Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σ' αυτή την περίπτωση και με συνθήκες πριν από ένα 15νθήμερο θα έλεγα ότι δεν θα σε χρέωναν έξοδα εκτελωνισμού αλλά μετά τα πρόσφατα περιστατικά δεν το θεωρώ βέβαιο.

 

Στη χειρότερη, θα πληρώσεις ΦΠΑ στη συνολική αξία και κάποιο τέλος ΕΛΤΑ.

 

 

 

 

makfil, συγνώμη, ποιά πρόσφατα περιστατικά εννοείς;

Εγώ τελευταία αγορά που έκανα από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης ήταν τον Απρίλιο. Μέχρι και τότε ποτέ δεν είχα πληρώσει τελωνείο, όταν διάλεγα το απλό shipping (όχι courier). Και νομίζω είχα κάνει και μέχρι 100 ευρώ αγορές.

 

Τώρα άλλαξαν; :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοώ αυτά που καταγράφηκαν σ' αυτό και σε άλλα fora για δέματα που σταμάτησαν στο τελωνείο και χρεώθηκαν είτε μόνο με ένα από τα τέλη των ΕΛΤΑ (δέματα μικρής αξίας 3€ και 5€) είτε με ΦΠΑ και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ αυτά που καταγράφηκαν σ' αυτό και σε άλλα fora για δέματα που σταμάτησαν στο τελωνείο και χρεώθηκαν είτε μόνο με ένα από τα τέλη των ΕΛΤΑ (δέματα μικρής αξίας 3€ και 5€) είτε με ΦΠΑ και τέλος.

 

links για περισσότερα info ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

links για περισσότερα info ?

 

Με γρήγορη αναζήτηση

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-908

από #13625 και συνέχεια στις επόμενες σελίδες

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=95

από #1413 και συνέχεια στις επόμενες σελίδες.

 

Αλλά υπάρχουν και άλλα νήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil, συγνώμη, ποιά πρόσφατα περιστατικά εννοείς;

Εγώ τελευταία αγορά που έκανα από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης ήταν τον Απρίλιο. Μέχρι και τότε ποτέ δεν είχα πληρώσει τελωνείο, όταν διάλεγα το απλό shipping (όχι courier). Και νομίζω είχα κάνει και μέχρι 100 ευρώ αγορές.

 

Τώρα άλλαξαν; :shock:

 

Ναι, κάτι έχει αλλάξει τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες. 

Μέχρι πριν οι έλεγχοι ήταν δειγματοληπτικοί. Σε ένα "βουνό" από δέματα διάλεγαν κάποια (2-3) και τα έστελναν τελωνείο για έλεγχο. Συνήθως τα πιο "χτυπητά", πιο μεγάλα κτλ. Με το 99% των δεμάτων δεν ασχολιόταν κανείς.

Τώρα από τι φαίνεται έχει αλλάξει το σύστημα. Σε ένα σωρό από "βουνά" διαλέγουν ένα ολόκληρο "βουνό" με δέματα και τα στέλνουν όλα στο τελωνείο. Χωρίς να έχουν αφαιρέσει κανένα. Μικρά, μεγάλα, με tracking, χωρίς tracking. Τα ανοίγουν όλα στο τελωνείο. Τα μεν μικρής αξίας προωθούνται άμεσα ξανά στα ΕΛΤΑ και πληρώνουν μόνο το "τέλος παράστασης" των ΕΛΤΑ 3€. Για τα δε μεγάλης αξίας, είτε καλούν τον παραλήπτη να στείλει παραστατικά αγοράς (πχ. PayPal), είτε εκτιμούν το κόστος τους και αναλόγως επιβάλουν δασμούς, ΦΠΑ (24%), έξοδα ΕΛΤΑ (12€) κτλ.

Άρα τώρα οι πιθανότητες να μπει το δέμα στο τελωνείο είναι πολύ μεγαλύτερες.

Στους χρόνους συν άλλες 8-10 μέρες για το μπες-βγες στο τελωνείο.

Και υπάρχει περίπτωση ακόμα και με δέματα πολύ μικρής αξίας να κληθείς να πληρώσεις (έστω και τα 3€ των ΕΛΤΑ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, μη μου λέτε τέτοια και ψωνίζω συνέχεια από εξωτερικό (πράγματα που δε μπορώ να βρω εδώ δηλαδη, cd και bluray).

 

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση το εξής σχετικά με το προηγούμενο πρόβλημα που είχα αναφέρει:

 

Αγόρασα 3 bluray αξιας $20 το καθένα από Αμερική. Μου τα έστειλαν σε 2 πακέτα, το ένα μέσα στο ένα, και τα άλλα 2 μέσα στο άλλο.

Κάτι έγινε και μου άλλαξαν τη μεταφορά σε express ενώ δεν την είχα διαλέξει.

Το μεν ένα πακέτο με τα 2 κρατήθηκε στο τελωνείο και μου ζητούσαν τα μαλλιοκέφαλά μου για να το πάρω. (τελικά αυτό θα διευθετηθεί με τον πωλητή καθώς δεν είναι δικό μου λάθος το ότι ήρθε με express και κρατήθηκε έτσι στο τελωνείο)

Το δε άλλο μου ήρθε σήμερα σπίτι!!!

 

(μήπως δεν το κράτησαν επειδή απ'ότι βλέπω δε γράφει καμιά τιμή πάνω στο πακέτο; Εκτός αν είδαν την τιμή με σκανάρισμα ενός barcode που βλέπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.Αγόρασα κάτι παιχνίδια από αμερική και ο φίλος μου που τα έστειλε με USPS έβαλε ότι η αξια του κουτιού είναι 80 euro και σήμερα που έφτασε το κουτί μου ήρθε χαρτί από τα ελτα ότι πρέπει να πληρώσω τελωνείο 100 euro για να πάρω το κουτί.Το κουτί είναι σχετικά μεγάλο αλλα ελαφρύ.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής.Είναι δυνατόν να μου κοστολογούν 100 euro τελωνείο πιο ακριβά δηλαδη από ότι κόστισε το κουτί μου?Επίσης μπορώ κάπως να κάνω ένσταση και να το αξιολογήσουν ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά στο γραφείο της περιοχής αλλά μπορείς να μιλήσεις με τον διευθυντή.

Δεν γράφεις, όμως, την πραγματική αξία των παιχνιδιών σε σχέση με τη δηλωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Το μεν ένα πακέτο με τα 2 κρατήθηκε στο τελωνείο και μου ζητούσαν τα μαλλιοκέφαλά μου για να το πάρω.

 

Τι σημαίνει ότι σου ζητούσαν τα μαλλιοκέφαλά σου για να το πάρεις; Δηλαδή πόσα χρήματα συνολικά σου ζήτησαν φόρους/δασμούς/τέλη για ένα δέμα των 20$;

 

Γιατί υποτίθεται ότι ο τελωνειακός κώδικας γράφει μέσα για ατέλειες και για αδασμολόγητα ποσά, τελικά ούτε αυτά ισχύουν;

 

 

Δεν γράφεις, όμως, την πραγματική αξία των παιχνιδιών σε σχέση με τη δηλωμένη.

 

Τι ορίζεται ως «πραγματική αξία» ενός προϊόντος (βάσει του τελωνειακού κώδικα υποθέτω);

 

- Παραγγέλνω κάτι από Κίνα που κάνει 50$ και στην Ευρώπη πωλείται για 100 ευρώ. Δεδομένου ότι δίνω στο τελωνείο τα πάντα με πάσα ειλικρίνεια, αποδείξεις, paypal και τα λοιπά, ποιά θεωρείται «πραγματική αξία»;

-Παραγγέλνω κάτι από Κίνα που δεν κυκλοφορεί καν στην Ευρώπη. Πώς υπολογίζεται η «πραγματική αξία» του προϊόντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ορίζεται ως «πραγματική αξία» ενός προϊόντος (βάσει του τελωνειακού κώδικα υποθέτω);

 

- Παραγγέλνω κάτι από Κίνα που κάνει 50$ και στην Ευρώπη πωλείται για 100 ευρώ. Δεδομένου ότι δίνω στο τελωνείο τα πάντα με πάσα ειλικρίνεια, αποδείξεις, paypal και τα λοιπά, ποιά θεωρείται «πραγματική αξία»;

-Παραγγέλνω κάτι από Κίνα που δεν κυκλοφορεί καν στην Ευρώπη. Πώς υπολογίζεται η «πραγματική αξία» του προϊόντος;

 

 

Ζήτησα να γράψει την πραγματική αξία που τα αγόρασε και όχι την αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) που εφαρμόζουν οι τελωνειακοί για τον υπολογισμό των εξόδων.

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, εάν το δέμα σου έρχεται με το ταχυδρομείο, ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ δεν ζητάει απόδειξη ή paypal ή κάρτα, συνήθως, για να υπολογίσει τα έξοδα και, φυσικά, δεν βρίσκει την αξία που πουλιέται το αντικείμενο στην Ευρώπη ή στην Αμερική αλλά εκείνη στην χώρα που το αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίζοντας καταρχήν ότι η πληρωμή τελωνείου είναι κάτι που προβλέπει ο νόμος (ασχέτως αν μέχρι τώρα δεν εφαρμοζόταν), είναι ανόητο να διαμαρτυρόμαστε όταν τελικά μας πιάσουν και αναγκαστούμε να πληρώσουμε.

 

Μπορεί λοιπόν κάποιος που γνωρίζει να μας πει με σιγουριά ποια είναι τα ποσά που βάση νόμου θα πρέπει να πληρώσει κανείς στο τελωνείο για αγαθά που ερχονται από χώρες εκτός ΕΕ ?

 

Να ξέρουμε τι να λέμε όταν/αν μας καλέσουν να πληρώσουμε τελωνείο για πράγματα που πήραμε απ' έξω και όχι να μας χρεώνει ο κάθε τελωνειακός ότι του κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα σημερα αποστολη απο DHL ASIA 10-11 το πειρα απο ελτα σημερα χωρις καμια χρεωση αξιας 40ε και περιμενο απο αμερικη DHL courier αξιας 30$ χωρις καμια χρεωση μου φενεται ραδιο αρβυλα οτι τα σταματανε ολα και καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίζοντας καταρχήν ότι η πληρωμή τελωνείου είναι κάτι που προβλέπει ο νόμος (ασχέτως αν μέχρι τώρα δεν εφαρμοζόταν), είναι ανόητο να διαμαρτυρόμαστε όταν τελικά μας πιάσουν και αναγκαστούμε να πληρώσουμε.

 

Μπορεί λοιπόν κάποιος που γνωρίζει να μας πει με σιγουριά ποια είναι τα ποσά που βάση νόμου θα πρέπει να πληρώσει κανείς στο τελωνείο για αγαθά που ερχονται από χώρες εκτός ΕΕ ?

 

Να ξέρουμε τι να λέμε όταν/αν μας καλέσουν να πληρώσουμε τελωνείο για πράγματα που πήραμε απ' έξω και όχι να μας χρεώνει ο κάθε τελωνειακός ότι του κατέβει.

 

Σωστή η τοποθέτησή σου στο θέμα της πληρωμής των εξόδων εκτελωνισμού, εάν και όποτε σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

 

Σε ότι αφορά στα έξοδα, έχει εξαντληθεί το θέμα τόσες φορές που έχει αναλυθεί.

Εάν το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο, για αξίες CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) από 22€ έως 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ και ένα από τα τέλη των ΕΛΤΑ και πάνω από το ποσό αυτό και δασμό. Και αν έρχεται με courier, τότε καλλίτερα να μην ξέρεις. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η τοποθέτησή σου στο θέμα της πληρωμής των εξόδων εκτελωνισμού, εάν και όποτε σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

 

Σε ότι αφορά στα έξοδα, έχει εξαντληθεί το θέμα τόσες φορές που έχει αναλυθεί.

Εάν το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο, για αξίες CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) από 22€ έως 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ και ένα από τα τέλη των ΕΛΤΑ και πάνω από το ποσό αυτό και δασμό. Και αν έρχεται με courier, τότε καλλίτερα να μην ξέρεις. :-D

 

Βρήκα το εξής που μάλλον είναι και το πιο επίσημο όλων

 

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&subcatid=10256061&faqid=10263281

 

Προφανώς όλοι εμείς υπαγόμαστε σε συναλλαγές εμπορικού χαρακτήρα.

 

Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα τέλη των ΕΛΤΑ νομίζω το θέμα γίνεται πλήρως κατανοητό και ξέρουμε τι θα πληρώσουμε αν μας πιάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...