Προς το περιεχόμενο

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

350 euro 65 τετραγωνικα χτισμενο το 2007 δευτερος οροφος χωρις αλλον απο πανω και θεωρω οτι πολλα ειναι για πετρουπολη.... Κοινως ναι δινεις παρα πολλα.. Η στα αφηνει 200 η φυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ήταν όμως επιπλωμένο και δεν έχω βρει κάτι φτηνότερο εδώ στα βόρεια

 

Εσύ απλά θες να κάνεις τη δουλειά σου για λίγους μήνες! Οπότε δεδομένων των συνθηκών καλύτερη προσφορά δεν θα έβρισκες ποτέ. Εκτός βέβαια αν πήγαινες Α. Παντελεήμονα σε υπόγειο και έτσι ίσως γλίτωνες κανα 50άρι. Κλάιν δηλαδή!

 

Καλή σχέση τιμής απόδοσης θεωρώ 2 παραδείγματα που γνωρίζω στα Κ. Πατήσια

 

1) 60 m2 1985 κατασκευή 4ου σε άριστης διαρρύθμισης/κατασκευής οικία 240€

2) 35 m2 2006 κατασκευή 1ου με κλειστό γκαράζ, 280€

 

Πολλά παίζουν ρόλο εκτός απο τα τετραγωνικά, όπως τα κοινόχρηστα, η κεντρική θέρμανση πως και πότε λειτουργεί και φυσικά η ενεργειακή απόδοση της οικίας. Υπάρχουν σπίτια που θέλουν 500€ πετρέλαιο για να είναι κατοικήσιμα απλά, και άλλα που χωρίς θέμρανση δεν έχουν θέμα κ το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω νοίκιασα δώμα στο μαρούσι 15 τμ, 180 ευρώ χωρίς απόδειξη. καλά είναι;

 

Για Μαρούσι μια χαρά είναι.Μην το πεις ούτε του παπά!

 

 

Btw δώμα rulez! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i hate δώμα and i hate την έλλειψη άνεσης τελικά. generally i hate

 

Ok καταλαβαίνω ότι η έλλειψη άνεσης είναι ένα θέμα αλλά τουλάχιστον δεν έχεις κανέναν πάνω απ'το κεφάλι σου.Ξέρεις τι είναι να κοιμάσαι και να σέρνει τα έπιπλα ο από πάνω στις 05.00?Άσε που από την ταράτσα έχεις θέα και τους βλέπεις όλους αφ' υψηλού. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γεμίσει μελανιές επειδή δεν χωράω και τρακαίρνω παντού.Δεν μπορώ να φανταστώ πως πριν από εμένα έμενε ζευγάρι εδώ!Αν μπορείς δώσε κάτι παραπάνω για να μείνεις σε ένα φυσιολογικό σπίτι.Πάντως στην Κοζάνη γνωστοί μου νοικιάζουν 3άρι σε καινούρια πολυκατοικία 250 ευρώ!Κι έχουν και τηλεθέρμανση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι δύσκολα και τα ενοίκια έχουν πέσει πολύ, εδώ εγώ που ότι παίρνω το δίνω στο δικό μου ενοίκιο σκέφτομαι πολύ πολύ σοβαρά από 320 ευρώ να το κατεβάσω στα 250-270 γιατί αλλιώς θα μου φύγει ο νοικιαστείς και που θα βρεις άλλον και το ενδεχόμενο να πάω να μείνω σπίτι μου το βλέπω πολύ πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι δύσκολα και τα ενοίκια έχουν πέσει πολύ, εδώ εγώ που ότι παίρνω το δίνω στο δικό μου ενοίκιο σκέφτομαι πολύ πολύ σοβαρά από 320 ευρώ να το κατεβάσω στα 250-270 γιατί αλλιώς θα μου φύγει ο νοικιαστείς και που θα βρεις άλλον και το ενδεχόμενο να πάω να μείνω σπίτι μου το βλέπω πολύ πολύ δύσκολο.

 

Εσύ δεν καιγόσουν μέχρι πριν ένα μήνα να διώξεις τον ενοικιαστή και να πας για ιδιοκατοίκηση γιατί δεν βγαίνεις και τόλμησε, γιατρός άνθρωπος, να σου ζητήσει 50 ευρώ μείωση; Και τώρα σκέφτεσαι να του το μειώσεις 70 για να μην σου φύγει;

Μετά μου την λες ότι σε έχω δήθεν μανία να σε κράζω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν καιγόσουν μέχρι πριν ένα μήνα να διώξεις τον ενοικιαστή και να πας για ιδιοκατοίκηση γιατί δεν βγαίνεις και τόλμησε, γιατρός άνθρωπος, να σου ζητήσει 50 ευρώ μείωση; Και τώρα σκέφτεσαι να του το μειώσεις 70 για να μην σου φύγει;

Μετά μου την λες ότι σε έχω δήθεν μανία να σε κράζω....

Ε μια μανια μαζι μου την εχεις αλλιως δεν θα εκανες quote με το παραμικρο για να μου την πεις.

Αμα θυμασε λοιπον ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μια μανια μαζι μου την εχεις αλλιως δεν θα εκανες quote με το παραμικρο για να μου την πεις.

Αμα θυμασε λοιπον ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

 

Και αφού δεν σου ανήκει πώς θα του κάνεις μείωση;

Να του κάνω κι εγώ ακόμα μία; Όχι, μάλλον εγώ θα του κάνω αύξηση 80 ευρώ. :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού δεν σου ανήκει πώς θα του κάνεις μείωση;

Να του κάνω κι εγώ ακόμα μία; Όχι, μάλλον εγώ θα του κάνω αύξηση 80 ευρώ. :D

 

Η κάνεις το χαζό η τι να πω...

Ακόμα ο άνθρωπος δεν μου το έφερε το θέμα ξανά άμα μου το πει θα του πω 250 μαύρα χωρίς συμβόλαιο προσωρινά μέχρι να έρθει στα χέρια μου μετά εννοείτε ότι θα του κάνω κανονικά συμβόλαιο, τι δεν καταλαβαίνεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι βαριεμαι να μετακομιζω. ΟΙ ιδιοκτητες μενουν ακριβως διπλα μου, εχουν οικονομικα προβληματα, η γυναικα ανεργη, το πανω σπιτι το εχουν ανοικιαστο ενα χρονο ( ε λογικα θα το δινουν πανω απο 400, μπορει να συνηθισαν με εμενα.. ) και μου ειναι λιγο δυσκολο να τους πω για επιπλεον μειωση. Πριν 4 μηνες το ειχα ριξει απο 360 στα 330, χωρις κανενα προβλημα βεβαια μπορω να πω.. Στα 300 νομιζω οτι μπορω να το ριξω ανετα, αλλα ισως το πιεσω και για 280-290.

 

Ενταξει, μπορει να υπερεβαλλα λιγο με τη δεκαετια του 60, αλλα δε νομιζω να εχει κτιστει πιο μετα απο το 1980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η κάνεις το χαζό η τι να πω...

Ακόμα ο άνθρωπος δεν μου το έφερε το θέμα ξανά άμα μου το πει θα του πω 250 μαύρα χωρίς συμβόλαιο προσωρινά μέχρι να έρθει στα χέρια μου μετά εννοείτε ότι θα του κάνω κανονικά συμβόλαιο, τι δεν καταλαβαίνεις ???

 

Δεν κάνω εγώ τον χαζό, εσύ λες ό,τι σου κατέβει. Σε σπίτι που ΔΕΝ σου ανήκει, θα πεις στον ενοικιαστή να του κάνεις μείωση και να σου δίνει μαύρα 250 ευρώ. Και αυτός, πώς θα είναι καλυμμένος ότι πληρώνει το ενοίκιο, αφού δεν μπορείς να ακυρώσεις το συμβόλαιο; Είναι και σπουδαγμένος άνθρωπος, θα γελάει στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Και στα χέρια σου να έρθει το σπίτι, ο ενοικιαστής είναι καλυμμένος να μείνει μέσα μέχρι τον Αύγουστο του 2014. Εκτός και αν τον θέλεις μέσα μία επιπλέον τριετία από την ώρα που το σπίτι έρθει στα χέρια σου.

 

Το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις, είναι να πληρώνει ο ενοικιαστής κανονικά το ενοίκιο, όχι σ'εσένα, δεν θυμάμαι πού ακριβώς πρέπει να το καταθέτει, και εσύ να του δίνεις πίσω την διαφορά, δηλαδή να του επιστρέφεις 50-70 ευρώ τον μήνα.

Αλλά δεν σε συμφέρει, γιατί πρώτον από τα ενοίκια που καταθέτει εσύ δεν θα πάρεις δεκάρα, αλλά θα τα πάρεις μαζεμένα όταν το σπίτι έρθει στο όνομά σου, οπότε βασικά κάθε μήνα θα πρέπει από την τσέπη σου να βγάζεις και να του δίνεις 50-70 ευρώ, δεύτερον (με επιφύλαξη το δεύτερο, ας μιλήσει δικηγόρος καλύτερα) όταν θα πάρεις τα ενοίκια μαζεμένα αν θεωρηθεί κληρονομιά θα φορολογηθούν σαν κληρονομιά και θα σου κρατήσει η εφορία φόρο, αλλά αυτό με επιφύλαξη το λέω, και τρίτον θα παίρνεις 250-270 ευρώ τον μήνα, ή μάλλον θα τα πάρεις κάποια στιγμή, αλλά οι αποδείξεις και ο ενοικιαστής θα φαίνεται στην εφορία ότι πλήρωνε 320, οπότε θα πληρώσεις περισσότερο φόρο για την ενοικίαση του σπιτιού τόσους μήνες.

 

Για πες μου τώρα ξανά ποιος είναι ο χαζός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω εγώ τον χαζό, εσύ λες ό,τι σου κατέβει. Σε σπίτι που ΔΕΝ σου ανήκει, θα πεις στον ενοικιαστή να του κάνεις μείωση και να σου δίνει μαύρα 250 ευρώ. Και αυτός, πώς θα είναι καλυμμένος ότι πληρώνει το ενοίκιο, αφού δεν μπορείς να ακυρώσεις το συμβόλαιο; Είναι και σπουδαγμένος άνθρωπος, θα γελάει στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Και στα χέρια σου να έρθει το σπίτι, ο ενοικιαστής είναι καλυμμένος να μείνει μέσα μέχρι τον Αύγουστο του 2014. Εκτός και αν τον θέλεις μέσα μία επιπλέον τριετία από την ώρα που το σπίτι έρθει στα χέρια σου.

 

Το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις, είναι να πληρώνει ο ενοικιαστής κανονικά το ενοίκιο, όχι σ'εσένα, δεν θυμάμαι πού ακριβώς πρέπει να το καταθέτει, και εσύ να του δίνεις πίσω την διαφορά, δηλαδή να του επιστρέφεις 50-70 ευρώ τον μήνα.

Αλλά δεν σε συμφέρει, γιατί πρώτον από τα ενοίκια που καταθέτει εσύ δεν θα πάρεις δεκάρα, αλλά θα τα πάρεις μαζεμένα όταν το σπίτι έρθει στο όνομά σου, οπότε βασικά κάθε μήνα θα πρέπει από την τσέπη σου να βγάζεις και να του δίνεις 50-70 ευρώ, δεύτερον (με επιφύλαξη το δεύτερο, ας μιλήσει δικηγόρος καλύτερα) όταν θα πάρεις τα ενοίκια μαζεμένα αν θεωρηθεί κληρονομιά θα φορολογηθούν σαν κληρονομιά και θα σου κρατήσει η εφορία φόρο, αλλά αυτό με επιφύλαξη το λέω, και τρίτον θα παίρνεις 250-270 ευρώ τον μήνα, ή μάλλον θα τα πάρεις κάποια στιγμή, αλλά οι αποδείξεις και ο ενοικιαστής θα φαίνεται στην εφορία ότι πλήρωνε 320, οπότε θα πληρώσεις περισσότερο φόρο για την ενοικίαση του σπιτιού τόσους μήνες.

 

Για πες μου τώρα ξανά ποιος είναι ο χαζός.

ΑΑΑΑ.....το γεγονος ας πουμε οτι πεθανε η μανα μου και αυτος εφυγε με τη θεληση του και δεν ισχυει το συμβολαιο δεν το εχεις σκεφτει ε βεβαια αυτος θα μενει εκει αλλα αυτο δεν μπορει να το αποδειξει κανεις.

 

Επισης εμενα η μανα μου μου ειχε κανει πληρεξουσιο μπορω ανετοτα να πω οτι και καλα ο ενοικιαστης ειχε δωσει μπροστα ολα τα ενοικια και του ειχαμε κοψει τις αποδιξεις εως τοτε σε αυτη την περιπτωση ο ενοιαστης ειναι καλημενος 100% και στην χειροτερη θα ειμαιστε εμεις -50 ευρω.

 

Για ξανασκεψου ποιος ειναι ο χαζος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...