Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όχι δεν με ενόχλησε γιατί:

α) δεν ξέρω πότε θα δούμε αυτά τα 4G δίκτυα στην Ελλάδα - μέχρι τότε ίσως έχουν βγει 2-3 γενιές iPad ακόμη...

και

β) δεν έχω iPad 4G - για τη σύνδεση με δίκτυο χρησιμοποιώ είτε το WiFi (όπου αυτό είναι διαθέσιμο) είτε το tethering του iPhone μου.

 

Με τη τέλους του χρόνου η κοσμοτε είπε θα ειναι διαθέσιμο. Αλλωστε το iPad δεν το αλλάζουμε κάθε χρόνο. Αυτο που λες με το να παίρνεις δεδομένα απο το iPhone τρώει την μπαταρία του κινητού ταχύτατα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σε ενόχλησε οτι το new iPad δεν θα υποστηρίζει τα δίκτυα 4G στην Ελλάδα και το iPad 4 θα υποστηρίζει. Εμένα μόνο αυτο με πείραξε σαν κάτοχος το new iPad

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

 

Χρήσιμο μόνο αν παίζεις παιχνίδια μια τέτοια διάφορα. Αρα αδιάφορο για τους κατόχους του τρία

 

Sent from my iPad using Insomnia

Υπάρχουν και apps με μεγάλες απαιτήσεις από την cpu, οποτε και εκεί θα δεις μια κάποια διαφορά.

 

Για τα apps που εχουν απαιτησεις απο την cpu η διαφορα στην ισχυ με την cpu του iphone 5 ειναι μικρη, καμμια σχεση με διπλασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Για τα apps που εχουν απαιτησεις απο την cpu η διαφορα στην ισχυ με την cpu του iphone 5 ειναι μικρη, καμμια σχεση με διπλασια.

 

Η λογικη λεει πως δεν θα προσέξει καν τη διαφορά, αλλά αυτο δεν σημαινει πως οι 2 cpu είναι ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η λογικη λεει πως δεν θα προσέξει καν τη διαφορά' date=' αλλά αυτο δεν σημαινει πως οι 2 cpu είναι ίδιες.[/quote']

 

Θέλω να πω οτι δεν δικαιολόγη για μένα η αγορά τουδ επειδή θα ανοίγει της εφαρμογές ένα δεύτερο πιο γρήγορα. Πιο πολυ το 4G με ενδιαφέρει εμένα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ναι οκ δεν είναι μόνο η οθόνη όμως....

 

1. 30% μεγαλύτερη οθόνη ναι, αλλά το nexus έχει καλύτερη ανάλυση, περισσότερα ppi και είναι ποιο ευκρινής.

Πρέπει να κρατάς σε κοντινότερη απόσταση το 7αρι wide. Δεν είναι άνετο. Το είδα την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι υποδυέστερο για ανάγνωση. Δεν ξέρω τί διαβάζεις, αλλά αναφέρομαι σε βιβλία μεγέθους A4. Ανάγνωση σημαίνει και μήνυμα sms σε πράσινη οθόνη με δύο γραμμές. Όλα γίνονται αν έχεις θέληση.

 

Καλύτερα να έχεις 1024x768 σε 10-12 inches 4:3 παρά 1024x768 σε 7-8 inches 4:3. Για wide δεν συζητάμε: καταστροφή. Αν δηλαδή πας να διαβάσεις σε iPad mini και σε iPad-1 ή 2 θα δεις ότι θα είναι καλύτερα στα 10άρια αν και έχουν την ίδια ανάλυση. Εκτός και αν δεν σ' ενδιαφέρει η απόσταση ανάγνωσης και θέλεις να διαβάζεις από κοντά. Δεν βρίσκω λογικό να περιορίζεσαι για 80$ εκτός και αν δεν διαθέτεις τα παραπάνω 80$.

2. Αν είχες πιάσει ποτέ το nexus 7 δεν θα έλεγες κουβέντα για τα πλαστικά του.

 

Δεν χρειάζεται να πιάσω το Nexus 7 για να καταλάβω ότι τα πλαστικά του είναι φθηνότερα από το αλουμίνιο και την επεξεργασία του. Να θυμίσω ότι το αλουμίνιο είναι και άριστος αγωγός της θερμότητας. Και ένα ψυγείο με inox κάνει την ίδια δουλειά με ένα λευκό, όπως και το μεταλλικό χρώμα σε ένα αυτοκίντο κάνει την ίδια δουλειά με ένα απλό χρώμα, αλλά κοστίζει παραπάνω το μεταλλικό χρώμα.

3. κάμερα σε tablet, οοοοκ

 

Σου την δίνει την κάμερα, δεν είναι τζάμπα. Την προτιμώ από μία άχρηστη του 1Mpixels που σου δίνει το Nexus (ή του iPad-2). Άλλοι έχουν και σε κινητό κάμερα. Περί ορέξεως. Ίσως δεν είδες στους Ολυμπιακούς αγώνες πόσοι έβγαζαν φωτογραφίες και τραβούσαν video με tablet.

 

Ο κόσμος προχωράει όπως του αρέσει.

 

Και πάμε σε αυτά που ξέχασες να αναφέρεις, 1gb μνήμη, 32 gb flash αντι για 16, 4 πύρηνο.

 

Δώσε link για τις τιμές, απ' όσο γνωρίζω το nexus 7 δίνει 16Gb. Ακόμη και 32Gb, να δίνει, μπορείς να πάρεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι άνετο, αλλά έχει μεγάλο τεπόζιτο. Περί ορέξεως Νο2.

 

Δεν ξέχασα το 1G Ram, ούτε και τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Ένας λόγος παραπάνω να πας σε Apple αν κοιτάς απόδοση (τα τεχνικά χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν σημαίνουν τίποτα, εκτός και αν είσαι ημιμαθής. Άλλως τε γι' αυτό η Apple πήγε σε Intel, βαρέθηκε τους ημιμαθείς. Τώρα στους ίδιους τοίχους χτυπάει με τους arm). Αλλά με τόση ασχετίλα που κυκλοφορεί, δεν νομίζω να καταλάβει κανείς την διαφορά Objective-C, με dalvik, leaky εφαρμογών, compilers και latency που ακόμη δεν λύθηκε (δεν αναβαθμίζει agapi μου). Η αναφορά σου στους πυρήνες δηλώνει ό,τι αγνοείς πως διαφορετικοί επεξεργαστές (και μάλιστα σε συνδυασμό με software) έχουν και διαφορετική απόδοση. Για παράδειγμα η Apple δήλωσε πως στους ίδιους πυρήνες διπλασίασε την απόδοση. Θυμάμαι πως υποσυστήματα του safari δουλεύουν σε kernel-space για καλύτερη ταχύτητα. Δεν θυμάμαι έως τώρα να είναι πίσω σε κάποιο benchmark. Γι' αυτό άλλωστε έβγαλε και το 4ο iPad, για είναι πάλι πρώτη. Πουλάει premium, δεν θέλει να είναι δεύτερη.

2. Χαζοι ηταν (κατ εμε) ουτως αλλιως που αγορασαν ipad 700ε την στιγμη που στην αγορα high end android 4 tablet να εχει το πολυ 400-500 ξεκινωντας μάλιστα οι τιμες απο 100ε για τα 7ρια

 

Ποιό android high-end (που να συγκρίνεται με το iPad-3/4) κοστίζει 500€;

 

Θέλω να πω οτι δεν δικαιολόγη για μένα η αγορά τουδ επειδή θα ανοίγει της εφαρμογές ένα δεύτερο πιο γρήγορα. Πιο πολυ το 4G με ενδιαφέρει εμένα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Αν έχεις τόσα χρήματα που να ξοδεύεις Gbytes σε 4G, αδυνατώ να καταλάβω γιατί δεν πουλάς το iPad-3 για να πάρεις το 4. Εδώ το 3G δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε και νομίζεις το 4G θα είναι ταχύτερο; Αφού δεν υπάρχει bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω οτι θελουν να ανανεωσουν ολα τα προϊοντα τους, αλλα οσους εχουμε iPad 3rd Gen, μας πουλησαν.

Ελα ντε, ντροπή τους! Πως θα πουλάμε μούρη στην καφετέρια τώρα; Ξερετε "εχω το τελευταίο iPad και ολοι οι άλλοι ειναι μπατήρηδες". Ξεκολήστε. Οτι δώσατε για το iPad 3 το δώσατε για την συσκευη. Δεν αγοράσατε δικαιώματα πώλησης μούρης στην καφετερια για ένα χρονο και "σας την εφεραν" επειδη η πώληση μούρης κοπηκε στο 6άμηνο. Ούτε σας υποσχεθηκαν οτι δεν θα βγει καλυτερο hardware σε 6 μήνες, που θα διορθώνει μερικές απο τις προφανεις ελλειψεις του iPad3 (βλεπε ελλειψη θυρων). Η υποστηριξη για το iPad 3 θα συνεχιστει, οποτε η συσκευη σας εχει ακομα αξία. Οποιος αγόρασε iPad 3 επειδη καλυπτε καλυτερα τις αναγκες του απο τα ανταγωνιστικα προϊόντα, δεν εχει λογο να διαμαρτυρηθει. Οσοι το πήραν για να λενε οτι εχουν το πιο νεο iPad απο την αλλη...

 

http://www.pcmag.com...,2411368,00.asp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι άκυρο ποστ ειναι αυτο ρε, κοτζάμ mod! Τι σχέση έχει το kindle με το ipad? το πρώτο προορίζεται για χρήση με υπηρεσίες απο το amazon, εχει μια κατακρεουργημένη έκδοση του android, άπειρα bugs και σκαλώματα του λειτουργικού, περιορισμένη πρόσβαση στα android apps και ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ για τις οποίες πρέπει να πληρώσεις για να τις ξεφορτωθείς!

 

Κατά τα άλλα τα ppi μας μάραναν... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λες και υπήρχε περίπτωση να κάνεις να μη βρεις κάτι άλλο :P

 

κακά τα ψέματα, δεν είσαι και το αντικειμενικότερο άτομο για συγκρίσεις vs apple products :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λες και υπήρχε περίπτωση να κάνεις να μη βρεις κάτι άλλο :P

 

κακά τα ψέματα, δεν είσαι και το αντικειμενικότερο άτομο για συγκρίσεις vs apple products :-D

 

Με έχεις παρεξηγήσει! :P

 

Αλλα σοβαρά τώρα, θεωρείς το kindle μια ισάξια επιλογή για κάποιον που θέλει tablet με τα υπόλοιπα μοντέλα που κυκλοφορούν(ipad, android)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν έχω ψαχτεί με το Kindle και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, ανάλογα τη χρήση μάλλον, αλλά στο προηγούμενο post μιλούσα γενικά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...