Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ο στόχος πάντως είναι τα φράγκα ή το Elite Trading χρειάζονται τα εξής:

Ένα AspX (επειδή έχει όλα τα hardpoints μαζεμένα) εξοπλισμένο με 5 abrasion blasters και ένα Seismic Charger Launcher στα hardpoints. Ένα Detailed Surface Scanner, ένα Refinery, ένα Prospector limpet controller, ένα Collector limpet controller, cargo racks και φυσικά limpets. Τέλος στα Utility θα χρειαστείτε ένα Pulse Wave Analyzer. Το AspX θα έχει χώρο για 96 τόνους cargo μετά από όλα αυτά...άρα ξεκινάτε φορτώνοντας 96 limpets.

Βρίσκουμε ένα σύστημα κάποιον Giant που να έχει Icy Ring. Φτάνουμε σε κοντινή απόσταση (νομίζω κάτω των 2 ls) και πετάμε ένα probe στο ring (όχι στον πλανήτη). Μόλις το probe φτάσει θα τρέξει μια λάμψη πάνω στο ring και θα εμφανιστούν τα διάφορα hotspots που υπάρχουν. Διαλέγουμε κατά προτίμηση ένα Void Opal hotspot και πάμε εκεί. Το δύσκολο και ψιλό-random κομμάτι είναι να βρούμε τους αστεροειδείς που έχουν core. Σκανάρουμε συνεχώς με το Pulse Wave Analyzer και αυτό κάνει highlight μερικούς αστεροειδείς. Φυσικά δεν έχουν όλοι core. Προσωπικά πάω μόνο σε όσους είναι full bright και έχουν και λίγο μαύρο μαζί με το κίτρινο...θέλει λίγο εμπειρία για να μάθεις ποιοι είναι οι σωστοί. Στέλνεις πάντως ένα prospector limpet και σου λέει αν υπάρχει core. Αν υπάρχει core εμφανίζονται μερικά fissures πάνω στον αστεροειδή που είναι targetable. Διαχωρίζονται σε High, Average και Low και επηρεάζουν ανάλογα το minigame για να σπάσεις τον αστεροειδή. Τους ρίχνεις με το seismic charge launcher (με μέτρο) και όταν φάει αρκετές ο αστεροειδής ανατινάζεται. Τα κομμάτια που ξεκολλάνε απλά τα μαζεύεις και τα υπόλοιπα που είναι ακόμα κολλημένα τους ρίχνεις με τα abrasion blasters. Με το AspX και τα 5 blasters θα πετύχουν ταυτόχρονα το deposit και θα παράξουν 5 fragments αντί για 1 (αν είναι bug ή feature θα σας γελάσω...μάλλον Bug)

Τέλος πας στο Inara και βρίσκεις ποιοι σταθμοί αγοράζουν τα Void Opals σε καλές τιμές (1,68 μύρια per ton). Το galactic average είναι του στυλ 250k, οπότε αξίζει τρελά να πας σε μέρος που τα αγοράζει 7 φορές πιο ακριβά. Τα μέρη αυτά αλλάζουν συνεχώς, οπότε το να βρεις ένα καλό mining spot κοντά σε ένα καλό σημείο για πώληση θέλει λίγο ψάξιμο, αλλά γενικά κρατάει για μερικές μέρες πριν πέσουν οι τιμές.

Επεξ/σία από meloku
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα να διαβάζω στο "AspX". Επειδή δεν θυμάμαι καν τι σκάφη έχω. Θα ξεσκονίσω αύριο το Saitek και θα μπω στο παιχνίδι να ακολουθήσω τον υπεραναλυτικό οδηγό βήμα-βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το bug/feature/glitch με τα πολλαπλά abrasion blasters αρκούν συνήθως 3 αστεροειδείς για να fullarei το cargo hold με 80+ void opals (aka 135+ μύρια). Ακόμα και με single abrasion blaster ένας αστεροειδής δίνει περίπου 14-18 τόνους void opals. Με τα 5 blasters μπορείς να βγάλεις 25-30 void opals ανά αστεροειδή. Δεν είναι εύκολο να βγάλεις από κάθε fragment 5 κομμάτια γιατί πρέπει να χτυπήσουν ταυτόχρονα και τα 5 blasters, αλλά στο 90% των περιπτώσεων το καταφέρνω.

Αισίως έχω φτάσει τα 3 billion credits...και ειλικρινά ελπίζω να βγάλει η Frontier κάτι να αγοράσουμε με όλα αυτά τα φράγκα. Δικό μας πλανήτη, δικό μας Mega-ship, δικό μας ηλιακό σύστημα...κάτι ρε παιδί μου.

Επεξ/σία από meloku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας παιδιά. Έχει πάει κανείς από εσάς στο distant worlds 2? Αν ναι τότε να βρεθούμε στο mining community goal που θα ξεκινήσει την άλλη Πέμπτη στο κέντρο του γαλαξία. Εμείς θα είμαστε περίπου 6-8 άτομα εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λεω να ξεκινησω τα bounty και γενικα να παιζω λιγο ξυλο.

Τωρα εχω ενα asp explorer.

Τι λετε να παρω για αυτη τη δουλεια?

Μη ξεκινησω κατευθειαν με τιποτα γομαρι,κατι μετριου-κοστους-μεγεθους-δυναμης πιστευω ειναι καλυτερο.

Απο οικονομικο,εχω 200 μυρια στην ακρη κατω απο το στρωμα οποτε πιστευω φτανουν χαλαρα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα guys. Μπορείτε να μου πείτε διάφορες μεταξύ ED , X3 Reunion και Eve Online free edition? (Έχω το 2ο αλλά δεν έχω παίξει ποτέ)

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Χ3 δεν ξερω αλλα παιζω χρονια ED κι εχω παιξει λιγο EVE. Η βασικη διαφορα ειναι οτι το ED ειναι  πρωτου προσωπου, ενω το eve ειναι σαν στρατηγικης με point n click. Επισης το ed προσομοιωνει τον γαλαξια μας και τα συστηματα με τροπο μοναδικο. Οποτε το ed θα το προτεινα σε καποιον που θελει να ειναι κοντα στην πραγματικοτητα και να νιωσει το μοναδικο αισθημα να πεταει διαστημοπλοιο. Το eve απο την αλλη, ειναι καθαροαιμο mmo με εκατονταδες παικτες σε instance, ενω το ed παρολο που λεγεται mmo, εχει αρκετα προβληματα με το networking. Το ed επισης εχει πολυ αργο development rate, αλλα αυτο δεν ειναι τοσο θεμα για καποιον που θα μπει τωρα και θα εχει υλικο να παιξει για χρονια. Μεγαλη επισης διαφορα ειναι η οικονομια των παιχνιδιων οπου το eve ειναι κορυφαιο, ενω το ed ουσιαστικα θελει δουλεια σε αυτον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@valantis544 ποιος ο λογος να ελκει καποιον η οικονομια σε ενα game?

Ξερω οτι υπαρχουνε βεβαια παιχνιδια διαχειρησης, ομως γιατι οι space gamer θελουνε ενα παιχνιδη με καλλη οικονομια ?

Διαβασα οτι το X4 Foundations εχει πολυ καλλο Economy αλλα δεν καταλαβενω και πολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί παιχνίδια όπως το ED έχουν πολλούς που βγάζουν διαστημικό μεροκάματο ως τίμιοι φορτηγατζήδες που δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για εξερεύνηση (και καθόλου για μάχες).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mesfigas είπε

@valantis544 ποιος ο λογος να ελκει καποιον η οικονομια σε ενα game?

Ξερω οτι υπαρχουνε βεβαια παιχνιδια διαχειρησης, ομως γιατι οι space gamer θελουνε ενα παιχνιδη με καλλη οικονομια ?

Διαβασα οτι το X4 Foundations εχει πολυ καλλο Economy αλλα δεν καταλαβενω και πολα.

Γιατι καποιος μπορει να θελει να ασχοληθει με trading, οι φορτηγατζηδες οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος. Αλλα και τα περισσοτερα πραγματα στο παιχνιδι εχουν σαν ανταμοιβη το κερδος, οποτε πρεπει να υπαρχει μια υγιη οικονομια, ωστε να υπαρχει το κινητρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά στη δράση... τι κάνω ρε παιδιάαααα?

Τελευταία φορά που έπαιξα, ήταν πριν τους Thargoids... Mining γινοτανε με laser... πολλα πράγματα άλλαξαν...

Έχω χάσει την μπάλα...

γουστάρει κανείς wing?

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2019 στις 3:02 ΜΜ, meloku είπε

Αν ο στόχος πάντως είναι τα φράγκα ή το Elite Trading χρειάζονται τα εξής:

Ένα AspX (επειδή έχει όλα τα hardpoints μαζεμένα) εξοπλισμένο με 5 abrasion blasters και ένα Seismic Charger Launcher στα hardpoints. Ένα Detailed Surface Scanner, ένα Refinery, ένα Prospector limpet controller, ένα Collector limpet controller, cargo racks και φυσικά limpets. Τέλος στα Utility θα χρειαστείτε ένα Pulse Wave Analyzer. Το AspX θα έχει χώρο για 96 τόνους cargo μετά από όλα αυτά...άρα ξεκινάτε φορτώνοντας 96 limpets.

Βρίσκουμε ένα σύστημα κάποιον Giant που να έχει Icy Ring. Φτάνουμε σε κοντινή απόσταση (νομίζω κάτω των 2 ls) και πετάμε ένα probe στο ring (όχι στον πλανήτη). Μόλις το probe φτάσει θα τρέξει μια λάμψη πάνω στο ring και θα εμφανιστούν τα διάφορα hotspots που υπάρχουν. Διαλέγουμε κατά προτίμηση ένα Void Opal hotspot και πάμε εκεί. Το δύσκολο και ψιλό-random κομμάτι είναι να βρούμε τους αστεροειδείς που έχουν core. Σκανάρουμε συνεχώς με το Pulse Wave Analyzer και αυτό κάνει highlight μερικούς αστεροειδείς. Φυσικά δεν έχουν όλοι core. Προσωπικά πάω μόνο σε όσους είναι full bright και έχουν και λίγο μαύρο μαζί με το κίτρινο...θέλει λίγο εμπειρία για να μάθεις ποιοι είναι οι σωστοί. Στέλνεις πάντως ένα prospector limpet και σου λέει αν υπάρχει core. Αν υπάρχει core εμφανίζονται μερικά fissures πάνω στον αστεροειδή που είναι targetable. Διαχωρίζονται σε High, Average και Low και επηρεάζουν ανάλογα το minigame για να σπάσεις τον αστεροειδή. Τους ρίχνεις με το seismic charge launcher (με μέτρο) και όταν φάει αρκετές ο αστεροειδής ανατινάζεται. Τα κομμάτια που ξεκολλάνε απλά τα μαζεύεις και τα υπόλοιπα που είναι ακόμα κολλημένα τους ρίχνεις με τα abrasion blasters. Με το AspX και τα 5 blasters θα πετύχουν ταυτόχρονα το deposit και θα παράξουν 5 fragments αντί για 1 (αν είναι bug ή feature θα σας γελάσω...μάλλον Bug)

Τέλος πας στο Inara και βρίσκεις ποιοι σταθμοί αγοράζουν τα Void Opals σε καλές τιμές (1,68 μύρια per ton). Το galactic average είναι του στυλ 250k, οπότε αξίζει τρελά να πας σε μέρος που τα αγοράζει 7 φορές πιο ακριβά. Τα μέρη αυτά αλλάζουν συνεχώς, οπότε το να βρεις ένα καλό mining spot κοντά σε ένα καλό σημείο για πώληση θέλει λίγο ψάξιμο, αλλά γενικά κρατάει για μερικές μέρες πριν πέσουν οι τιμές.

Εγώ προτιμώ το παραδοσιακό Painite Mining. Τα void opals δεν τα βρισκω, προσπαθησα πολλές ώρες. Βγαίνει μεροκάματο και με Painite πάντως

Με 3 γεμίσματα το T9 με painite και πήγα Elite rank στο Trading

 

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...