Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, stelios18120 είπε

2300€ είναι μου φαίνεται κ εμένα.

Οχι παιδια ,

2000€ ειναι ανα 2μηνο για εμβασματα εξωτερικου.

2300 ειναι πλεον το οριο μηνιαιας αναληψης

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

2300 είναι το μηνιαίο όριο αναληψης μετρητων. 2000 είναι το διμηνιαιο οριο αποστολης εμβάσματος στο εξωτερικό

Sorry δεν το ειχα δει πως ειχες γραψει και εσυ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Number: LX361414667NL
Package status: In transit
Destination: Greece
Origin: Netherlands
2018-03-07 04:55 The item is pre-advised
======================================
Powered by www.17track.net

Καμία ιδέα έχουμε; Από τις 7/3 σε pre-advised. Από Banggood με priority. Πρώτη φορά τόσος καιρός.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση? Αγορασα ενα watblock Για την καρτα γραφικων μου απο Bitspower (ταυλανδη) και θα την στειλουν με EMS. Ξερει κανεις τι παιζει με τελωνειο? Μου εστειλαν και ενα invoice με μια χαμηλοτερη τιμη σε περιπτωση που περασει τελωνειο μου ειπαν, αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως θα το χρησιμοποιησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos234 είπε

Να κανω μια ερωτηση? Αγορασα ενα watblock Για την καρτα γραφικων μου απο Bitspower (ταυλανδη) και θα την στειλουν με EMS. Ξερει κανεις τι παιζει με τελωνειο? Μου εστειλαν και ενα invoice με μια χαμηλοτερη τιμη σε περιπτωση που περασει τελωνειο μου ειπαν, αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως θα το χρησιμοποιησω.

όταν θα δείχνει το Tracking ζητείται τιμολόγιο θα στείλεις το invoice μέσω mail στο [email protected] 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά θα σου απαντησουν να στειλει αποδειξη απο το paypal ή αντιγραφο απο την κάρτα.

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Number: LX361414667NL
Package status: In transit
Destination: Greece
Origin: Netherlands
2018-03-07 04:55 The item is pre-advised
======================================
Powered by www.17track.net

Καμία ιδέα έχουμε; Από τις 7/3 σε pre-advised. Από Banggood με priority. Πρώτη φορά τόσος καιρός.:(

O μεσος χρόνος παραδοσης ειναι 20-25 ημερες. Αγόρασες 7 και εχουμε 23. Υπομονη.

Μου φαινεται κακομάθαMε κάποιοι που κάποιες περιόδους ερχονταν σε 15-17 ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα του φίλου είναι πως δεν υπάρχει ενημέρωση εξέλιξης στο track κι όχι ο χρόνος παράδοσης. Κι έχει δίκιο.

Επεξ/σία από Lnk Hlk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα πολύ καλα ποιο ειναι το αγχος του.

Πριν δυο μηνες παρελαβα ειδος και στο συστημα εγραφε ακομα Αποστολή απο εξωτερικό. Πριν μια εβδομάδα, παρελαβα απο ταχυδρομειο και στο συστημα εγραφε ακομα Κλεισιμο απο ΚΔ της προηγουμενης πολης.

Επισης ο φίλος μπορει να εχει κανει preorder και να μην εχει σταλει ακομα.

Οπως βλέπεις ειναι πολλά τα ΑΝ και εννοειται πάντα μπορει να ειναι ο "γκαντεμης" της παρέας και ο σάκος του να μην εφυγε/εφτασε ολλανδια. Πριν κανενα τρίμηνο, ο mples κόντεψε να γίνει μπλε επειδή έφτασε να περιμένει πάνω απο 40 ημερες. Εξαιρεση στον κανονα.

Οταν λοιπον ξέρουμε το μέσο χρόνο παραδοσης, κάνουμε δυο πραγματα, ειτε περιμένουμε ή επικοινωνούμε με τον πωλητη για να δει αν υπάρχει καθυστερηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, isay είπε

Καταλαβα πολύ καλα ποιο ειναι το αγχος του.

Πριν δυο μηνες παρελαβα ειδος και στο συστημα εγραφε ακομα Αποστολή απο εξωτερικό. Πριν μια εβδομάδα, παρελαβα απο ταχυδρομειο και στο συστημα εγραφε ακομα Κλεισιμο απο ΚΔ της προηγουμενης πολης.

Επισης ο φίλος μπορει να εχει κανει preorder και να μην εχει σταλει ακομα.

Οπως βλέπεις ειναι πολλά τα ΑΝ και εννοειται πάντα μπορει να ειναι ο "γκαντεμης" της παρέας και ο σάκος του να μην εφυγε/εφτασε ολλανδια. Πριν κανενα τρίμηνο, ο mples κόντεψε να γίνει μπλε επειδή έφτασε να περιμένει πάνω απο 40 ημερες. Εξαιρεση στον κανονα.

Οταν λοιπον ξέρουμε το μέσο χρόνο παραδοσης, κάνουμε δυο πραγματα, ειτε περιμένουμε ή επικοινωνούμε με τον πωλητη για να δει αν υπάρχει καθυστερηση.

Το προϊόν δεν ήταν σε preorder και σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν ότι το έστειλαν στις 5/3. Μου έχουν τύχει όλες οι περιπτώσεις που αναφέρεις αλλά εδώ η μέθοδος αποστολής ήταν συγκεκριμένη και τα βήματα συγκεκριμένα. Όταν το προϊόν φτάσει (ή όταν τσεκαριστεί, τέλος πάντων), από το Ολλανδικό ταχυδρομείο, αποστέλνεται Ελλάδα και τότε εμφανίζεται και στο σύστημα των ΕΛΤΑ, κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα. Η φάση είναι ότι άλλοι που παρήγγειλαν το ίδιο προϊόν, 2 μέρες μετά, με την ίδια μέθοδο αποστολή έχουν ήδη παραλάβει. Το Banggood μου στέλνει τα αυτοματοποιημένα μηνύματα του τύπου να περιμένω λίγες μέρες ακόμη και να επικοινωνήσω με το τοπικό ταχυδρομείο (μ@#$%&*ς δηλαδή). 2 περιπτώσεις μπορώ να σκεφτώ. Είτε το δέμα βρίσκεται κάπου ξεχασμένο στην Ολλανδία είτε δεν έχει φύγει ακόμη από Κίνα. Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω για να προχωρήσει;

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με singapore post? Είναι από τις 20/3 κολλημένο τελωνείο. Αξία 330 δολάρια (και αναγραφόμενη και κανονική). Ξέρει κανείς πόσο κάνει να περάσει τελωνείο αυτόν τον καιρό και τι δασμούς θα δώσω γιατί ακούω τρομακτικά πράγματα  :unsure:.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
20/3/2018, 00:18:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
20/3/2018, 15:24:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/3/2018, 15:10:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/3/2018, 09:05:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
16/3/2018, 10:24:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
16/3/2018, 10:14:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τροχοί για ποδήλατο δρόμου, το αγόρασα από ένα site κινέζικο αλλά μου το πρότειναν και άλλοι από εξωτερικό. Είναι με απλό ταχυδρομείο EMS το tracking δίνει ότι πάει ΕΛΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tasosback είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με singapore post? Είναι από τις 20/3 κολλημένο τελωνείο. Αξία 330 δολάρια (και αναγραφόμενη και κανονική). Ξέρει κανείς πόσο κάνει να περάσει τελωνείο αυτόν τον καιρό και τι δασμούς θα δώσω γιατί ακούω τρομακτικά πράγματα  :unsure:.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
20/3/2018, 00:18:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
20/3/2018, 15:24:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/3/2018, 15:10:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/3/2018, 09:05:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
16/3/2018, 10:24:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
16/3/2018, 10:14:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

13 λεπτά πριν, tasosback είπε

Είναι τροχοί για ποδήλατο δρόμου, το αγόρασα από ένα site κινέζικο αλλά μου το πρότειναν και άλλοι από εξωτερικό. Είναι με απλό ταχυδρομείο EMS το tracking δίνει ότι πάει ΕΛΤΑ. 

Για το χρόνο, υπομονή απο 3 έως 20 ημέρες.Το παρακολουθείς απο το site και ειτε θα δεις οτι προχωρησε ή θα δεις οτι πρεπει να στειλεις αποδεικτικο τραπεζας ή paypal.

Οπως βλέπεις το αντικείμενο μπηκε τελωνειο και για peripoy 270 ευρω (330 δολλάρια ) το κοστος θα ειναι περιπου 90 ευρω. Υποθετω τα 330 δολλαρια που γραφεις ειναι μαζί με μεταφορικά.

Για περισσότερες λεπτομέριες και για να ξέρεις στο μελλον, διαβασε τον οδηγό του makfil --> https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Για το χρόνο, υπομονή απο 3 έως 20 ημέρες.Το παρακολουθείς απο το site και ειτε θα δεις οτι προχωρησε ή θα δεις οτι πρεπει να στειλεις αποδεικτικο τραπεζας ή paypal.

Οπως βλέπεις το αντικείμενο μπηκε τελωνειο και για peripoy 270 ευρω (330 δολλάρια ) το κοστος θα ειναι περιπου 90 ευρω. Υποθετω τα 330 δολλαρια που γραφεις ειναι μαζί με μεταφορικά.

Για περισσότερες λεπτομέριες και για να ξέρεις στο μελλον, διαβασε τον οδηγό του makfil --> https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Έχει αλλάξει κάτι; Νομίζω πως το EMS λογίζεται σαν courier και φέρει και αμοιβή εκτελωνιστή. Τουλάχιστον έτσι ήταν κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχει αλλάξει κάτι; Νομίζω πως το EMS λογίζεται σαν courier και φέρει και αμοιβή εκτελωνιστή. Τουλάχιστον έτσι ήταν κάποτε.

Η EMS είναι η Courier των εθνικών ταχυδρομείων, άρα εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ και ο εκτελωνισμός γίνεται με την γνωστή αμοιβή (τέλος) των 15€ μέχρι 150€ αξία κλπ

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...