Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα και το πήρα το Anaconda τελικά. A-rated και τα πάντα...αλλά θέλει πολύ engineering τώρα.

Τι μαούνα είναι αυτή πάντως...έτσι όπως είναι το cockpit σχετικά πίσω και βλέπω όλη τη μούρη δεν μπορώ να υπολογίσω τι σκατά γίνεται από κάτω μου. Για να το περάσω από το maislot στους σταθμούς νιώθω σαν να περνάω καραβόσκοινο μέσα από τρύπα βελόνας!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Update: Είπα να την πάω προς McQuin μεριά να αρχίσω τα modifications από τα multicannons. Κοιτάω απόσταση...187 ly aka 14 jumps έτσι που την έχω φορτώσει. Δεν γαμιέται λέω...θα πάω με το AspX (5 jumps ftw) και θα την κάνω transfer να την έχω αύριο εκεί να παίξω μπαλίτσα. Πάω λοιπόν, παρκάρω στο Cregglezone, πάω να δω για το transfer....5,5 μύρια!!! WTF...ούτε στον Sag-A να ζήταγα να την πάνε! Τα πλήρωσα γιατί βαριέμαι να γυρνάω πίσω...αλλά μόλις πάνε Grade 5 τα MC's επόμενη στάση θα είναι η Farseer για να βελτιώσω το jump range (έπρεπε να είναι πρώτη στάση...αλλά που να το φανταστώ). 

Με τα μικρά τα σκάφη το transfer ήταν της πλάκας...κάτι παίζει είτε με την αξία του σκάφους είτε με το βάρος για να ανεβαίνει τόσο πολύ το transfer fee.

P.S. Έχει φάση να παρακαλάς να σε κάνουν interdict για να δοκιμάσεις το νέο firepower :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν πήρα το Federal Corvette. Για οικονομία ξήλωσα από το Ανακόντα μου όλα τα Α κομμάτια και τα έβαλα πάνω :P
Μπορώ να πω πως σαν αίσθηση, το περίμενα χειρότερη μαούνα από το ανακόντα, αλλά εξεπλάγην ευχάριστα καθώς διαπίστωσα οτι στην οδήγηση είναι πολύ πιο ευκίνητο σκάφος. Μέχρι και Vulture το είχα λοκαρισμένο για ώρα.
Έβαλα 2 Huge gimballed MC και τα υπόλοιπα Beam Laser από την ανακόντα τα οποία είχα κάνει engineering με efficiency.
Έβαλα pilot bay με μια νούμπισα πιλότο... Αυτά... Θέλει δουλίτσα με τους engineers... και λεφτά για το Military grade composite.

Ακόμα με τρώει το Chieftain... Περίσσεψαν κάτι ψιλά, και το σκέφτομαι σοβαρά...
 

Στις 8/3/2018 στις 12:22 ΠΜ, meloku είπε

Update: Είπα να την πάω προς McQuin μεριά να αρχίσω τα modifications από τα multicannons. Κοιτάω απόσταση...187 ly aka 14 jumps έτσι που την έχω φορτώσει. Δεν γαμιέται λέω...θα πάω με το AspX (5 jumps ftw) και θα την κάνω transfer να την έχω αύριο εκεί να παίξω μπαλίτσα. Πάω λοιπόν, παρκάρω στο Cregglezone, πάω να δω για το transfer....5,5 μύρια!!! WTF...ούτε στον Sag-A να ζήταγα να την πάνε! Τα πλήρωσα γιατί βαριέμαι να γυρνάω πίσω...αλλά μόλις πάνε Grade 5 τα MC's επόμενη στάση θα είναι η Farseer για να βελτιώσω το jump range (έπρεπε να είναι πρώτη στάση...αλλά που να το φανταστώ). 

Με τα μικρά τα σκάφη το transfer ήταν της πλάκας...κάτι παίζει είτε με την αξία του σκάφους είτε με το βάρος για να ανεβαίνει τόσο πολύ το transfer fee.

P.S. Έχει φάση να παρακαλάς να σε κάνουν interdict για να δοκιμάσεις το νέο firepower :P

Γνώμη μου πάντα, αλλά αν θες να πειράξεις το FSD του ανακόντα, εφόσον το έχεις για πολεμικό, πείραξε τον χρόνο φόρτισης καλύτερα να ενεργοποιείται γρηγορότερα. Γιατί αν σε έχουν στριμώξει και σε βαράνε θα θες να φύγεις γρήγορα, και όσο φορτίζει το FSD θα τρως φάπες :P
Πρόσεχε όμως! Αν πειράξεις τον χρόνο φόρτισης, θα μειωθεί ακόμα περισσότερο το Jump.
Εγώ στα πολεμικά δεν δίνω σημασία στο jump. Εδώ το Fer De Lance είχε το χειρότερο jump ever και το είχα κανα 6μηνο...

ΥΓ: Δεν θα ήτανε γαμάτο να υπήρχε ένα σκάφος-μίνι σταθμός να κουβαλάς όλα τα πλοία σου μαζί; :P

Επεξ/σία από stratos_k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για PvE δεν νομίζω ότι υπάρχουν και τρελές απαιτήσεις. Προς το παρόν θέλω να ειμαι ευέλικτος εντός bubble για τους engineers. Όταν θα τελειώσω και αποφασίσω να πάω ξερά για combat, ίσως την ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Πάντως για να ανοίξω τον Dweller, πήρα το AspX και βρήκα μικρούς σταθμούς που δεν σκαναρουν για illicit cargo. Μάζεψα και αρκετά scans σε ένα distribution center και είμαι έτοιμος να πάω να φτιάξω efficient τα beam lasers μου. Μετά έχει σειρά η Hera Tani νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας για τις ασπίδες νομίζω πως έχετε δίκιο με τα bi-weave shields. Ειδικά για PVE ειναι καλύτερη επιλογή από τα A-rated normal shields αν τα συνδυάσεις με Thermal resistance mod και resistance augmented shield boosters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα μικρό PSA...γιατί το grind του παιχνιδιού είναι ώρες ώρες τελείως ηλίθιο.

Προσπαθώντας να ανοίξω τον Lei Cheung μου ζητάει (εκτός από 200 units gold) να έχω συναλαχθεί με 50 διαφορετικές αγορές. Btw αυτό δεν σημαίνει να έχω αγοράσει...πρέπει να έχω πουλήσει πράγματα σε 50 αγορές. Άρα άσχετα αν σκοπεύετε να ασχοληθείτε με τον Lei Cheung άμεσα...σε κάθε σταθμό που σταματάτε και έχει Commodities market, αγοράστε ένα Hydrogen Fuel και ξαναπουλήστε το απλά και μόνο για να το έχετε μελλοντικά έτοιμο. Γιατί εγώ τώρα πρέπει να φάω ένα 2ωρο να γυρνάω από σταθμό σε σταθμό απλά για να αποκτήσω πρόσβαση σε έναν engineer :wacko:  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει τρόπος να βγάλει κάποιος φράγκα αρκετά, αν κάνει αποστολές trading με τουλάχιστον αλλά 2ατομα με μεγάλο cargo capacity. Χθες έβγαλα καμία 50 μυρια σε 3ωρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 μύρια την ώρα δεν τα λες και πολλά πάντως. Νομίζω το Road to Riches πρέπει να δίνει σαφώς καλύτερο cr/h. Αν πάλι το έκανες με φίλους και στο χαβαλέ...τότε δεν είναι καν grinding, οπότε είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο εχω κανει το road to riches και SagA. Ψαχνω εναλλακτικους τροπους για λεφτα και να διασκεδαζω, γιατι το ταξιδι στο Sag A μετα απο καποια στιγμη αρχιζε και γινοταν μεγαλη λατρα. Αν και στους επομενους μηνες σκεφτομαι και ενα Bingle point για να πω οτι το κανα και αυτο αλλα προς το παρων κανω το κινεζο. Εχει να προτεινει καποιος καλυτερο τροπο για πιο γρηγορα λεφτα εκτος απο exploration?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής πάντως έτσι όπως είναι φτιαγμένο το παιχνίδι δεν αξίζει να φαρμάρεις για credits με τους κλασσικούς τρόπους. Έχει αρκετό grind για άλλα πράγματα (engineers, materials, reputation κλπ). Αν δεν χρειάζεσαι φράγκα πολύ άμεσα για αγορά σκάφους ή εξοπλισμού τότε η καλύτερη επιλογή είναι να κάνεις τα υπόλοιπα grinds και να περιμένεις το επόμενο "exploit" για να βγάλεις μαζεμένα φράγκα και να μην ξανασχοληθείς.

Και μόνο το unlock των engineers (για να μην πούμε για το level up) είναι αρκετά ζόρικο σε πολλές περιπτώσεις. 50 markets για τον Lei Cheung, 500 τόνους mining για την Selene, rep grinds με μικρά factions για Liz Ryder, Hera Tani, Zacariah Nemo, Marco Qwent κλπ κλπ...
Έχεις πράγματα να κάνεις μέχρι να σκάσει το επόμενο "exploit"...είναι απλά θέμα χρόνου έτσι και αλλιώς πότε θα σκάσει το επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Updated πλάνο για την Anaconda με βασικό σκοπό τη μάχη σε Haz Res και CZ.

https://coriolis.io/outfit/anaconda?code=A2putpFklndzsuf57o7l7l0o0t0t0q0q04040404040j0204B05n05fm0404372d03v42i2f.Iw18ZVA%3D.EwBhrSunao%3D%3D.H4sIAAAAAAAAA42Sq04DURCGp2x3Ybule2m7XQihpRewRaKoARxpgsEBAl%2FJAyCQCB4AiUQiK3gAHgDRoCoQxUEo8zNDshtEkz0nOZN%2Fz%2Fedk2xmCrxPRD8FKfFjkQhLHOuBLcVvWUS1MgP1J48o0c%2FOvS%2BSxeuZNPwGopdlMW%2BqIk1Fgs17KXdHcr8UVIi2NLU19TRta8IKn6bmXDYVx1%2BAfRcSOc%2BucDeHl%2F5xawH3%2BCTjm1Lsa7Gc2QeQnM%2BAzu0UQNlEWjWRKiaSbyIFfJRK3ps0xp%2FMgVBTMnCIupoQmkiRiVTlg6yjr1Kjhwvh2tbm8FB4LYfX%2BTLjV%2B%2FAWv8T6I8n8icx9xRpd0hHJAp2iDY0oZHzasLHGdfBC1syON1RQ1Cbz1L09%2BDuoCmnoIXrF%2BPE6v3mAgAA.EweloBhBmUFYoFMCGBzANokICMF9A%3D%3D%3D

Πρέπει ακόμα να αποφασίσω τα mods για Bulkheads, Sensors και 2-3 άλλα μικροπράγματα + να ανοίξω όλους τους engineers, αλλά ο συνδυασμός 12500 effective shield (σε thermal damage) με το γρήγορο regeneration rate + το SCB/Heat Sink combo θα πρέπει να είναι αρκετός για σχεδόν τα πάντα σε PvE. Και όλα αυτά με 144 cargo και 25 ly jump range.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τελείωσα και με το Empire rep grind (για όποτε μου τη βαρέσει να αγοράσω κανά Imperial σκάφος), πήρα την Conda μου και πήγα να δω τι μπορεί να κάνει σε Haz Res και CZ. To build είναι αυτό του προηγούμενου post, αλλά δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένο. Τα beam lasers και τα shield boosters είναι ακόμα στο Grade 3 και τα Thrusters είναι Grade 3 clean αντί για dirty.

Στο Haz Res είμαι αρχηγός. Το μόνο που με ζόρισε ήταν ένα wing από 2 Pythons που για κάποιο λόγο τα shields τους δεν έπεφταν με τίποτα...λογικά είχαν πολλαπλά SCB? Δεν ξέρω καν αν οι NPC έχουν SCB's, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Επίσης ο expert AI pilot που πήρα με το Taipan κάνει θαύματα σε Haz Rez.

Από την άλλη σε CZ (High) ο πιλότος είναι για κλάματα. Είναι ζήτημα αν ζει πάνω από 15-20 δευτερόλεπτα ακόμα και όταν τον έχω σε Defend mode. Το δικό μου σκάφος την παλεύει αρκετά καλά, αλλά αργά ή γρήγορα έρχεται κάποια στιγμή που αντί να πολεμάω με 1-2 σκάφη θα κοιτάξω στο scanner και θα δω 6-7 κόκκινα τριγωνάκια να αναβοσβήνουν και οι ασπίδες μου θα πέσουν σε χρόνο DT. Όσο και να την παλεύεις όταν σε πυροβολάνε 7 διαφορετικά σκάφη δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είναι πρόβλημα στο AI αυτό? Είναι σχεδιασμένο να δουλεύει έτσι? Ακόμα και τα Elite-ranked massacre missions (non-wing) πληρώνουν 7-8 μύρια για καμιά 80αρα kills σε CZ....αν είναι να πληρώνω 28 μύρια σε Rebuy δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φαίνεται όταν πατάνε το SCB με εφέ στην ασπίδα και το πιο πιθανό είναι ότι τα έτρωγαν σαν καραμέλες (AI being AI).

CZ δεν μου άρεσαν ποτέ, γιατί γίνεται της τρελής και πρέπει να απομακρυνθείς και να χτυπάς ότι είναι στην άκρη, γιατί αν μπεις στο μπούγιο κατευθείαν, θα είσαι ήδη περικυκλωμένος.

Γενικά όταν θέλω να κυνηγήσω, πάω σε HighRes με το πάσο μου. Επίσης βλέπεις όταν οι μπάτσοι απομακρύνονται ότι έχουν κάτι στο μάτι και τους ακολουθείς. Λαγωνικά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Φαίνεται όταν πατάνε το SCB με εφέ στην ασπίδα και το πιο πιθανό είναι ότι τα έτρωγαν σαν καραμέλες (AI being AI).

LOL

Τους μπάτσους στο High Res δεν τους χρειάζομαι πλέον και περισσότερο εμπόδιο αποτελούν γιατί μπορεί να περάσουν μέσα από το beam laser σαν μυγάκια που τα τραβάει η φλόγα...και να κονομήσω κανά bounty και να με πάρουν στο κατόπι όλοι μαζί ξαφνικά. Είναι αλήθεια πάντως ότι το bounty hunting δεν πληρώνει αρκετά σε αυτό το level του παιχνιδιού, ακόμα και σε Haz Res. Το κάνεις μόνο για την πλάκα του πράγματος και για εξάσκηση. Σκέφτομαι να βάλω κανά collector limpet για να μπορώ να μαζεύω τα materials που πέφτουν όταν σκοτώνεις ένα σκάφος (ειδικά Python, FDL, Conda κλπ) χωρίς να χρειάζεται να το κάνω manually.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...