Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξεκινήσω από το τελευταίο.

Φίλος, ρολογόφιλος, έστειλε το ρολόι του για επισκευή στην Αμερική, στο πλαίσιο της εγγύησης. Όταν έφτασε το δέμα στην Ελλάδα, του ζήτησαν να πληρώσει δασμό (!!!) και άλλα έξοδα. Τους πήγε την απόδειξη αγοράς του ρολογιού αλλά και πάλι δεν δέχτηκαν το επιχείρημα. Τελικά, πλήρωσε για να παραλάβει το επισκευασμένο ρολόι ΤΟΥ.

 

Πέρα απ' αυτό, διαβάζουμε τελευταία ότι στο τελωνείο σταματάνε τα δέματα και ζητάνε φόρους και δασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα δηλαδη αν ζητησουμε να το στειλουν σαν δωρο παλι θα πληρωσουμε τελωνειο?η ειναι παλια αυτα κ δεν υπαρχουν πλεον?συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα δεν ξερω κ σκεφτομαι να αγορασω κινητο απο ebay κ αν εινια ν απληρωσω ποσα λεφτα τελωνειο δεν αξιζει καν να μπω στην διαδικασια!ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρυκ που χρησιμοποιούμε (δώρο, επισκευασμένο, χαμηλό κόστος κλπ) για να ξεπεράσουμε τον εκτελωνισμό είναι παλιά και σίγουρα τα γνωρίζει και η άλλη πλευρά. Στον οδηγό της υπογραφής μου θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το θέμα αυτό.

 

Εάν αγοράσεις από χώρα της ΕΕ δεν έχεις προβλήματα τελωνείου αλλά εάν αγοράσεις από τρίτες χώρες με αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) πάνω από 150€, το πιθανότερο είναι ότι θα μπλέξεις με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι οσοι ρωτάτε μετα να γράψετε ενα feedback αν πράγματι πληρωσατε ή αν οχι, έτσι θα εχουμε και μια ενημέρωση για το τι παιζει με τα τελωνεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα ,

εχω διαβασει τα περισσοτερα μηνυματα που εχετε γραψει και ομολογω οτι με εχετε διαφωτισει αρκετα επι του θεματος

θελω να ρωτησω κατι και εγω για να σιγουρευτω , θελω να αγορασω απο ενα καταστημα στην αμερικη ενα τζακετ που κοστιζει μαζι με τα μεταφορικα 120 δολλαρια , χρησιμοποιωντας αποστολη usps.

σε αυτην την περιπτωση , θα πληρωσω τελωνειο ? η μονο φπα 23% και τα μεταφορικα του ελτα?

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε makfil σε ευχαριστω για την απαντηση , το ενδεχομενως που αναφερεις σημαινει πως ισως να μην πληρωσω - ισως και να πληρωση η δεν θα πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να σου βεβαιώσει κατηγορηματικά ότι δεν θα πληρώσεις κάποιο μικρό ποσό.

Πριν από 2 χρόνια αγόρασα μια προπέλα από Αμερική $140 και παρέλαβα το ογκώδες δέμα από ΕΛΤΑ πληρώνοντας 3€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Περσι ειχα πει εναν καθηγητη μου που πηγαινο-ερχεται συνεχεια Αμερικη να μου παρει ενα MacBook Pro i7 Retina και ο ατιμος μπορεσε να το φερει στην ζελατινα χωρις να τον ρωτησει κανενας τιποτα κ πουθενα! Πως εγινε αυτο? Σου επιτρεπουν απο Αμερικη οταν ταξιδευεις να εχεις κατι αγορασμενο σε σακουλα? Ευχαριστω και συγγνωμη για την χαζη ερωτηση μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το έβαλε στο σακ βουαγιάζ που κρατούσε στο χέρι και το πέρασε από το σκάνερ, δεν φαίνεται η όποια ζελατίνα αλλά και γιατί να ενδιαφερθεί ο αμερικανός ελεγκτής των αποσκευών για τον τρόπο που μεταφέρει κάποιος το laptop του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει οτι αν παρουμε κατι απο Αμερικη σε ενα ταξιδι μας, (καμερα - λαπτοπ - κλπ) και το εχουμε ανοιξει και το εχουμε στο σακιδιο μας περναει χωρις καμια υποψια και εκει και εδω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το LG Nexus 4 16GB από το ebay εδώ: http://www.ebay.com/itm/SALE-BRAND-NEW-LG-NEXUS-4-16GB-BLACK-SMARTPHONE-E960-UNLOCKED-GOOGLE-PHONE-/330934830179?pt=AU_Mobile_Phones&hash=item4d0d40c463. Το κόστος είναι 237€ + 7€ τα μεταφορικά (Express International Flat Rate Postage). Ο πωλητής βρίσκεται στο Hong Kong και στις πληροφορίες αποστολής αναφέρει πως μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε από τις ακόλουθες υπηρεσίες: FedEx, DHL, TOLL, 4PX, EMS, UPS.

 

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε πως να το χειριστώ ώστε αν όχι να αποφύγω το τελωνείο, τουλάχιστον να πληρώσω όσο το δυνατόν λιγότερους δασμούς και πόσο περίπου θα είναι αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη συμβουλή είναι να αποφύγεις με οποιοδήποτε τρόπο τις εταιρείες courier, δεδομένου ότι οποιοδήποτε δέμα διακινείται με αυτές κάνει στάση στο τελωνείο.

 

Η EMS εξυπηρετούνται από τα ΕΛΤΑ και, δεδομένου ότι ο εκτελωνισμός είναι διαφορετικός στα ΕΛΤΑ, έχεις ελπίδες να παραλάβεις το δέμα με όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στον αντίστοιχο οδηγό της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...