Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΑΙ, συνυπολογίζονται και τα μεταφορικά και η αξία CIF ανεβαίνει στα 49 ευρώ που είναι οριακά πάνω από τα 45 της ατέλειας.

 

Αν είναι δυνατόν...Τι νόμοι είναι αυτοί δε μπορώ να καταλάβω.

 

Αν σου μιλήσουν για εκτελωνισμό, πες τους ότι θα το εκτελωνίσεις μόνος σου

 

Χαχαχαχχχ, ναι θα φορέσω τη μπέρτα του Σούπερμαν και θα κατέβω σε χρόνο dt από την Φλώρινα στο Ελ. Βενιζέλος...

 

So much for the surprise, που λένε και οι Αμερικάνοι.

Και όχι τίποτα άλλο, το παιδί που του είχα υποσχεθεί μια μεγάαααλη έκπληξη τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φταίει το παιδί ή εμείς που κάνουμε αγορές από το εξωτερικό και μάλιστα από την Αμερική, χωρίς να έχουμε ενημερωθεί από πριν για το τι θα αντιμετωπίσουμε;

 

Ο σχετικός οδηγός της υπογραφής μου είναι αναρτημένος από το Γενάρη 2013 αλλά και σε πολλά παρόμοια θέματα έχει γραφτεί ότι η εισαγωγή αντικειμένων από τρίτες χώρες υπολογίζεται με βάση την αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το συγκεκριμένο προϊόν, όσο κι αν έψαξα, δεν το βρήκα πουθενά σε ευρωπαϊκό διαδικτυακό κατάστημα.

Κι όσον αφορά την υπογραφή σου, είχα την εντύπωση πως ο σύνδεσμος πήγαινε σε αυτό, το οποίο είχα διαβάσει πριν προχωρήσω στην παραγγελία. Δεν αναφέρει πουθενά για CIF και θεώρησα πως με την αξία των 17 ευρώ είμαι καλυμμένος είτε στα 22 εμπορικού ή στα 45 μη εμπορικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ, που περιέχει ορισμένες ασάφειες, αναλύεται στο κεφάλαιο 8 του οδηγού (θα βρεις τον ενημερωμένο οδηγό στα wiki) και ερμηνεύονται-εξηγούνται τα σχετικά θέματα.

 

Στην τελευταία παρ. αναγράφεται και το link για την (εύκολη) διαδικασία εκτελωνισμού αλλά εσύ είσαι στη Φλώρινα, οπότε δεν πρόειται να την κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια motherboard φορητού από το εξωτερικό. Την έχω βρει από έναν Κινέζο σε τιμή 61 € με free shiping.

Έστω την παραγγέλνω και δηλώνω αξία 22 € και ένδειξη repaired item ή used parts, κατά την εμπειρία σας θα περάσει ατελώς?

Αν τυχόν χρειαστεί να πληρώσω και ΦΠΑ, με την επίδειξη του τιμολογίου, αυτό που θα γίνει?

Θα πρέπει να κατεβαίνω Αθήνα από Λάρισα ή με την παράδοση από το ταχυδρομείο θα τον πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο Κινέζος δεχτεί να δηλώσει όλα αυτά που περιγράφεις και στείλει το δέμα με ταχυδρομείο, έχεις πιθανότητες να το παραλάβεις χωρίς μπλεξίματα.

Έχει παρατηρηθεί, όμως, ότι και με το ταχυδρομείο ζητάνε, τελευταία, αποδεικτικά στοιχεία για την αξία του αντικειμένου, όπως απόδειξη της κάρτας ή του paypal κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την περίπτωση θα δώσω το παραστατικό των 61 € και κατά πάσα πιθανότητα θα πληρώσω το ΦΠΑ στο ταχυδρομείο εδώ στη Λάρισα (αυτό ισχύει και αν ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο... και δεν συνεργαστεί μαζί μου και αναγράψει την πραγματική αξία). Σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους όσους συμμετέχουν στο forum και μας ανοίγουν τα μάτια.Έχω μια ερώτηση:παρήγγειλα μέσω ebay από Αμερική ένα ρολόϊ αξίας 126 δολλαρίων (με τα μεταφορικά) ήτοι 96 ευρώ.Για να επιβαιώσει την παραγγελία ο seller έστειλε μήνυμα για φόρους που ενδεχομένως θα επιβαρύνουν το αντικείμενο.Από την εμπειρία σας,θα πληρώσω τον κούκο αηδόνι ή την γλιτώνω;Να προχωρήσω στην παραγγελία ή να κάνω ακύρωση με τον φόβο ότι θα μου κοστίσει περισσότερο απ' ό,τι υπολόγιζα;Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον με βοηθήσει με την εμπειρία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αξία αυτή πρέπει να υπολογίζεις, κανονικά, ΦΠΑ 23% αλλά το τι θα πληρώσεις εξαρτάται, κυρίως από τον τρόπο αποστολής του δέματος, και δεν το έχεις διευκρινίσει. Επίσης, τι εννοείς με το "Για να επιβεβαιώσει την παραγγελία ο seller έστειλε μήνυμα για φόρους που ενδεχομένως θα επιβαρύνουν το αντικείμενο"; Τι σου έγραψε ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Μου έστειλε mail αναφέροντας: 

We are writing to you because we see that you are an international customer. We want to make sure that you have read our international shipping policies and are aware that your order may be subjected to customs/duty tax/VAT/customs brokerage fees when it is imported into your country, and that you are responsible for paying these fees.

Η αποστολή θα γινόταν με Standard Int'l Shipping.Η αλήθεια είναι ότι με έβαλε σε σκέψεις για το ποσόν που θα πληρώσω στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αμερικάνικα καταστήματα και οι ανεξάρτητοι πωλητές, που δέχονται να πουλήσουν στην Ελλάδα, ζητούν να πληρώσεις προκαταβολικά και ένα ποσό που αντιστοιχεί είτε στον ΦΠΑ, εάν η αξία είναι μέχρι 150 ευρώ, είτε και ο δασμός, εάν είναι παραπάνω.

 

Ο συγκεκριμένος στο στέλνει με απλό ταχυδρομείο και σε ρωτάει αν γνωρίζεις ότι, ενδεχομένως, θα χρειαστεί να πληρώσεις κάποια έξοδα εκτελωνισμού, που στην περίπτωσή σου, είναι ο ΦΠΑ. Με το ταχυδρομείο, παίζει και το σενάριο να εκτελωνιστεί το δέμα χωρίς έξοδα αλλά αυτό δεν μπορεί να το βεβαιώσει κανείς.

 

Συμπερασματικά, εάν η αξία με τα μεταφορικά του είναι αυτή που έγραψες, μπορείς να το παραγγείλεις γνωρίζοντας ότι στη χειρότερη περίπτωση θα πληρώσεις τον ΦΠΑ. Αλλά τον τελευταίο καιρό, αποφεύγουμε τις αγορές από Αμερική και προσπαθούμε να βρούμε αυτά που θέλουμε στις ευρωπαϊκές, κυρίως, αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...