Προς το περιεχόμενο

Η Google διακόπτει την υποστήριξη του Gmail μέσω Exchange στις νέες συσκευές Windows Phone


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "Η Google διακόπτει την υποστήριξη του Gmail μέσω (δωρεάν) Exchange τελεία." μιας και δεν αφορά μόνο τα καινούρια Windows phones αλλά όλους όσους γενικά είχαν gmail + contacts + calendar μέσω δωρεάν exchange.

 

Εγώ έτσι τα είχα στο iphone αλλά απ' οτι κατάλαβα αν χρειαστεί να κάνω reset στο τηλέφωνο ή αν πάω σε καινούρια συσκευή δεν θα έχω πρόσβαση πια... Οπότε ουσιαστικά τέρμα το push για τα gmail, google contacts και google calendar στο ios (εκτός αν χρησιμοποιήσεις το app της Google). Κρίμα γιατί πολύ μου άρεσε το ενοποιημένο inbox για όλους τους λογαριασμούς μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω αν δε χρησιμοποιούμε πλέον το ηλίθιο app της google δε θα έχουμε push πουθενά, όχι μόνο στα WP. Τραγικοί...

 

Στο nexus 7 μου αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ gmail μέσω exchange 1ον γιατί απεχθάνομαι το καταραμένο app 2ον γιατί ο stock mail client του android δεν έχει push στο gmail αλλιώς και 3ον γιατί θέλω να έχω ένα unified inbox, αλλά όχι η google δε θέλει.

 

Σιγά σιγά λοιπόν την κάνουμε γι άλλη παραλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα περασα στο hotmail-outlook' date='λογο των windows8 και στο τελος απενεργοποιησα τον gmail λογαριασμο μου και στο wp κινητο μου!

Οποταν,ας κανει οτι θελει με το gmail,στα wp!

Να κυκλοφορησει και το nokia drive/map σε ολα τα wp κινητα και κλεισαμε,σαν χρηστες wp!:-)[/quote']

 

γηζωχηζψκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα έσοδά της Google ήταν μηδενικά από όλους εμάς που εκμεταλλευόμασταν τον EAS server, αφού δεν μπαίναμε στο webmail να δούμε καμιά διαφήμιση. Λογικό ότι θα το κόβανε κάποια στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσοτερος κοσμος χρησιμοποιει google maps, google earth, google chrome, google docs, google calendar και φυσικα το google ως search engine.

Στο android και στο iOS υπαρχουν οι αντιστοιχες εφαρμογες και γενικοτερα ειναι πανευκολο να χρησιμοποιησεις αυτες τις υπηρεσιες.

 

Στο windows phone δεν υπαρχουν οι περισσοτερες ή ειναι δυσχρηστες.

Ειναι απο τους βασικους λογους που εχουν αποτυχει τα windows phone εδω και 2+ χρονια.

 

Με την επερχομενη απενεργοποιηση του gmail push (που ετσι κι αλλιως ο email client των windows phone για gmail ηταν τραγικος) τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα για να κανει καποιος την μεταβαση σε windows phone.

Ναι αλλά ο περισσότερος κόσμος,έχει το hotmail σαν το κύριο mail!

Και με την ενσωματοση,people,calendar,SkyDrive και ms office από τον browser,who care για το Gmail!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητη Google δεν με ενδιαφερει καθολου. Μολις παραλαβω το νεο μου Lumia 920 αυτη την εβδομαδα θα κανω ενα ωραιοτατο account delete και θα μεταβω στο πιο ευχρηστο Hotmail περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο περισσότερος κόσμος,έχει το hotmail σαν το κύριο mail!

Και με την ενσωματοση,people,calendar,SkyDrive και ms office από τον browser,who care για το Gmail!

Δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι gmail και hotmail εχουν περιπου τον ιδιο αριθμο χρηστων (στατιστικα Ιουλιου, τωρα θα ειναι πιο μπροστα το gmail), με το gmail να εχει μαλιστα χαλαρα την πρωτια στους χρηστες mobile.

Το gmail εχει μαλιστα ανοδικη πορεια, κατι το οποιο δεν πολυισχυει για το τραγικο hotmail και για αυτο η ms κανει προσπαθεια με το outlook.com.

 

 

Τωρα για τα τις υπολοιπες εικασιες/ευσεβεις ποθους, η αγορα εχει δειξει τι προτιμα:

google maps, google earth, google calendar, google chrome, google search engine, google docs, gmail για mobile χρηση.

 

Το να προσπαθει η ms να πεισει να χρησιμοποιει καποιος μια καινουρια πλατφορμα(windows phone 8) που ομως δεν του προσφερει ομως τα βασικα που εχει συνηθισει (gmail push, google maps, chrome κλπ) το κανει ακομα πιο δυσκολο.

 

 

Οσο για το who cares για το gmail, εισια πολυ εξω. Οι ιδιοι χρηστες ενδιαφερονται για την ανωτερο gmail σε σχεση με το hotmail.

Δεν ειναι τυχαιο οτι πχ το 2010 το gmail ειχε 193m users και το hotmail ειχε 369. Τωρα το gmail εχει πανω απο 425m και το hotmail περι τους 350m.

Eιναι σαφεστατο τι προτιμαει ο κοσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι gmail και hotmail εχουν περιπου τον ιδιο αριθμο χρηστων (στατιστικα Ιουλιου, τωρα θα ειναι πιο μπροστα το gmail), με το gmail να εχει μαλιστα χαλαρα την πρωτια στους χρηστες mobile.

Το gmail εχει μαλιστα ανοδικη πορεια, κατι το οποιο δεν πολυισχυει για το τραγικο hotmail και για αυτο η ms κανει προσπαθεια με το outlook.com.

 

 

Τωρα για τα τις υπολοιπες εικασιες/ευσεβεις ποθους, η αγορα εχει δειξει τι προτιμα:

google maps, google earth, google calendar, google chrome, google search engine, google docs, gmail για mobile χρηση.

 

Το να προσπαθεις η ms να πεισει να χρησιμοποιει καποιος μια καινουρια πλατφορμα(windows phone 8) που ομως δεν του προσφερει ομως τα βασικα που εχει συνηθισει (gmail push, google maps, chrome κλπ) το κανει ακομα πιο δυσκολο.

Και εγώ έχω Gmail,λόγο android,αλλά δε το χρησιμοποιώ για τίποτα άλλο,εκτός από το play!

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι το email μου και ότι το έχω ανάγκη!

Από την άλλη,χωρις hotmail ειναι σαν να μένω χωρίς mail και χάνω όλους όσους συναστρεφομαι!

Θέλω να δω πόσοι χρησιμοποιούν το Gmail για το κύριο λογαριασμό του,σε Facebook και twitter???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω Gmail,λόγο android,αλλά δε το χρησιμοποιώ για τίποτα άλλο,εκτός από το play!

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι το email μου και ότι το έχω ανάγκη!

Από την άλλη,χωρις hotmail ειναι σαν να μένω χωρίς mail και χάνω όλους όσους συναστρεφομαι!

Θέλω να δω πόσοι χρησιμοποιούν το Gmail για το κύριο λογαριασμό του,σε Facebook και twitter???

Αντιστοιχα παρα πολλοι που εχουν το τραγικο και δυσχρηστο hotmail το εχουν λογω msn.

 

Γενικοτερα ειναι σαφεστατο τι προτιμαει ο κοσμος(gmail), ειδικα στο mobile.

Και ειναι ηλιου φαηνοτερο οτι οι online υπηρεσιες της google(gmail,maps,chrome,earth,docs, search engine) ειναι μακραν ανωτερες απο αυτες της ms και για αυτο τις προτιμαει ο κοσμος. Αυτο ειναι λογικο γιατι η ειδικοτητα της google ειναι οι online υπηρεσιες, της ms δεν ειναι αυτη η ειδικοτητα και τωρα προσπαθει να κανει catch up, αλλα υστερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε haHA ακουγεσαι σαν να εχεις μετοχες στη Google. Παιδια ολα καλα ειναι. Αυτο που παιζει ρολο ειναι τι εξυπηρετει τον καθενα μας. Εγω βρισκω πχ πιο πολυ στα μετρα μου το οικοσυστημα της Microsoft.

 

Hotmail, Skydrive, Office, ΙΕ10 και win8 Ολα δουλευουν αρμονικα μεταξυ τους και ειμαι ευχαριστημενος

 

H ανοδικη πορεια της Google ειναι δεδομενη και αυτο ειναι καλο, γιατι σημαινει οτι και οι αλλες θα αναγκαστουν να "δουλεψουν" αρκετα καθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε haHA ακουγεσαι σαν να εχεις μετοχες στη Google.

Φιλε Nvidiaman δεν εχει σχεση τι προτιμω εγω ή εσυ, αλλα τι προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος.

 

Ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει και χρησιμοποιει:

google search engine και οχι bing search engine,

google maps και οχι bing maps,

gmail για τα εμαιλ (ειδικα σε mobile συσκευες) και οχι hotmail,

google docs για online επεξεργασια/διαμοιρασμο office αρχειων και οχι τις αντιστοιχες υπηρεσιες της ms,

google calendar και οχι το αντιστοιχο calendar της ms κλπ κλπ.

 

Και τα 2 πιο δημοφιλη λειτουργικα για smartphone(Android και iOS) σου δινουν την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις αυτες τις υπηρεσιες(που εχει συνηθισει και προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος) απροβληματιστα.

Τα windows phone 8 δεν σου δινουν την δυνατοτητα να τις χρησιμοποιησεις απροβληματιστα και αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειονεκτημα ειδικα για ενα λογισμικο που θελει να ανεβασει αισθητα τα ποσοστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιστοιχα παρα πολλοι που εχουν το τραγικο και δυσχρηστο hotmail το εχουν λογω msn.

 

Γενικοτερα ειναι σαφεστατο τι προτιμαει ο κοσμος(gmail), ειδικα στο mobile.

Και ειναι ηλιου φαηνοτερο οτι οι online υπηρεσιες της google(gmail,maps,chrome,earth,docs, search engine) ειναι μακραν ανωτερες απο αυτες της ms και για αυτο τις προτιμαει ο κοσμος. Αυτο ειναι λογικο γιατι η ειδικοτητα της google ειναι οι online υπηρεσιες, της ms δεν ειναι αυτη η ειδικοτητα και τωρα προσπαθει να κανει catch up, αλλα υστερει.

Προτιμω να μόυ ανοίγει το exell,οταν το χρειάζομαι,γιατί όλα τα υπόλοιπα,που προσφέρει η google,τα έχω και χωρίς την χρήση του Gmail!

Άσε που ο browser στα android ΣΕΡΝΕΤΑΙ και ευτυχώς πόυ υπάρχουν και άλλοι browsers,όπως το opera!

Για το chrome σε σύγκριση με τον ie10,στο scroll,είναι για κλάματα και σε touch,απλά χαοτική η διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που ο browser στα android ΣΕΡΝΕΤΑΙ και ευτυχώς πόυ υπάρχουν και άλλοι browsers,όπως το opera!

Σε εμένα πάντως, μέχρι πριν αναβαθμιστεί ο chrome πρόσφατα,ο stock ήταν πιο γρήγορος,πιο smooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε Nvidiaman δεν εχει σχεση τι προτιμω εγω ή εσυ, αλλα τι προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος.

 

Ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει και χρησιμοποιει:

google search engine και οχι bing search engine,

google maps και οχι bing maps,

gmail για τα εμαιλ (ειδικα σε mobile συσκευες) και οχι hotmail,

google docs για online επεξεργασια/διαμοιρασμο office αρχειων και οχι τις αντιστοιχες υπηρεσιες της ms,

google calendar και οχι το αντιστοιχο calendar της ms κλπ κλπ.

 

Και τα 2 πιο δημοφιλη λειτουργικα για smartphone(Android και iOS) σου δινουν την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις αυτες τις υπηρεσιες(που εχει συνηθισει και προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος) απροβληματιστα.

Τα windows phone 8 δεν σου δινουν την δυνατοτητα να τις χρησιμοποιησεις απροβληματιστα και αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειονεκτημα ειδικα για ενα λογισμικο που θελει να ανεβασει αισθητα τα ποσοστα του.

 

Το λιγότερο που μπορώ να πώ είναι ότι υπερβάλλεις. Όλα αυτές οι υπηρεσίες που αναφέρεις μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και στα Windows Phones μέσω εξαιρετικών 3rd party apps.

 

π.χ.

Google Maps-->gMaps

Google Search-->Google (επίσημη εφαρμογή αν και ουσιαστικά είναι ένα bookmark :lol:)

ΥοuTube-->MetroTube (αμφιβάλλω αν είχε επίσημη εφαρμογή η Google θα ήταν καλύτερη)

Google Voice--> Metro Talk

 

Chrome στα Windows Phones όπως και στο iOS δεν πρόκειται να δούμε.

 

Με gdocs δεν έχω ασχοληθεί και ούτε πρόκειται μιας και Office>>>>>>gdocs

 

Τώρα απο όλο αυτό το θέμα το βασικό είναι το gmail. Αν θέλει κανείς να συγχρονίζει μόνο τα mail δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και στα Windows Phones η επιλογή αυτή υποστηρίζει IMAP. Αν θες μαζί με τα mail συγχρονισμό επαφών και ημερολόγιου τότε είναι που υπάρχει το πρόβλημα. Η μεταφορά πάντως επαφών και ημερολογίου σε Outlook είναι υπόθεση 1 λεπτού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, τί διαφορά έχει δηλαδή να συνδέσω το Gmail μου με το Outlook για να πηγαίνουν στο δεύτερο τα μηνύματά μου, και στο κινητό απλά να συγχρονίζει το Outlook και να μου τα φέρνει όλα; Εφόσον δεν μιλάμε για αυτόνομη εφαρμογή Gmail, δεν βλέπω κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Χώρια που έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω η MS να μείνει με σταυρωμένα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...