Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και συγχαρητήρια για την ανιδιοτελή και έντιμη στάση σας

θα ήθελα να ζητήσω κ εγώ μια συμβουλή όσον αφορά την αγορά μιας φορητής εσπρεσσιέρας. θα με συμβουλέυατε να αγοράσω από εδώ https://www.wacaco.com/products/minipresso-gr (εκτός εε αλλα με δωρεάν μετφορικά) ή από αγγλία https://www.thefowndry.com/cart ???

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Χρηστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ πολύ makfil. Ήταν αυτό που ρώτησα χθες και απαντήθηκε τελικά σήμερα, αφού μεσολάβησαν πολλές απαντήσεις εκτός θέματος. 

 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trakter21, σαφώς από Αγγλία. Το δεύτερο λινκ που μας παραπέμπεις, οδηγεί σε υπολογισμό κόστους αποστολής, πλην όμως το καλάθι είναι άδειο, επομένως δεν μπορεί να προχωρήσει κανείς περαιτέρω. Παρόλα αυτά, ψάχνοντας λίγο την ιστοσελίδα, είδα ότι όλες οι αποστολές φεύγουν από Η. Β., επομένως η διακίνηση είναι εντός Ε. Ε. και άρα επιβαρύνεσαι μόνο με τα μεταφορικά (αν και εφόσον αυτά υπάρχουν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση μα εαν παραγγειλώ απο την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας ερχεται από Hong-Kong και κοστίζει 59$,

εαν παραγγείλω από μαγαζί αγγλικό κοστίζει 47 λιρες και 10 λιρες μεταφορικά 57 λίρες συνολικά. Οπότε αναρωτιέμαι αν ισχύει πως δεν υπάρχει χρεώση για αγορές εκτός ΕΕ κάτω α΄πό 150ε ? γιατί 59$ < 57  λίρες.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπε ο Mauro είναι ότι στο 2ο link πρέπει να διαλέξεις την εσπρεσσιέρα που θέλεις, να τη βάλεις στο καλάθι, για να σου υπολογίσει μεταφορικά, ώστε να είναι συγκρίσιμες οι συνολικές τιμές των μαγαζιών. Επίσης ότι το ίδιο μαγαζί έχει έδρα στην Αγγλία οπότε δεν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού αφού εξακολουθεί να είναι στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχουμε προβλημα με iherb;

 

Με Ευρωπαϊκα μαγαζια; Πχ amazon και sportdirect;

 

προχθες παρελαβα απο iherb μεσαιο μεγεθος χαρτοκουτι και δεν πληρωσα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες προς καθυσηχαση των μαζών δεν νομίζω να άλλαξε τίποτα στα τελωνεια εγώ μόλις παρέλαβα 2 TV box(στην ίδια συσκευασία) με NL post και ένα μοντακι με CZ post κανονικότητα .. λογικά ήταν καθυστέρηση της NL post (γιατί το ειχα παραγγείλει αρχές οκτωβριο τό ένα ) το μοντακι αρχές νοεμβριου και ήρθε στην "ώρα" του ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πληρώσω τελωνείο για το συγκεκριμένο ταμπλετ η όχι, και αν ναι πόσα λεφτά. Ευχαριστώ. https://www.amazon.com/All-New-Amazon-Fire-HD-8-8-Inch-Tablet-8GB/dp/B01ACEKAJY/ref=gbph_img_m-4_9fd9_f00b55ca?smid=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_p=fc0df491-8d0a-474c-bd30-28e351859fd9&pf_rd_s=merchandised-search-4&pf_rd_t=101&pf_rd_i=384082011&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=GNRCVVAJJBFY05NYXJYT&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο tablet δεν πουλιέται στην ελληνική αγορά, γιαυτό και δεν εμφανίζει μεταφορικά, τα οποία είναι συνήθως υψηλά για Ελλάδα.

 

Πάντως, όταν παραγγέλνεις στην αμερικάνικη αμαζόνα και μάλιστα είδη που τα διαθέτει η ίδια και όχι τρίτος πωλητής, στο τελευταίο βήμα πριν την παραγγελία, εμφανίζει και ένα ποσό import fees που αντιστοιχεί στον ελληνικό ΦΠΑ. Το πληρώνεις και αυτό και το δέμα φτάνει στην Ελλάδα και το παραάμβάνεις χωρίς άλλα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Αγοράζω αρκετά χρόνια ηλεκτρονικά απο διάφορα sites(πχ.eBay,Sportsdirect) και μπορώ να πώ οτι δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο περιστατικό τελωνείου απο καποια χώρα,παρα μόνο μιας παραγγελίας απο Κίνα που ήταν μεγάλης αξίας και δεν είχε δηλωθεί σαν δώρο οπότε καταλαβαίνετε.Θα ήθελα να ρωτήσω για μια αγορά που θέλω να κάνω ενός ρολογιού απο το αμερικάνικο amazon το οποίο είναι απο έναν τρίτο πωλητή(λέει ''by AreaTrend'') αλλά στο τελικό σύνολο υπολογίζει μόνο για ''shipping and handling'' και όχι για tax,δηλαδή για κόστοι τελωνείου.Δεν θα επιβαρυνθώ παραπάνω δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πληρώσω τελωνείο για το συγκεκριμένο ταμπλετ η όχι, και αν ναι πόσα λεφτά. Ευχαριστώ. https://www.amazon.com/All-New-Amazon-Fire-HD-8-8-Inch-Tablet-8GB/dp/B01ACEKAJY/ref=gbph_img_m-4_9fd9_f00b55ca?smid=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_p=fc0df491-8d0a-474c-bd30-28e351859fd9&pf_rd_s=merchandised-search-4&pf_rd_t=101&pf_rd_i=384082011&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=GNRCVVAJJBFY05NYXJYT&th=1

"This item does not ship to Athens, Greece. Please check other sellers who may ship internationally."

 

Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το λινκ; Γιατί λέει ότι δεν στέλνει Ελλάδα. Όταν επιστρέψεις, πες μας αν χρεώνει μεταφορικά για Ελλάδα και θα σου απαντήσουμε πιο συγκεκριμένα.

 

ΥΓ Τις προάλλες έκανα εκτελωνισμό με DHL.Όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες, ας ποσταρει εδώ.

 

 

@PanosTs7 : Συνήθως οι 3rd party sellers δεν καλύπτουν τα import fees. Είχα πρόσφατη εμπειρία ακριβώς με τέτοια περίπτωση (3rd party seller από Amazon.com). Σαφώς και εκτελώνισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω για μια αγορά που θέλω να κάνω ενός ρολογιού απο το αμερικάνικο amazon το οποίο είναι απο έναν τρίτο πωλητή(λέει ''by AreaTrend'') αλλά στο τελικό σύνολο υπολογίζει μόνο για ''shipping and handling'' και όχι για tax,δηλαδή για κόστοι τελωνείου.Δεν θα επιβαρυνθώ παραπάνω δηλαδή;

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως πχ 1) η αξία που θα δηλώσει ο πωλητής, 2) ο τρόπος αποστολής του δέματος (ταχυδρομείο ή courier), 3) εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, στην περίπτωση που το στείλει με το ταχυδρομείο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...