Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικές/Κλασσικές Οδοντόβουρτσες. Γνώμες.


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το αναλύσαμε όσο αφορά στο γιατί, αλλά μεταξύ ηλεκτρικής-κλασσικής, όταν ρώτησα πρόσφατα τον δικό μου, ήταν κατηγορηματικός: κλασσική.

 

Και εμενα το ιδιο. Και γιαυτο το λογο δε προχωρησα στην ηλεκτρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που να αποδεικνύουν ότι η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα υπερέχει της κλασικής. Ούτε ότι μία οδοντόβοθρτσα με διάφορα λάστιχα, πιό ψηλές ή πιο χαμηλές τρίχες είναι καλύτερη. Σόρρυ που θα σας απογοητεύσω αλλά η σαφής και σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία όσων οδοντιάτρων ξέρω που γνωρίζουν κάτι από προληπτική οδοντιατρική, προτείνει μια απλή μαλακή οδοντόβουρτσα με ίσια βούρτσα και απλή λαβή. Γιατί;

 

Γιατί απλά αν ξέρεις να βουρτσίζεις σωστά, τότε δεν έχει διαφορά με την ηλεκτρική.

Αν βουρτσίζεις σωστά και χρησιμοποιείς νήμα, είσαι μια χαρά.

 

Το σωστό βούρτσισμα γίνεται ως εξής

 

http://www.youtube.com/watch?v=MUQevxovDSs

 

με την βούρτσα σε 45 μοίρες και μικρές κινήσεις ΟΧΙ σαν πριόνι, σε επαφή με τα ούλα, με μικρή (μπιζέλι) ποσότητα μίας οδοντόκρεμας χωρίς πολλά απορρυπαντικά στοιχεία ή υλικά που προκαλούν αποτριβές.

Το ότι μερικοί βουρτσίζουν καλύτερα με την ηλεκτρική δεν καθιστά την βούρτσα καλύτερη. Μάλλον το βρήκαν πιο ενδιαφέρον και το εντάσσουν στην καθημερινότητα τους απλά.

Πάντως δεν υπάρχει πραγματικά ούτε μία έγκυρη μελέτη σε περιοδικό public health που να αναφέρει σημαντικά συγκριτικά οφέλη.

 

Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που να αποδεικνύουν ότι η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα υπερέχει της κλασικής.

 

... προληπτική οδοντιατρική...

... μια απλή μαλακή οδοντόβουρτσα με ίσια βούρτσα και απλή λαβή.

 

Αν βουρτσίζεις σωστά και χρησιμοποιείς νήμα, είσαι μια χαρά.

 

Το σωστό βούρτσισμα γίνεται ως εξής

με την βούρτσα σε 45 μοίρες και μικρές κινήσεις ΟΧΙ σαν πριόνι, σε επαφή με τα ούλα, με μικρή (μπιζέλι) ποσότητα μίας οδοντόκρεμας χωρίς πολλά απορρυπαντικά στοιχεία ή υλικά που προκαλούν αποτριβές.

 

 

''Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!''

 

( ''ΑΠΟΤΡΙΒΗ

Είναι η μηχανικής αιτιολογίας(άσκηση πίεσης στα δόντια)απώλεια των οδοντικών ιστών. Μπορεί να είναι φυσιολογική ή παθολογική.

Η παθολογική αποτριβή οφείλεται σε κακές συνήθειες όπως :

- η χρήση σκληρής οδοντόβουρτσας

- το έντονο και επίμονο βούρτσισμα

- το τρίξιμο των δοντιών

- κτλ, κτλ'' )

 

Mήπως είναι καλύτερο να διαθέτουμε, τα πολύτιμα αυτή την εποχή ευρώ, για προληπτικές επισκέψεις στον οδοντίατρο και όχι για την αγορά πιθανόν άχρηστων καταναλωτικών προϊόντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδια γνωριζετε καμια καλη oral b με μπαταριες λιθιου για να αντεξει στις επαναφορτισεις ?

Αν παρω μια καλη , θα μπορει να τη χρησιμοποιει ολη η οικογενεια απλα αλλάζοντας ανταλακτικο ή η συσκευη ειναι για ενα ατομο και ο καθενας εχει τη δικα του ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γνωριζετε καμια καλη oral b με μπαταριες λιθιου για να αντεξει στις επαναφορτισεις ?

Αν παρω μια καλη , θα μπορει να τη χρησιμοποιει ολη η οικογενεια απλα αλλάζοντας ανταλακτικο ή η συσκευη ειναι για ενα ατομο και ο καθενας εχει τη δικα του ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα ?

Παιδια γνωριζετε καμια καλη oral b με μπαταριες λιθιου για να αντεξει στις επαναφορτισεις ?

Αν παρω μια καλη , θα μπορει να τη χρησιμοποιει ολη η οικογενεια απλα αλλάζοντας ανταλακτικο ή η συσκευη ειναι για ενα ατομο και ο καθενας εχει τη δικα του ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα ?

 

Η σειρά profesional care είναι πολύ καλή. Νομίζω ότι οι σειρές μετά την pro 1000 έχουν μπαταρία λιθίου αλλά είναι και αρκετά ακριβές. Ψαξτο λίγο για το ποια ακριβώς έχει μπαταρία λιθίου ή σε ποια μπορεί κάποιος να αντικαταστήσει τη μπαταρία(νομίζω ότι η pro 4000 και 5000 έχουν αυτήν την δυνατότητα). Και φυσικά εννοείται ότι μια οικογένεια μπορεί να έχει μόνο ΜΙΑ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και το κάθε μέλος της το δικό του ανταλλακτικό βουρτσακι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φιλε μου για την απαντηση .

Νομιζω καταληγω στην σειρα 6000 ή 8000.

Στη σελιδα τους εχουν εδω συγκριτικο

https://oralb.com/en-us/product-collections/electric-toothbrushes

και βλεπω οτι στην ουσια η 8000 εχει την ανιχνευση θεσης της κεφαλης.

Τις βρισκω στα ιδια λεφτα περιπου και θα προτιμησω την 8000 .

Δεν διαβασα ομως πουθενα για μπαταρια λιθιου

 

Βλεπω οτι εχει μεσα ανταλλακτικα για μενα και τη γυναικα , να αγορασω εξτρα για τα παιδια και ειμαι κομπλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φιλε μου για την απαντηση .

Νομιζω καταληγω στην σειρα 6000 ή 8000.

Στη σελιδα τους εχουν εδω συγκριτικο

https://oralb.com/en-us/product-collections/electric-toothbrushes

και βλεπω οτι στην ουσια η 8000 εχει την ανιχνευση θεσης της κεφαλης.

Τις βρισκω στα ιδια λεφτα περιπου και θα προτιμησω την 8000 .

Δεν διαβασα ομως πουθενα για μπαταρια λιθιου

 

Βλεπω οτι εχει μεσα ανταλλακτικα για μενα και τη γυναικα , να αγορασω εξτρα για τα παιδια και ειμαι κομπλε ?

Για τα παιδιά δες εδώ τις παιδικές κεφαλές https://www.skroutz.gr/c/2406/Antallaktika-Vourtsakia/m/5928/Oral-B.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Γνώμη μου να ρωτήσεις οδοντίατρο γιατί νομίζω αυτές οι σειρές είναι για ενήλικες ίσως...

Όσο για τη σειρά 8000 που επέλεξες προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ ακριβή κι ότι και με τη σειρά 2000 και 3000 θα καλυπτεσαι μιας και είναι περίπου ίδιες. Σύγκρινε καλά και αποφάσισε τι θες με γνώμονα ότι ίσως σε 3-4 χρόνια θα ξαναθες καινούργια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα γιατί θα τα φτύσει η μπαταρία. Εκτός αν όντως υπάρχει κάποια σειρά που η μπαταρία της αλλάζει (κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό γίνεται στην 5000 και μετά αλλά δεν ξέρω με σιγουριά. Αν αλλάζει τότε πάρε μια τέτοια αλλιώς μη δώσεις πολλά χρήματα γιατί ούτως ή άλλως θα εξασθενήσει η μπαταρία της).

Εγώ έχω την pro 1000 και καλυπτομαι πλήρως γιατί είναι πολύ καλή!

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που να αποδεικνύουν ότι η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα υπερέχει της κλασικής. Ούτε ότι μία οδοντόβοθρτσα με διάφορα λάστιχα, πιό ψηλές ή πιο χαμηλές τρίχες είναι καλύτερη. Σόρρυ που θα σας απογοητεύσω αλλά η σαφής και σχεδόν απόλυτη πλειοψηφία όσων οδοντιάτρων ξέρω που γνωρίζουν κάτι από προληπτική οδοντιατρική, προτείνει μια απλή μαλακή οδοντόβουρτσα με ίσια βούρτσα και απλή λαβή. Γιατί;

 

Γιατί απλά αν ξέρεις να βουρτσίζεις σωστά, τότε δεν έχει διαφορά με την ηλεκτρική.

Αν βουρτσίζεις σωστά και χρησιμοποιείς νήμα, είσαι μια χαρά.

 

Πάντως δεν υπάρχει πραγματικά ούτε μία έγκυρη μελέτη σε περιοδικό public health που να αναφέρει σημαντικά συγκριτικά οφέλη.

 

 

Μια μετα-ανάλυση 12 τυχαιοποιημένων κλινικών δοκιμών που είχε γίνει το 2011 από την ιατρική επιθεώρηση «Cochrane», είχε βρει «πολύ αναξιόπιστες» ενδείξεις ότι το νήμα μπορεί να μειώσει την οδοντική πλάκα μετά από ένα έως τρεις μήνες τακτικής χρήσης. Ακόμη, δεν κατέστη δυνατό να βρεθούν μελέτες που να αποδεικνύουν τη συνδυαστική αποτελεσματικότητα του νήματος και του βουρτσίσματος, όσον αφορά τις τρύπες στα δόντια.

 

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=819666

 

γενικά υπάρχει πρόβλημα με την αξιοπιστία των μελετών καθώς ειναι πολλά και ανομοιογενή δεδομένα που πρέπει να ληφθούν υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η oralb pro 600 ηταν στα 15 ευρω στο σκλαβενιτη. Αν την ξαναβρω την χτυπαω ή παμε σε κατι ποιο ακριβο;

Χτύπα αλύπητα

γενικά υπάρχει πρόβλημα με την αξιοπιστία των μελετών καθώς ειναι πολλά και ανομοιογενή δεδομένα που πρέπει να ληφθούν υπόψιν

Αυτό ισχύει σε όλες τις μελέτες της ιατρικής. Ωστόσο μια μετα ανάλυση έχει καλή αξιοπιστία και συνήθως συνολικά μεγάλο στατιστικό δείγμα από ειδικό πληθυσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η oralb pro 600 ηταν στα 15 ευρω στο σκλαβενιτη. Αν την ξαναβρω την χτυπαω ή παμε σε κατι ποιο ακριβο;

Αν όντως ισχύει η προσφορά είναι παααρα πολύ καλή! Βέβαια είναι μια σειρά μέτρια αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά της για αρχή. Μετά όταν κάποιος ξεκινήσει με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και την χρησιμοποιει μόνιμα, θα θελήσει να πάει σε επαγγελματική σειρά που ξεκινά από την pro 1000 και μετά.

Αν γνωρίζει κάποιος ας επιβεβαιώσει για την προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Διαθέτω μια απλή ηλεκτρική οδοντόβουρτσα της OralB, την advance power που δουλεύει με 2 απλές ΑΑ μπαταρίες (http://www.skroutz.gr/s/366625/Oral-B-Advance-Power.html).

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση της μέχρι τώρα.

Εδώ όμως έρχεται ένα μικρό θεματάκι.

Χρησιμοποιώ τις μπαταρίες Duracell Industrial (http://www.e-shop.gr/mpataria-duracell-industrial-aa-10pack-p-ANA.DRC0045) όπου χρειάζομαι αλλαγή των μπαταριών σε λιγότερο από μήνα. Παρατήρησα ότι 2 τέτοιες μπαταρίες μου βγάζουν περίπου 20 ημέρες με 2-3 βούρτσισματα την ημέρα. Νομίζω είναι καλά γενικά αλλά σκέφτομαι μήπως αξίζει να αγοράσω τις Eneloop Pro μαζί με τον φορτιστή στα 35€ (http://www.skroutz.gr/s/10162072/Panasonic-Eneloop-Pro-BQ-CC55-4x-AA-2500mAh.html)

 

Η παραπάνω σκέψη μου ενισχύεται από το γεγονός ότι έχουμε ακόμη ίδια οδοντόβουρτσα σπίτι, της κοπέλας μου, Όποτε αυτομάτως όλα τα παραπάνω κόστη υπολογίζονται δίπλα.

 

Τι λέτε, αξίζει ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Διαθέτω μια απλή ηλεκτρική οδοντόβουρτσα της OralB, την advance power που δουλεύει με 2 απλές ΑΑ μπαταρίες (http://www.skroutz.gr/s/366625/Oral-B-Advance-Power.html).

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση της μέχρι τώρα.

Εδώ όμως έρχεται ένα μικρό θεματάκι.

Χρησιμοποιώ τις μπαταρίες Duracell Industrial (http://www.e-shop.gr/mpataria-duracell-industrial-aa-10pack-p-ANA.DRC0045) όπου χρειάζομαι αλλαγή των μπαταριών σε λιγότερο από μήνα. Παρατήρησα ότι 2 τέτοιες μπαταρίες μου βγάζουν περίπου 20 ημέρες με 2-3 βούρτσισματα την ημέρα. Νομίζω είναι καλά γενικά αλλά σκέφτομαι μήπως αξίζει να αγοράσω τις Eneloop Pro μαζί με τον φορτιστή στα 35€ (http://www.skroutz.gr/s/10162072/Panasonic-Eneloop-Pro-BQ-CC55-4x-AA-2500mAh.html)

 

Η παραπάνω σκέψη μου ενισχύεται από το γεγονός ότι έχουμε ακόμη ίδια οδοντόβουρτσα σπίτι, της κοπέλας μου, Όποτε αυτομάτως όλα τα παραπάνω κόστη υπολογίζονται δίπλα.

 

Τι λέτε, αξίζει ή όχι;

 

 

προσοχη αδερφε, αν κουβαλησε και την οδοντοβουρτσα της στο σπιτι σου, ειναι ασχημα τα πραγματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...