Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε μας περισσότερα στοιχεία να σε βοηθήσουμε. Δηλαδή :

 

- Με ποια μεταφορική;

- Κόστος αγοράς, κόστος συσκευασίας και αποστολής, κόστος ασφάλισης (αθροιστικά ή επιμέρους);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση,παρακάτω σας στέλνω το link:https://www.amazon.com/gp/product/B016PENB14/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1M5EIC3PTHQ2U
Επίσης επισυνάπτω μια φωτογραφία με τα σχετικα κόστοι.Δηλαδή,παιδια να τον ρωτήσω για τα παραπανω;Σίγουρα με συμφέρει κάτι προς standard shipping αλλα το amazon δεν μου βγάζει άλλους τρόπους αποστολής  :-(

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση,παρακάτω σας στέλνω το link:https://www.amazon.com/gp/product/B016PENB14/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1M5EIC3PTHQ2U

Επίσης επισυνάπτω μια φωτογραφία με τα σχετικα κόστοι.Δηλαδή,παιδια να τον ρωτήσω για τα παραπανω;Σίγουρα με συμφέρει κάτι προς standard shipping αλλα το amazon δεν μου βγάζει άλλους τρόπους αποστολής :-(

Untitled.png

Βασικά έχει 143 USD, που σημαίνει ότι :

 

- Περίπτωση 1η : έρχεται με USPS (αμερικανικά ΕΛΤΑ με λίγα λόγια). Λογικά αν δηλωθεί δώρο, θα περάσει χωρίς έλεγχο από τελωνείο. Αν σταματήσει στο τελωνείο, πληρώνεις (143/ισοτιμία σε ευρώ του τρέχοντος μηνός) x 0,24 (που είναι ο ΦΠΑ). Σε αυτά υπολογίζεις και 12€ που θα φας καπέλο από ελληνικά ΕΛΤΑ (τουλάχιστον έτσι έλεγε σε έναν ο τελωνειακός τις προάλλες, στο αεροδρόμιο).

- Περίπτωση 2η : Στο στέλνει με courier (UPS, FEDEX, DHL κλπ). Το κόστος ανεβαίνει, που σημαίνει ότι θα πληρώσεις ΦΠΑ 24 τοις εκατό, συν τις οποίες επιβαρύνσεις. Οι οποίες επιβαρύνσεις αφορούν είτε στον εκτελωνισμό από εσένα, είτε από τον τελωνειακό του κούριερ (σε περίπτωση που τους εξουσιοδοτήσεις να το κάνουν, αυτό βέβαια σημαίνει και πιο πολλά έξοδα).

 

Σε κάθε περίπτωση πληρώνεις ΜΟΝΟ τον ΦΠΑ στο τελωνείο και όχι έξτρα δασμούς, εκτός βέβαια και αν έρθουν τα πάνω κάτω και πάρει την ανιούσα το δολάριο, οπότε και τα 145USD θα αντιστοιχούν σε ποσό >150€ (μιλάω ΠΑΝΤΑ για το τελωνείο και όχι για τις επιβαρύνσεις από πλευράς ΕΛΤΑ ή ιδιωτικού κούριερ).

 

Πρώτη κίνηση εν κατακλείδι, θα ήταν να τον ρωτήσεις με ποιον τρόπο αποστέλλει τα πακέτα. Νομίζω αυτό θα καθορίσει τις επόμενες κινήσεις σου.

 

ΥΓ Χαμηλή αξία κατά τη γνώμη μου δεν λειτουργεί, γιατί άπαξ και το σταματήσουν στο τελωνείο, ζητάνε αποδεικτικά πληρωμής και δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τι και πώς (γιατί είναι προφανές ότι θα σου ζητήσουν αποδεικτικό πληρωμής), θα τους γυρίσεις το μάτι, οπότε θα αρχίσουν το παραπάνω ψάξιμο και την ταλαιπωρία (συμπλήρωση ΕΔΕ 6 κοκ).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι αμερικάνοι δεν γράφουν χαμηλότερες αξίες, προσπάθησε να του ζητήσεις να δηλώσει χαμηλότερη αξία (πχ γύρω στα $30).

Εάν δεν ανταποκριθεί, θα έχεις το ρίσκο να σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

 

Η αναγραφή "δώρο"στο δέμα δεν φέρνει αποτέλεσμα, κατά την άποψή μου, αφού δεν ταιριάζει με την όποια αξία δηλώνει ο πωλητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αγορά στο παρακάτω link:

 

http://www.ebay.com/itm/Western-Digital-6TB-PURPLE-Surveillance-Hard-Drives-SATA-6-Gbs-64MB-WD60PURX-WD/272437186595?rt=nc&_soffid=200&_soffType=SaleAndClearence&_trksid=p5731.m3795

 

Είναι όντως χωρίς έξοδα αποστολής-τελωνείου κλπ?

Ο,τι γράφει μόνο στο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τόσα χρόνια έχω κάνει 1000άδες παραγγελίες και πρώτη φορά έμπλεξα με τέτοιους $%^%$%^*( στην UPS.. Να τα πω από την αρχή.. Ένα βιβλίο αξίας 95$ και 20$ μεταφορικά μου το κράτησαν στο τελωνείο της Αθήνας.. Οκ, λογικό.. Δεν γίνεται να ξεφεύγουν όλα..

 

Με ειδοποιεί η ups με email και ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ ότι έχω ένα πακέτο και να επικοινωνήσω μαζί τους. Τους παίρνω τηλ και ακούστε τι είπαν τα παλικάρια και σε αγενέστατο ύφος φυσικά.. Τους είπα ότι θα το εκτελωνίσω εγώ το πακέτο Θεσσαλονίκη (στο αεροδρόμιο, το είχα κάνει και πριν μερικά χρόνια σε παρόμοια περίπτωση) και όταν έχω τα χαρτιά θα τους τα δώσω για να μου το φέρουν από το τελωνείο Ελ. Βενιζέλος σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη.. Μου λέει ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει με τίποτα και αν το εκτελωνίσω μόνος μου πρέπει να μπει το πακέτο σε πτήση της Aegean(!!!) και να έρθει Θεσσαλονίκη με χρέωση φυσικά.. Και τους ρωτάω αν μπορούν να ξαναδιαβάσουν την διεύθυνση που έχει το πακέτο πάνω, γιατί είμαι σίγουρος ότι γράφει το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και όχι το αεροδρόμιο της Αθήνας ή οποιαδήποτε πτήση οποιασδήποτε εταιρείας..

 

Αύριο θα μιλήσω με συγγενή τελωνειακό, δικηγόρο κτλ αλλά και την ΕΕΕΤ.. Δε προσπαθώ να αποφύγω το φόρο (πληρώνω μόνο ΦΠΑ, άρα κάνα 30 μαξ και το κέρδος μου είναι δεκαπλάσιο), απλά δεν δίνω δεκάρα στην UPS που ήδη έχει καθυστερήσει 2 μέρες να παραδώσει το πακέτο λόγω του ότι θέλει να πάρει νταβατζίδικα τα 55Ευρώ (αμοιβή τους για εκτελωνισμό).

 

Αύριο θα ζητήσω και γραπτώς όλα αυτά τα υπέροχα που μου είπαν για να δω αν στο κείμενο θα είναι τόσο "απειλητικοί" γιατί στο τηλ λέγανε ότι θα μου κοστίσει πολλά λεφτά η πτήση της aegean, ότι καθυστερεί πάρα πολύ η διαδικασία όταν δεν την κάνουν οι ίδιοι κτλ..

 

Καμιά συμβουλή από κάποιον που έκανε πρόσφατα τη διαδικασία εκτός Αθήνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αγορά στο παρακάτω link:

 

http://www.ebay.com/itm/Western-Digital-6TB-PURPLE-Surveillance-Hard-Drives-SATA-6-Gbs-64MB-WD60PURX-WD/272437186595?rt=nc&_soffid=200&_soffType=SaleAndClearence&_trksid=p5731.m3795

 

Είναι όντως χωρίς έξοδα αποστολής-τελωνείου κλπ?

Ο,τι γράφει μόνο στο ebay?

 

Λέει, βέβαια, δωρεάν αποστολή με UPS (που είναι courier) και με ψιλά γράμματα ότι οι αγοραστές έξω από την Αμερική μπορεί να έχουν πρόσθετα έξοδα με τελωνείο κλπ και με την UPS αυτό είναι σίγουρο.

Παίδες τόσα χρόνια έχω κάνει 1000άδες παραγγελίες και πρώτη φορά έμπλεξα με τέτοιους $%^%$%^*( στην UPS.. Να τα πω από την αρχή.. Ένα βιβλίο αξίας 95$ και 20$ μεταφορικά μου το κράτησαν στο τελωνείο της Αθήνας.. Οκ, λογικό.. Δεν γίνεται να ξεφεύγουν όλα..

 

Με ειδοποιεί η ups με email και ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ ότι έχω ένα πακέτο και να επικοινωνήσω μαζί τους. Τους παίρνω τηλ και ακούστε τι είπαν τα παλικάρια και σε αγενέστατο ύφος φυσικά.. Τους είπα ότι θα το εκτελωνίσω εγώ το πακέτο Θεσσαλονίκη (στο αεροδρόμιο, το είχα κάνει και πριν μερικά χρόνια σε παρόμοια περίπτωση) και όταν έχω τα χαρτιά θα τους τα δώσω για να μου το φέρουν από το τελωνείο Ελ. Βενιζέλος σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη.. Μου λέει ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει με τίποτα και αν το εκτελωνίσω μόνος μου πρέπει να μπει το πακέτο σε πτήση της Aegean(!!!) και να έρθει Θεσσαλονίκη με χρέωση φυσικά.. Και τους ρωτάω αν μπορούν να ξαναδιαβάσουν την διεύθυνση που έχει το πακέτο πάνω, γιατί είμαι σίγουρος ότι γράφει το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και όχι το αεροδρόμιο της Αθήνας ή οποιαδήποτε πτήση οποιασδήποτε εταιρείας..

 

Αύριο θα μιλήσω με συγγενή τελωνειακό, δικηγόρο κτλ αλλά και την ΕΕΕΤ.. Δε προσπαθώ να αποφύγω το φόρο (πληρώνω μόνο ΦΠΑ, άρα κάνα 30 μαξ και το κέρδος μου είναι δεκαπλάσιο), απλά δεν δίνω δεκάρα στην UPS που ήδη έχει καθυστερήσει 2 μέρες να παραδώσει το πακέτο λόγω του ότι θέλει να πάρει νταβατζίδικα τα 55Ευρώ (αμοιβή τους για εκτελωνισμό).

 

Αύριο θα ζητήσω και γραπτώς όλα αυτά τα υπέροχα που μου είπαν για να δω αν στο κείμενο θα είναι τόσο "απειλητικοί" γιατί στο τηλ λέγανε ότι θα μου κοστίσει πολλά λεφτά η πτήση της aegean, ότι καθυστερεί πάρα πολύ η διαδικασία όταν δεν την κάνουν οι ίδιοι κτλ..

 

Καμιά συμβουλή από κάποιον που έκανε πρόσφατα τη διαδικασία εκτός Αθήνας?

 

Το παράδειγμα που περιγράφεις πρέπει να έγινε με το ταχυδρομείο και όχι με courier.

Τα δέματα που εισάγονται με courier εκτελωνίζονται στο Βενιζέλο επειδή εκεί έχουν έδρα οι εταιρείες αυτές.

Μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνος σου, αφού πληρώσεις τη UPS για να πάρεις τη διασάφηση, αλλά αυτό θα γίνει στο αεροδρόμιο και όχι στη Θεσ/νίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν διάβαζες προσεκτικά, τόσο το post του όσο και το δικό μου, θα καταλάβαινες ότι στην πρώτη παράγραφο περιγράφει το περιστατικό που αντιμετωπίζει τώρα με τη UPS και στην επόμενη αναφέρει παλαιότερο περιστατικό σαν παράδειγμα "το είχα κάνει και πριν μερικά χρόνια σε παρόμοια περίπτωση".

 

Σ' αυτό το παράδειγμα απάντησα και, μάλλον, πρέπει να προσέχεις και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις πριν αρχίσεις να χτυπάς το πληκτρολόγιο.

 

Με την ευκαιρία, τι νομίζεις ότι πρόσφερες στους συμφορουμίτες που διαβάζουν το παραπάνω post σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω ένα κινητό από το αμερικάνικο αμαζον το οποίο το στέλνει στην Ελλάδα και βλέπω οτι πληρώνω εξοδα  για το τελωνείο κλπ οταν πάω να κάνω την παραγγελία. Υπάρχει περίπτωση όταν φτάσει Ελλάδα να μου ξανα ζητήσουν να πληρώσω τελωνεία κλπ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil, χαλάρωσε λίγο με τις ειρωνείες σου εδώ μέσα. Μην το παρατραβάς. Μες την ειρωνεία και τις υποδείξεις είσαι εδώ μέσα, με μόνιμα σκωπτική διάθεση. Ο, τι ποστ σου και να έχω διαβάσει, έχεις μια επιθετικότητα.

Προσφέρω αυτό που θεωρώ εγώ, έστω και εκτός θέματος πολλές φορές, αλλά με ήπιο και μη προσβλητικό τρόπο, όπως αντίθετα εσύ. Μην μανουριάζεσαι συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθίζω να μην εκτονώνομαι on line, αν αυτό απαντάει τα οποία ερωτήματά σου. Απάντηση δόθηκε στο προηγούμενο ποστ μου, μπορείς να το διαβάσεις ξανά, ίσως λίγο πιο προσεκτικά αυτή τη φορά και με την χρονική σειρά που αυτό διατυπώθηκε (λαμβάνοντας υπόψη και τις προηγούμενες σελίδες του παρόντος νήματος).

 

Καλό απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...