Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αναζήτηση στο forum θα έβρισκες την απάντηση και σε αυτό το ερώτημα.

 

Τα τέλη των ΕΛΤΑ αναλύονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ που υπάρχει στο forum αλλά και στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Το "τέλος παρουσίασης" των 3€ επιβάλλεται, συνήθως, σε δέματα μικρής αξίας.

 

 

Σημείωση:

Το post αυτό απαντάει στο αρχικό δικό σου, πριν το τροποποιήσεις.

Η παράθεση που πρόσθεσες περιλαμβάνεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού και αν το είχες διαβάσει δεν θα είχες αυτές τις απορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με αναζήτηση στο forum θα έβρισκες την απάντηση και σε αυτό το ερώτημα.

 

Τα τέλη των ΕΛΤΑ αναλύονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ που υπάρχει στο forum αλλά και στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Το "τέλος παρουσίασης" των 3€ επιβάλλεται, συνήθως, σε δέματα μικρής αξίας.

 

Την γνωρίζω την συγκεκριμένη εγκύκλιο.

 

Πιθανώς όμως να έχει αλλάξει μια και οι δασμοί που αναφέρονται σε αυτήν είναι διαφορετικοί από το επίσημο site της gsis. Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάτι καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει, μάλλον, τις έννοιες των δασμών και του ΦΠΑ.

 

Για τις αποστολές εμπορικού χαρακτήρα ισχύει η επιβολή ΦΠΑ σε αξίες CIF από 22-150€ και πάνω από τα 150 ΚΑΙ δασμό.

Για τις μη εμπορικού ισχύουν αυτά που λέει η παράθεση, αλλά οι αγορές που κάνουμε είναι οι πρώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει, μάλλον, τις έννοιες των δασμών και του ΦΠΑ.

 

Για τις αποστολές εμπορικού χαρακτήρα ισχύει η επιβολή ΦΠΑ σε αξίες CIF από 22-150€ και πάνω από τα 150 ΚΑΙ δασμό.

Για τις μη εμπορικού ισχύουν αυτά που λέει η παράθεση, αλλά οι αγορές που κάνουμε είναι οι πρώτες.

 

Έχω κατανοήσει πλήρως τις διαφορές δασμών και ΦΠΑ.

 

Αναφέρω απλώς ότι η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ  είναι του 2011 και έχει διαφορές όσων αφορά τους ΔΑΣΜΟΥΣ που επιβάλλονται σε μη-εμπορικού χαρακτήρα συναλλαγές (στις εμπορικού χαρακτήρα δεν έχει διαφορές), σε σχέση με την ιστοσελίδα της gsis που προφανώς είναι επικαιροποιημένη και πιο αξιόπιστη (όριο 700 ευρώ και δασμός 2,5% vs όριο 350 ευρώ και δασμός 3,5% αντίστοιχα).

 

Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν η ιστοσελίδα της eett είναι επικαιροποιημένη όσων αφορά τα τέλη ΕΛΤΑ ή θα κληθούμε να πληρώσουμε πολλά παραπάνω από αυτά που αναφέρονται σε αυτήν.

 

Εξαιρετικός ο οδηγός σου. Αν και ελπίζω αυτά τα handling fee (από goldair κ.τ.λ.) να μην είναι μία ακόμη επιβάρυνση που θα κληθούμε να πληρώσουμε επιπλέον όταν έρχεται το δέμα με EMS/PostNL και ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει ότι σου ζητούσαν τα μαλλιοκέφαλά σου για να το πάρεις; Δηλαδή πόσα χρήματα συνολικά σου ζήτησαν φόρους/δασμούς/τέλη για ένα δέμα των 20$;

 

Γιατί υποτίθεται ότι ο τελωνειακός κώδικας γράφει μέσα για ατέλειες και για αδασμολόγητα ποσά, τελικά ούτε αυτά ισχύουν;

 

 

 

To πακετο όπως είπα είχε 2, άρα η αξία του ήταν $40 (χώρια το shipping).

Μου ζητούσαν 103 ευρώ, ή 50 αν πάω εγώ να το εκτελωνίσω!

 

Τώρα περιμένω και κάτι από αμερικάνικο amazon αξιας 34 ευρω. (με κανονικό shipping, όχι courier)

Για να δούμε τι θα γινει και με αυτο. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατανοήσει πλήρως τις διαφορές δασμών και ΦΠΑ.

 

Αναφέρω απλώς ότι η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ  είναι του 2011 και έχει διαφορές όσων αφορά τους ΔΑΣΜΟΥΣ που επιβάλλονται σε μη-εμπορικού χαρακτήρα συναλλαγές (στις εμπορικού χαρακτήρα δεν έχει διαφορές), σε σχέση με την ιστοσελίδα της gsis που προφανώς είναι επικαιροποιημένη και πιο αξιόπιστη (όριο 700 ευρώ και δασμός 2,5% vs όριο 350 ευρώ και δασμός 3,5% αντίστοιχα).

 

Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν η ιστοσελίδα της eett είναι επικαιροποιημένη όσων αφορά τα τέλη ΕΛΤΑ ή θα κληθούμε να πληρώσουμε πολλά παραπάνω από αυτά που αναφέρονται σε αυτήν.

 

Εξαιρετικός ο οδηγός σου. Αν και ελπίζω αυτά τα handling fee (από goldair κ.τ.λ.) να μην είναι μία ακόμη επιβάρυνση που θα κληθούμε να πληρώσουμε επιπλέον όταν έρχεται το δέμα με EMS/PostNL και ΕΛΤΑ.

 

1. Στην αρχική έκδοση του οδηγού, που δεν μπορώ να συμπληρώσω από χρόνια πλέον, είχα περιλάβει την εγκύκλιο της ΕΕΤΤ και στη νεώτερη έκδοση (το link στην αρχή του οδηγού) έχω προσθέσει τα στοιχεία του ICIS.net με τα ποσοστά και τα ποσά που πρέπει να ισχύουν για τα δέματα ΜΗ εμπορικού χαρακτήρα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτά ελάχιστους αφορούν, σε σχέση με το πλήθος των δεμάτων που αγοράζουμε από τρίτες χώρες (εμπορικού χαρακτήρα).

 

2. Τα αποθήκευτρα είναι μια (μικρή) πρόσθετη επιβάρυνση για τα δέματα που διακινούνται με courier και σ' αυτές περιλαμβάνεται η EMS αλλά επειδή εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ δεν χρεώνονται αποθήκευτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μεχρι πριν λιγες μερες παρελαβα δεμα απο iherb απο Αμερικη χωρις να πληρωσω τιποτα,τωρα και μικροπραγματα απο Κινα κτλ των 5-10 ευρω θα πληρωνουμε ταριφα των 3 ευρω?ή ειναι πανω απο ενα ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To πακετο όπως είπα είχε 2, άρα η αξία του ήταν $40 (χώρια το shipping).

Μου ζητούσαν 103 ευρώ, ή 50 αν πάω εγώ να το εκτελωνίσω!

 

Τώρα περιμένω και κάτι από αμερικάνικο amazon αξιας 34 ευρω. (με κανονικό shipping, όχι courier)

Για να δούμε τι θα γινει και με αυτο. :fear:

 

Ο κώδικας γράφει ότι έως 150 ευρώ δεν μπαίνει δασμός, μόνο ΦΠΑ. 40$ χρονδρικά είναι €38. 24% επί €38 ίσον €9,12. Άντε με κανά τέλος να πάει κανά 15ευρω. Από που προκύπτουν τα 50 ευρώ;

 

Μπορείς να γράψεις αναλυτικά τα ποσά που σου ζήτησαν και σε τι αντιστοιχεί το καθένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας γράφει ότι έως 150 ευρώ δεν μπαίνει δασμός, μόνο ΦΠΑ. 40$ χρονδρικά είναι €38. 24% επί €38 ίσον €9,12. Άντε με κανά τέλος να πάει κανά 15ευρω. Από που προκύπτουν τα 50 ευρώ;

 

Μπορείς να γράψεις αναλυτικά τα ποσά που σου ζήτησαν και σε τι αντιστοιχεί το καθένα;

 

Δεν ξέρω, τί να σου πω.. Δεν ξέρω από αυτά γιατί πρώτη φορά με πήραν από τελωνείο.

Δε μου είπαν αναλυτικά.

Μου είπαν στην αρχή 103 ευρώ, και ότι 53 ευρω ειναι η αμοιβη του εκτελωνιστη και αν παω εγω θα πληρωσω 50!

Άρα με κορόιδεψαν; :mad:

Να τους ξαναπάρω να τους τα ψάλλω;

 

(κάπου είδα δεν είναι και αυτά με τη διατακτική κτλ που δεν ξέρω τί ειναι, οπότε ανεβαίνει το ποσό; )

 

Επίσης επειδή το πακέτο ήρθε εξπρές, μήπως o πωλητής είχε προσθέσει κανά 20ευρω πάνω στο πακέτο για το shipping;

Εγώ βέβαια δεν είχα διαλέξει και ούτε είχα πληρώσει express.Αλλα για κάποιο ανεξήγητο λόγο άλλαξε στη διαδικασία.. Δηλαδή ο πωλητής πλήρωσε το express.

 

εδώ είναι το tracking του πακέτου:

https://wwwapps.ups.com/WebTracking/processInputRequest?sort_by=status&tracknums_displayed=1&TypeOfInquiryNumber=T&loc=en_US&InquiryNumber1=1Z1813436601311377

 

λέει:

 

The service selected is not available to this destination address. This has delayed delivery. / The service has been changed and the delivery is being rescheduled.

 

 

Edit:

ΕΠίσης να πω το εξής:

Η παραγγελία μου (3 Βluray) κόστιζε συνολικά $75 (3 x $20 + $15 εξοδα αποστολης), αλλά έσπασε όπως είπα σε 2 πακέτα.

To πακετο με το 1 δισκακι μου ηρθε κανονικα ενω αυτο με τα 2 κρατηθηκε/

Σε αυτο με το 1 ΔΕΝ ανεγραφε πανω τιμη.

Οπότε μήπως η ΣΥΝΟΛΙΚΗ τιμη αναγραφοταν στο αλλο, οποτε και με express μαζι κτλ μαζεύεται το 50ρικο για το τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας γράφει ότι έως 150 ευρώ δεν μπαίνει δασμός, μόνο ΦΠΑ. 40$ χρονδρικά είναι €38. 24% επί €38 ίσον €9,12. Άντε με κανά τέλος να πάει κανά 15ευρω. Από που προκύπτουν τα 50 ευρώ;

 

Μπορείς να γράψεις αναλυτικά τα ποσά που σου ζήτησαν και σε τι αντιστοιχεί το καθένα;

Ο κώδικας γράφει τι πληρώνεις για τελωνείο (για το κράτος δηλαδή), δεν καθορίζει τι θα πληρώσεις γενικός. Πέρα από το τελωνείο ο φίλος καλείται να πληρώσει και άλλα έξοδα για την εταιρία courier και τον εκτελωνιστή. Αυτές οι υπηρεσίες έχουν ελεύθερο τιμολόγιο. Άρα μπορεί για το κράτος (τελωνείο) να πληρώνει όντος 10-15€. Τα υπόλοιπα είναι για τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας γράφει ότι έως 150 ευρώ δεν μπαίνει δασμός, μόνο ΦΠΑ. 40$ χρονδρικά είναι €38. 24% επί €38 ίσον €9,12. Άντε με κανά τέλος να πάει κανά 15ευρω. Από που προκύπτουν τα 50 ευρώ;

 

Μπορείς να γράψεις αναλυτικά τα ποσά που σου ζήτησαν και σε τι αντιστοιχεί το καθένα;

 

Ίσως δεν κατάλαβες ότι το δέμα ταξίδεψε με courier και εκτός από ΦΠΑ επιβαρύνθηκε με την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα (δεν πληρώνουμε τέλος ΕΛΤΑ σ' αυτή την περίπτωση). Γιαυτό του είπαν ότι εάν το εκτελωνίσει μόνος του θα πληρώσει λιγότερα επειδή θα γλυτώσει μεν την αμοιβή του εκτελωνιστή αλλά θα πληρώσει τη διασάφηση. 

 

Τα έξοδα αυτά περιγράφονται χοντρικά στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ αλλά έχουν αυξηθεί στη διάρκεια των ετών που πέρασαν από τότε. Οι εταιρείες courier δημοσιοποιούν τον τιμοκατάλογό τους ανά έτος. Το θέμα είναι ότι πρέπει να αποφεύγουμε την αποστολή δεμάτων με courier, εκτός αν γνωρίζουμε, εκ των προτέρων τι θα μας κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάποιος που να γνωρίζει τι είναι το dpd all inclusive και αν αξίζει; Όντως προπληρωνεις τυχόν φόρους και δασμους; Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτι επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια μου βγαζει αυτο το στατους απο κινα με dhl τι γινετε σε αυτη την περιπτωση?ευχαριστω!   

 

16 Αναχώρησε από τον σταθμό THESSALONIKI - GREECE THESSALONIKI - GREECE 19:08

1 Τεμάχιο

15 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην THESSALONIKI - GREECE THESSALONIKI - GREECE 19:08

1 Τεμάχιο

14 Ολοκληρώθηκαν οι τελωνειακές διαδικασίες στην THESSALONIKI - GREECE THESSALONIKI - GREECE 12:33

1 Τεμάχιο

13 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής THESSALONIKI - GREECE THESSALONIKI - GREECE 11:52

1 Τεμάχιο

12 Αναχώρησε από τον σταθμό ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 10:41

1 Τεμάχιο

11 Η αποστολή πέρασε από ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 10:41

1 Τεμάχιο

10 - THESSALONIKI - GREECE 06:40   9 Αναχώρησε από τον σταθμό LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 05:17

1 Τεμάχιο

8 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 00:04

1 Τεμάχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...