Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ο τεχνικός είπε πως θα πιάνω σίγουρα 50, τι να σου πω. Παραθέτω στατιστικά από το speedport plus και το status.json

 

Spoiler

[ { "vartype": "value", "varid": "device_name", "varvalue": "Speedport Plus" }, { "vartype": "value", "varid": "rebooting", "varvalue": "0" }, { "vartype": "value", "varid": "router_state", "varvalue": "OK" }, { "vartype": "value", "varid": "provis_inet", "varvalue": "xx0" }, { "vartype": "value", "varid": "provis_voip", "varvalue": "xx0" }, { "vartype": "value", "varid": "save_fails", "varvalue": "0" }, { "vartype": "page_title", "varid": "title", "varvalue": "Speedport Plus Configuration Program" }, { "vartype": "status", "varid": "loginstate", "varvalue": "0" }, { "vartype": "status", "varid": "status", "varvalue": "ok" }, { "vartype": "value", "varid": "datetime", "varvalue": "2021-03-29 09:31:20" }, { "vartype": "value", "varid": "uptime", "varvalue": "7 days, 8 hours, 27 minutes, 8 seconds" }, { "vartype": "value", "varid": "firmware_version", "varvalue": "09022001.00.031_OTE1" }, { "vartype": "value", "varid": "serial_number", "varvalue": "XXXXXXXXXXXX" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_link_status", "varvalue": "online" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_sync_time", "varvalue": "2021-03-29 04:48:37" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_online_time", "varvalue": "2021-03-29 04:49:03" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_status", "varvalue": "online" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_downstream", "varvalue": "27031" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_upstream", "varvalue": "2703" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_downstream", "varvalue": "67804" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "24865" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_transmission_mode", "varvalue": "VDSL2-17A Annex B" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_crc_errors", "varvalue": "15" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_fec_errors", "varvalue": "0" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_snr", "varvalue": "24.3 \/ 30.9" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_atnu", "varvalue": "16.5 \/ 18.0" }, { "vartype": "value", "varid": "vdsl_atnu", "varvalue": "18.0" }, { "vartype": "value", "varid": "vdsl_atnd", "varvalue": "16.5" }, { "vartype": "value", "varid": "wlan_ssid", "varvalue": "COSMOTE-979093" }, { "vartype": "value", "varid": "wlan_5ghz_ssid", "varvalue": "COSMOTE-979093" }, { "vartype": "option", "varid": "use_wlan", "varvalue": "1" }, { "vartype": "option", "varid": "use_wlan_5ghz", "varvalue": "1" }, { "vartype": "option", "varid": "use_wps", "varvalue": "1" } ]

 

stats 29-03-2021.png

Επεξ/σία από shodan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τότε λογικά ναι, αν και στα 16.5dB εξασθένηση είσαι στα όρια του 50αριου..

Οπότε να παραμείνω στα αυγά μου ε; ( εννοώντας να μην κάνω κίνηση για 50αρα) :

Screenshot_2021-03-29-14-29-27-088_com.teamviewer.teamviewer.market.mobile.jpg.6049d38599a10afb8edff7244b8fc904.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 20+ εξασθένηση στο κατέβασμα, δύσκολα σε κόβω για 50αρα..

μονο αν η εσωτερική εγκατάσταση είναι τέλεια, αλλά καλά θα ήταν να γίνει μια μέτρηση στη διακλάδωση με ΟΤΕ να δεις τι μπορείς να πάρεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. έχω vodafone adsl 24mbs πρόγραμμα για Internet και συγχρονίζει το ρουτερ κοντά στα 17mbps αλλά η ταχύτητα που έχω σε πραγματικό download είναι το πολύ max 12mbps με το ζόρι... μετρήσεις έχω κάνει σε speedtest.com  και άλλα σιτε.. Και από  torrent με πολλούς seeders φυσικά..

 

Πριν 2  χρόνια ειχα βλάβη δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ και μου αλλάξανε το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το κουτί στο σπίτι μου επειδή ήταν παλιό  και επίσης και κωλονα  επειδή είχε πρόβλημα το υπόγειο καλωδιο που έφτανε στην προηγούμενη. Δεν είχε και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα δεν άλλαξε κάτι.. μόνο ότι ανέβηκε το line attenuation όμως.. η ταχύτητα πάνω κάτω ίδια ήταν και ειναι. 

 

Αλλα έχω την εξής απορία.. έξω ακριβώς από το σπίτι μου υπάρχει καμπίνα της vodafone και είμαι σε απόσταση περίπου 100 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ.. Δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερες ταχύτητες??και το line attenuation δεν είναι λίγο μεγάλο για αυτή την απόσταση ?? Μήπως με έχουν σε κάποιο profile με χαμηλότερες ταχύτητες για κάποιο λόγο? Τεχνικός της vοdafone που είχε μετρήσει με όργανο  στο σπίτι  μου λέει είναι καλές οι ταχύτητες που έχω ...Δεν θέλω να δηλώσω βλάβη ξανά και να έρθουν τζάμπα και να μου πουν είσαι οκ.. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση μέχρι το ρουτερ γιατί ένα καλωδιο είναι utp.. που συνδέετε στο  κουτί έξω από το σπίτι μου. Τι μπορώ να τους ζητήσω? Δεν ξέρω μπορεί να είμαι υπερβολικος..

 

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας παιδιά  Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

 

IMG_20210404_000128.jpg

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Καλησπέρα παιδιά. έχω vodafone adsl 24mbs πρόγραμμα για Internet και συγχρονίζει το ρουτερ κοντά στα 17mbps αλλά η ταχύτητα που έχω σε πραγματικό download είναι το πολύ max 12mbps με το ζόρι... μετρήσεις έχω κάνει σε speedtest.com  και άλλα σιτε.. Και από  torrent με πολλούς seeders φυσικά..

 

Πριν 2  χρόνια ειχα βλάβη δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ και μου αλλάξανε το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το κουτί στο σπίτι μου επειδή ήταν παλιό  και επίσης και κωλονα  επειδή είχε πρόβλημα το υπόγειο καλωδιο που έφτανε στην προηγούμενη. Δεν είχε και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα δεν άλλαξε κάτι.. μόνο ότι ανέβηκε το line attenuation όμως.. η ταχύτητα πάνω κάτω ίδια ήταν και ειναι. 

 

Αλλα έχω την εξής απορία.. έξω ακριβώς από το σπίτι μου υπάρχει καμπίνα της vodafone και είμαι σε απόσταση περίπου 100 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ.. Δεν θα έπρεπε να έχω καλύτερες ταχύτητες??και το line attenuation δεν είναι λίγο μεγάλο για αυτή την απόσταση ?? Μήπως με έχουν σε κάποιο profile με χαμηλότερες ταχύτητες για κάποιο λόγο? Τεχνικός της vοdafone που είχε μετρήσει με όργανο  στο σπίτι  μου λέει είναι καλές οι ταχύτητες που έχω ...Δεν θέλω να δηλώσω βλάβη ξανά και να έρθουν τζάμπα και να μου πουν είσαι οκ.. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση μέχρι το ρουτερ γιατί ένα καλωδιο είναι utp.. που συνδέετε στο  κουτί έξω από το σπίτι μου. Τι μπορώ να τους ζητήσω? Δεν ξέρω μπορεί να είμαι υπερβολικος..

 

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας παιδιά  Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

 

IMG_20210404_000128.jpg

Πάρε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη του παρόχου (13840 νομίζω για Vodafone) και ζήτα να σου βάλουν noise margin 6dB, για να πάρεις τα μέγιστα της γραμμής σου.., θα ανέβεις λογικά λίγο πάνω από τα 20mbps..

Αν βλέπεις όμως πολλά CRC σε μικρό χρονικό διάστημα, τότε καλύτερα να ζητήσεις 9dB, όπου θα παίξεις γύρω στα 18.5-19 mbps..

Να ξέρεις όμως όσο πέφτει το noise margin, τόσο ποιο ασταθής θα είναι η γραμμή σου με κίνδυνο αποσύνδεσης.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πάρε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη του παρόχου (13840 νομίζω για Vodafone) και ζήτα να σου βάλουν noise margin 6dB, για να πάρεις τα μέγιστα της γραμμής σου.., θα ανέβεις λογικά λίγο πάνω από τα 20mbps..

Αν βλέπεις όμως πολλά CRC σε μικρό χρονικό διάστημα, τότε καλύτερα να ζητήσεις 9dB, όπου θα παίξεις γύρω στα 18.5-19 mbps..

Να ξέρεις όμως όσο πέφτει το noise margin, τόσο ποιο ασταθής θα είναι η γραμμή σου με κίνδυνο αποσύνδεσης.. 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση θα το δοκιμάσω μακάρι να το κάνουν και να είναι δεκτικοί  και να μην ε έχω θέματα και μου πουν θα στείλουμε τεχνικό και φτου απ την αρχή  .. Δεν νομίζω να έχει κάποιο κόστος για αυτή την αλλαγή εστι? Εγώ με αυτό το noise margin που έχω τώρα δεν είναι στα όρια? Αλλά έχω την εντύπωση ότι vodafone παιζουν χαμηλά η κάνω λάθος.. ή γραμμή μου είναι χάλια από κολόνα μέχρι κεντρο...

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!! 

 

Edit:δεν έχω κανένα θέμα απόσυνδεσης μέχρι τώρα παντος. 

Επεξ/σία από vagelis2019
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε χρεώνουν κάτι, ούτε τεχνικό θέλει, απομακρυσμένα μια ρύθμιση αλλάζουν.., δοκίμασε με 6db(αν και είμαι δύσπιστος επειδή λες πως η γραμμή σου δεν είναι ότι καλύτερο)

Αλλιώς στα 9dB λογικά θα παίξεις χωρίς πρόβλημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους θα προχωρήσω σε αλλαγή καλωδίου για τα crc errors καθώς απ τον ΟΤΕ μου είπαν ότι μέχρι κ το δρόμο έξω δεν μαζεύει καθόλου σφάλματα,την γραμμή όσο αφορά snr κτλ πως τη βλέπετε και αν αξίζει να πάρω το fritz 7590 

B9D7D88F-3D17-4EAF-B5FE-EF187BCA5546.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ζήτησα από την Vodafone να μου αλλάξουν το snr από 11 σε 6 σε adsl 24 γραμμή και τώρα συχρονισε το ρουτερ στα 19mbps πριν ήταν στα 16mbps..             Σε πραγματικό  download έχω αύξηση ταχύτητας κοντά στα 2mbps από πριν..δεν λέω καλά είναι και έτσι.. έχω 2μερες που έγινε η αλλαγή χωρίς πρόβληματα αποσύνδεσης και  λίγα CRC error.. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση από μεριάς vodafone να τους ζητήσω για να πάρω περισσότερα download δεδομένου ότι είμαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ και στο dslam καμπίνα της vodafone.. Αυτά ευχαριστώ εκ των προτέρων. Screenshot_2021-04-14-00-11-22-424_com.android.chrome.jpg.790587b6bf198d2777d264cad57f9f60.jpg

IMG_20210414_000922.jpg

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vagelis2019 said:

Καλησπέρα ζήτησα από την Vodafone να μου αλλάξουν το snr από 11 σε 6 σε adsl 24 γραμμή και τώρα συχρονισε το ρουτερ στα 19mbps πριν ήταν στα 16mbps..             Σε πραγματικό  download έχω αύξηση ταχύτητας κοντά στα 2mbps από πριν..δεν λέω καλά είναι και έτσι.. έχω 2μερες που έγινε η αλλαγή χωρίς πρόβληματα αποσύνδεσης και  λίγα CRC error.. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση από μεριάς vodafone να τους ζητήσω για να πάρω περισσότερα download δεδομένου ότι είμαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ και στο dslam καμπίνα της vodafone.. Αυτά ευχαριστώ εκ των προτέρων. Screenshot_2021-04-14-00-11-22-424_com.android.chrome.jpg.790587b6bf198d2777d264cad57f9f60.jpg

IMG_20210414_000922.jpg

Η απόσταση σου από το ΑΚ είναι περίπου 1100 μ. και η ταχύτητα που έχεις, και με βάση την εξασθένιση γραμμής, τερματίζει κυριολεκτικά την γραμμή. Δεν θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω και εύχομαι να σου παραμείνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξασθένηση 10dB και noise margin 6dB, έχω φτάσει παλαιότερα 23.500 

Γενικότερα δύσκολα να δεις πάνω από 20 σε adsl, παίζουν κόφτες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απόσταση 0,098 km από το αστικό κέντρο την βλέπω μέσα από την εφαρμογή της vodafone. Λογικά το καλώδιο last - mile του  ΟΤΕ θα κάνει τον γύρο οικοδομικών τετραγώνων και μετά θα φτάνει στο σπίτι μου.. Δεν ξέρω πως να  δικαιολογήσω αλλιώς την εξασθένηση γραμμής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η Cosmote μου ανέβασε το SNR margin στο 15.1 απο το 10, αφού τους πήρα τηλέφωνο να το κατεβάσουν στο 8. Έχω attenuation (Down/Up) 14.0 / 8.5 dB. Μου τσάκισαν την ήδη μικρή ταχύτητα που είχε η σύνδεσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Ocelot79 είπε

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η Cosmote μου ανέβασε το SNR margin στο 15.1 απο το 10, αφού τους πήρα τηλέφωνο να το κατεβάσουν στο 8. Έχω attenuation (Down/Up) 14.0 / 8.5 dB. Μου τσάκισαν την ήδη μικρή ταχύτητα που είχε η σύνδεσή μου.

SRA?

Μήπως η γραμμή μαζεύει σφάλματα και ανεβαίνει το SnR για να μη σε αποσυνδέσει;

Ανέβασε στατιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...