Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, meloku είπε

Παίζεις και με keyboard + mouse ή gamepad αλλά με HOTAS (Hands on Throttle and Stick) είναι σαφώς ανώτερη εμπειρία. Με VR headset + HOTAS απογειώνεται εντελώς το immersion.

Απογειώνεται το  immersion  αλλά θα απογειωθεί και καμία παντόφλα από την σύζυγο. Τουλάχιστον με keyboard  χώνω και κάνα εξελακι κάθε τόσο να φαίνεται πως κάτι κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το "geek level" σου της είναι γνωστό μετά από κάποια χρόνια γάμου...δεν θα εκπλαγεί όσο νομίζεις :-)
Θα κουνήσει το κεφάλι ημι-απορημένη, θα ρωτήσει κανά δύο φορές τι ακριβώς κάνεις.....και όταν της απαντήσεις "μεταφέρω με την Anaconda μου imperial slaves σε ένα ηλιακό σύστημα 120 light years μακριά, μέσα από διαστημικό χώρο που ελέγχεται από την Federation, προσπαθώντας να αποφύγω τα interdictions από τους gankers και το σκανάρισμα στο mail slot".....τότε θα ξανακουνήσει συγκαταβατικά το κεφάλι και θα σε αφήσει ήσυχο!!! :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο earth like  που θα έχει το δικό μου όνομα πάνω. Χοντρικά 20k light years μακριά από το bubble και 5k ly μακριά από τον Sag A*. 95% Άζωτο και κάπου 4,5% οξυγόνο.

Screenshot_0014~2.bmp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2018 στις 10:24 ΠΜ, meloku είπε

Παίζεις και με keyboard + mouse ή gamepad αλλά με HOTAS (Hands on Throttle and Stick) είναι σαφώς ανώτερη εμπειρία. Με VR headset + HOTAS απογειώνεται εντελώς το immersion.

VR και HOTAS είναι σαν να είσαι μέσα στο διαστημόπλοιο. Οι μάχες είναι επικές. Αν δε παίζεις αργά το βράδυ και σε πάρει ο ύπνος ανάμεσα στα jumps και ξυπνήσεις από συναγερμό μέσα στους καπνούς το χάνεις εντελώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το crossover ανάμεσα στο ED και το Firefly είναι μεγάλο και επειδή σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που παίζει με VR headset...οι λάτρεις της σειράς μπορείτε να δείτε από μέσα τη Serenity σε VR

https://kavehth.itch.io/serenity-vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τα player factions?

Τι όφελος έχω υποστηρίζοντας ένα συγκεκριμένο player faction και με τι κριτήρια επιλέγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Player factions εννοείς μια ομάδα παιχτών ή μήπως εννοείς τα powerplay factions?

Αν εννοείς τα πρώτα, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όφελος πέραν της ομαδικότητας και του κοινού στόχου. Στο τέλος της χρονιάς θα βγούν και τα "guilds", οπότε τότε ίσως μπορείς να κάνεις περισσότερα όντας μέλος ενός guild.

Αν εννοείς τα powerplay factions, το καθένα έχει τα δικά του bonus που δίνει (extra bounty money, extra influence...) μαζί με κάποια unique όπλα ή modules που μπορείς να αποκτήσεις. Κανένα από αυτά πάντως δεν είναι gamebreaking ή must-have.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετά το ταξίδι ήρθε για η ώρα για το γνωστό "screenshot or it didn't happen"

Το ταξίδι είχε από όλα... νέους Earth-like κόσμους (που πλέον θα φέρουν το όνομα μου)

Screenshot.jpg.80d45298c6ccc050380b8739544c51ea.jpg

Διπλά αστέρια σε εντυπωσιακά μικρές αποστάσεις μεταξύ τους

Screenshot_00000.jpg.aa64c84bb85c24afa3850100d96aa0a3.jpg

Screenshot_000.jpg.ad52b7ec7a0510d248405468cf4e24c0.jpg

Και μια τεράστια μαύρη τρύπα στο κέντρο του γαλαξία ....aka Sagittarius A*

Screenshot_.jpg.dd36350a722685ef6accd98d6f834155.jpg

Στο γυρισμό πέρασα μια βόλτα και από Colonia και Jaques Station

Screenshot_00.jpg.df42ec97ea1f80593b3f111ca3eb99ed.jpg

Και η επιστροφή στο bubble και τον πολιτισμό είχε την πολυπόθητη κατάληξη...

Screensho.jpg.1e093eb6b42d6a694ea35a9f496e69eb.jpg

Πλέον το Jameson Memorial θα γίνει το νέο ορμητήριο μου και το γιόρτασα δεόντως αγοράζοντας μια Corvette :-)

 

Επεξ/σία από meloku
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Corvette πάντως είναι το ultimate battle ship τελικά. Μπορεί η Anaconda να έχει μεγαλύτερο firepower potential, αλλά η ευελιξία της Vette δεν συγκρίνεται με τίποτα. Και δεν έχω καν Dirty drives Grade 5 ...με τους Grade 3 είμαι ακόμα μέχρι να ασχοληθώ να ξεκλειδώσω τον Palin.

Της έχω πετάξει και δύο 7A Shield Cell Banks (τα όποια ενεργοποιούνται μαζί με ένα Heatsink) και οι ασπίδες δεν πέφτουν ποτέ... ούτε καν σε High Intensity Conflict Zone. Πλέον βγάζω τα missions που ζητάνε 90 kills σε 40-45 λεπτά.

Τέλος χτες πέτυχα για πρώτη φορά CZ που είχε κάνει spawn ένα Farragut Class Battlecruiser (ευτυχώς με αυτούς που υποστήριζα). Είχε πολύ γέλιο να του την πέφτουν 3-4 μαζεμένα αντίπαλα πλοία και απλά να τα καίει με τα beam laser λες και ήταν μυγάκια. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έπαιρνα credit για όλα τα πλοία που σκότωνα επειδή ίσως τα είχε κάνει tag το Cruiser.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 8:24 ΠΜ, meloku είπε

Παίζεις και με keyboard + mouse ή gamepad αλλά με HOTAS (Hands on Throttle and Stick) είναι σαφώς ανώτερη εμπειρία. Με VR headset + HOTAS απογειώνεται εντελώς το immersion.

Φυσικά. Δες και τα βίντεο που έχει σηκώσει κάποιος σχετικά με τα shortcuts. Άνετα παίζει και εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα ή την ανάγκη HOTAS. 
Αυτό που είναι καλή επένδυση είναι ένα VR. Αλλάζει το παιχνίδι τελείως... (χρησιμοποιώ το PSVR στο PC). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...