Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εκτελωνισμός γίνεται οπωσδήποτε, απλώς στα ΕΛΤΑ είναι λίγο διαφορετικός, αν και τελευταία έχουν καταγραφεί περιστατικά, στα οποία χρεώθηκαν ΦΠΑ και δασμός.(ανάλογα την αξία Cif φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια περιμενω δεμα απο Αμερικη με USPS priority mail international parcels και απο οτι βλεπω στο tracking λεει οτι βρισκεται σε customs clearance...Αυτο σημαινει οτι περνα κανονικα εκτελωνισμο και οτι την πατησα? Η ειναι κατι που περνανε ολα τα δεματα ανεξαρτητως?

 

Και σε μενα ετσι εγινε. Περασε τελωνειο κανονικα. Το κακο ειναι οτι το αργουν πολυ εκει (εκτος του οτι θα μπει δασμος και φορος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα εχει μεινει πακετο με ρουχα(μεγαλο) κοστος 250 ευρω ενα μηνα στο τελωνειο. Kαι πληρωσα 3 ευρω τελωνειο :)
Ειχε ερθει με USPS και μαλιστα επειδη εκανε ενα μηνα στο τελωνειο δεν εβγαζα ακρη με το ελλαδισταν . Εκανα dispute μεσω paypal στο eastbay.com(απο εκει τα ειχα παρει) και την επομενη μερα εφυγε απο το τελωνειο (μαλλον το εψαξε το μαγαζι και τους εκραξε στο τελωνειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που παράγγειλα 3 ζακέτες από Αμερική στις 28 Οκτ. και έφτασαν ελλάδα στις αρχές Νοεμ. και ---άκουσον άκουσον--- μου ήρθε χαρτί από το τελωνείο την Παρασκευή 6 Δεκ. και μου λένε να στείλω την απόδειξη της αγοράς και την έγκριση του ΕΟΦ.  :eek:

 

Του ΕΟΦ? ΤΟΥ ΕΟΦ? Ναι ρε, είναι γνωστό ότι αν παίρνεις ζακέτες από το στόμα, σαν υπόθετο ή ενδοφλέβια γλυτώνεις από πολλές αρρώστιες και αδυνατίζεις αμέσως. Και ακόμα δεν μου ήρθαν. Όχι τίποτα άλλο αλλά θέλω να αδυνατίσω για τα Χριστούγεννα.

 

Κάτι τέτοια σε συνδυασμό με 100000000 άλλα πράγματα σε αυτή την χώρα με κάνουν να βγάζω όπως στα cartoon ένα αγγελάκι και ένα διαβολάκι να με συμβουλεύουν για 2 αντίθετα πράγματα. Μόνο που και τα 2 μου λένε "φύγεεεεε, φύγεεεεεεεεεε"  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παραθέτω κι εγώ την πολύ πρόσφατη εμπειρία μου από αγορά Kindle Paperwhite μέσω Amazon.

Έκανα την παραγγελία στις 16/12/2013 με τα παρακάτω στοιχεία τιμολογίου.

 

Item(s) Subtotal: EUR 105,00 Shipping & Handling: EUR 15,85   ----- Total before tax: EUR 148,65 Sales Tax: EUR 0,00 Import Fees Deposit EUR 27,80   ----- Total for This Shipment: EUR 148,65

 

Χθές 18/12 μου ήρθε μήνυμα από UPS ότι η παραγγελία μου βρίσκεται στο τελωνείο και ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσω επιπλέον έξοδα, ωστόσο θα πρέπει να στείλω μια εξουσιοδότηση στη UPS ώστε να προβεί στον εκτελωνισμό.

Σήμερα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με UPS ολοκλήρωσα τη διαδικασία και αναμένω - για άγνωστο χρονικό διάστημα- να παραλάβω το kindle μου, αφού όπως μου είπαν το τελωνείο υπολειτουργεί.

Ρώτησα για την περίπτωση να το εκτελωνίσω μόνη μου ώστε να επιταχύνω λίγο τις διαδικασίες, όμως μου είπαν ότι στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να πληρώσω εκτελωνιστικά τα οποία αναλαμβάνει η UPS μέσα στα έξοδα αποστολής εφόσον εκτελωνίσει αυτή.

 

Άρα επιβεβαιώνω και εγώ τα παραπάνω σχετικά με αγορές κάτω των 150 ευρώ. Πληρωμή ΦΠΑ εκ των προτέρων στο τιμολόγιο μέσω Amazon, έξοδα εκτελωνισμού αναλαμβάνονται από τη μεταφορική εντός των εξόδων αποστολής, δασμοί μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χρησιμοποιήσεις.

 

Για να γίνουν κατανοητά αυτά που πλήρωσες, θα ζητήσω διευκρίνιση για τον ΦΠΑ που γράφεις ότι πλήρωσες εκ των προτέρων, δεδομένου ότι το ποσό των 27,80 ευρώ που αναφέρεις ως  Import Fees Duties  αντιστοιχεί στο 23% του συνολικού ποσού (Κόστος 105 ευρώ + μεταφορικά 15,85 =) 120,85 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς, πλήρωσα (κόστος 105 + μεταφορικά 15,85) Χ 23% = 27,80 

Δηλαδή σύνολο 148,65

Μου χρεώθηκε ο ΦΠΑ από την Amazon προκαταβολικά.

Δεν πλήρωσα κάτι άλλο.

Μάλιστα η Amazon διευκρινίζει ότι τα import fees είναι 27,80 και στην περίπτωση που κατά τον εκτελωνισμό προέκυπτε μικρότερο ποσό θα μου επέστρεφε τη διαφορά.

 

Διευκρινίζω ότι δεν αναφέρεται το ποσό αυτό ως ΦΠΑ από την Amazon αλλά ως import fee, όμως λόγω της αναλογίας 23% υποθέτω ότι αυτό εννοούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, δεν θα μπορούσε ποτέ να προκύψει μικρότερο ποσό, αφού ο ΦΠΑ είναι 23%, αλλά το πιθανότερο είναι να προκύψει μεγαλύτερο από μικροέξοδα που χρεώνουν στον εκτελωνισμό.

 

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα είναι ότι επιβεβαιώνεται η μη καταβολή επιπλέον ποσού, κατά τον εκτελωνισμό, για αντικείμενα αξίας CIF κάτω των 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας...μου ηρθε χαρτακι απτο ταχυδρομειο οτι ηρθε το δεματακι μου (ταμπλετ) να παω να το παρω...συστημενο ειναι γιαυτο δεν μου το φερανε..με σινγκ ποστ μου το ειχε στειλει ο πωλητης και αποτι ειχα πει μαζι του επανω ειχε γραψει 49$,gift,e book reader

στο τρακινγκ δεν περασε ποτε απο τελωνειο..ελπιζω αυριο που θα το παρω μην με πουνε τιποτα δεν νομιζω βεβαια αλλα αναρωτιεμαι χαχαχ..αυτα..περιμενω κατι που θα σταλει με εμς θα σας πω και απο εκει εξελιξεις...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει ένας μήνας περίπου από τότε που το παράγγειλες, αν θυμάμαι καλά. 

Ο Κινέζος έγραψε $49 και book reader και το δέμα φαίνεται ότι έφτασε σώο και ... αβλαβές.

Με το νυφικό τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο θα δω ποσο σωο και αβλαβες χαχαχα

λιγοτερο απο μηνα εκανε μια χαρα...

ναι το παρηγγειλα χαχαχ ειδωμεν και με αυτο..μεχρι να ραφτει και να σταλει.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρουλα το ταμπλετακι...κυριλε ηρθε και σιγα την συσκευασια που ειχε κανει..του ειπααα καλααα τυλιξε το, απορω πως δεν επαθε τπτ χααχαχ μια φουσκιτσα γυρω γυρω και μετα στο κουτι του και μετα μεσα σε ενα αλλο κουτι...πφφφφ με εβαλε και λαθος φορτιστη ο χαζουλης και δεν ταιριαζει και η θηκη που με εστειλε θα τον φτιαξω καλα!χαχαχαχ...επισης δεν μπορω να βρω πουθενα τα χαρακτηριστικα που λεει για την αναλυση που ειναι??οεοε...αυτα ετσι σας τα λεω για την διαφορα!!

 

ενημερωση τωρα για τα επομενα πακετα οταν ερθουν!καλες γιορτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τις γνώσεις σας.

Είχα παραγγείλει έναν πλαστικό, κανονικού ανθρώπινου μεγέθους, Αη Βασίλη από Αμερική με κόστος 23 δολάρια, περίπου 17 ευρώ.

Λόγω όγκου προφανώς τα μεταφορικά ήταν 32 ευρώ, σύνολο ~50.

Μπήκα στην ιστοσελίδα της FEDEX Αμερικής και το πακέτο είχε φτάσει Αθήνα 11 του μηνός αλλά μόλις χθες με ενημέρωσαν μέσω e-mail από τη FEDEX Αεροδρομίου περί ύπαρξης φορτωτικής. Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν έξοδα εκτελωνισμού για τέτοιο ποσό; Μετράνε και τα έξοδα αποστολής στην αξία του προϊόντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ, συνυπολογίζονται και τα μεταφορικά και η αξία CIF ανεβαίνει στα 49 ευρώ που είναι οριακά πάνω από τα 45 της ατέλειας.

 

Δυστυχώς, έχεις μπλέξει με courier και είναι ενδεχόμενο να σε φορτώσουν και με άλλα έξοδα.

Τηλεφώνησέ τους τους και ρώτησε αν θα έχεις πρόσθετα έξοδα γιατί η λέξη "φορτωτική" δεν ακούγεται καλά.

Αν σου μιλήσουν για εκτελωνισμό, πες τους ότι θα το εκτελωνίσεις μόνος σου και, γενικά, δείξε τους ότι δεν θέλεις να πληρώσεις έξτρα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...