Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Xionoula. Ελα παραδεξου το. Εισαι Χιονουλης και κοιτας να την βγαλεις φθηνα ετσι;

 

ΥΓ. Αν πράγματι εισαι κοπελα πως ειναι δυνατον να θες να παρεις νυφικο απο Κινα μονο απο φωτογραφίες χωρις να το δοκιμασεις και να το φέρεις στα μετρα σου; Χωρις να δοκιμασεις κλασσικα καμια 100αρια; Και μην φανταστεις οτι ειμαι κανενας κολλημενος με τον γαμο κτλ γιατι ετσι κι αλλιως παντρεύτηκα με πολιτικο αλλα ρε παιδι μου συγνώμη που θα το πω αφου θα τον κάνεις που θα τον κάνεις τον θρησκευτικο το ρημαδι το νυφικο σου ας ειναι ξεχωριστο.

ΥΓ2. Εκτός και αν είσαι Κινεζα οποτε πασο :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χαχαχαχα οχι χιονουλης αλλα ουτε και κινεζα ειμαι!!!

ενταξει με ανχωνει να το παρω απο εξω αλλα οταν εχεις ενα χαμηλο οριο χρηματων γιατι οχι? τι να δοκιμασω 100αρια??χαχαχ οχι καλε ξερω τι στιλ θελω και τι μου παει οποτε με τα 10αρια ειμαι καλα που θελω να δοκιμασω και μετα παραγγελνω..ξερεις ποσες νυφες εχουν παρει απο εξω και ηταν ικανοποιημενες??? δεν φανταζεσαι....αυταααα

με εκανες και γελασα πρωι πρωι!

 

παρηγγειλα το ταμπλετ με singapore post και ο θεος βοηθοςςςς!με ειπε θα βαλει επανω gift και μικροτερη τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειναι τραγικο αυτο που γινεται με τις υπηρεσιες μεταφορων απο τριτες χωρες στην ελλαδα(DHL).Για το ιδιο προιον με DHL στην Αγγλια,Ιταλια,Γαλλια κ.τ.λ πληρωνουν μονο Φ.Π.Α και κατι ψιλα ...και εδω ζητανε το Φ.Π.Α συν αλλη τοση την αξια του προιοντος συν οτι γουσταρουν....με αξια αγορας κατω των 150 ευρω.

 To ασχημο ειναι οτι εχει γινει επικίνδυνο και το απλο ταχυδρομειο πλεον.Εχω παρει απειρα μικροπραγματα απο απω Ανατολη μεσω ebay και παντα μεσω ΕΛΤΑ δεν πληρωσα κατι εξτρα,για ποσα απο 2-3 ευρω εως και 100-120 ευρω.Τωρα η τελευταια παραγγελια που εκανα δεν ηρθε ποτε,και ακουω πως τα ελτα σταματανε τα περισσοτερα δέματα στο τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, οι χώρες που αναφέρεις ανήκουν στην ΕΕ, στην οποία δεν υπάρχουν τελωνειακοί περιορισμοί, όπως για εισαγωγές από τρίτες χώρες.

 

Και, φυσικά, δεν πληρώνεις ΦΠΑ όταν αγοράζεις από τις χώρες της ΕΕ εκτός εάν το κατάστημα έχει ελληνικό ΑΦΜ, όπως το αγγλικό Amazon, οπότε πληρώνεις τον ελληνικό ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες...δεν το εθεσα καλα,εννοω πως και οι Αγγλοι,Ιταλοι,Γαλλοι οταν περνουν το ιδιο προιον απο τριτη χωρα,μεσω dhl ,πληρωνουν μονο Φ.Π.Α και κατι ψιλα ...και εδω ζητανε το Φ.Π.Α συν αλλη τοση την αξια του προιοντος συν οτι γουσταρουν....με αξια αγορας κατω των 150 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη διευκρίνιση, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αφενός για τις εισαγωγές από τρίτες χώρες αφετέρου για τo μπλέξιμο της DHL στην υπόθεση.

 

Όπως αναφέρεται στο κεφάλαιο 8 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου, η Ελλάδα έχει εναρμονίσει, από το 2009, τη νομοθεσία της με τους ισχύοντες Κανονισμούς της ΕΕ, στο θέμα των εισαγωγών από τρίτες χώρες και στις 21/7/2011 η ΕΕΤΤ εξέδωσε διευκρινιστική εγκύκλιο, η οποία ερμηνεύεται στο ίδιο κεφάλαιο.

 

Πώς είναι δυνατόν να εισάγονται δέματα, από τρίτες χώρες, σε χώρες της ΕΕ, ειδικά μέσω της DHL (courier και όχι το ταχυδρομείο), με διαφορετικό τελωνειακό καθεστώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα μου ντε,και μιλαω για συγκεκριμενο προιον που σε μενα ηρθε και δεν το παρελαβα γιατι μου ζητανε 130 κατι ευρω για φορο,εκτελωνισμο και σουπα μουπες,και εδω ο αγγλος ο οποιος παρελαβε και αυτος με DHL λεει :

Hi ordered 2 recently took around 9 days. With DHL yes had to pay customs on both but each worked out at around  £93.50 ($150) £23.50 (customs VAT + admin fee) so still cheaper than many are sold on ebay.

εφερα ενα ποστ παραδειγμα.

Tα  £93.50 ($150) ειναι η αγορα του προιοντος + μεταφορικα, και τελωνειο-φπα και λοιπα εξοδα £23.50 δηλαδη 28 ευρω περιπου.Οι αντιστηχοι Ιταλοι αγοραστες πληρωνουν γυρω στα 30ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα που λες ίσως αναφέρονται στις υπηρεσίες ταχυδρομείου DHL που λειτουργούν πολύ στην Αγγλία, Γερμανία κλπ.

Όπως είναι γνωστό, η εισαγωγή δεμάτων από τρίτεςε χώρες, μέσω ΕΛΤΑ έχουν και στην Ελλάδα διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού από εκείνη με τις εταιρείες courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω ενα auction για κατι που εχει 50$ και βλέπω μεταφορικά 27$ και duties 23$...

 

Η ερώτηση μου ειναι

Πόσο ειναι το ανώτερο για να μην πληρώσεις τελωνείο [απο αμερικη]?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν διαβάσεις το τελευταίο κεφάλαιο του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου, θα λυθούν οι απορίες σου.

 

 

Total customs value (CIF): €81.88 This is the amount that customs values your import at - Duty: €0.00 - VAT: €18.83 Total import duty & taxes due: €18.83 This is the amount that needs to be paid to customs Total landed cost: €100.71 This is the total cost of importing, including product, shipping, insurance and import duty & taxes    

at USD/EUR exchange rate of 0.7376

 

 

 

NICE...

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι auction και ανεβηκαν καποια νουμερα. 

 

ερωτηση

 

τα total cost ειναι ολα τα λεφτα που θα φυγουν απο την τσεπη μου [ebay+τελωνειο];

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό ποσό που πληρώσεις δεν το γνωρίζει κανείς και θα το μάθεις όταν θα φτάσει το δέμα στα σύνορα.

Εάν έρθει με ταχυδρομείο, μπορεί να μην πληρώσεις και τον ΦΠΑ. Εάν έρθει με courier, μπορεί να πληρώσεις και περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...