Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι αν ξέρει κανείς πόσο μεγάλη κατανάλωση έχει ένα inverter σε αδράνεια.

 

Από προσωπική παρατήρηση, δεύτερο χρόνο πλέον σε θέρμανση με κλιματισμό, όταν αφήσω το σπίτι να κρυώσει (τον αέρα και κατά συνέπεια τα ντουβαρια) για να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι (ο αέρας πρώτα και μετά από λίγο τα αντικείμενα, δεν είναι ότι δε ζεσταίνονται ποτέ και ότι είναι παγωμένα) θέλει να κάψει φουλ πολύ ώρα (2-3 ώρες τουλάχιστον).

 

Αντίθετα αν το έχω στους 17 κλείνει ουσιαστικά η μέσα μονάδα.

 

Ο συμπιεστής ξέρω ότι δουλεύει. Αυτό που δεν ξέρω είναι η κατανάλωση του.

 

Δε ξέρω τι λες για ουσιαστική θέρμανση, πάντως από κεντρική που πήγα σε κλιματισμό, μια χαρά είμαι (βόρεια Ελλάδα) και μέχρι στιγμής πιο οικονομικά χωρίς να έχω ρίξει ιδιαίτερο κεφάλαιο σε εγκατάσταση αερίου κλπ.

Η ερώτηση έχει δηλαδή δύο σκέλη:

 

Α. Όσο είμαστε σπίτι πχ τις 10-15 ώρες που είμαι εκεί το έχω μόνιμα ανοιχτό;

Ακόμα και αν σβήνει η εσωτερική μονάδα μετα από λίγη ώρα;

Β. Όσο λείπω συμφέρει για να μην πιέζεται μετά να το αφήνω σε χαμηλότερη θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ερώτηση είναι αν ξέρει κανείς πόσο μεγάλη κατανάλωση έχει ένα inverter σε αδράνεια.

 

Από προσωπική παρατήρηση, δεύτερο χρόνο πλέον σε θέρμανση με κλιματισμό, όταν αφήσω το σπίτι να κρυώσει (τον αέρα και κατά συνέπεια τα ντουβαρια) για να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι (ο αέρας πρώτα και μετά από λίγο τα αντικείμενα, δεν είναι ότι δε ζεσταίνονται ποτέ και ότι είναι παγωμένα) θέλει να κάψει φουλ πολύ ώρα (2-3 ώρες τουλάχιστον).

 

Αντίθετα αν το έχω στους 17 κλείνει ουσιαστικά η μέσα μονάδα.

 

Ο συμπιεστής ξέρω ότι δουλεύει. Αυτό που δεν ξέρω είναι η κατανάλωση του.

 

Δε ξέρω τι λες για ουσιαστική θέρμανση, πάντως από κεντρική που πήγα σε κλιματισμό, μια χαρά είμαι (βόρεια Ελλάδα) και μέχρι στιγμής πιο οικονομικά χωρίς να έχω ρίξει ιδιαίτερο κεφάλαιο σε εγκατάσταση αερίου κλπ.

Η ερώτηση έχει δηλαδή δύο σκέλη:

 

Α. Όσο είμαστε σπίτι πχ τις 10-15 ώρες που είμαι εκεί το έχω μόνιμα ανοιχτό;

Ακόμα και αν σβήνει η εσωτερική μονάδα μετα από λίγη ώρα;

Β. Όσο λείπω συμφέρει για να μην πιέζεται μετά να το αφήνω σε χαμηλότερη θερμοκρασία;

Με έναν μετρητή κατανάλωσης θα σου λυθούν όλες οι απορίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βάλω. Δυστυχώς η εγκατάσταση είναι περασμένη μόνιμα όχι πάνω σε μπριζα.

Έχω σκεφτεί να βάλω έναν επαγωγικό μετρητή στον πίνακα άλλα λένε ότι δε μετράνε αξιόπιστα. Για αυτό ρώτα αν έχει κάποιος γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και φίλος που έχουμε μετρήσει τα δικά μας, όταν πιάνει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει (προφανώς όταν αυτή είναι χαμηλή και όχι π.χ. 26°C επειδή δε θα τους φτάσει ποτέ) και δε δουλεύει στο full, έχουμε δει καταναλώσεις της τάξεως των 300-400W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και φίλος που έχουμε μετρήσει τα δικά μας, όταν πιάνει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει (προφανώς όταν αυτή είναι χαμηλή και όχι π.χ. 26°C επειδή δε θα τους φτάσει ποτέ) και δε δουλεύει στο full, έχουμε δει καταναλώσεις της τάξεως των 300-400W.

Εδώ όταν πιάνει θερμοκρασία είναι πλήρως σβηστή η εσωτερική μονάδα εκτός κι αν φύσαει τόσο ελάχιστα που δε το καταλαβαίνω.

Σε τέτοια φάση αναφέρεσαι; Ή σε φάση που φυσάει λίγο;

 

Στους 20-21 το έχω όση ώρα είμαι σπίτι. Δε νιώθω καλά εγώ με παραπάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς συμφέρει να το κλείνουμε όταν πιάνει θερμοκρασία ο χώρος; Για να μην δουλεύει ο συμπιεστής;

 

Δεν συμφέρει να είναι ανοιχτό συνεχώς όσο είμαστε σπίτι;

 

Επίσης ο συμπιεστής δουλεύει αλλά σε τι κατανάλωση έναντι της στιγμής που φυσάει μέσα;

Αφού ρίχνει τις στροφές εντελώς λογικά όταν δεν είναι αναμμένη η εσωτερική μονάδα.

 

Αυτό δεν είναι το νόημα του inverter, το να μην το ανοιγοκλείνει κανείς; Αλλιώς είναι σαν να έχεις on/off.

 

Για αυτό είπα idle και όχι κλειστό. Ξέρω ότι δεν είναι σβησμένο.

 

Το δωμάτιο δε πέφτει κάτω από 18 έτσι κι αλλιώς. Δύσκολα, θέλει έξω να έχει 2 βαθμούς ξερωγω.

 

Σε αυτή την φάση δεν είναι προτιμότερο να δουλέψει ελάχιστα το κλιματιστικό για να φέρει το σπίτι σε θερμοκρασία από το να το αφήσω να πέσει κάτω από 15 και να φυσάει φουλ για 2 ώρες μετά;

 

Πάμε άλλη μία πιο αναλυτικά, γιατί τα περισσότερα τα έχεις καταλάβει λάθος.

 

Η τεχνολογία inverter στα κλιματιστικά αφορά τον ηλεκτροκινητήρα(το μοτέρ) του συμπιεστή. Ένας μικροεπεξεργαστής "διαβάζει" την θερμοκρασία του δωματίου, και ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα του συμπιεστή. Στην αρχή τον βάζει να δουλεύει στο φουλ, και όταν κοντεύει να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία του ρίχνει στροφές. Μόλις πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, τότε τον βάζει να δουλεύει αδιάκοπα σε πολύ χαμηλές στροφές ώστε να την διατηρήσει(idle όπως το νομίζεις ΔΕΝ υπάρχει στα inverter, μόνο στα συμβατικά). Με αυτή τη τεχνολογία επιτυγχάνεται κάπου 30-40% οικονομία σε σχέση με τα συμβατικά κλιματιστικά, στα οποία ο συμπιεστής είτε δουλεύει με μια προκαθορισμένη ταχύτητα είτε σταματά εντελώς.

 

Ε τώρα αν εσύ αρχίσεις να το κλείνεις όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, και να το ανοίγεις όταν πέφτει, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις σπατάλη ενέργειας.

 

Για να το καταλάβεις καλύτερα, είναι σαν να ταξιδεύεις με ταχύτητα 100 χαω με το αυτοκίνητο σου. Ο πιο οικονομικός τρόπος είναι να πατάς ελάχιστα το γκάζι ώστε να διατηρηθεί αυτή η ταχύτητα. Αν όμως με το που πιάσεις τα 100 σβήσεις τον κινητήρα, τον ανάψεις ξανά για να επιταχύνεις όταν η ταχύτητα πέσει στα 90 ή 85 χαω κτλ, θα κάψεις πολύ περισσότερο καύσιμο.

Εδώ όταν πιάνει θερμοκρασία είναι πλήρως σβηστή η εσωτερική μονάδα εκτός κι αν φύσαει τόσο ελάχιστα που δε το καταλαβαίνω.

 

Η εσωτερική μονάδα το μόνο που έχει είναι ένας μικρός ανεμιστήρας, ο οποίος όταν δουλεύει καταναλώνει σχετικά αμελητέο ποσό ενέργειας. Καμία σχέση το πόσο ρεύμα καίει την κάθε στιγμή το κλιματιστικό με το πόσο δυνατός είναι ο αέρας που "φυσάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κλείνει η εσωτερική μονάδα όταν πιάνει θερμοκρασία; Δεν θα έπρεπε να φυσάει μονίμως έστω και λίγο; Δεν κλείνουν οι θυρίδες απλά δεν κάνει θόρυβο

Επίσης το έχω πιάσει αν είδες πάνω λέω ότι καταλαβαίνω ότι δε σβήνει ποτέ και ότι ρίχνει στροφές. Απλά δε ξέρω τι κατανάλωση έχει όταν είναι στις χαμηλότερες δυνατές στροφές. Εκεί υποθέτω ότι είναι όταν η εσωτερική μονάδα δε φυσάει καθόλου.

Γιατί αν είναι πχ να το έχω ανοιχτό στους 21 βαθμούς και να καίει 500watt χωρίς να φυσάει καθόλου το 90% της ώρας ίσως είναι προτιμότερο να έχω ένα on off και να το ανοιγοκλείνω.

Αυτό γράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν είναι πχ να το έχω ανοιχτό στους 21 βαθμούς και να καίει 500watt χωρίς να φυσάει καθόλου το 90% της ώρας ίσως είναι προτιμότερο να έχω ένα on off και να το ανοιγοκλείνω.

Αυτό γράφω

 

Ακόμα κι αυτό να συμβαίνει, σου δείχνει ότι πρέπει να ρίξεις την επιθυμητή θερμοκρασία, εκτός κι αν είναι η ελάχιστη στην οποία θα νιώθεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κλείνει η εσωτερική μονάδα όταν πιάνει θερμοκρασία; Δεν θα έπρεπε να φυσάει μονίμως έστω και λίγο; Δεν κλείνουν οι θυρίδες απλά δεν κάνει θόρυβο

Επίσης το έχω πιάσει αν είδες πάνω λέω ότι καταλαβαίνω ότι δε σβήνει ποτέ και ότι ρίχνει στροφές. Απλά δε ξέρω τι κατανάλωση έχει όταν είναι στις χαμηλότερες δυνατές στροφές. Εκεί υποθέτω ότι είναι όταν η εσωτερική μονάδα δε φυσάει καθόλου.

Γιατί αν είναι πχ να το έχω ανοιχτό στους 21 βαθμούς και να καίει 500watt χωρίς να φυσάει καθόλου το 90% της ώρας ίσως είναι προτιμότερο να έχω ένα on off και να το ανοιγοκλείνω.

Αυτό γράφω

 

 

Καταρχήν μην μπερδεύεσαι, το μοναδικό που σταματάει στην εσωτερική μονάδα είναι ο ανεμιστήρας. Και ο ανεμιστήρας σταματάει γιατί αλλιώς θα συνέχιζε να ζεσταίνει τον αέρα του χώρου με αποτέλεσμα να ανέβει παραπάνω από την επιθυμητή.

 

Το τι κατανάλωση έχει στις χαμηλότερες δυνατές στροφές είναι μια άχρηστη(για μένα τουλάχιστον) πληροφορία. Αν επιμένεις να μάθεις όμως, ο μόνος τρόπος είναι αυτός που είπαν παραπάνω, με μετρητή ενέργειας/κατανάλωσης,

 

Τώρα αν κλείσεις εντελώς το κλιματιστικό όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία το αποτέλεσμα θα είναι να παγώσουν οι κυψέλες, και όταν το ανάψεις ξανά θα χρειαστεί πολύ περισσότερη ενέργεια για να ζεσταθούν από ότι να το είχες αφήσει αναμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok μου αρκεί σαν εξήγηση. Απλά θα το αφήνω στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Απλά θα ήθελα να ξέρω όταν δεν φυσάει και είναι ουσιαστικά σαν σε αναμονή (δηλαδή κρατάει στροφές) τι κατανάλωση έχει.

 

Θα μπορούσα να αποφασίσω πιθανώς και για το όταν λείπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κλείνει η εσωτερική μονάδα όταν πιάνει θερμοκρασία; Δεν θα έπρεπε να φυσάει μονίμως έστω και λίγο; Δεν κλείνουν οι θυρίδες απλά δεν κάνει θόρυβο

Επίσης το έχω πιάσει αν είδες πάνω λέω ότι καταλαβαίνω ότι δε σβήνει ποτέ και ότι ρίχνει στροφές. Απλά δε ξέρω τι κατανάλωση έχει όταν είναι στις χαμηλότερες δυνατές στροφές. Εκεί υποθέτω ότι είναι όταν η εσωτερική μονάδα δε φυσάει καθόλου.

Γιατί αν είναι πχ να το έχω ανοιχτό στους 21 βαθμούς και να καίει 500watt χωρίς να φυσάει καθόλου το 90% της ώρας ίσως είναι προτιμότερο να έχω ένα on off και να το ανοιγοκλείνω.

Αυτό γράφω

Όταν δεν φυσάει ο συμπιεστής είναι off . Που σημαίνει ότι πάνω απο 15 watt  με τίποτα δεν καταναλώνει . Και πολλά είναι τα 15 watt . Το πιθανότερο είναι κάτω απο 8 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν φυσάει ο συμπιεστής είναι off . Που σημαίνει ότι πάνω απο 15 watt  με τίποτα δεν καταναλώνει . Και πολλά είναι τα 15 watt . Το πιθανότερο είναι κάτω απο 8 watt

Βγαίνει οφφ ο συμπιεστής σε inverter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας άλλος; Δύο τεχνικοί που πήρα μου έδωσαν διφορούμενες απαντήσεις.

Ο εγκαταστάτης λέει ότι ρίχνει στροφές στο ελάχιστο ουσιαστικά τις μηδενίζει.

Τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...