Προς το περιεχόμενο

Air condition και κατανάλωση ρευματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, θεωρητικά είναι δυνατόν να σταματήσει να δουλεύει ο συμπιεστής, αλλά πρακτικά δεν θα το δεις ποτέ.

Πρακτικά ο εγκαταστάτης μου είπε ότι σχεδόν μηδενίζει στροφές δε σταματάει αλλά είναι στο 2-3%.

 

Για την κατανάλωση μου είπε δε ξέρει να μου πει στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι συμπιεστές φυσικά και σταματούν όταν η ζήτηση είναι μικρότερη από την ελάχιστη που έχουν προγραμματιστεί, όσοι "εγκαταστάτες" πιστεύουν ότι δουλεύουν στο 2-3% μάλλον θα πρέπει να μάθουν την χρήση αμπεροτσιμπίδας και την ανάγνωση των τεχνικών εγχειριδίων του κάθε μηχανήματος όπου περιγράφεται ο τρόπος λειτουργίας τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ένα τυχαίο 9αρι inverter με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Ονομαστική Απόδοση Ψύξης (kW) 2,50
Ονομαστική Απόδοση Θέρμανσης (kW) 2,75
Ονομαστική Απόδοση Ψύξης (Btu/h) 8.530
Ονομαστική Απόδοση Θέρμανσης (Btu/h) 9.383
Φορτίο Σχεδιασμού Ψύξης (Pdesign) (kW) 2,50
Φορτίο Σχεδιασμού Θέρμανσης (Pdesign) (C/A/W)* (kW) 4,00/2,50/2,20
Εύρος Απόδοσης Ψύξης (kW) 0,60-2,80
Εύρος Απόδοσης Θέρμανσης (kW) 0,60-3,00
Εύρος Απόδοσης Ψύξης (Btu/h) 2.047-9.554
Εύρος Απόδοσης Θέρμανσης (Btu/h) 2.047-10.236
Κατανάλωση Ψύξης (Χ-Ονομ-Μ) (W) 120-800-1.300
Κατανάλωση Θέρμανσης (Χ-Ονομ-Μ) (W) 120-780-1.400
Ρεύμα λειτουργίας Ψύξης (Ονομ) (A) 3,60
Ρεύμα λειτουργίας Θέρμανσης (Ονομ) (A) 3,50
Ετήσια κατανάλωση Ψύξης (kWh/ετος) 151
Ετήσια κατανάλωση Θέρμανσης (C/A/W)* (kWh/ετος) 2.545/875/616
SEER Ενεργειακή Κλάση Ψύξης 5.80 Α+
SCOP Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης 3,30 B / 4,00 A+ / 5,00 A++
Εύρος λειτουργίας Ψύξης (oC) -15~48
Εύρος λειτουργίας Θέρμανσης (oC) -15~24
Ηλεκτρική Παροχή (V-Ph-Hz) 230V ~ 1N 50 Hz
 

Στη θέρμανση στο τέρμα καίει 1400 watt.

Στο ελάχιστο είναι 120 watt.

 

Τώρα οι γνώμες διίστανται για το ελάχιστο.

 

Στο δικό μου inverter έχω δεί όταν πιάνει θερμοκρασία ότι κλείνουν όλα. Δεν κλείνουν οι περσίδες κτλ. Εννοώ ότι σταματάνε να λειτουργούν ανεμιστήρες, συμπιεστές κτλ κτλ. Πρακτικά κάθομαι από κάτω του καθημερινά και το ακούω όταν δουλεύει. Ακούω ανεμιστήρες, συμπιεστή, ακόμα και το υγρό να κυκλοφορεί. Όταν σταματάει έχω βγει στο μπαλκόνι να ελέγξω τον εξωτερικό ανεμιστήρα.

Στο δικό μου θεωρώ ότι όταν πιάσει την θερμοκρασία κλείνει (κατανάλωση 5-10 watt) μέχρι να χρειαστεί να πάρει μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει οφφ ο συμπιεστής σε inverter;

Τα inverter μηχανήματα έχουν σχεδιαστει έτσι ώστε να λειτουργεί ο συμπιεστής συνεχώς και να προσαρμόζει το φορτίο του  (τα hertz του) με βάση τις ψυκτικές και θερμικές ανάγκες του χώρου μας . Με αυτό τον τρόπο αποφεύγουμε τις ενεργοβόρες επανεκκινήσεις του συμπιεστή, έχουμε σταθερότερη θερμοκρασία εντός του χώρου μας με μικρότερες διακυμάνσεις και σαφώς πολιτισμένη λειτουργία (επίπεδα θορύβου) του κλιματιστικού μας.

 

Παρ όλα αυτά κανένα inverter μηχάνημα δεν μπορεί να ρίξει όσο χαμηλά θέλουμε τα φορτία του συμπιεστή. Αμα δείτε στα χαρακτηριστικά του κάθε κλιματιστικού αναφέρεται ένα εύρος απόδοσης btu τόσο στην ψύξη όσο και στην θέρμανση. 

 

Π.χ στο Χ κλιματιστικό 9άρι έχουμε εύρος απο 2000 btu/h έως 13000 btu/h στην ψύξη . Πολύ χονδρικά, αν οι απαιτήσεις του χώρου πέσουν κάτω απο 2000 btu/h τότε ο προγραμματισμός της εξωτερικής πλακέτας του κλιματιστικού θα δώσει εντολή στον συμπιεστή και γενικότερα στο έξω μηχάνημα να κόψει την λειτουργία του . Γιατί πολύ απλά σε αυτό το σενάριο αν υποθέσουμε ότι σετάραμε το κλιματιστικό στους 22 βαθμούς το κλιματιστικό θα αντιληφθεί ότι η θερμοκρασία του χώρου ανεβαίνει πάνω απο το set point που θέσαμε και αφού δε μπορεί να ρίξει χαμηλότερα το φορτίο του συμπιεστή, θα κόψει .

 

Αυτός είναι ένας λόγος όπου δεν πρέπει να επιλέγουμε πολύ μεγαλύτερα μηχανήματα απο αυτά που χρειάζεται ο χώρος μας . Γιατί το μηχάνημα τότε θα συμπεριφερεται τις περισσότερες φορές ως on-off (συμβατικό) άρα ακυρώνουμε το πλεονέκτημα των inverter μηχανημάτων .

 

Πληροφοριακά το inverter στα κλιματιστικά είναι σε γενικές γραμμές μία ηλεκτρολογική διάταξη όπου μετατρέπει το εναλλασσόμενο ρεύμα ac σε dc συνεχές ρεύμα . Αυτό το πλεονέκτημα μας δίνει την δυνατότητα να παίξουμε με τα hertz του συμπιεστή άρα και με τα φορτία του .

Οπότε τι κατανάλωση έχει ένα inverter όταν δεν φυσάει για μια ώρα ξέρω γω;

Τίποτα;

 

Που θα μάθω σίγουρα; Στην αντιπροσωπεία;

Πρακτικά τίποτα. Αστεία κατανάλωση όσο μια λάμπα οικονομίας. ... σε όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου . Στην ουσία το μηχάνημα μπαίνει σε μια κατάσταση αναμονής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά το inverter στα κλιματιστικά είναι σε γενικές γραμμές μία ηλεκτρολογική διάταξη όπου μετατρέπει το εναλλασσόμενο ρεύμα ac σε dc συνεχές ρεύμα .

ο inverter κάνει το ακριβώς ανάποδο, τροφοδοτείται με συνεχές ρεύμα και στέλνει εναλλασσόμενο στον κινητήρα του συμπιεστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο inverter κάνει το ακριβώς ανάποδο, τροφοδοτείται με συνεχές ρεύμα και στέλνει εναλλασσόμενο στον κινητήρα του συμπιεστή

Όχι ακριβώς λίγο πολύ το ίδιο λέμε . O inverter δουλεύει ως εξής: Oταν περάσει απο τον rectifier το AC μετατρέπεται σε DC και εφόσον γίνει smooth το "σήμα" περνώντας απο reactor και διατάξεις με πυκνωτές τότε μετατρέπεται και πάλι σε AC απο το IPM module . 

 

Σε γενικες γραμμές αυτά . Ηλεκτρονικός δεν είμαι !

 

Εν ολίγοις ο inverter κάνει 2 μετατροπές AC to DC, DC to AC όπου η τελευταία γίνεται απο το ipm module του Inverter .

 

Ο συμπιεστής τροφοδοτείται απο AC μεταβαλλόμενης συχνότητας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως τον χωρο.αν θες να ψυξεις η να θερμανεις με αυτο ,80 τετραγωνικα στους 22,θα δουλευει μονιμως.μπορει να ειναι 1.5 kw αλλα αν δουλευει συνεχως,θα κλαις με μαυρο δακρυ.αν μαλιστα χρειαστει να  γεμισει με φρεον και δεν βρισκεις ρ22,εκει να δεις κλαμα.............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δουλευει 7 ωρες στο φουλ,θα καιει 10 κιλοβατ την μερα,300/μηνα,1200/τετραμηνο.αν υποθεσουμε οτι δεν καις τιποτες αλλο,θα βγαινει 120 ευρω τοδιμηνο περιπου.αλλα για 30 μετρα ,που θα μπορει να το ζεστανει,θα δουλευει λιγοτερες ωρες την ημερα,οποτε θα ειναι μικροτερο το κοστος.μην ξεχνας,στις παγωνιες,δεν αποδιδει,οποτε δεν θα δουλευει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...