Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κλασσικά την πάτησα και εγώ με ups. Για δεμα 20 κιλών και 200 ευρώ από Αμερική μου λένε ότι κόλλησε στο τελωνείο και είναι 60 ευρώ οι δασμοί και 85 ευρώ να το εκτελωνίσουν αυτοί. Επίσης μου λένε ότι το πακέτο είναι 400 ευρώ :blink: .

Ως δεύτερη λύση είναι να το εκτελωνήσω μόνος μου ή να βρω κάποιον να το κάνει γιατί μένω Θεσσαλονίκη.

 

Έπειτα ανακάλυψα στο internet ότι 1 στους 2 Έλληνες την έχουν πατήσει έτσι.

 

Μετά το ψάξιμο ρώτησα τη Ups γιατί το πακέτο κολλάει στο τελωνείο της Αθήνας και δεν έχει έρθει πχ στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης. Αυτή ήταν και η υπηρεσία τους να το φέρουν εδώ και ας το εκτελωνίσω εγώ.

 

Μου λένε γίνεται και ότι ήδη έχω πληρωμένα τα έξοδα αλλά επειδή αυτοί δεν έχουν την άδεια να το πάρουν από το τελωνείο και να το πάνε στο cargo (μονο η aegean μπορεί να το κάνει) θα πρέπει να πληρώσω στην Aegean 110 ευρώ έξοδα μεταφόρτωσης. Αυτό προσπαθώ να το διασταυρώσω με το cargo της aegean αλλά ακόμη δεν βρήκα άκρη.

EDIT η aegean μου είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν έχει καμία σχέση με το πακέτο. Μου είπανε επίσης ότι ο εκτελωνιστής της ups μπορεί να το φέρει και χωρίς να είναι εκτελωνισμένο και να μεταβεί στο τελωνείο Θεσσαλονίκης. Έτσι στη ups πάλι ψέμματα μου είπανε ότι και καλά θέλει η Aegean 110 ευρώ. Πάλι για τον δικό τους υπάλληλο ήταν τα 110. /EDIT

 

Θα ήθελα να μάθω αν είχανε και άλλοι τέτοια εμπειρία που δεν είναι κάτοικοι Αθηνών.

 

Εγώ συνεχίζω το ψάξιμο αλλά πλεόν μου είναι ξεκάθαρο ότι αυτές οι μεγάλες courrier έχουν στήσει μια απατεωνιά.

Το μόνο που τους ενδιαφέρει  είναι να σου πάρουν ένα 100ευρο επιπλέον, δεν σε εξυπηρετούν και σε παραπληροφορούν.

 

Η ρητορική ερώτηση του post μου είναι:

Αφού ξέρει η ups ότι το δέμα θα πάει στο τελωνείο και αφού έχει αναλάβει να το φέρει στη Θεσσαλονίκη, γιατί δεν καταλήγει στο τελωνείο Θεσσαλονίκης; Επίσης μπορεί να συμβεί και το αντίθετο; Να παραγγείλει Αθηναίος αλλά να καταλήξει στο τελωνείο Θεσσαλονίκης άκόμη πιο μακρυά στο Κήπων.

 

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από monolith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη, μέχρι να πάρεις την απόφασή σου, είναι ότι όσο καιρό παραμένει το δέμα χωρίς εκτελωνισμό θα χρεωθείς αποθήκευτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε το ξέρω.

Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα το πήρα απόφαση ότι έιναι τόσο καλά στημένο το κόλπο που δεν υπάρχει σωτηρία αν είσαι εκτός Αθηνών.

Οι υπάλληλοι στο τελωνείο είναι το ίδιο αγανακτησμένοι με την εταιρία. Μου είπανε αυτολεξεί :

"Ναι μπορεί η Ups να το στείλει στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης να το εκτελωνήσετε εσείς αλλά θα σας ζητήσει τα τριπλάσια γιατί ζούμε σε ελέυθερη οικονομία με τον ιδιωτικό τομέα υγειή και το δημόσιο να υπολειτουργεί ".

 

Επίσης όταν ρωτήσαμε τα έξοδα μεταφόρτωσης (που μας είπανε ότι τα θέλει η Aegean) ποιος θα τα πάρει; Σε ποιο λογαρισμό θα μπούνε; Αρχίσανε να τα μασάνε ότι θα μπούνε σε έναν κοινό λογαριασμό και απο εκεί παίρνουν ποσοστά διάφοροι :confused: .

 

Απλώς μετά από ένα σημείο δεν σε νοιάζουν τα λεφτά αλλά το ότι κοροιδεύουν εσένα και άλλους τόσους.

Μακάρι να μπορούσαμε να μαζευτούμε πολλοί να παμε στον συνήγορο του καταναλωτή ή κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ. ΕΞΥΠ. ΜΕΓ. ΠΕΛΑΤΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ 14-01-2014 00:00 Κ. ΕΞΥΠ. ΜΕΓ. ΠΕΛΑΤΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ 

 

 

Εχει κανεις κανα ινφο τι σημαινει αυτο?Πρωτη  φορα το βλεπω απο οσες παραγγελιες εχω κανει και ειναι αρκετες.H παραγγελια ηταν ενα mpc btw απο ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά μια off-topic ερώτηση ξέρετε πόσες μέρες κάνει να έρθει Αθήνα ένα first class international mail με USPS γιατί έχουν περάσει 27 μέρες και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο τελικα πηρα τηλεφωνο και ειναι στο ταχυδρομειο την περιοχης μου.Για οποιον στο μελλον  εχει απορια στο  Κ. ΕΞΥΠ. ΜΕΓ. ΠΕΛΑΤΩΝ ΔΕΜΑΤΩΝ  στελνουν ολα τα δεματα πανω απο 5 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΉΘΕΙΑ!

περιμένω κάποιο δέμα από Ιαπωνία.

Η αγορά έγινε από amazon.co.uk

Η αποστολή έγινε με economy SAL , χωρίς tracking number.

Το συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι στα 68€.

Το δέμα έχει καθυστερήσει και το αναμένω ήδη 30 μέρες.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει στο τελωνείο και αν ναι πως μπορώ να το μάθω?

Αν ναι, πόσο περίπου να περιμένω το πεσκέσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΉΘΕΙΑ!

περιμένω κάποιο δέμα από Ιαπωνία.

Η αγορά έγινε από amazon.co.uk

Η αποστολή έγινε με economy SAL , χωρίς tracking number.

Το συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι στα 68€.

Το δέμα έχει καθυστερήσει και το αναμένω ήδη 30 μέρες.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει στο τελωνείο και αν ναι πως μπορώ να το μάθω?

Αν ναι, πόσο περίπου να περιμένω το πεσκέσι?

Χωρίς tracking number το βλέπω δύσκολο. Ο κωδικός είναι αυτός που δίνει "επωνυμία" στο δέμα σου! Αν υπάρχει άλλη λύση, ίσως γνωρίζει κάποιος άλλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
παρέλαβα σήμερα μετά από 30 μέρες ακριβώς.

ο πωλητής είχε σημειώσει το δέμα "as gift", και κόστος 28,40€ στο δέμα.

Οπότε παραλαβή μέσω ΕΛΤΑ χωρίς τελωνείο.

:-)

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μας βοηθουν να κανουμε ασφαλες αγορες απο το internet. οπως ολοι ετσι και εγω θελω να κανω μια παραγγελια απο αμερικη και πιο σuγκεκριμενα απο amazon.εχω διαβαση ολες τις σελιδες και εχω καταλαβει πολλα.η ερωτηση μου ειναι αν στην παρακατω φωτο πληρωνω προκαταβολικα τελωνειο ή αν θα εχω καποια επιβαρυνση οταν με το καλο ερθει ελλαδα.....ευχαριστω

 

http://postimg.org/image/wmgzs7ost/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις προκαταβολικά τα $25,41 που αντιστοιχούν στον ΦΠΑ (23% του $110,47) και παραλαμβάνεις το δέμα σου.

Makfil εισαι ο καλυτερος.....πολυ γρηγορος και με απαντησεις για ολα τα θεματα.....Μπραβο σου....Αρα το ποσο που δινω ειναι 136 δολαρια και τιποτα αλλο.....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάμε μια μικρή επιφύλαξη γιατί από 3/12/2013 άλλαξε ο τρόπος εκτελωνισμού δεμάτων μη εμπορικού χαρακτήρα, για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 8 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου (στα wiki), και δεν έχουμε παραδείγματα εφαρμογής ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάμε μια μικρή επιφύλαξη γιατί από 3/12/2013 άλλαξε ο τρόπος εκτελωνισμού δεμάτων μη εμπορικού χαρακτήρα, για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 8 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου (στα wiki), και δεν έχουμε παραδείγματα εφαρμογής ακόμη. 

Αρα θα ειμαι πολυ ατυχος αν εφαρμοστει σε εμενα ο τροπος εκτελωνισμου για πρωτη φορα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...