Προς το περιεχόμενο

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πικρα...οι κατασκευαστες πραγματικα τεινουν να γινουν ζητιανοι.Ολα ομως ειναι θεμα το ποσο θες να το δωσεις το σπιτι.

εγω το σπιτι που πηρα τον Μαιο, την τιμη του ο κατασκευαστης την εριξε σε τιμη κοστους. γιατι πνιγωταν. ενδεικτικα να αναφερω οτι οκτωμβρη του 2011 με Μαιο του 2012 εριξε την τιμη 90.000€. γιατι ηθελε να το παρει ενας γνωστος αλλα τοτε ηταν πολλα τα χρηματα. Μιλαμε για ολοκαινουρια οικοδομη, με 1002 χαρακτηριστικα, που στην ιδια τιμη μου ζητουσαν καποιοι 20ετιας σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδιο αρβυλα. απ το πρωτο νοικι μπορει να σε κηνυγησει μεσω δικαστηριων αλλα, κανεις σχεδον δεν το κανει απ την αρχη.

Το κυριο προβλημα για τους ιδιοκτητες ειναι τα εξοδα δικαστηριου-δικηγορων..Αλλα εχω δει περιπτωσεις να τους χρωστανε 5-6 ενοικια των 600€ και ακομα να περιμενουν να τους πληρωσουν χωρις να τους κηνυγησουν δικαστικα..

Απ την στιγμη που τον εχεις καποιον μεσα με συμβολαιο, δεν μπορεις να τον βγαλεις απ το σπιτι, παρα μονο με δικαστικη εντολη-εξωση. Σε καθε αλλη περιπτωση, αν δεν τους χει τιποτα, στο ονομα του, και δε μπορει να αποδειξει ο ενοικιαστης οτι διεμενε εκει, σε πεταει την ιδια νυχτα, αλλα με τις οποιες ευθυνες του αναλογουν.

Παντως με το χρηματικο κομματι, των χρωστουμενων σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις θεωρουνται χαμενα αυτα τα χρηματα.

Λογικο μου ακουγετε ειναι δυσκολοι καιροι και πρεπει να υπαρχει κατανοηση το μονο κακο ειναι οτι εποφαιλουνται και αυτοι που ειναι πανταξιδες απο την φυση τους.

Απλα ρωταω γιατι ο δικο μου ενοικιαστης δεν μου εχει δωσει 2 μηνες και παμε για τριτο και οχι οτι δεν καταλαβαινω τον ανθρωπο απλα ανχωνομαι μην πεταξει εξω εμενα ο δικος μου σπιτονοικοκυρης γιατι και εγω αφου δεν μου δυνει ο δικος μου δεν εχω να του δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πικρα...οι κατασκευαστες πραγματικα τεινουν να γινουν ζητιανοι.Ολα ομως ειναι θεμα το ποσο θες να το δωσεις το σπιτι.

εγω το σπιτι που πηρα τον Μαιο, την τιμη του ο κατασκευαστης την εριξε σε τιμη κοστους. γιατι πνιγωταν. ενδεικτικα να αναφερω οτι οκτωμβρη του 2011 με Μαιο του 2012 εριξε την τιμη 90.000€. γιατι ηθελε να το παρει ενας γνωστος αλλα τοτε ηταν πολλα τα χρηματα. Μιλαμε για ολοκαινουρια οικοδομη, με 1002 χαρακτηριστικα, που στην ιδια τιμη μου ζητουσαν καποιοι 20ετιας σπιτια.

 

τιμή κόστους;

 

NO

just NO

ακόμα και αντιπαροχή να ήταν NO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριτολογωντας σε τιμη κοστους. Παντως σε περιοχη με αυξημενη την αντικειμενικη αξια, δυσκολα να βρεις σπιτι να το αγορασεις στην αντικειμενικη και οχι στην εμπορικη. Δλδ αυτες οι δυο πολυ σπανια ειναι ισες, σε μενα τιναν να γινουν ισες.

Και συνιθηζεται να ειναι 1προς δυο αυτες οι αξιες. Μη σου πω και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω τα δικα μου..πηρα τον ιδιοκτητη τηλεφωνο για να συζητησουμε μια μειωση ενοικιου.μιλαμε για 50 ευρω μειωση.του ειπα οτι δεν θα μπορω να δινω τα ιδια χρηματα οποτε για να μην εχουμε δυσαρεστεσ κουβεντες και αποτελεσματα καλο θα ηταν να κανουμε μια μειωση αν μπορει..η απαντηση ηταν οχι και να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνος.

ΔΕΝ εχουμε συμβολαιο και ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του.εκτος απο το τηλεφωνο.του μιλησμα πιστευω λογικα.

τωρα απαιτει να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνα και να κρατησει την εγγυηση.τι μπορω να κανω??τι μπορει να μου κανει??νομικα μπορει να μου κανει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη μπραβο σας που φοροδιαφεγευτε και οι δυο, ετσι οπως εχουν τα πραγαματα και δεν σε καλυπτει ο νομος καθως δεν εχεις συμβολαιο το μονο που μπορεις να κανεις είναι να αφησεις βρυση ανοιχτη και το air condition στο φουλ μεχρι το τελος του μηνα και μετα φυγε like a boss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωνες το ενοίκιο σε λογαριασμό τραπέζης;

Αποδείξεις σου έδινε;

 

Αν όχι δες αυτά που λέει ο user12... μην πληρώνεις κανέναν λογαριασμό και ψάξε για άλλο σπίτι.

 

 

Τι ποσό είναι η εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα πει να κανουμε συμβολαιο και να αλλαξουμε το ονομα στην ΔΕΗ αλλα μου ειπε οτι δεν τον ''παιρνει'' φορολογικα και καλυτερα να τ αφησουμε ετσι.

ναι το ενοικιο πληρωνεται σε τραπεζα.

αποδειξεις μονο το καταθετηριο χαρτι που παιρνω απο την τραπεζα.

τιποτα αλλο.

α!εχω δυο αποδειξεις οταν του εδωσα το τρεχον νοικι και την εγγυηση.2 διαφορετικα χαρτια.ενα για το τρεχον και ενα για την εγγυηση.τα οποια αναφερουν μονο το ονομα μου και την διευθυνση του σπιτιου και το ποσο.

 

η εγγυηση ειναι ενα νοικι.380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ η τρόικα τραβάει τα μαλλιά της που δεν πέφτουν οι τιμές των ακινήτων. Επίσης η αναβολή εκ νέου της άδειας για πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας κρατάει τεχνητά τις τιμές ψηλά.

 

(Βέβαια αυτοί που ψηφίζουν τους νόμους έχουν 45 σπίτια ο καθένας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω τα δικα μου..πηρα τον ιδιοκτητη τηλεφωνο για να συζητησουμε μια μειωση ενοικιου.μιλαμε για 50 ευρω μειωση.του ειπα οτι δεν θα μπορω να δινω τα ιδια χρηματα οποτε για να μην εχουμε δυσαρεστεσ κουβεντες και αποτελεσματα καλο θα ηταν να κανουμε μια μειωση αν μπορει..η απαντηση ηταν οχι και να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνος.

ΔΕΝ εχουμε συμβολαιο και ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του.εκτος απο το τηλεφωνο.του μιλησμα πιστευω λογικα.

τωρα απαιτει να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνα και να κρατησει την εγγυηση.τι μπορω να κανω??τι μπορει να μου κανει??νομικα μπορει να μου κανει κατι?

 

Θα σου κλ@σει τα π@π@ρια. Χωρίς συμβόλαιο έβαλε άτομο μέσα, ας πάει να το διώξει νομικά αν τον βαστάει.

Τον επόμενο μήνα κατέθεσε 330 ευρώ και αν έχει πρόβλημα να του πεις ότι θα πας να τον καταγγείλεις ότι δεν σου κάνει συμβόλαιο και τόσο καιρό φοροδιαφεύγει και άμα γουστάρει.

Εκβίασέ τον να σου κάνει συμβόλαιο με 330 ευρώ τον μήνα, και άμα δεν θέλει συμβόλαιο θα απαιτήσεις ακόμα λιγότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα πει να κανουμε συμβολαιο και να αλλαξουμε το ονομα στην ΔΕΗ αλλα μου ειπε οτι δεν τον ''παιρνει'' φορολογικα και καλυτερα να τ αφησουμε ετσι.

ναι το ενοικιο πληρωνεται σε τραπεζα.

αποδειξεις μονο το καταθετηριο χαρτι που παιρνω απο την τραπεζα.

τιποτα αλλο.

α!εχω δυο αποδειξεις οταν του εδωσα το τρεχον νοικι και την εγγυηση.2 διαφορετικα χαρτια.ενα για το τρεχον και ενα για την εγγυηση.τα οποια αναφερουν μονο το ονομα μου και την διευθυνση του σπιτιου και το ποσο.

 

η εγγυηση ειναι ενα νοικι.380.

 

Δεν σημαινουν τιποτα ολα αυτα. Δεν θα βγαλεις ακρη, καθως ειστε και οι δυο παρανομοι.

Οποτε ή συνεχιζεις να πληρωνεις το νοικι ως εχει ή φευγεις και βρισκεις κατι αλλο. Λογικα θα βρεις κατι με καλα λεφτα καθως εχουν πεσει πολυ οι τιμες.

Απλα φροντισε να κανεις συμβολαιο την επομενη φορα για να σε καλυπτει ο νομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν σημαινουν τιποτα ολα αυτα. Δεν θα βγαλεις ακρη, καθως ειστε και οι δυο παρανομοι.

Οποτε ή συνεχιζεις να πληρωνεις το νοικι ως εχει ή φευγεις και βρισκεις κατι αλλο. Λογικα θα βρεις κατι με καλα λεφτα καθως εχουν πεσει πολυ οι τιμες.

Απλα φροντισε να κανεις συμβολαιο την επομενη φορα για να σε καλυπτει ο νομος.

 

Πάλι καλυμμένος είναι από την άποψη ότι δεν μπορεί να τον βγάλει ο ιδιοκτήτης με τίποτα.

Ο νόμος τον ενοικιαστή θα ευνοήσει, ακόμα και χωρίς συμβόλαιο.

 

Οι καταθέσεις στην τράπεζα είναι αποδεικτικό στοιχείο υπέρ του ενοικιαστή ότι πράγματι μένει στο σπίτι και πληρώνει κανονικά τα ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν προκειται να κατσω αλλο εδω μεσα.μου την εσπασε ο τροπος του και το πονηρο-μαγκικο στυλακι.ειμαι ηδη σε αναζητηση σπιτιου.

λογαριασμους δεν θα πληρωσω και το νοικι του ειναι καλυμενο απο την εγγυηση.οποτε μπορει να κατσει με ενα ξενοικιαστο σπιτι και να το χαιρεται οπως και οποτε θελει!!

απλα πραγματα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλυμμένος είναι από την άποψη ότι δεν μπορεί να τον βγάλει ο ιδιοκτήτης με τίποτα.

Ο νόμος τον ενοικιαστή θα ευνοήσει, ακόμα και χωρίς συμβόλαιο.

 

Οι καταθέσεις στην τράπεζα είναι αποδεικτικό στοιχείο υπέρ του ενοικιαστή ότι πράγματι μένει στο σπίτι και πληρώνει κανονικά τα ενοίκια.

 

Για να φτασεις στο σημειο να δεις αν θα σε ευνοησει ο νομος σαν ενοικιαστη, πρεπει να πας στις αρχες και να κανεις μηνυση.

Αυτο δεν θα το κανει κανενας, γιατι ειναι και οι δυο παρανομοι. Μπορει ο ιδιοκτητης να βρει μεγαλυτερο μπελα, αλλα αμφιβαλλω αν ο ενοικιαστης θα την βγαλει λαδι.

 

Γι'αυτο τον λογο δεν μπορει να κανει κατι, οποτε σηκωνεται και φευγει χωρις να πληρωσει λογαριασμους και τελευταιο μηνα, αλλα χανει την εγγυηση.

Σαφως ο πιο κερδισμενος, ακομα και ετσι, ειναι ο ιδιοκτητης, καθως γλιτωσε παρα πολλα επειδη δεν το δηλωσε.

 

Τωρα αν ο ενοικιαστης το κρατησει μανιατικο και προτιμησει να μπλεξει και ο ιδιος για να τιμωρησει τον ιδιοκτητη, ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...