Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει συζητηθεί στο forum αρκετές φορές το θέμα των εταιρειών courier.

Η διαφορά με το ταχυδρομείο είναι ότι οι εταιρείες τηρούν πιστά τη διαδικασία εκτελωνισμού, δηλαδή δεν παραδίδουν δέμα που εισάγεται από τρίτες χώρες αν δεν εκτελωνιστεί. Αυτό συμβαίνει και στη δική σου περίπτωση. Η διαδικασία αυτή περιγράφεται, άλλωστε, στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ.

 

Επομένως, δεν έχω ελπίδες ότι θα πετύχεις κάτι με τις ενέργειες που σκέφτεσαι να κάνεις.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία.

 

Δεν τηρούν πιστά τον εκτελωνισμό, μιας και δεν είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν αυτοβούλως τα δεμάτα στο τελωνείο.. Προκύπτει καθυστέρηση εις βάρος μου με δικιά τους ευθύνη..

 

Επίσης δεν υπάρχει ισότητα στην περίπτωση μου, γιατί με αποκλείουν λόγω γεωγραφικής τοποθεσίας και δεν μπορώ να εκτελωνίσω το δέμα μόνος μου. Αυτό γίατι το πακέτο πήγε στο τελωνείο της Αθήνας και όχι της Θεσσαλονίκης, παρόλο που ο προορισμός του πακέτου είναι στη Θεσσαλονίκη.

 

Δευτέρα θα προχωρήσω σε καταγγελία και βλέπουμε..

 

Και όπως είπα δεν περιμένω να κερδίσω κάτι σε χρήματα ή προσωπικό.. Απλά όταν κάποτε ασχοληθεί κάποιος να βρει υλικό για να κυνηγήσει αυτή την αηδία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθείς να βλέπεις τα πράγματα από τη δική σου σκοπιά ή μάλλον έτσι, όπως θα ήθελες να είναι.

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια, ρίξε μια ματιά στον Τελωνειακό Κώδικα και πιστεύω ότι θα απαντηθούν μερικές από τις απόψεις-θέσεις που έχεις. Παραδειγματικά, παραθέτω την 1η παρ. του άρθρου 24, που έχει σχέση με την 1η άποψη-θέση που αναφέρεις. 

 

Άρθρο 24 Είσοδος - Επιτήρηση εμπορευμάτων
 

1. Τα εμπορεύματα, που εισέρχονται στο τελωνειακό έδαφος της χώρας, υποβάλλονται, από τη στιγμή της εισόδου τους, σε τελωνειακή επιτήρηση ή και έλεγχο, προσκομίζονται δε, χωρίς καθυστέρηση και σύμφωνα με τους όρους, που καθορίζει η Τελωνειακή Αρχή εισόδου στο τελωνειακό έδαφος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.), στην αρμόδια Τελωνειακή Αρχή ή σε άλλο χώρο, που καθορίζει ή εγκρίνει η αρμόδια αυτή Αρχή.

Με ανάλογο τρόπο προσκομίζονται στην αρμόδια Τελωνειακή Αρχή και τα κοινοτικά εμπορεύματα, που αποστέλλονται από άλλο Κράτος - Μέλος στην Ελλάδα και διακινούνται, σύμφωνα με τις ισχύουσες κοινοτικές διατάξεις, με την κάλυψη εγγράφου κοινοτικής διαμετακόμισης ή εγγράφου που επέχει θέση εγγράφου κοινοτικής διαμετακόμισης ή αντιτύπου ελέγχου Τ5. Στην περίπτωση αυτή η εκπρόθεσμη κατάθεση των εγγράφων αυτών και η μη προσκόμιση των κοινοτικών εμπορευμάτων στην αρμόδια Τελωνειακή Αρχή προορισμού, συνεπάγεται εκτός από τις άλλες προβλεπόμενες κυρώσεις και την επιβολή, για κάθε ημέρα καθυστέρησης, προστίμου που προβλέπεται από την παράγραφο 1 του άρθρου 145 του παρόντα Κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έβαλα μία παραγγελία στο banggood και ενώ πάντα βάζω Priority Direct Mail για να έρχεται απλό συστημένο, τώρα είδα ότι από μόνοι τους το έχουν στείλει μαρκαρισμένο ως «Expetided Shipping». Ενιγουέι το tracking δίνει ως εταιρεία αποστολής μία Yun Express η οποία είναι κινέζικη courrier.

 

Το δέμα έχει κάποια εξαρτήματα ζαχαροπλαστικής και κοστίζει:

 

€29,40 τιμής αγοράς

€0,59 ασφάλεια

€5,60 μεταφορικά

 

Σύνολο όλα μαζί €35,59. Ερωτήσεις:

 

α) Να περιμένω ότι θα πληρώσω ΦΠΑ στο τελωνείο και αν ναι πόσο;

β) Τι χαρακτηρίζεται ως προϊόν «μη εμπορικού χαρακτήρα» για το οποίο ισχύει ατέλεια €45;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι η Yun Exprees εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Σ' αυτή την περίπτωση και με συνθήκες πριν από ένα 15νθήμερο θα έλεγα ότι δεν θα σε χρέωναν έξοδα εκτελωνισμού αλλά μετά τα πρόσφατα περιστατικά δεν το θεωρώ βέβαιο.

 

Στη χειρότερη, θα πληρώσεις ΦΠΑ στη συνολική αξία και κάποιο τέλος ΕΛΤΑ.

 

Η απάντηση στη 2η ερώτηση περιγράφεται αναλυτικά στο τελευταίο κεφάλαιο του (επικαιροποιημένου) οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάποιος εάν με το dpd all inclusive έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; τα μεταφορικά είναι υψηλά, αλλά λέει ότι προπληρωνεις τα τελωνειακα έξοδα. Επίσης μέγιστο βάρος παραγγελίας 30 κιλά και μέχρι 140 ευρώ. Με το απλό global Mail περνάει τελωνειο; θέλω να κάνω μέχρι αύριο παραγγελία που έχει προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Yun Express όντως με ΕΛΤΑ έρχεται.. Άπειρα πακέτα μου έχουν έρθει και όλα καλά.. Υπάρχει όμως η περίπτωση η Yun Express να έχει αναλάβει την μεταφορά μόνο μέσα στην Κίνα και μετά να παραδώσει σε άλλη εταιρεία κούριερ το global κομμάτι της διαδρομής.. Εμένα έτσι είχαν δώσει πακέτο πρώτα στη Yun που το πήγε στην DHL αλλά ήταν μικρό το πακέτο και μικρής αξίας, οπότε δεν είχα θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αυτή η αλλαγή που λέτε τον τελευταίο καιρό στην πολιτική του τελωνείου ισχύει γενικά, δηλαδή για όλων των ειδών τα προϊόντα;

 

Δηλαδή ό,τι και να παραγγείλουμε από eBay (ηλεκτρονικό είδος ή μη), ό,τι τιμή και να 'χει, θα χρεωνόμαστε παραπανήσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα περιστατικά που έχουν καταγραφεί, δεν φαίνεται να υπάρχει κανόνας γιατί έχουν βάλει κάποιο από τα τέλη των ΕΛΤΑ είτε σε χαμηλής είτε σε υψηλής αξίας είδη. Ακόμη, έχουν χρεώσει ΦΠΑ στα δέματα που σταμάτησαν ενώ έχουν περάσει και άλλα χωρίς να τα σταματήσουν.

 

Χρειάζεται υπομονή για να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα μίνι pc από gearbest. Το κόστος είναι $117 και το πακέτο μικρό. Θα διαλέξω Registered Air Mail ως μέθοδο αποστολής και μιλώντας με το support του gearbest μου είπαν ότι θα το στείλουν με Netherlands Post αλλά δεν μπορούν να δηλώσουν αξία 20-30 ευρώ (όπως κάνουν διάφοροι άλλοι κινέζοι από το eBay).

 

Έχω παραλάβει πολλά πράγματα στο παρελθόν από PostNL (από eBay) αλλά είχαν μικρή δηλωμένη αξία και ήταν μικρά σε μέγεθος οπότε δεν πέρασαν τελωνείο κι όλα οκ. Από Gearbest δεν έχω αγοράσει ποτέ. Γνωρίζει κανείς όμως τι θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση που το δέμα θα έχει δηλωμένη αξία $117 ? Παίζει να έχω θέμα με το τελωνείο ?

 

Υ.Γ. : Τι δυσκοίλιοι κι αυτοί να μην μπορούν να το δηλώσουν χαμηλότερα όπωε κάνουν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γράψουν 20-30 αλλά, εάν τους πιέσεις, μπορούν να δηλώσουν 40€ περίπου.

Κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει για το αν το δέμα σου σταματήσει στο τελωνείο ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γράψουν 20-30 αλλά, εάν τους πιέσεις, μπορούν να δηλώσουν 40€ περίπου.

Κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει για το αν το δέμα σου σταματήσει στο τελωνείο ή όχι.

 

Έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από Κίνα (eBay) και το κόστος πολλές φορές μπορεί να ξεπερνούσε τα 500 ευρώ, αλλά δεν έχω πληρώσει τελωνείο ποτέ (πάντα ζητούσα να στείλουν με EMS, αρκετές φορές έστελναν με POSTNL). Μυστήριοι αυτοί στο gearbest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...