Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναδιαβασε το μυνημα μου και απαντα σωστα αυτη την φορα.

 

ποιος μιλησε για τα τεχνικα χαρακτηρηστικα του ipad 4th generation; Οσο για τα κολημματα αστο εχω στην δουλεια 1 iPad2 και συνεχεια γκρινιαζουν ειδικα για τον Safari. Να μην σου θυμισω και την ερευνα που εδειχνε οτι τo iOS εχει πιο πολλα Crashes στα apps απο το Android.

 

Οσο για την Οθονη (ipad 4th generation) που λες ναι πολυ καλη αλλα μονο αν κολλας την μουρη σου στα 5cm αλλιως το μεσο ανθρωπινο ματι δεν μπορει να διακρινει πανω απο 300ppi εκτος αν πας για πιλοτος. Πληροφοριακα να σου πω οτι η LG εχει βγαλει οθονη 5" με 440ppi

 

Για την Μπαταρια που λες παλι κανεις λαθος αφου ακομα και το Galaxy Tab 10.1 εχει 10 ωρες αυτονομια σε χρηση.

 

Για την ποσοστοση της αγορας επειδη παλι και εδω κανεις φαουλ θα σου πω το εξης απλο. Αν καποια στιγμη τα ποσοστα πιασουν 80/20 τοτε οι πλειοψηφια θα στραφει στην πιο πολυπληθη πλατφορμα. Ειδικα αν συμπεριλαμβανεις ολους αυτους που βγαζουν free apps με διαφημησεις.

 

Για το iPad mini που μιλησα ειπα οτι ειναι κατωτερο του ανταγωνισμου.

H επιτομη της ημιμαθειας και της ραδιο αρβυλας. Τωρα γινεσαι hater με την κακη ενοια.

 

-Κολλαει το ipad2 με τον safari. Μαλιστα, κρατιεμαι. Πρεπει να σαι ο πρωτος που αναφερει τετοιο issue και η πλακα ειναι πως το "ανακαλυψες" χωρις να το εχεις χρησιμοποιησει. Επικο hating...

 

-Πιο πολλα crashes το ios απο το android (εδω δεν κρατιομαστε: γελασαμε για τα καλα). Παντως, περιμενουμε να μας δειξεις την ερευνα που επικαλεισαι. Nα την δειξω και στο galaxy S μου μηπως συμμορφωθει λιγο :D

 

-Mονο αν κολλας την μουρη σου στα 5cm διακρινεις την ποιοτητα της οθονης του ipad σε σχεση με αυτες των διαφορων κινεζο-android tablet. Εδω δεν γελαμε, εδω απλα καταλαβαινουμε τι πρεσβευεις: Το hating χωρις καν να εχεις ιδεα για τι μιλας, διοτι ποτε δεν δουλεψες σε ipad. Υποψιν, ακομα και η οθονη του ipad ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις περισσοτερες αντιστοιχες των android-ων tablet.

 

-Το Samsung Galaxy Tab ειναι μολις ΕΝΑ tablet, αναμεσα στα 100δες android tablets. Μηπως αυτο απο μονος του επιβεβαιωνει οτι ειπα? Kαι μιλαμε για tablet με 350 ευρω...Καμια σχεση δηλαδη με τα τυπικα android των 150 ευρω που παιρνουν οι περισσοτεροι. Στη τελικη αν ειναι να δωσω 350 για tablet, δινω αλλα 70 και παω σε ipad2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχω ξαναγράψει άλλα θα τα ξαναγράψω τι να κάνω.

 

Έχετε δει σε καμιά παρουσίαση από εταιρία τεχνολογίας καμιά καλόγρια; Κανέναν σοφό γέροντα;

 

Μιλάμε για εταιρίες με σκοπό το κέρδος.

 

Ως καταναλωτής ώριμος χρειάζεσαι ένα προΐον να καλύψεις μια Χ ανάγκη, ορίζεις ένα budget, ελέγχεις την αγορα και αγοράζεις.

 

Δεν είναι γκόμενα το iPad να λες κοίτα ρε πούστη πάνω που γνώρισα την Κίκη μετά έτυχε να γνωρίσω και τη Μαρίκα με τα μεγαλυτέρα βυζιά γιατί θεέ μου το κάννες αυτό.

 

 

Δε γίνεται μια πολυεθνική δισεκατομμύριων να λειτουργεί με άξονα το κακομαθημένο παιδάκι που θέλει να έχει το καλύτερο και τελευταίο.

 

Γιατί το iPad 3 να "μοιάζει" παλιό; Ψυχολογικά; Επειδή δεν έχεις το πιο καινούριο; Σου λείπει ο Α6Χ; Έπαιζες παιχνίδια και έλεγες α ρε γαμώτο γιατί δεν παίζει γρήγορα;

 

Όχι. Άρα είναι καθαρά συμπεριφορά μικρού παιδιού ή άφελη καταναλωτή αυτή η γκρίνια.

 

Κι εγώ αγόρασα το 1ο iPad. Ταξίδευα πολύ τότε με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Εν αναμονή του 2 (γιατί με κακόμαθε η Retina του iPhone 4 και η οθόνη του iPad έμοιαζε σα να ήταν από την περεστρόικα) πούλησα το 1. Βγήκε το 2 που είχε κάμερες και την ιδια οθόνη.

 

Σαν καταναλωτής ξέρεις τι είπα; Σας μέρσω μαντάμ άλλα δε θα πάρω. Και περίμενα το 3.

 

Δεν βγήκα να πάρω το 2 και μετά να πω Κα*ιόλα Apple τι κακό μου κάνες έβγαλες καινούριο μου φάγε όλα τα δαχτυλίδια και λοιπά.

 

Σοβαρευτείτε. Σκεφτείτε τι χρειάζεστε και ποσά διαθέτετε και end of story.

 

(Σαν καταναλωτές θα πρέπει να είμαστε σκεπτόμενοι στο αν αυτό που αγοράσαμε ήταν αυτό που μας διαφημίσαν, που περιέγραψαν, σε τι τιμή το προσέφεραν κλπ κλπ και όχι στο τι βγήκε Χ μήνες μετά)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

2.Πρωτο στα windows8 και wp7&8,λογο της ενσωματωσης τους με facebook&twiter,ουσιαστικα δε σου χρειαζεται καποιο app!Ασε που καλυτερα να τα τρεχεις στο γ@μ@το IE10 του metro,παρα σε καποιο app!

Eγω προοσωπικα δεν εχω κατεβασει καν το app στα wp7.5,ποσο μαλον να ασχοληθω να το κανω στα windows8!

Κατα τ'αλλα το app,θα βγει πριν προλαβει να το παρει καποιος το windows tablet στα χερια του!

 

Σαν να μου περιγράφεις το iOS ακούγεσαι! Όταν η apple έλεγε πως δεν χρειάζεσαι flash γιατί έχεις html5 και super browser και γινόταν χαμός! Είδες πως αλλάζουν οι καιροί? :P

 

Σχετικά με το office και πάλι δεν με ενδιαφέρει τρελά ακόμη και όταν θα βγει για ios. Κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με το pages, το calc & το keynote τα οποία έχουν προσαρμοστεί για Tablet use!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιτομη της ημιμαθειας και της ραδιο αρβυλας. Τωρα γινεσαι hater με την κακη ενοια.

 

-Κολλαει το ipad2 με τον safari. Μαλιστα, κρατιεμαι. Πρεπει να σαι ο πρωτος που αναφερει τετοιο issue και η πλακα ειναι πως το "ανακαλυψες" χωρις να το εχεις χρησιμοποιησει. Επικο hating...

 

-Πιο πολλα crashes το ios απο το android (εδω δεν κρατιομαστε: γελασαμε για τα καλα). Παντως, περιμενουμε να μας δειξεις την ερευνα που επικαλεισαι. Nα την δειξω και στο galaxy S μου μηπως συμμορφωθει λιγο :D

 

-Mονο αν κολλας την μουρη σου στα 5cm διακρινεις την ποιοτητα της οθονης του ipad σε σχεση με αυτες των διαφορων κινεζο-android tablet. Εδω δεν γελαμε, εδω απλα καταλαβαινουμε τι πρεσβευεις: Το hating χωρις καν να εχεις ιδεα για τι μιλας, διοτι ποτε δεν δουλεψες σε ipad. Υποψιν, ακομα και η οθονη του ipad ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις περισσοτερες αντιστοιχες των android-ων tablet.

 

-Το Samsung Galaxy Tab ειναι μολις ΕΝΑ tablet, αναμεσα στα 100δες android tablets. Μηπως αυτο απο μονος του επιβεβαιωνει οτι ειπα? Kαι μιλαμε για tablet με 350 ευρω...Καμια σχεση δηλαδη με τα τυπικα android των 150 ευρω που παιρνουν οι περισσοτεροι. Στη τελικη αν ειναι να δωσω 350 για tablet, δινω αλλα 70 και παω σε ipad2.

 

1) Σου ειπα εχω iPad στην δουλεια. δες και αυτο για Safari

http://thenextweb.com/apps/2012/09/25/apple-ios-users-likely-install-third-party-browsers-android-users/

 

2) http://www.tuaw.com/2012/02/05/study-ios-apps-crash-more-than-android-apps-do/

 

3) Για πες μας τι πρεσβευω;;; Παρεπιπτωντος και το iPad στην κινα φτιαχνετε οπως οι αλλες κινεζιες. Αν θες made in Japan παρε Sony.....

 

4) Να σου πω ρε φιλε θες να μιλαμε για το iPad mini ή για το Ipad 4th Generation;;; οχι οπως σε συμφερει καθε φορα! Αν μιλας για το 350$ tote συγκρινε το φθηνοτερο iPad mini με το Galaxy nexus των 250$.

Καλυτερη Οθονη, Επεξεργαστη, Ram και φθηνοτερο.... Χανει αλλου στην οπισθια καμερα αλλα σορρυ δεν εχω δει κανεναν να βγαζει φωτο με ταμπλετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σου ειπα εχω iPad στην δουλεια. δες και αυτο για Safari

http://thenextweb.co...-android-users/

 

2) http://www.tuaw.com/...ndroid-apps-do/

 

3) Για πες μας τι πρεσβευω;;; Παρεπιπτωντος και το iPad στην κινα φτιαχνετε οπως οι αλλες κινεζιες. Αν θες made in Japan παρε Sony.....

 

4) Να σου πω ρε φιλε θες να μιλαμε για το iPad mini ή για το Ipad 4th Generation;;; οχι οπως σε συμφερει καθε φορα! Αν μιλας για το 350$ tote συγκρινε το φθηνοτερο iPad mini με το Galaxy nexus των 250$.

Καλυτερη Οθονη, Επεξεργαστη, Ram και φθηνοτερο.... Χανει αλλου στην οπισθια καμερα αλλα σορρυ δεν εχω δει κανεναν να βγαζει φωτο με ταμπλετα.

To πρωτο λινκ δεν μιλα για προβληματα του Safari, αλλα για το οτι ενας χρηστης ios θα κοιταξει σε πιο συχνη βαση για 3rd party browser αποτι ενας με android. Aπο που προκυπτει οτι ο safari κολλαει?

 

Το δευτερο link εχει ως μετρο συγκρισης το ios5 oταν πρωτοκυκλοφορησε χωρις updates απεναντι σε stable version του android.

 

Για τα αλλα δεν εχω να πω κατι, ειμαι σαφης στα αλλα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε γίνεται μια πολυεθνική δισεκατομμύριων να λειτουργεί με άξονα το κακομαθημένο παιδάκι που θέλει να έχει το καλύτερο και τελευταίο.

 

Μα ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που την κατηγορούμε! Γιατί νομίζει ότι όλοι όσοι αγοράζουν τα ipad είναι κακομαθημένα παιδάκια που θα σταθούν έξω από την ουρά στο apple store τη μέρα της κυκλοφορίας. Τους άλλους τους καταναλωτές που δεν μπορούν/δεν θέλουν να κυκλοφορούν με συσκευές που δεν θα υποστηρίζονται μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, δεν τους υπολογίζει.

 

Γιατί το iPad 3 να "μοιάζει" παλιό; Ψυχολογικά; Επειδή δεν έχεις το πιο καινούριο; Σου λείπει ο Α6Χ; Έπαιζες παιχνίδια και έλεγες α ρε γαμώτο γιατί δεν παίζει γρήγορα;

 

Όχι. Άρα είναι καθαρά συμπεριφορά μικρού παιδιού ή άφελη καταναλωτή αυτή η γκρίνια.

 

Τα επιχειρήματά σου είναι λανθασμένα. Παίρνεις σαν δεδομένο αυτό που είναι προς απόδειξη! Δηλαδή θεωρείς σίγουρο ότι δεν θα χρειαστώ τον καινούριο επεξεργαστή, ότι δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια, κλπ. Παρεμπιπτόντως, θα είχε ενδιαφέρον κάποιος να μας πει στατιστικά πόσες καινούριες εφαρμογές και κυρίως παιχνίδια υποστηρίζονται πλέον από το ipad 2...Από μια πρόχειρη ματιά στο appstore, ο αριθμός μειώνεται διαρκώς. Αν αυτό δεν το θεωρείς δείγμα μιας παρωχημένης συσκευής, σηκώνω ψηλά τα χέρια. Τι σχέση έχει η ψυχολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Πιο πολλα crashes το ios απο το android (εδω δεν κρατιομαστε: γελασαμε για τα καλα). Παντως, περιμενουμε να μας δειξεις την ερευνα που επικαλεισαι. Nα την δειξω και στο galaxy S μου μηπως συμμορφωθει λιγο :D

 

μάλλον σε αυτή αναφέρεται. Link.png Site: Do iOS Apps Crash More Than Android Apps? A Data Dive

 

crashes-ios-android-1.png

 

app-crashes1-1024x761.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωτο λινκ δεν μιλα για προβληματα του Safari, αλλα για το οτι ενας χρηστης ios θα κοιταξει σε πιο συχνη βαση για 3rd party browser αποτι ενας με android. Aπο που προκυπτει οτι ο safari κολλαει?

 

Το δευτερο link εχει ως μετρο συγκρισης το ios5 oταν πρωτοκυκλοφορησε χωρις updates απεναντι σε stable version του android.

 

Για τα αλλα δεν εχω να πω κατι, ειμαι σαφης στα αλλα ποστ.

 

1) Γιατι βαζουν 3rd Party αφου ο Safari δεν εχει προβληματα.....

2) Για ποια Stable version μιλας δειχνει ολες τις εκδοσεις του android και ολες του iOS.

3) οχι θελω να μου πεις τι πρεσβευω; Γιατι εγω θα σου απαντησω την κοινη λογικη.

4) Τελικα δεν μου ειπες θα συνεχισεις να συγκρινεις το iPad 4th generation με τον ανταγωνισμο λαμβανοντας ως τιμη αυτη του ipad mini;;; Δεν ειδα απαντηση για Nexus 7 vs Mini.

 

Edit: και για το 2 Βαλε και στα υπ'οψιν οτι το android εχει απιστευτα μεγαλυτερο fragmentation σε Hardware και Software. παρολα αυτα λιγοτερα crashes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφέρεται το nexus 7 vs ipad mini, μην ξεχνάμε οτι το 32gb αντικαθιστά το 16αρι στην ίδια τιμή. Αρα η σύγκριση με βάση το storage είναι nexus 7 32gb 250$ vs Ipad mini 32gb 430$. Δηλαδή στο ελλαντα μιλάμε για διαφορά της τάξης των 180-200€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όποιον εξακολουθεί να εμπιστεύεται την Apple, ήδη το Gizmodo καλεί τους αναγνώστες του να μην αγοράσουν τη νέα συσκευή εάν έχουν ήδη το ipad 3...Ο λόγος; Η πολύ εύλογη πρόβλεψη ότι δεν απέχουμε παρά 6-7 μήνες από την ημερομηνία που η Apple θα χωρέσει τον καινούριο επεξεργαστή σε ένα λεπτότερο και σαφώς ελαφρύτερο σασί και θα παρουσιάσει πανηγυρικά το ipad 5th generation! Ας μην ξεχνάμε ότι το ipad 4 είναι οριακά πιο βαρύ από το 3! Fail της Apple που δεν περίμενε τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα για να παρουσιάσει μια πραγματικά ανανεωμένη συσκευή και να ικανοποιήσει όσους ήθελαν και καλύτερο επεξεργαστή και περισσότερη ευχρηστία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εδώ μέσα ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. η apple δεν καίγεται για κανέναν έλληνα και δεν θα μπει καν στη λογική του γιατί έκανε αυτό και αυτό.η πολιτική τις applε δεν ανάγκαζει κανέναν να πάρει το προϊόν του.απλα πλέον έχει κάτι για άλλους.τωρα αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος μπορεί να πάρει άλλο προϊόν..δεν χαρίζεται σε κανέναν..και φυσικά ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που την κατηγορούμε! Γιατί νομίζει ότι όλοι όσοι αγοράζουν τα ipad είναι κακομαθημένα παιδάκια που θα σταθούν έξω από την ουρά στο apple store τη μέρα της κυκλοφορίας. Τους άλλους τους καταναλωτές που δεν μπορούν/δεν θέλουν να κυκλοφορούν με συσκευές που δεν θα υποστηρίζονται μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, δεν τους υπολογίζει.

 

 

Τα επιχειρήματά σου είναι λανθασμένα. Παίρνεις σαν δεδομένο αυτό που είναι προς απόδειξη! Δηλαδή θεωρείς σίγουρο ότι δεν θα χρειαστώ τον καινούριο επεξεργαστή, ότι δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια, κλπ. Παρεμπιπτόντως, θα είχε ενδιαφέρον κάποιος να μας πει στατιστικά πόσες καινούριες εφαρμογές και κυρίως παιχνίδια υποστηρίζονται πλέον από το ipad 2...Από μια πρόχειρη ματιά στο appstore, ο αριθμός μειώνεται διαρκώς. Αν αυτό δεν το θεωρείς δείγμα μιας παρωχημένης συσκευής, σηκώνω ψηλά τα χέρια. Τι σχέση έχει η ψυχολογία;

 

Έτσι λες να νομίζει; Είναι ο Cook μαζί με τους άλλους executives και σπάνε πλάκα με μας. Δεν έχουν στελέχη να καθορίζουν στρατηγικές. Στον καφέ τα συζητάνε και αποφασίζουν. Δεν έχουν κάνει profiling των πελατών τους, δεν έχουν feedback, δεν έχουν κάνει έρευνα, όλα είναι για την αλητεία επειδή νομίζουν πως έχουν να κάνουν με παιδάκια.

 

Θα τον χρειαστείς λοιπόν τον καινούριο επεξεργαστή και θα παίξεις απαιτητικά παιχνίδια. Άρα τι ζητάς; Επειδή έβαλες το χέρι στην τσέπη πριν 6 μήνες να σε περιμένει η πολυεθνική, οι developers, η Fox conn να νιώσεις έτοιμος ψυχολογικά να βγάλουν το πιο γρήγορο προϊόν τους;

 

Όπως είπα και πάλι. Λογική μικρού παιδιού που δεν αντιλαμβάνεται πως λειτουργεί ο καπιταλισμός και η οικονομία και έχει πέσει στο πάτωμα του σουπερ μάρκετ και χτυπιέται επειδή δε του αγοράζουν το πιο μεγάλο αυγό Kinder.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Όπως είπα και πάλι. Λογική μικρού παιδιού που δεν αντιλαμβάνεται πως λειτουργεί ο καπιταλισμός και η οικονομία και έχει πέσει στο πάτωμα του σουπερ μάρκετ και χτυπιέται επειδή δε του αγοράζουν το πιο μεγάλο αυγό Kinder.

 

Σου έθιξαν την αγαπημένη σου εταιρεία και χαρακτηρίζεις όλους όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου "μικρά παιδιά;" Στις ΗΠΑ, την πατρίδα του καπιταλισμού, πάρα πολλοί κατηγορούν την Apple για την κίνησή της. Φυσικά υπάρχει και αυτή η κατηγορία καταναλωτών που λες. Για την ακρίβεια, η τωρινή στρατηγική της Apple σε αυτούς απευθύνεται, γιατί αυτοί θα τρέξουν να αγοράσουν το νέο σοκολατένιο αυγό....Εσύ που την έχεις θεοποιήσει, μάθε ότι μια εταιρική στρατηγική μπορεί να αποδειχθεί λανθασμένη και δεν είναι πρωτόγνωρο κορυφαίες εταιρείες από ένα στρατηγικό λάθος να πλήττονται καίρια. Θα δούμε πόσο θα της βγει η κίνηση πανικού

 

Λογική ενός fanboy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εμεις ειμαστε Haters, eτσι χαρακτηριζεται οποιος δεν προσκυναει την apple, διαβαστε και αυτα τα αρθρα μπας και καταλαβετε επιτελους τι εννοουμε.

 

http://gizmodo.com/5...crazy-expensive

http://www.techradar...-7-inch-1106596

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...