Προς το περιεχόμενο

PIPO Smart S2 8" Android 4.1.1 με 89 ευρώ!


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα και εγώ παραγγελία. Μετά από την πληρωμή με Paypal με πέταξε πάλι στο checkout page αλλά η παραγγελία φαίνεται στα orders και λέει "Pending". Έτσι πρέπει να γίνει; Θα μου έρθει email από Paypal όταν το στείλουν και τραβήξουν τα λεφτά υποθέτω;

 

 

 

 

 

Πολύ πιθανό να έδωσε αλλά να άφησε το Paypal να κάνει τη μετατροπή USD -> EUR. Και εμένα τόσο μου το έβγαζε αν το άφηνα να τραβήξει από το EUR Balance μου (94€). Αλλά το έβαλα να τραβήξει από κάρτα 115$ και θα κάνει η τράπεζα τη μετατροπή. Ελπίζω έτσι να βγει πιο κοντά στα 89€ που ισχύει με σημερινή ισοτιμία.

 

Πώς επιλέγεις να κάνει η τράπεζα την μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το επιλεγεις καπως. Απλα πληρωνεις με δολαρια :)

 

 

Sorry για το takeover.

Επειδή είμαι noobας, αυτό θα πει αλλάζεις κάθε φορά το primary currency στο paypal έτσι ώστε να ταυτίζεται με το νόμισμα της κάθε αγοράς;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ πληρώσεις σε δολλάρια, γιατί το Paypal θα κάνει τα δικά του... Αν επιλέξεις να πληρώσεις σε ευρώ, τότε το Paypal θα σε χρεώσει όσα ευρώ λέει το banggood.com με την τελευταία ισοτιμία, δηλαδή όσα θα σου πει και το widget συναλλάγματος των Windows για παράδειγμα. Στην δικία μου περίπτωση, επιλέγοντας σαν ευρώ το νόμισμα χρέωσης στο banggood, χρεώθηκα με 89 ευρώ, όσο δηλαδή είχαν τα 115$ εκείνη την ημέρα. Διαλέγοντας όμως $, το Paypal μετέφραζε τα 115$ σε 94 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια τι λετε? Εαν επιλεξεις να κανει τη μετατροπη το paypal σε ευρω, τοτε σας χρεωνει παραπανω.

Πηγαιντε στο thread του amazon και ρωτηστε ο,τι θελετε τα παιδια εκει για τις μετατροπες. Μη τα λεμε 10000 φορες.

Στο paypal παντα πληρωνουμε στο νομισμα που μας λεει, και αφηνουμε την τραπεζα μας να κανει τη μετατροπη με βαση την ισοτιμια της μερας. Εαν κανετε μεσω paypal μετατροπη, κραταει προμηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι λετε? Εαν επιλεξεις να κανει τη μετατροπη το paypal σε ευρω, τοτε σας χρεωνει παραπανω.

Πηγαιντε στο thread του amazon και ρωτηστε ο,τι θελετε τα παιδια εκει για τις μετατροπες. Μη τα λεμε 10000 φορες.

Στο paypal παντα πληρωνουμε στο νομισμα που μας λεει, και αφηνουμε την τραπεζα μας να κανει τη μετατροπη με βαση την ισοτιμια της μερας. Εαν κανετε μεσω paypal μετατροπη, κραταει προμηθεια!!!

 

Το ίδιο πράγμα λέμε όλοι με άλλα λόγια. Εγώ βασικά δεν είχα επιλογή να μην αφήσω το Paypal να κάνει μετατροπή γιατί είχα balance σε ευρώ και το banggood θα χρέωνε σε δολλάρια. Οπότε ή μετατροπή από paypal (balance) ή δολάρια και μετατροπή από τράπεζα (συνδεδεμένη πιστωτική με paypal). Αλλά κάποιο πρόβλημα υπήρχε και έμεινε η παραγγελία σε Pending. Έκανα καινούργια και έβαλα στο banggood να χρεώσουν ευρώ (thanks timekeeper, δεν το είχα δει) και πλήρωσα με το paypal balance με τη μία.

 

Cool your jets, που λένε και στο χωριό μου ή don't get your panties in a bunch... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμπερασμα: Μεχρι και σε αυτα εχουν μπλεξει τα μπουτια τους οι κινεζοι. :P Κατα τυχη μας ερχεται ο,τι ερχεται απο εκει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ πληρώσεις σε δολλάρια' date=' γιατί το Paypal θα κάνει τα δικά του... Αν επιλέξεις να πληρώσεις σε ευρώ, τότε το Paypal θα σε χρεώσει όσα ευρώ λέει το banggood.com με την τελευταία ισοτιμία, δηλαδή όσα θα σου πει και το widget συναλλάγματος των Windows για παράδειγμα. Στην δικία μου περίπτωση, επιλέγοντας σαν ευρώ το νόμισμα χρέωσης στο banggood, χρεώθηκα με 89 ευρώ, όσο δηλαδή είχαν τα 115 εκείνη την ημέρα. Διαλέγοντας όμως , το Paypal μετέφραζε τα 115 σε 94 ευρώ.[/quote']

 

Αυτο ακριβως εγινε. Το Bangood σε δολαρια χρεωσε και εκανε το Paypal τη μετατροπη και εβγαλε 94 απ την debit.

Δλδ εδω συνεφερε το αντιθετο απ το amazon, που διαλεγουμε λιρες κλπ.

 

Οσο για το S2 του εγινε ηδη dispatch. Δε παιζει ακυρωση κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι λετε? Εαν επιλεξεις να κανει τη μετατροπη το paypal σε ευρω, τοτε σας χρεωνει παραπανω.

Πηγαιντε στο thread του amazon και ρωτηστε ο,τι θελετε τα παιδια εκει για τις μετατροπες. Μη τα λεμε 10000 φορες.

Στο paypal παντα πληρωνουμε στο νομισμα που μας λεει, και αφηνουμε την τραπεζα μας να κανει τη μετατροπη με βαση την ισοτιμια της μερας. Εαν κανετε μεσω paypal μετατροπη, κραταει προμηθεια!!!

Λοιπόν δεν έχει να κάνει με το tablet αλλά ρωτάω εδώ που σας βρήκα,μιας και είμαι νέος στις αγορές με paypal

 

Αγοράζοντας από το ebay και αφήνοντας το paypal να κάνει την μετατροπή από ευρώ σε δολλάριο ,βλέπώ πως κρατάει προμήθεια περίπου 5 - 6 λεπτά για κάθε δολλάριο.

 

Αγοράζοντας και βάζοντας την τράπεζα να κάνει την μετατροπή βλέπω πως η συναλλαγή γίνεται βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας (ή σχεδόν της τρέχουσας) αλλά έχω και μια άλλη χρέωση 1.50 ευρώ ως προμήθεια συναλλάγματος.(Στην συγγεκριμένη περίπτωση αυτό που αγόρασα έκανε 2.50δολάρια ,επομένως η προμήθεια ήταν τεράστια).

 

Εχώ συνδέση την paypal με χρεωστική της Eurobank.

Η ερώτηση μου είναι ,τελικά μήπως συμφέρει στις φθηνές αγορές να κάνει την μετατροπή το paypal και στις ακριβότερες η τράπεζα?

Αυτή την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος την βάζουν και άλλες τράπεζες ή είναι "προνόμιο" της Eurobank?

 

Sorry για το off topik αλλά είδα πως πιάσατε συζήτηση για το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω αγορασει δεκαδες φορες πραγματα απο ebay (μεσω paypal πληρωμη δηλαδη), η συντριπτικη πλειοψηφια τους κατω απο 10 δολαρια.

 

Ολες τις φορες, η προμηθεια που μου κρατουσε η τραπεζα, ηταν αναλογη της αξιας του αντικειμενου. Δηλαδη καποια ελαχιστα λεπτα του ευρω. Τωρα για ποιο στανταρ 1.5 ευρω λες, δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, πριν πληρώσετε με paypal δοκιμάστε ποια από τις 2 μεθόδους συμφέρει. Η δικιά μου χρεωστική δεν με χρέωσε ποτέ για συναλλαγές σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια' date=' πριν πληρώσετε με paypal δοκιμάστε ποια από τις 2 μεθόδους συμφέρει. Η δικιά μου χρεωστική δεν με χρέωσε ποτέ για συναλλαγές σε ευρώ.[/quote']

 

Σε δολάρια εννοείς;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δολάρια εννοείς;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Case study: Πάω να αγοράσω το Pipo. Κάνοντας Pay With Paypal ενώ η τιμή είναι σε δολάρια η paypal δεν με χρεώνει με την τρέχουσα ισοτιμία ευρώ-δολαρίου αλλά παραπάνω. Κάνοντας Pay With Paypal ενώ η τιμή είναι σε ευρώ (το banggod κάνει την μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία ημέρας) η paypal με χρεώνει σε ευρώ με την ισοτιμία ημέρας (ακριβώς όπως φαίνεται στην σελίδα της banggood).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case study: Πάω να αγοράσω το Pipo. Κάνοντας Pay With Paypal ενώ η τιμή είναι σε δολάρια η paypal δεν με χρεώνει με την τρέχουσα ισοτιμία ευρώ-δολαρίου αλλά παραπάνω. Κάνοντας Pay With Paypal ενώ η τιμή είναι σε ευρώ (το banggod κάνει την μετατροπή με την τρέχουσα ισοτιμία ημέρας) η paypal με χρεώνει σε ευρώ με την ισοτιμία ημέρας (ακριβώς όπως φαίνεται στην σελίδα της banggood).

 

Που ειναι το case study? Ολα κανονικα παιζουν.

Πρακτικα, ο καλυτερος συνδυασμος ειναι ο εξης:

Βαλε στο paypal να μην κανει conversion και διαλεγε παντα δολαρια στα μαγαζια.

Στην πιστωτικη σου, πρεπει να φαινεται χρεωση σε δολαρια.

Την χρεωση σου σε ευρω την κανει η τραπεζα σου.

Σπανιως συμφερουν αλλοι συνδυασμοι. Οποιος εχει χρονο το ψαχνει ανα περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...