Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους όσους συμμετέχουν στο forum και μας ανοίγουν τα μάτια.Έχω μια ερώτηση:παρήγγειλα μέσω ebay από Αμερική ένα ρολόϊ αξίας 126 δολλαρίων (με τα μεταφορικά) ήτοι 96 ευρώ.Για να επιβαιώσει την παραγγελία ο seller έστειλε μήνυμα για φόρους που ενδεχομένως θα επιβαρύνουν το αντικείμενο.Από την εμπειρία σας,θα πληρώσω τον κούκο αηδόνι ή την γλιτώνω;Να προχωρήσω στην παραγγελία ή να κάνω ακύρωση με τον φόβο ότι θα μου κοστίσει περισσότερο απ' ό,τι υπολόγιζα;Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον με βοηθήσει με την εμπειρία του.

 

 

Μες στον Δεκέμβριο έκανα αγορά αξίας $120 (60 το προϊόν και 60 τα μεταφορικά - όχι από ebay), η οποία στάλθηκε με USPS Priority Parcel και tracking που ξεκινούσε από CJ. Έκανε κάτι λιγότερο από μήνα να έρθει, δεν είχα προβλήματα με το τελωνείο (πάνω σε ένα χαρτί με πληροφορίες είχε την αξία του προϊόντος, και τικαρισμένο το merchandise). Επίσης υπήρχε μια σφραγίδα του τελωνείου που έγραφε "Απλουστευμένη Διαδικασία Ταχυδρομικών Δεμάτων". Απλά αναφέρω την πιο πρόσφατη εμπειρία μου, μπορεί να συμβεί κάτι διαφορετικό στην περίπτωσή σου (το οποίο και απεύχομαι).

 

 

Αλλά τον τελευταίο καιρό, αποφεύγουμε τις αγορές από Αμερική και προσπαθούμε να βρούμε αυτά που θέλουμε στις ευρωπαϊκές, κυρίως, αγορές.

 

 

makfil, γιατί αυτό; τι έχω χάσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

makfil, γιατί αυτό; τι έχω χάσει;

 

 

Όπως έχω γράψει σε προηγούμενα posts, τον τελευταίο καιρό παρατηρούνται όλο και περισσότερα περιστατικά που το ταχυδρομείο αφενός ζητάει αποδεικτικά για την αγορά αντικειμένων από τρίτες χώρες αφετέρου δεν ακολουθεί τη γνωστή και διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού που γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλη χρόνια σε ολους!!!Καλό σας βρήκα ολους!Να έχουμε υγεια και αγαπη.Έχω διαβάζει και εγώ όλα τα ποστ σας και θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Έχω βρει για να αγοράζω κινητό τηλ απο το expansys(αν βάλεις Σιγκαπούρη η Μαλαισια) πολύ πιο φτηνά απο εδώ σε μας.Αν έχω καταλάβει σωστα πρεπει το δέμα να μην υπερβεί τα 150€ μαζί με τα μεταφορικά για να πληρωσω εδώ το φπα.Το ΦΠΑ που θα πλήρωσε θα είναι του 150€ που θα στοιχίσει εικονικά το δεμα;Αν δεν δεχτεί το μαγαζί να το βάλει λιγοτερο το πόσον πρεπει να του ζητησω να κανει κάτι άλλο;Τα δέματα τα στέλνουν με FedEx απο Σινγκαπούρη με χρέωση 30$ και απο Μαλαισία με 40(τοπικό τους νόμισμα) και με FedEx.Απο Σινγκαπούρη είναι 17,40€ και απο Μαλαισία 9€.Αν αναγράφεται πανω στο δέμα 45€ σύνολο μαζί με μεταφορικά δεν πληρώνω τίποτα απο φόρους;Και αν αναγράφεται πχ 170€ για αυτό το ποσο θα πλήρωσε φόρους και δασμούς; Ευχαριστώ εκ τον προτερον!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνας

Τα δέματα που εισάγονται με courier από τρίτες χώρες κάνουν στάση στο τελωνείο, οπωσδήποτε.

 

Επομένως, ότι και να γράψει ο πωλητής πάνω στο δέμα, αυτό θα περάσει από διαδικασία εκτελωνισμού, με ότι αυτό σημαίνει.

Εάν ο τελωνειακός υποψιαστεί ότι κάτι δεν πάει καλά με την τιμή και το αντικείμενο, θα ζητήσει απόδειξη είτε Paypal είτε κάρτας.

Η άλλη λύση είναι ταχυδρομείο αλλά και μ' αυτήν έχουν καταγραφεί περιστατικά που και τα ΕΛΤΑ έχουν αρχίσει να ζητάνε στοιχεία και να βάζουν ΦΠΑ κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλη χρονια. Ψαχνω για να αγορασω ένα λαπτοπακι και βρεικα από τ ebay. Όμως εκτος από τα μεταφορικα που μου λεει ότι είναι 39 ευρο. Από κατω δειχνει ακομα ένα ποσο της ταξεως των 67 ευρο με την ονομασια import charges. Τι εννοει με αυτό δηλαδή; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να αγοράσεις από το αμερικάνικο και έχει εφαρμόσει την ίδια διαδικασία που εφαρμόζουν και τα μεγάλα καταστήματα, δηλαδή της προπληρωμής των εκτιμώμενων εξόδων εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα περιμενω ενα δεμα και εγω παιδια ems αποστολη στο tracking δειχνει οτι ειναι 20 μερεσ στο τελωνειο αυτο τι σημαινει οτι θα πληρωσω η ισως απλα καθυστερει λογω γιορτων σε ενα τηλ που πηρα μου ειπαν οτι τωρα εκτελονιζουν την ημερομηνια εισοδου του δεματοσ και καπωσ ανακουφηστικα. Περασε μια βδομαδα ομωσ και ακομα να ερθει, ειμαι επαρχια βεβαια, να σημειωσω ακομα πωσ ο αποστολεασ δεν εχει συμπεριλαβει τιμη προιοντοσ ειναι ιδιωτησ βεβαια στο invoice θα φαινονται τα μεταφορικα και εχει δηλωσει used digital camera περιοχομενο. Καποιοσ γνωστησ να μου πει μια γνωμη για το τι να περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την περιγραφή σου, όλα είναι πιθανά.

Κάνε υπομονή και θα δείξει ...

Πάντως, οι λέξεις digital camera ... κάπως προδιαθέτουν τον τελωνειακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα, έγραψα ότι αν διαβάσει ο τελωνειακός τις παραπάνω λέξεις μπορεί να το ψάξει.

Αλλά είναι καλλίτερο να περιμένεις λίγο, χωρίς άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια καο συγχαρητήρια για τη δουλειά και τον κοπο της ενημερωσης. Αγορασα μεσω amazon.co.uk μια αφισα ζωγραφικης απο μια εταιρια και οχι απο το επισημο amazon. Η αξια του ηταν 7 λιρες και τα μεταφορικα 16 λιρες. Υπεθεσα πως αυτη η εταιρία βρισκεται Αγγλια και ειδα οτι ειχα πολυ θετικες αξιολογησεις. Μου ερχεται mail πως το δεμα ερχεται με usps αρα Αμερικη! Εμεινα οταν το ειδα.. εστειλα mail στον πωλητη απαντηση ομως δεν πηρα. Θα πληρωσω τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια καο συγχαρητήρια για τη δουλειά και τον κοπο της ενημερωσης. Αγορασα μεσω amazon.co.uk μια αφισα ζωγραφικης απο μια εταιρια και οχι απο το επισημο amazon. Η αξια του ηταν 7 λιρες και τα μεταφορικα 16 λιρες. Υπεθεσα πως αυτη η εταιρία βρισκεται Αγγλια και ειδα οτι ειχα πολυ θετικες αξιολογησεις. Μου ερχεται mail πως το δεμα ερχεται με usps αρα Αμερικη! Εμεινα οταν το ειδα.. εστειλα mail στον πωλητη απαντηση ομως δεν πηρα. Θα πληρωσω τελωνειο;

 

Oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια καο συγχαρητήρια για τη δουλειά και τον κοπο της ενημερωσης. Αγορασα μεσω amazon.co.uk μια αφισα ζωγραφικης απο μια εταιρια και οχι απο το επισημο amazon. Η αξια του ηταν 7 λιρες και τα μεταφορικα 16 λιρες. Υπεθεσα πως αυτη η εταιρία βρισκεται Αγγλια και ειδα οτι ειχα πολυ θετικες αξιολογησεις. Μου ερχεται mail πως το δεμα ερχεται με usps αρα Αμερικη! Εμεινα οταν το ειδα.. εστειλα mail στον πωλητη απαντηση ομως δεν πηρα. Θα πληρωσω τελωνειο;

 

 

Υπάρχει ατέλεια για δέματα, μη εμπορικού χαρακτήρα, που εισάγονται από τρίτες χώρες και έχουν αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) έως 45 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευκολο να εξηγηθει ο ορος "ατελεια" ;

 

 

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%E1%BC%80%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1&dq=

 

ατέλεια 2 η : η προνομιακή απαλλαγή από τέλη (φόρους, τελωνεία, δασμούς κτλ.): Tελωνειακή ~. Οι εφημερίδες έχουν ~ χαρτιού. Οι ηθοποιοί έχουν ~ στα θέατρα. || το δελτίο ταυτότητας ή το έγγραφο που πιστοποιεί την ατέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...