αυτό...

Ο λόγος είναι προφανής (για να παίζουν οι υπάρχουσες εφαρμογές) αλλά άντε να το εξηγήσεις όταν έχεις βάλει τη μηχανή του marketing να κάνει πλύση εγκεφάλου για τα ppi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το ιδανικό tablet είναι αυτό που θα έχει την δυνατότητα για dual boot windows 8 και android και με αποσπώμενο πληκτρολόγιο. για μένα αυτό είναι το μέλλον και αυτά είναι τα βασικά κριτήρια για να διαλέξω το πότε θα αγοράσω κάποιο tablet...

Eχεις πληθορα επιλογες,σ'αυτα πουζητας!Απλα επιλεγεις ενα x86 tablet και καθαρισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις πληθορα επιλογες,σ'αυτα πουζητας!Απλα επιλεγεις ενα x86 tablet και καθαρισες!

 

σε x86 tablet όμως πέρα του ότι βαράνε προς στιγμήν στα αυτιά στις τιμές, δεν μπορείς να περάσεις android. μην μου πεις για ενα project που κυκλοφορεί για android σε x86.. μιλάμε για official support του επεξεργαστή σου και όχι κανιβαλισμούς. αν και επειδή θέλω ακόμα την υποστήριξη flash περιεχομένου, στις απαιτήσεις μου ταιριάζουν περισσότερο oi x86 επεξεργαστές και όχι οι arm... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει κοντά 2 χρόνια και ακόμη άφαντος ο ανταγωνισμός της Apple στις 10 inches. Ελάχιστες και υποδυέστερες λύσεις σε 4:3 στις 10 inches. Τώρα η Apple διπλασίασε και την απόδοση του επεξεργαστή στους ίδιους πυρήνες και μένει μόνιμα μπροστά από τον ανταγωνισμό :(

 

Στις 7 ίντσες άλλη καταστροφή ο ανταγωνισμός. Συσκευές με λιλιπούτειες οθόνες και οι περισσότερες κλειδωμένες (obsolete by manufacturer).

 

Τα 7-άρια wide μόνο για παιχνίδια κάνουν και διάβασμα από ειδικές e-εφαρμογές. Για σοβαρή δουλειά ή σαρωμένα pdf είναι απογοητευτικά.

 

Επιφάνεια σε αναλογίες

16 * 9

144

16 * 12 (αναλογία 4:3)

192

One point of distinction: The tablet [Visio] has a 4:3 aspect ratio, like the Apple iPad 2 and the now-discontinued HP TouchPad, whereas most Android models adopt a 16:9 aspect ratio. Matched against a 7-inch tablet with a 16:9 aspect ratio, the VTAB1008's extra 1 inch of diagonal length and its 4:3 aspect ratio translate into about 30 percent more surface area for the display.

http://www.pcworld.com/article/240548/vizio_tablet_vtab1008_review_a_pleasant_surprise_at_a_value_price.html

 

Η οθόνη στα android είναι απαράδεκτη. Έχουν κολλήσει στα 16:9.

 

Εδώ το iPad-2 δεν είναι obsolete και θα είναι το 3; Obsolete είναι ο ανταγωνισμός που έχει κολλήσει σε ICS ή ακόμη και Gingerbread.

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab2/10.1/spec.html?type=find

 

iPad και Nexus έμειναν ως επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ βλέπω τους πελάτες τις Apple να μιλούν για απογοήτευση καθώς αισθάνονται ότι τους κορόιδεψε, βγάζοντας ένα υπάρχον προϊόν, βελτιωμένο κτλ, και συγκεκριμένα ότι είναι σχετικά αρκετά σύντομο το χρονικό διάστημα (6 μηνών) της κυκλοφορίας του... Δεν βλέπω να αντιλαμβάνονται το όλο θέμα περί «θύματος» ως καταναλωτής. Όχι μόνο για την Apple, αλλά και γι αυτούς που δογματίζονται με συγκεκριμένες εταιρίες. Που και σ' αυτή την περίπτωση η Apple είναι και πάλι πρώτη. (Σας θυμίζω την μελέτη που έγινε στην Βρετανία για τον δογματισμό του καταναλωτή στην εταιρία Apple η οποία είχε τα ίδια χαρακτηριστικά όπως σε μια θρησκεία).

 

Και ρωτώ:

Πότε η Apple ή άλλη εταιρία σας έδωσε την αίσθηση ότι ενδιαφέρεται για τον καταναλωτή και απογοητευτήκατε τώρα;; Αν υπήρχε εταιρία ή επιχείρηση που θα ενδιαφερόταν για τον καταναλωτή με απόδοση της ποιότητας/τιμής αξιόπιστη, δεν θα επιβίωνε στην αγορά και πολύ πιθανόν να ήταν και παράνομη για αθέμιτο ανταγωνισμό. Ότι συμβαίνει με το κανάλι ΕΡΤHD. Δεν αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί το HD κανάλι της ΕΡΤ, μεταδίδει μόνο αθλητικά; Δεν της επετράπη η μετάδοση διαθέσιμου HD υλικού, για «αθέμιτο ανταγωνισμό». Ψάξτε το θέμα και θα καταλάβετε. Ο χειρότερος εφιάλτης των εταιριών εκείνων που προτεραιότητά τους είναι να κυριεύσουν τα νούμερά τους στο χρηματιστήριο, είναι οι οργανωμένοι καταναλωτές. Αν σας φαίνεται ότι μιλάω «πολιτικά» μάλλον θα φταίει η (policy) της Apple και των υπόλοιπων εταιριών.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα

1) περι ιPad 4th Generation & Obsolute.

Οταν η Apple τοσα χρονια παρουσιαζει τα προϊοντα της σαν ferrari ετσι ειναι. Εγω που πηρα toyota δεν με νοιαζει και το ξερω απο πριν οτι συντομα θα βγει καλυτερο μοντελο ή το ιδιο με παραπανω Ιππους. Αυτος ομως που παιρνει Ferrari δεν το δεχετε.....

 

2) iPad mini

Οταν βγαζει ενα προϊον χειροτερο απο τον ανταγωνισμο (6 μηνων πριν) σε τεχνικα χαρακτηριστηκα (Οθονη, Επεξεργαστη, Μνημη) και το πουλας 70% πιο πανω αυτο τα λεει ολα. Μαλιστα λογικα συντομα θα ακουσουμε για νεες συσκευες απο τις αλλες εταιριες αφου πλησιαζουν Χριστουγεννα.

 

Ξερω ειμαι Hater κτλ (μην κανετε τον κοπο να γραφετε παλι μια απο τα ιδια).....Φυσικα οποτε κραζω αλλη εταιρια (πχ Google,Samsung,MS) δεν ειμαι Hater και δεν ειδα σχετικα σχολια που βλεπω οταν γραφω κατι για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νotios1981 εγω θα σε πω hater αλλα οχι για το λογο που νομιζεις (οτι δηλαδη μπαινεις να κραξεις).

Hater θα σε πω γιατι εθελοτυφλεις μπρος στην πραγματικοτητα. Μπορει βεβαια και να μην εθελοτυφλεις, απλα να μην ξερεις (αυτο το θεωρω πιθανοτερο). Ως ποτε λοιπον θα ακουμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα των συσκευων οταν ενα ipad2 παει καλυτερα στα παντα ολα απο το πιο τουμπανο android-ες tablet? Εχω 4μηνες με 2x ipad στην κατοχη μου (ipad2+ipad3) και τα 2 χρησιμοποιουνται αρκετες ωρες και ακομα δεν εχω δει μηνυμα σφαλματος, ακομα δεν εχω δει τι σημαινει "κολημα" και ακομα δεν εχω δει να χανω frames. Μαντεψε τι βλεπω σε οσα android tablet επιασαν τα χερια μου.

 

Επισης για ποια τεχνικα χαρακτηριστικα μιλαμε οταν android tablet με οθονη που απλως ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ αυτην του ipad3, εχει ιδια τιμη με αυτο? Μιλαμε για το πιο βασικο συστατικο-χαρακτηριστικο ενος tablet, ετσι? Καλα, για το δευτερο σημαντικοτερο χαρακτηριστικο ενος tablet, την μπαταρια, ας μην μιλησω καθολου.

 

Αν στα κινητα τηλεφωνα τα android εχουν να προτεινουν καποια αξιολογα μοντελα, αυτο δεν συμβαινει στα tablet οπου η μονοκαθεδρια ανηκει στην apple. Και μην μου απαντησετε για το 52-48 επι ποσοστων πωλησεων/κατοχων κλπ. Προφανως, οταν κατι βγαινει σε υποτριπλασια και υποτετραπλασια τιμη θα το προτιμησει τεραστιο αγοραστικο κοινο, και πρωτοι-πρωτοι αυτοι που "γοητευονται" απο το ipad και την χρηστικοτητα του και θελουν κατι ΣΑΝ το ipad επειδη δεν διαθετουν τα αντιστοιχα χρηματα. Μην θεωρεις οτι οσοι παιρνουν china-μαρκες, τις αγοραζουν επειδη γοητευτηκαν απο το android και την καθε τυχαια κινεζοεταιρεια. Καθαρα θεμα τιμης ειναι. Συμβιβαζονται με αρκετα αρνητικα (χειροτερη οθονη, πολυ χειροτερη αυτονομια κλπ κλπ) για να επιτυχουν χαμηλη τιμη αγορας κι ετσι τα android-ή ανεβαζουν ποσοστα. Ακομα και οι 7-8 ιντσες ειναι ψιλο-μουφα για tablet. Η παιρνεις tablet-TABLET ή παλευεις με υβριδια απο το note εως τις 7 ιντσες.

 

Οσο για το ipad mini, θα συμφωνησω οτι η τιμη ειναι αρκετα υψηλη για 8ιντσο tablet. Και δεν βλεπω το λογο να το προτιμησει κανεις, απο πχ, ενα μεταχειρισμενο ipad2 σε καλη κατασταση (που βρισκεις πολλα τετοια, ακομα και με καμποση εγγυηση υπολοιπο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζεται ήδη office για ios απο την Ms!

 

Αν είναι σαν το Office:Mac των τελευταίων 8 ετών, ευχαριστούμε αλλά να μας λείπει. Ας το κάνουν κλύσμα. Σπάνια σου τυχαίνει τόση ταλαιπωρία μαζεμένη σε ένα software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μιλάνε για πρωτοκαθεδρία της Apple στα tablets των 10 ιντσών έχουν βεβαίως δίκιο. Αλλά μόνο προς το παρόν... Διότι με τη χθεσινή της κίνηση η Apple έδειξε με τον πλέον σαφή τρόπο ότι φοβάται τον ανταγωνισμό, κυρίως των επόμενων 2 μηνών, στη συγκεκριμένη κατηγορία tablets! Και πάνω στον πανικό της, έκανε κάτι που έδειξε ασέβεια προς το καταναλωτικό κοινό και θα στρέψει μία τουλάχιστον μερίδα συνειδητοποιημένων καταναλωτών εναντίον της.

 

Για εμένα, το ipad 3 είναι η τελευταία συσκευή που αγόρασα από αυτήν την εταιρεία. Όποιο αξιόπιστο tablet κυκλοφορήσει με συγκρίσιμη ανάλυση οθόνης (ελπίζω σύντομα) θα αντικαταστήσει αμέσως τη συσκευή μου. Καλό, χρυσό το ipad, αλλά νιώθω ότι με κορόιδεψε η "βασίλισσα των tablets" πλασάροντάς το ως τη ναυαρχίδα της, για να το σκοτώσει απροειδοποίητα μέσα σε 180 μέρες. Και όποιος μου πει ότι υπερβάλλω, ας απαντήσει γιατί είναι το μόνο ipad που αποσύρεται από την κυκλοφορία (="σκοτώνεται") σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, όταν το πρώτο κράτησε διπλάσιο -και βάλε- χρόνο στην επίσημη κυκλοφορία και το ίδιο και η δεύτερη γενιά. Από άλλες εταιρείες θα το περίμενε κάποιος και δεν θα τον πολυένοιαζε κιόλας. Όχι όμως και από την εταιρεία που θέλει να θεωρείται αυτή που ουσιαστικά δημιούργησε την αγορά των tablets.

 

Τα δε fanboys που αγοράζουν με κλειστά μάτια κάθε προϊόν της τη μέρα της κυκλοφορίας της, θα πρέπει να αισθάνθηκαν λίγο άβολα χθες...όχι τίποτα άλλο, αλλά οι μηχανισμοί άμυνας θα βρέθηκαν σε υπερφόρτωση..Kρύος ιδρώτας θα τους έπιασε επίσης, όταν αναλογίστηκαν ότι το iphone 6, με την ίδια λογική της Apple, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να κυκλοφορήσει πριν το τέλος του φετινού χειμώνα :confused:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νotios1981 εγω θα σε πω hater αλλα οχι για το λογο που νομιζεις (οτι δηλαδη μπαινεις να κραξεις).

Hater θα σε πω γιατι εθελοτυφλεις μπρος στην πραγματικοτητα. Μπορει βεβαια και να μην εθελοτυφλεις, απλα να μην ξερεις (αυτο το θεωρω πιθανοτερο). Ως ποτε λοιπον θα ακουμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα των συσκευων οταν ενα ipad2 παει καλυτερα στα παντα ολα απο το πιο τουμπανο android-ες tablet? Εχω 4μηνες με 2x ipad στην κατοχη μου (ipad2+ipad3) και τα 2 χρησιμοποιουνται αρκετες ωρες και ακομα δεν εχω δει μηνυμα σφαλματος, ακομα δεν εχω δει τι σημαινει "κολημα" και ακομα δεν εχω δει να χανω frames. Μαντεψε τι βλεπω σε οσα android tablet επιασαν τα χερια μου.

 

Επισης για ποια τεχνικα χαρακτηριστικα μιλαμε οταν android tablet με οθονη που απλως ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ αυτην του ipad3, εχει ιδια τιμη με αυτο? Μιλαμε για το πιο βασικο συστατικο-χαρακτηριστικο ενος tablet, ετσι? Καλα, για το δευτερο σημαντικοτερο χαρακτηριστικο ενος tablet, την μπαταρια, ας μην μιλησω καθολου.

 

Αν στα κινητα τηλεφωνα τα android εχουν να προτεινουν καποια αξιολογα μοντελα, αυτο δεν συμβαινει στα tablet οπου η μονοκαθεδρια ανηκει στην apple. Και μην μου απαντησετε για το 52-48 επι ποσοστων πωλησεων/κατοχων κλπ. Προφανως, οταν κατι βγαινει σε υποτριπλασια και υποτετραπλασια τιμη θα το προτιμησει τεραστιο αγοραστικο κοινο, και πρωτοι-πρωτοι αυτοι που "γοητευονται" απο το ipad και την χρηστικοτητα του και θελουν κατι ΣΑΝ το ipad επειδη δεν διαθετουν τα αντιστοιχα χρηματα. Μην θεωρεις οτι οσοι παιρνουν china-μαρκες, τις αγοραζουν επειδη γοητευτηκαν απο το android και την καθε τυχαια κινεζοεταιρεια. Καθαρα θεμα τιμης ειναι. Συμβιβαζονται με αρκετα αρνητικα (χειροτερη οθονη, πολυ χειροτερη αυτονομια κλπ κλπ) για να επιτυχουν χαμηλη τιμη αγορας κι ετσι τα android-ή ανεβαζουν ποσοστα. Ακομα και οι 7-8 ιντσες ειναι ψιλο-μουφα για tablet. Η παιρνεις tablet-TABLET ή παλευεις με υβριδια απο το note εως τις 7 ιντσες.

 

Οσο για το ipad mini, θα συμφωνησω οτι η τιμη ειναι αρκετα υψηλη για 8ιντσο tablet. Και δεν βλεπω το λογο να το προτιμησει κανεις, απο πχ, ενα μεταχειρισμενο ipad2 σε καλη κατασταση (που βρισκεις πολλα τετοια, ακομα και με καμποση εγγυηση υπολοιπο).

 

Ξαναδιαβασε το μυνημα μου και απαντα σωστα αυτη την φορα.

 

ποιος μιλησε για τα τεχνικα χαρακτηρηστικα του ipad 4th generation; Οσο για τα κολημματα αστο εχω στην δουλεια 1 iPad2 και συνεχεια γκρινιαζουν ειδικα για τον Safari. Να μην σου θυμισω και την ερευνα που εδειχνε οτι τo iOS εχει πιο πολλα Crashes στα apps απο το Android.

 

Οσο για την Οθονη (ipad 4th generation) που λες ναι πολυ καλη αλλα μονο αν κολλας την μουρη σου στα 5cm αλλιως το μεσο ανθρωπινο ματι δεν μπορει να διακρινει πανω απο 300ppi εκτος αν πας για πιλοτος. Πληροφοριακα να σου πω οτι η LG εχει βγαλει οθονη 5" με 440ppi

 

Για την Μπαταρια που λες παλι κανεις λαθος αφου ακομα και το Galaxy Tab 10.1 εχει 10 ωρες αυτονομια σε χρηση.

 

Για την ποσοστοση της αγορας επειδη παλι και εδω κανεις φαουλ θα σου πω το εξης απλο. Αν καποια στιγμη τα ποσοστα πιασουν 80/20 τοτε οι πλειοψηφια θα στραφει στην πιο πολυπληθη πλατφορμα. Ειδικα αν συμπεριλαμβανεις ολους αυτους που βγαζουν free apps με διαφημησεις.

 

Για το iPad mini που μιλησα ειπα οτι ειναι κατωτερο του ανταγωνισμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...