Προς το περιεχόμενο

Star Wars: Episode 7 [2015]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις γυρισα και εγω απο την ταινια με τα ανιψια.Ηταν καλη ταινια να λεμε την αληθεια αλλα παταγε πολυ στους παλιους χαρακτηρες αλλα και σο επισοδιο 4.Απο τους καινουργιος χαρακτηρες,χωρις να θεωρηθω ρατσιστης,ο μαυρος ηταν απλα αδιαφορος/κακος.Περιμενω την συνεχεια βεβαια για να δω που το πανε το πραγμα.
Αλλα οπως εχουν αναφερει ολοι ειναι μια καλη αντιγραφη του 4.Δεν μας δειχνει κατι καινουργιο.

 

Αα και επισης για μενα μεγαλο αρνητικο ηταν το score της ταινιας.Απο τα καινουργια κομματια σχεδον ολα αδιαφορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

μολις γυρισα και εγω απο την ταινια με τα ανιψια.Ηταν καλη ταινια να λεμε την αληθεια αλλα παταγε πολυ στους παλιους χαρακτηρες αλλα και σο επισοδιο 4.Απο τους καινουργιος χαρακτηρες,χωρις να θεωρηθω ρατσιστης,ο μαυρος ηταν απλα αδιαφορος/κακος.Περιμενω την συνεχεια βεβαια για να δω που το πανε το πραγμα.

Αλλα οπως εχουν αναφερει ολοι ειναι μια καλη αντιγραφη του 4.Δεν μας δειχνει κατι καινουργιο.

 

Αα και επισης για μενα μεγαλο αρνητικο ηταν το score της ταινιας.Απο τα καινουργια κομματια σχεδον ολα αδιαφορα.

 

Rey's theme και March of the Resistance είναι τα δύο πιο "χτυπητά" + το "theme" που παίζει όποτε εμφανίζεται ο Kylo Ren (και αυτά τα 3 γενικά παίζουν στα credits που βάζουν τα "highlight themes"), αλλά ναι, δεν σου πάνε στο αυτί με την πρώτη όπως άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα νωριτερα σε Dolby Atmos. Κατα την γνωμη μου, δεν αξιζει τα παραπανω χρηματα αλλα τουλαχιστον ειναι η ταινια που αξιζει να το δοκιμασετε.

 

Ειχα φαει σποιλερ στις 18 του μηνα (δεν εφταιγα) αλλα ημουν αισιοδοξος, δεν εριξα τα μουτρα και πηγα με σκοπο να το απολαυσω. Ψιλο ειχα βρει το σεναριο με αυτο το σποιλερ που μου αποκαλυφθηκε και επιβεβαιωθηκα σχεδον. Κατι θεωριες που ειχαμε διαβασει προ μηνων υπηρχαν στο μυαλο μου αλλα ενταξει, δεν με πειραξε, in JJ Abrams we trust. Το Star Wars ειναι εμπειρια, το ταξιδι μετραει.

 

Στην πρωτη μιση ωρα ημουν σε φαση "Μολις εκανα σεξ και χρειαζομαι τσιγαρο". Φυσαγα, ξεφυσαγα. Προς τις τελικες σκηνες οι παλμοι εφτασαν τους 140.

Η δραση ξεκιναει κλασσικα απο το 1ο λεπτο. Υπαρχουν τα cut, οι μεταβιβασεις και τα establishment shots που ξερουμε και αγαπαμε. Ηθελα ομως να παραμεινουν καποια πλανα παραπανω. Αυτο εχει να κανει με τον φοβο μου για αυτα τα επεισοδια. Εχουμε δει πολλες ταινιες με κακη - υπερβολικη χρηση σπεσιαλ εφε και ειδικα με τις ταινιες της marvel υπαρχει κορεσμος. Φοβομουν οτι θα παταγε σε αυτες και γενικα στην ψυχρη σκηνοθεσια χωρις ταυτοτητα των τελευταιων ετων. Παλι καλα που βγηκα λαθος, παλι καλα. Υπαρχει το αναποφευκτο αλλα...

Οι ομοιοτητες με το 4 ειναι πολλες και αρκετα σημαντικες. Κατα την γνωμη μου, αυτο γινεται κυριως μετα τα prequel ηθελαν να γυρισουν τον κοσμο πισω, οποτε το πηγαν safe με δρομους που ηξεραν που οδηγουν. Πρεπει να μαθουν το saga και στις νεες γενιες. Το αποτελεσμα βγηκε θετικο παντως. 

 

-Το σημα της Disney, δεν μπηκε πριν τους τιτλους αρχης. Θετικοτατο σημαδι.

-Για τις διαφημισεις εγινε χαμος, νομιζω οτι ηταν 30 λεπτα. Φωναζε ολη η αιθουσα, εβριζαν τον παπακαλιατη, ακουστηκε ουυυυ οταν επεσε το σημα της feelgood. 

-Τιτλοι αρχης, χειροκροτηματα, κραυγες, πλαστικα φωτοσπαθα να αναβουν, jedi να σηκωνονται, κοτσοι σαν της λεια ειχε ολος ο γυναικειος πληθυσμος.

-Δεν μου αρεσαν οι διαλογοι. Πολυ σαπουνοπερα και πληρωμενες ερωτο-απαντησεις. 

 

 


-Σπαστηκα λιγο που κατεστρεψαν τον υπερπλανητη death star τοσο ευκολα. Επειδη εκει το πηγαινε, ηλπιζα να μην κανουν τετοιο λαθος επειδη ειναι πολυ τρανταχτο. -Το Star Wars, θεωρω οτι ειναι οικογενειακη υποθεση της οικογενειας Skywalker. Το εχουν αποδειξη, ψαχνουμε να βρουμε ποιος ειναι γιος/κορη ποιανου, οποτε το wow factor ειναι μικρο.
-Ειμαι υπερ του JJ Abrams γιατι ειναι ο μονος σκηνοθετης με οραμα που μπορει να συνεχισει, ως executive producer τωρα, το franchise. Δεν πηρε οσα ρισκα περιμενα αλλα του το χαριζω. Δεν τον μειωνω

-Η Σκηνη που ο General Hux εκφωνουσε τον λογο του στους stormtroopers ηταν πολυ πολυ καλη. Ενα συνοθηλευμα kim jong-un με hitler. Ωραια ερμηνεια κιολας.

-Για τον kylo ren θα τα πουμε στο αλλο θεμα

-Ο φιν εμοιαζε τοσο στον κοσμο του οσο ο χαν σολο στις παλιες ταινιες.

-Η ρει ηταν συμπαθητικη

-Ο Φιν μπηκε αμεσως στην Friendzone. Εκτος και αν βγουν αδερφια-ξαδερφια-θειοι. Με αυτα που βλεπουμε ποιος ξερει

-Οταν εγραψα πριν καιρο οτι δεν θα δουμε τον luke στην ταινια (μετα το buzz με την μη συμμετοχη του στο ποστερ και στα τρειλερ) προφανως και εννοουσα κατι σαν και αυτο που εγινε. Λεξη δεν ειπε

 

 

Θα συμπληρωσω οτι αλλο σκεφτω, θα τα πουμε και στο αλλο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αργά για γράψω πολλά, ίσως από πρωί αλλά μου άρεσε, είναι μια καλή Star Wars ταινία. Έχει αρνητικά στοιχεία αλλά ευτυχώς επισκιάζονται από τα θετικά.

 

Μου άρεσαν οι νέοι χαρακτήρες, ο Boyega σε κάποιες σκηνές καλός σε άλλες μέτριος. Ο Adam Driver πολύ καλός (και δεν καταλαβαίνω τα σχόλια για το πως είναι άσχημος, κλπ λες και οι υπόλοιποι bad guys ήταν ομορφόπαιδα.).

H Ridley καλή και αρκετά δυναμικός χαρακτήρας.

Ωραίο το κλίμα και το old feel που κατάφεραν γενικά να πετύχουν.

 

Σε κάποιες φάσεις οι αναφορές στα παλιά παραήταν έντονες.

 

Η μουσική so and so.

 

Ωραία ανοιχτά πλάνα να ευχαριστιέσαι το σκηνικά και τα τοπία και στις μάχες καταλάβαινες τι γινόταν (δεν ήταν shaky-camera αχταρμάς)

 

Το χιουμοράκι ήταν hit or miss, σε κανά δυο φάσεις γέλασα και άλλες ήταν λίγο cringe-worthy.

 

Τα lightsaber duels έμοιαζαν πιο γνήσια και ώμα και όχι flashy χωρίς ουσία όπως τα περισσότερα στα prequel.

 

Κανά δυο πράγματα με χάλασαν σεναριακά αλλά χρειάζονται spoiler.

 

Πέρασα καλά και θα το ξαναδώ. Θα της δώσω ένα 8,5

 

Περισσότερα στο spoiler thread.

 

 

PS. Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να βλέπεις το κλίμα σε τέτοιες προβολές, lightsabers, μπλούζες, χειροκροτήματα στους τίτλους αρχής και κατά κύριο λόγο χαρούμενα πρόσωπα μετά το τέλος της ταινίας. Επίσης ωραία να ξαναθυμάσαι πως ένιωσες παιδί βλεποντας αυτά τα ωραία παραμύθια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβεις κάτι: όταν δημιουργείται ένα οποιοδήποτε κλίμα για μια ταινία, είτε θετικό είναι αυτό, είτε αρνητικό, ταυτόχρονα δημιουργείται ένας πόλος από την άλλη μεριά. Όταν βγήκε το Phantom Menace, τα reviews ήταν πολύ περισσότερο διχασμένα από τα reviews της καινούργιας ταινίας. Το κυρίαρχο στοιχείο τότε, όμως, ήταν η απογοήτευση και οι αρνητικές κριτικές, κάτι που οδήγησε στην δημιουργία του άλλου πόλου, όπου πολλοί προσπάθησαν να μην "παρασυρθούν από τη νοσταλγία και τις υψηλές προσδοκίες" και να δούνε "όσο πιο αντικειμενικά γίνεται τις νέες ταινίες, χωρίς φανατισμούς", φτάνοντας στο συμπέρασμα ότι "όχι, αν τις δεις χωρίς φανατικά γυαλιά, είναι μια χαρά ταινίες". Και λογικό είναι. Κι εγώ έχω άπειρα θέματα με τα prequels, αλλά όταν ακούω υπερβολές, ε, θέλω να τα υπερασπιστώ.

 

Το κυρίαρχο κλίμα για αυτήν την ταινία είναι ότι είναι μια ωραία ταινία, με τα ελαττώματά της. Υπάρχουν φυσικά και πάλι οι δύο πόλοι, αυτοί που λένε ότι είναι απαράδεκτη και αυτοί που λένε ότι είναι αριστούργημα. Και ας μην ξεχνάμε ότι για τον καθένα προσωπικά, η δική του άποψη είναι (και πρέπει να είναι) η σπουδαιότερη.

 

Τώρα που την είδες εσύ την απογοήτευση (τη μεγαλύτερη κιόλας) για τη νέα ταινία, μόνο εσύ ξέρεις. Προφανώς υπάρχουν και μπορείς να διαβάσεις ένα σκασμό αρνητικά σχόλια για οτιδήποτε, ιδιαίτερα όταν τα ψάχνεις, αλλά το γενικότερο κλίμα μόνο απογοήτευση δεν δείχνει.

 

Βέβαια όταν είσαι αποφασισμένος να αποδώσεις κάθε καλή κριτική σε φανατίλα και πληρωμένα reviews, ε, δεν είναι δύσκολο να πείσεις τον εαυτό σου για οτιδήποτε. Είναι το ίδιο ακριβώς που κάνουν όλοι οι συνωμοσιολόγοι. Όλα τα στοιχεία που αντιτίθενται στις θεωρίες τους, είναι πολύ απλά "στημένα", "πληρωμένα", "μαγειρεμένα", "προβοκάτσια" κτλ και όλα τα υπόλοιπα είναι "άνθρωποι που δε φοβούνται να πούνε την αλήθεια".

 

Επίσης δεν συνυπολογίζεις κάτι (αυτό το κάνεις συνέχεια παρεπιπτόντως): όσο φανατισμένη και κραυγαλέα είναι η φαν κοινότητα, άλλο τόσο φανατισμένη και κραυγαλέα είναι η αντι-φαν κοινότητα, ίσως και περισσότερο. Οπότε αυτά τα δύο στοιχεία ακυρώνουν το ένα το άλλο. Δεν γίνεται να χρησιμοποιείς το φανατισμό ως επιχείρημα ΜΟΝΟ για τη μια πλευρά, αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός. Καθόλου τυχαία οι βαθμολογίες "1" στο imdb έχουν πάντα περισσότερες ψήφους από τις βαθμολογίες "2", "3" και "4".

 

Τέλος πάντων, όπως εξηγώ από την αρχή, όλα αυτά τα πράγματα είναι απλά μέρος της διαδικασίας. Δεν λένε απολύτως τίποτα για την ταινία, υπάρχουν πάντα, δημιουργούνται πάντα και μετά από τόσα χρόνια στο ίντερνετ θα έπρεπε να το έχουμε αντιληφθεί πλήρως. Μόλις άρχισαν να λατρεύουν όλοι τη Jennifer Lawrence (ή την Emma Watson), δημιουργήθηκε μια μεγάλη κοινότητα που σχολίαζε επίμονα πόσο συνηθισμένη ή ψεύτικη είναι. Έτσι πάνε αυτά.

 

Στο τέλος, όμως, υπάρχει ένα γενικότερο κλίμα και αυτό είναι που μένει. Το τι θα συμβεί στο μέλλον από εκεί και έπειτα, δεν το ξέρει κανένας (προφανώς). Μπορεί αυτό το κλίμα να αντιστραφεί, μπορεί και το ανάποδο: κάποιοι να πάρουν θάρρος και να αρχίσουν να λένε ότι είναι σαφώς καλύτερη και από τις αυθεντικές. Θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό και από τις επόμενες ταινίες, καθώς κανείς δε θα θυμάται στο μέλλον ακριβώς πως αισθανόταν για αυτήν την ταινία όταν πρωτοβγήκε.

 

Κοίτα για αυτό που λες για τα prequels...

Έχοντας δει πρώτα τα 4-5-6, και μερικούς μήνες μετά τα 1-2-3, πολλά χρόνια αφού είχαν βγει, και χωρίς να έχω ακούσει / μάθει ότι τα prequels δεν άρεσαν στο κόσμο και τα έκραξαν, μπορώ να πω τα εξής:

 

Το μέγα κακό των prequels ήταν ότι κάποιες σκηνές αδιάφορες τις έσερναν υπερβολικά, ενώ άλλες, οι οποίες ήταν πιο σημαντικές, τις έκοβαν πολύ γρήγορα και τις πέρναγαν 'στα πεταχτά'. Το editing για μένα ήταν το μεγαλύτερο κατά τους. Δεν είχαν καλό pacing. Απ τα 3 επεισόδια των prequels το 3 μου άρεσε κάπως, τα άλλα τα είδα και τα προσπέρασα με αρκετές φορές να νιώθω μια βαρεμάρα να ψιλοπετάει στον αέρα.

 

Τα επεισόδια 4-5-6 φυσικά και τα θεωρώ πολύ ανώτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα prequels εχουν εξαιρετικες ιδεες αλλα πασχουν στην υλοποιηση. εχουν στιγμες της μεγαλοφυιας του Λουκας, αλλα υποσκιαζονται απο πολλα προβληματα.

αν το σεναριο και την σκηνοθεσια την εκαναν αλλοι υπο την καθοδηγηση του (οπως ηθελε εξαρχης), θα μιλαγαμε για αριστουργηματα τωρα, ανωτερα της OT.

στο reddit καποιοι πηραν τα σεναρια τους και τα ξαναγραψανε, αλλαζοντας η αφαιροντας σκηνες και προσθετοντας καλυτερους διαλογους , αλλα κρατωντας την βασικη πλοκη.

το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο αυτο που εντελει πηραμε με τις ταινιες, μια αποδειξη του what it could have been.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Χωρις να διαφωνω οτι τα prequel ειναι κακες ταινιες

 

Υπαρχει ενα ρητο που λεει:

 

Οταν βγαινει μια ταινια, στην ουσια κυκλοφορουν τρεις

-Αυτη που θελει ο σκηνοθετης

-Αυτη που θελουν οι παραγωγοι

-Αυτη που θελει το κοινο.

 

 

edit:

 

Επισης, κατι αλλο ως απαντηση στον επιθετικο killik. Μετα θα το κλεισω 

 

Δεν εχεις δει την ταινια. Εκνευριζομαι γιατι με τον τροπο σου εχεις επιρροη σε αλλους ανθρωπους και τους αναμεταδιδεις αποψεις αλλων και συμπερασματα δικα σου μεσα απο εικονες, leaked scripts, το breakdown των vfx, το casting video των πρωταγωνιστων και αλλα τετοια κουλα. 

 

Ειναι η απολυτη ταινια star wars? Μπορει γιατι εχει πολλα πραγματα μεσα. Ειναι η καλυτερη ομως; Πιθανον οχι

 

Ουτε τα 4,5,6 ειναι τελειες ταινιες αν τις αναλυσεις μεχρι το τελευταιο frame. Αλλα δεν εχει σημασια, γιατι την ειδες μικρος. Σε επηρεασε ο φανταστικος κοσμος που ειδες, τα φωτα, τα διαστημοπλοια. Εμειναν μεσα σου ομως, εχτισες μυθους, ιστοριες, επαιξες με τις φιγουρες. Ο κοσμος ειναι σκληρος, μεγαλωνουμε, αλλαζει η κριτικη μας σκεψη, τα θελω, οι αναγκες μας. Δεν ειναι το ιδιο πια. 

 

Καλα χριστουγεννα σε ολους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η τριλογια 1999-2005 σπερνει, ειδικα το τελευταιο, οπου εγιναν ολα τα ξεκαθαρισματα.

Γιατι τοσο μισος δεν καταλαβαινω.

Μιλαμε για 3 διαφορετικες εποχες, 70s, 90s & 2015-20.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μισος υπαρχει, πηγαζει απο ενα συγκεκριμενο, ηχηρο κομματι του fanbase, κυριως μεσηλικες που αναζητουν ακομη την παιδικη τους ηλικια.

στην πραγματικοτητα, μια ολοκληρη νεα γενια μεγαλωσε με τα prequels και αυτα αποτελουν την πρωτη τους επαφη με τα SW.

εχουν αποφερει συνολικα 2.5δις κερδος ενω εχουν παρει κατα μεσο ορο απο μετριες εως καλες κριτικες.

γενκα η κακη τους φημη εχει να κανει περισσοτερο με την υπερβολη που εχει δοθει μεσα απο την pop culture, παρα με την πραγματικη τους αξια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα prequels εχουν εξαιρετικες ιδεες αλλα πασχουν στην υλοποιηση. εχουν στιγμες της μεγαλοφυιας του Λουκας[...]

 

Της ποιας; Μεγαλοφυίες είναι/ήταν ο Fincher και ο Spielberg στη σκηνοθεσία, οι Coen Bros και ο Sorkin στο σενάριο, ο Lubezki και ο Deakins στη διεύθυνση φωτογραφίας και οι Kubrick, Coppola και ΡΤΑ σε όλα... Ο Λούκας τι το μεγαλοφυές έχει παράγει; Χωρίς να θέλω να μειώσω τον όλο κόσμο του star wars ή τη συμβολή του στα Indy, αλλά μη κοροϊδευόμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 
 
Tην είδα και εγώ επιτέλους θεού θέλοντος και motherfucker επιτρέποντος. Χωρίς προκάταληψη και χωρίς να είμαι φάν της σειράς(μόλις τη προήγουμένη εβδομάδα είδα τα IV-VI για 2η φορά μετά από πολλά χρόνια).Θα γράψω κάποιες σκέψεις εδώ και κάποιες στο νήμα των spoiler.

 

 

Κατ'αρχάς είναι όντως περισσότερο reimagining του πρώτου Star Wars με πολλές αναφορές στην original τριλογία. Τόσο που η ταινία σε πολλά σημεία δε στέκει μόνη της και μοιάζει να βασίζεται στα παλιά. Σκηνές με Han,Chew αλλά και καποίοι διάλογοι για κάποιον νέο στο franchise δε θα βγάλουν νόημα η θα περάσουν αδιάφορες. Σ'αυτό υπάρχει η δικαιολογία οτι τα Star Wars έχουν γίνει μέρος της κουλτούρας των Αμερικάνων και όλοι τα χουν δεί αλλά και πάλι...

 

Απο ΄κει και πέρα

 

Ωράια χορογραφημένες oi μάχες με τα φωτόσπαθα, έιχαν και πάλι "βαρύτητα". Οk και οι μάχες με τα διαστημόπλοια και τα μαχητικά. Γενικά επιστρέψαμε σε πίο ρεαλιστικά μονοπάτια σε σχέση με τις υπερβολές και τα ακροβατικά των prequel.

 

Ίδιον της εποχής,ατακαδόρικο "σαρκάστικό" cringeworthy χούμορ ευτύχως όχι σε επίπεδα μαρβελοταινίας.

 

Με εξέπληξε το γεγονός οτι οι σεναριακές ευκολίες και τα άλματα είναι ακόμα πιο ακράια από της ταινίας του 77.

 

Οσόν αφορά τους χαρακτήρες

Μπογιέγκα και Ρίντλεϊ συμπαθητικοί. Μου αρέσε που ο Fin δεν είναι ξεπατικοτούρα παλιού ρόλου.

 

Kylo Ren κυριολεκτικά για γέλια.Δεν είναι απαραίτητο να είναι όμορφός κάποιος για να γίνει ηθοποιός αλλά φυσικά και παίζει ρόλο το πρόσωπό του αναλόγως του ρόλου που ενσαρκώνει. Οταν έβγαλε τη μάσκα,άρχισαν τα γέλια στην αίθουσα, κάποια πίσω μου είπε φόρα τη ξανά κτλ. Ολα αυτά σε μια "σοβαρή" σκηνή που καταστράφηκε για το θεατή ύστερα από όλα αυτά.

Για εμένα είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση της ταινίας τόσο ο ίδιος ο ηθοποιός σαν καστινγκ όσο και ο τρόπος που τον παρουσιάζουν ως ρόλο.Πήγαμε από τον Vader που σου εβγάζε ένα δέος σ'αυτή τη καρικατούρα πού τον έχουν πάρει στο ψιλό.Πλήρης υποβάθμιση του ρόλου του αντίπαλου δέοντος και της σκοτεινάς πλευράς.Τουλάχιστον δεν απορώ πιά γιατί φοράει κράνος.

 

Τα διάφορα Cgi ψιλοαδιάφορα,δεν ήταν ουτέ χτυπητά ενοχλητικά/ψεύτικα αλλά ούτε είδα κάτι που με ενθουσίασε.

 

Αξιοπρεπής μουσική,1-2 κομμάτια μου έχουν μείνει.

 

Εν τελέι αν και είναι ανέμπνευστη και χειρότερη απ'το οριτζιναλ παραμένει μια καλή ταίνιά δράσης/περιπέτειας που αξίζει να τη δείς σε κινηματογράφο. Ελπίζω στο 2ο να ξεθαρέψουν λίγο και να τολμήσουν περισσότερο να ξεφύγουν απ'τη γραμμή των IV-VI   

 

7/10

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...