Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν ειναι ρολοι, ειναι δεμα γυρω στα 7 κιλα και ναι δυστηχως ο πωλητης δεν εβαλε αποδειξη αγορας οπως με ενημερωσε ο υπαλληλος του τελωνειου στο τηλεφωνο. Στην περιπτωση που πω οτι ειναι αντικατασταση ελατωματικου προιοντος η/και δεν εχω αποδειξη paypal λογω πληρωμης μεσω εμβασματος  ή πιστωτικής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έγραψα στο προηγούμενο post, όταν δεν έχει βάλει απόδειξη ο πωλητής στο δέμα, ζητάνε απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας (πιστωτικής, χρεωστικής προπληρωμένης) για να δουν την αξία του αντικειμένου και μαζί με τα μεταφορικά, αν έχει, υπολογίζεται η αξία CIF από την οποία προκύπτουν τα τέλη, ο ΦΠΑ, ο δασμός και λοιπά έξοδα.

 

Η δικαιολογία ότι πρόκειται για αντικατάσταση δεν περνάει εύκολα, πολύ περισσότερο αφού δεν υπάρχει συνοδευτικό του πωλητή που να το δικαιολογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με μηχάνημα για στούντιο ηχοληψίας.

Μετά από επικοινωνία μου με το τελωνείο ενημερώθηκα πως το αντικείμενο έχει αναγραφόμενη τιμή την πραγματική του αξία και μου είπαν οτι αν δεν στείλω απόδειξη κινδυνεύω να χρεωθώ μεγαλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη ! Εγώ ισχυρίστηκα οτι είναι απο service αντικατάσταση αλλά ο πωλητής το έχει δηλώσει ως αντικείμενο εμπορίου. Μετά από διαβουλεύσεις κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη θα φορολογηθώ για την αναγραφόμενη τιμή. Δε νομίζω οτι μπορώ τώρα να κάνω κωλοτούμπα να τους πω πάρτε την απόδειξη τόσο είναι μη με χρεώσετε παραπάνω. Θα έχω νέα επικοινωνία την Δευτέρα απευθείας με τον εκτελωνιστή απ'ότι κατάλαβα και ο θεός βοηθός. Σε περίπτωση που δεν το δεχτώ τι παίζει με τον πωλητή στο ebay ? Μπορώ να ζητήσω refund χάνοντας τα μεταφορικά μου έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Refund σε ποια βαση θα ζητησεις για ενα αντικειμενο που δεν παραλαμβανεις επειδη ειναι στο τελωνειο; Συνηθως σε περιπτωσεις refund ή το αντικείμενο ειναι χαλασμενο ή λαθος ή αν απλα δεν το θέλεις οφειλεις να το επιστρεψεις πρωτα. Στην συγκεκριμένη περιπτωση θα πρεπει να ρωτησεις τι θα γινει αν δεν το παραλαβεις. Αν θα σταλει παλι πισω, τι εξοδα θα εχει, ποιος θα τα πληρωσει κτλ.

 

Εμενα μια φορα μου εστειλαν απο ΗΠΑ μια θηκη κινητου αξιας 50 ευρώ σε αντικατασταση αλλης αλλα ξεχασαν να το γραψουν. Με πηραν λοιπόν απο το τελωνειο και μου ζητησαν να το παραλάβω και να πληρωσω φορους δασμους κτλ. Εγω τους ειπα ότι ειναι σε αντικατασταση αλλα δεν με πιστεψαν γιατι ο πωλητης ειχε γραψει την αξια του και τους ειπα οτι δεν το παραλαμβανω και τελικα ο πωλητης μου εστειλε αλλο με την σωστη δικαιολογία και περασε χωρις χρέωση. Το τι εγινε το πρωτο δεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το refund σε συνεννόηση πάντα με τον πωλητή, να περάσει από τελωνείο κανονικά σε ότι τιμή θέλουν, να αρνηθώ την παραλαβή και να γυρίσει πίσω. Να χρεωθώ εγώ λοιπόν τα οποιαδήποτε μεταφορικά και να πάρω πίσω το κόστος του αντικειμένου μου και μόνο.

Όσο για το θέμα αντικατάστασης νομικά απ'ότι μου εξήγησε στο τηλ ο τελωνειακός πρέπει πριν το στείλεις πίσω για αντικατάσταση να κάνεις μια αίτηση στο τελωνείο, παίρνεις έναν κωδικό που αναγράφει ο αποστολέας στην επόμενη αποστολή και έτσι είσαι 100% καλλυμένος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριεεεε μακφιλ τα φωτα σας!!!χαχα

 

Γεια σας παιδια θελω να παρω ενα tablet απο το aliexpress...η τιμη του ειναι 120 ευρω τα μεταφορικα δωρεαν ειτε με singapore post ειτε με sweden post...

 

πρεπει να του πω κατι να γραφει το πακετο? να μου βγαλει το κουτι και να το εχει σαν μεταχειρισμενο? τι να κανω?????

 

και επισης μην γελασετε...θελω να παραγγειλω και το νυφικο μου απο εκει και αλλα πραματα..αυτο θα ειναι ενα δεμα σιγουρα 3-4κιλα..να τους πω να μου το στειλουν με ems ή με china post mail, china post air mail??? 

και τι να βαλουν επανω τιμη ή δωρο???

 

αυτααααα ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xrhstos90

 

Δεν έχεις διευκρινίσει ακόμη εάν το δέμα ήρθε με courier.

Λες ότι μιλάς με τελωνειακό αλλά μήπως μιλάς με εκπρόσωπο της εταιρείας courier;

 

Εάν ΝΑΙ, και θέλεις να παραλάβεις το μηχάνημα, θα κερδίσεις αρκετά από τα έξοδα εάν αναλάβεις να το εκτελωνίσεις εσύ.

Στην τελευταία παρ. του κεφαλαίου 8 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου αναφέρεται το link με όλη τη διαδικασία και μέσα στον οδηγό έχουν καταγραφεί εμπειρίες από συμφορουμίτες που την έκαναν.

 

 

 

@xionula

 

Κατ' αρχάς, καλώς ήρθες στο forum και, στη συνέχεια, τις καλλίτερες ευχές για τη νέα ζωή που ετοιμάζεσαι να ξεκινήσεις.

 

Στο θέμα μας τώρα. Δεν ξέρω αν τα διαφορετικά αντικείμενα που αναφέρεις σκέφτεσαι να τα αγοράσεις από το ίδιο κατάστημα.

Το tablet έχει αξία μικρότερη από 150 ευρώ και στη χειρότερη θα χρεωθείς με ΦΠΑ. Εάν το στείλει όμως με ταχυδρομείο υπάρχει πιθανότητα να μην πληρώσεις ούτε ΦΠΑ γιατί η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική. Αυτό που πρέπει να ζητήσεις οπωσδήποτε είναι η καλή συσκευασία. Το αρνητικό στις αγορές από Κίνα είναι η καθυστέρηση στην παραλαβή στα αντικείμενα που περιέχουν μπαταρίες κλπ, τα οποία σκανάρονται από το ταχυδρομείο τους. Στέλνουν δέματα με μεταφορικές στη Σιγκαπούρη και από εκεί στον πλανήτη αλλά η καθυστέρηση είναι σημαντική.

 

 

Όσο για το νυφικό και, γενικά, άλλα ρούχα, προσωπικά, θα προτιμούσα να βλέπω τι αγοράζω αλλά αυτό είναι γούστο του καθενός. 'Ολα όσα έχεις αναφέρει είναι ταχυδρομείο και όπως είπαμε η διαδικασία είναι διαφορετική. Αποφεύγουμε, δια ροπάλου, τις εταιρείες courier. Εάν μπορεί να γράψει μικρότερη τιμη από την πραγματική, ζήτησέ το αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα για μια στραβή, όπως η παραπάνω περίπτωση και πολλές άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 

@xionula

 

Επειδή έχω εμπορευτεί νυφικά από κίνα θα σου δώσω μια συμβουλή.

 

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ νυφικό από κίνα. Βουλγαρία και Κωνσταντινούπολη ναι (ετσι κι αλλιως ότι βρεις στο εμποριο απο εκει ειναι) αλλα όχι απο κίνα.

 

Τώρα οσον αφορά το πρακτικό κομματι θα συμφωνισω με τον makfil. Ειδικά το νυφικο θα πρεπει να το δεις να το "πιασεις" και να το δοκιμάσεις

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil οχι οχι με usps έχει έρθει το δέμα. 

 

Δηλαδή, από Αμερική και το θέμα παίρνει άλλες διαστάσεις αφού η επικοινωνία φάινεται ότι έγινε από το τελωνείο των ΕΛΤΑ.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, όμως, είναι γιατί συζητάμε σε 2 δύο σελίδες το θέμα σου και εξακολουθείς να δίνεις με το σταγονόμετρο τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια...να ειστε καλα!!

 

καλα τα εχω πρηξει τα κινεζακια να μου στελνουν λεπτομερως φωτογραφιες με τα υφασματα με τα υλικα με τις δουλειες τους..το εχω ψαξει πολυ και θα παρω απο πιστοποιημενο πωλιητη με χρονια στον χωρο...και πιστευω να ειναι καλο..εε στην τελικα θα πω εχασα και 200 ευρω εαν δεν μου κατσει, ξερω εγω...

 

Sugarias μετα ελεγα απο βουλγαρια και απο κωνσταντινουπολη αλλα τα εξοδα για να παω κτλ εαν βαλεις μου βγαινει να παρω περιπου οσο εδω..ποσοοο πιο φτηνα????εαν γνωριζεις λεπτομερεις στειλε μου ενα μηνυμα με ενδιαφερει το θεμα....

και λεω εγω παλι ολα κινεζικα δεν ειναι τωρα παντου??ξερω εγω... :confused:

 

δηλαδη για να καταλαβω το china post, singapore post ειναι οκ και μαλλον το γλυτωνω μεχρι 150 ευρω εαν ειναι...

 

με εμς παλι το γλυτωνω???απλα επειδη ερχεται πιο γρηγορα το λεω ή τουλαχιστον ετσι λενε οτι ερχεται πιο γρηγορα..ή εχω φοβο εκει να περασω τελωνειο?

 

ειναι διαφορετικοι πωλητες και οι δυο..

 

ευχαριστω και ο θεος βοηθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

China post και singapore post είναι τα αντίστοιχα ταχυδρομεία και η EMS εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

δηλαδη απο τι καταλαβα και με ems να ερθει δεν υπαρχει θεμα σωστα? απλα ισως πιο ασφαλες να ειναι τα αντιστοιχα ταχυδρομεια τους εδω!!

οκκκ ευχαριστωωωωω  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...