Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) H ΔΕΗ πάντα ενημερώνει μέσω του τοπικού τύπου για τις προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος σε περιοχές. Στην περιοχή μου (Θεσσαλία) στην εφημερίδα της Παρακευής για διακοπες ρεύματος τα ΣΚ (ωρες και συνοικίες παρακαλώ).

 

2) Τι περίμενες με μια απλή υπεύθυνη δήλωση ''μου κάηκε η TV λόγω της διακοπής ρεύματος'' θα σε αποζημιώναν χωρίς την πιστοποίηση τρίτου ανεξάρτητου ατόμου και για όλο το ποσό που την αγόρασες ;   Συγνώμη αλλά αν ήταν ετσι η ΔΕΗ θα είχε δώσει σε όλα τα νοικοκυριά της Ελλάδας απο μια καινούργια τηλεόραση ... οι δηλώσεις θα ήταν περισσότερες απο τα νοικοκυριά  :-D

 

3) Γιατι να μην υποχρεωθούν και οι τελωνειακοί σε POS ;  Να υποχρεωθούν όπως και οι Γιατροί, οι Δικηγόροι, οι Ηλεκτρολόγοι, οι Υδραυλικοί....ΟΛΟΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα γιατί η φοροδιαφυγή πάει σύννεφο.

Ολοι κατηγορούν τους δημόσιους υπαλλήλους αλλά είναι οι μόνοι που και να θέλουν δεν μπορούν να αποκρύψουν εισοδήματα. Ας πληρώσει επιτέλους ο καθένας ότι του αναλογεί.  Δηλαδή στη Σουηδία (επειδή αναφέρεσαι συχνά) δεν χρησιμοποιούν κάρτες με μηχανήματα POS; Σε ρωτάνε δηλαδή και εκεί οι γιατροί με απόδειξη, ή χωρίς απόδειξη;  :shock:

 

1) I know. Εγώ μιλάω για τις βλάβες που εξαφανίζεται και δε σηκώνει τηλέφωνα..με λίγα λόγια σε/με/μας έχει γραμμένους κανονικά

2) Δεν έχεις ζήσει στο εξωτερικό γι'αυτό το λες αυτό. Πίστεψε με αλλιώς συμπεριφέρονται οι ξένες ΔΕΗ. Θα σου πέσει το σαγόνι....

3) Περι των τελωνειακών...Μπακαλοτιμές με βάση την κρίση άλλου στο δικό μου πορτοφόλι δε δέχομαι. Δε ζούμε στο Μεσαίωνα...έλεος.

Να μου ζητήσει απόδειξη πληρωμής να του στείλω....να κρίνει αυτός πόσο το πήρα εγώ....όχι.

Και επειδή ρώτησες για Σουηδία....Θα σου πω 2 περιπτώσεις...

α) Κόπηκε το ρεύμα για 3 μέρες έπειτα από χοντρή βλάβη σε υπόγεια καλώδια...Ζήτησε η SweΔΕΗ δημόσια συγνώμη μέσω της τηλεόραση, και ζήτησε από τους πολίτες να φτιάξουν μια λίστα με όλα τα τρόφιμα/συσκευές που χάλασαν/κάηκαν και το ποσό τους. Πήγαμε τη λίστα στο τοπικό ταχυδρομείο και σε 7 μέρες τα λεφτά ήταν στο λογαριασμό μας.

β) Αν δεν έχεις χρήματα να πληρώσεις τον γιατρό, σου κόβει ένα χαρτί και το πληρώνεις στο ταχυδρομείο με δόσεις, ή με POS φυσικά.

Αποδείξεις δεν υπάρχουν με την Ελληνική έννοια...όλα γίνονται ηλεκτρονικά....και 90% πιθανότητα στο τέλος του έτους να έχεις και επιστροφή φόρων 50-100€.

Όλα όμορφα και τακτοποιημένα.

 

Να μπει ο τελωνειακός σε όποια σελίδα θέλει αυτός, να δει πόσο έχει το προϊόν και στο περίπου να πει τιμή, χωρίς να τον νοιάζει αν εσύ το πήρες μεταχειρισμένο, ή σε προσφορά ? ........έ ας μας πει και το φλιτζάνι τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1) I know. Εγώ μιλάω για τις βλάβες που εξαφανίζεται και δε σηκώνει τηλέφωνα..με λίγα λόγια σε/με/μας έχει γραμμένους κανονικά

2) Δεν έχεις ζήσει στο εξωτερικό γι'αυτό το λες αυτό. Πίστεψε με αλλιώς συμπεριφέρονται οι ξένες ΔΕΗ. Θα σου πέσει το σαγόνι....

3) Περι των τελωνειακών...Μπακαλοτιμές με βάση την κρίση άλλου στο δικό μου πορτοφόλι δε δέχομαι. Δε ζούμε στο Μεσαίωνα...έλεος.

Να μου ζητήσει απόδειξη πληρωμής να του στείλω....να κρίνει αυτός πόσο το πήρα εγώ....όχι.

Και επειδή ρώτησες για Σουηδία....Θα σου πω 2 περιπτώσεις...

α) Κόπηκε το ρεύμα για 3 μέρες έπειτα από χοντρή βλάβη σε υπόγεια καλώδια...Ζήτησε η SweΔΕΗ δημόσια συγνώμη μέσω της τηλεόραση, και ζήτησε από τους πολίτες να φτιάξουν μια λίστα με όλα τα τρόφιμα/συσκευές που χάλασαν/κάηκαν και το ποσό τους. Πήγαμε τη λίστα στο τοπικό ταχυδρομείο και σε 7 μέρες τα λεφτά ήταν στο λογαριασμό μας.

β) Αν δεν έχεις χρήματα να πληρώσεις τον γιατρό, σου κόβει ένα χαρτί και το πληρώνεις στο ταχυδρομείο με δόσεις, ή με POS φυσικά.

Αποδείξεις δεν υπάρχουν με την Ελληνική έννοια...όλα γίνονται ηλεκτρονικά....και 90% πιθανότητα στο τέλος του έτους να έχεις και επιστροφή φόρων 50-100€.

Όλα όμορφα και τακτοποιημένα.

 

Να μπει ο τελωνειακός σε όποια σελίδα θέλει αυτός, να δει πόσο έχει το προϊόν και στο περίπου να πει τιμή, χωρίς να τον νοιάζει αν εσύ το πήρες μεταχειρισμένο, ή σε προσφορά ? ........έ ας μας πει και το φλιτζάνι τότε..

Τα ΕΛΤΑ σου παρέχουν υπηρεσίες εκτελωνισμού και αναλαμβάνουν εκ μέρους σου να περατώσουν τον εκτελωνισμό και να φτάσει το πακέτο σου στο τοπικό ταχυδρομικό γραφείο. Αυτήν την υπηρεσία στην χρεώνουν 12 ευρώ. Τα τελωνεία συνναλασονται με αυτόν που έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό όχι με εσένα τον παραλήπτη απευθείας.Εάν θέλεις βέβαια νομίζω μπορείς να πας και ο ίδιος από εκεί και να το εκτελωνίσεις (με φυσική παρουσία στο τελωνείο , δεν γίνεται από το τηλέφωνο) είτε να προσλάβεις άλλο εκτελωνιστή.

Η DHL για παράδειγμα κάνει την διαδικασία που λές έσυ, σου ζητά αποδεικτικά αξίας τα οποία μετά παρουσιάζει εκ μέρους σου στο τελωνείο και εκτελωνίζει το δέμα σου. Την υπηρεσία αυτή η DHL την χρεώνει αρκετά περισσότερα χρήματα από τα ΕΛΤΑ , συν ότι σου χρεώνει τέλη αποθήκευσης για όσο κρατά το δέμα σου σε αναμονή.

Η διαφορά στην τιμή κατ εμέ δικαιολογεί ότι τα ΕΛΤΑ το αφήνουν στην κρίση του τελωνειακού και έχουν διαδικασία αμφισβήτησης με 10 ευρώ εάν διαφωνείς.

Πέραν τούτου υπάρχει και το πρακτικό θέμα, τα ΕΛΤΑ είναι πάροχος καθολικής υπηρεσίας, πρέπει δηλαδή να αναλάβουν να διαμεσολαβήσουν για τον εκτελωνισμό όλων των δεμάτων που έρχονται με απλό ταχυδρομείο στην Ελλάδα, εάν είχαμε και επιπλέον χρόνο αναμονής ώστε να επικοινωνήσουν ατομικά με τον καθένα και να περιμένουν μέχρι να στείλει αποδεικτικά αξίας η αναμονή για δέματα εξωτερικού θα μεγάλωνε ακόμη περισσότερο.

Σε κάθε περίπτωση η υποχρέωση είναι στον αποστολέα απο την πρώτη στιγμή να δηλώσει με ειλικρίνεια την αξία των προϊόντων ώστε να μην χρειαστεί η εκτίμηση του τελωνειακού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση η υποχρέωση είναι στον αποστολέα απο την πρώτη στιγμή να δηλώσει με ειλικρίνεια την αξία των προϊόντων ώστε να μην χρειαστεί η εκτίμηση του τελωνειακού

 

Μα δεν αντιλέγω....Με το όλο concept έχω πρόβλημα. Πες ότι παίρνεις πχ ένα τηλέφωνο μεταχειρισμένο απο το εξωτερικό ή όπως στην δική μου περίπτωση φθηνά...(Ok όχι και 20$...βλακεία του κινέζου αυτή και δικιά μου που δε το πρόσεξα ότι θα βάλει 20$ και οχι την κανονική τιμή, δε θα το ξαναλέω)...είναι σίγουρο ότι δε θα έχεις ιστορίες, με το να τρέχεις δεξιά και αριστερά να αποδείξεις ότι τόσα πλήρωσες για να μη σου φεσώσουν άλλα τόσα από πάνω ?

Δλδ είμαστε εγκλωβισμένοι να αγοράζουμε ΤΑ ΙΔΙΑ προϊόντα από τα Πλαίσια και τους Γερμανούς 500% πάνω την τιμή που τα αγοράζουν από τους ΙΔΙΟΥΣ που τα παίρνουμε και μεις ? Τι παραλογία είναι αυτή? 

Και αν πάρω κάτι που κάνει 0.50c ? Μικροπράγματα όπως πυκνωτές, λαμπάκια για το arduino.....θα πληρώσω 3€ ταρίφα ? Και το θεωρείτε εσείς σωστό αυτό ? (εκτός αν κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αντιλέγω....Με το όλο concept έχω πρόβλημα. Πες ότι παίρνεις πχ ένα τηλέφωνο μεταχειρισμένο απο το εξωτερικό ή όπως στην δική μου περίπτωση φθηνά...(Ok όχι και 20$...βλακεία του κινέζου αυτή και δικιά μου που δε το πρόσεξα ότι θα βάλει 20$ και οχι την κανονική τιμή, δε θα το ξαναλέω)...είναι σίγουρο ότι δε θα έχεις ιστορίες, με το να τρέχεις δεξιά και αριστερά να αποδείξεις ότι τόσα πλήρωσες για να μη σου φεσώσουν άλλα τόσα από πάνω ?

Δλδ είμαστε εγκλωβισμένοι να αγοράζουμε ΤΑ ΙΔΙΑ προϊόντα από τα Πλαίσια και τους Γερμανούς 500% πάνω την τιμή που τα αγοράζουν από τους ΙΔΙΟΥΣ που τα παίρνουμε και μεις ? Τι παραλογία είναι αυτή?

Και αν πάρω κάτι που κάνει 0.50c ? Μικροπράγματα όπως πυκνωτές, λαμπάκια για το arduino.....θα πληρώσω 3€ ταρίφα ? Και το θεωρείτε εσείς σωστό αυτό ? (εκτός αν κάνω λάθος).

Μα κι εγω για αυτό γκρινιάζω τόσες μερες για το 3ευρω. Επειδη κανω παρα πολλες τετοιες αγορες σε μικροηλεκτρονικα τα οποια τις περισσότερες φορές δεν υπαρχουν καν Ελλαδα. Οι τιμες που αναγράφουν τα πακετα ακομα και αν δεν είναι αληθινές, σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογουν εξοδα εκτελωνισμου... Απο που κι ως που καποια δεματα εχουν ταριφα και καποια οχι; Δεν ειναι δυνατον να μη μπορουμε να αρνηθουμε αυτη τη χρεωση και να κινηθουμε νομικα για να παρουμε το δεμα μας. Είναι εντελως αυθαιρετη αυτη η χρεωση. Το προβλημα ειναι οτο μέχρι να γινουν οι νομικες κινησεις το δεμα θα εχει φυγει για επιστροφή ή οπως υποψιαζομαι απλα το εξαφανιζουν και δε παει ποτε πισω. Αρα πρωτα πρεπει να το πληρωσω για να το παραλαβω και μετα να τους κυνηγήσω;

 

Φυσικα εχω κάνει και μεγαλες αγορες γνωριζοντας το ρισκο και φυσικα την εχω γλυτωσει ενω δε θα επρεπε αρα εχω παράνομησει, αλλα δε σημαίνει οτι δε θα πληρωνα το τελωνείο σε μια τετοια περίπτωση. Το 3ευρω ομως είναι εξωφρενικό. Έχει τυχει να αγοράσω μεταχειρισμένο παλιο κινητο 20 ευρώ, δηλαδη φανταστείτε να το κοστολογουσαν για 200 ευρω γιατι ετσι απλα μπορουσαν... Ε δε γίνονται αυτα. Ακομα και 3 ευρω να μου ζηταγαν θα τους επαιρνε ο διαολος. (Βέβαια το συγκεκριμενο ηταν απο Ευρωπη, αλλα οκ ανετα μπορει να γίνει και εκτος EU).

 

Να πω κι εγω πως εχω παραλαβει μικροδεματακια αυτες τις μερες χωρις 3 ευρω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δασμοί εξορισμου σε όλες τις χώρες υπάρχουν για να προστατεύουν και ενισχύουν την εσωτερική αγορά , σαφώς και στόχο έχουν να καθιστούν ακριβότερες τις εισαγωγές σε συγκεκριμένα είδη.

Την στιγμή όμως που έχεις ελεύθερες αγορές χωρίς δασμούς από 28 χώρες στην ΕΕ νιώθεις πραγματικά εγκλωβισμένος; Και στο κάτω κάτω εάν σε όλη την ΕΕ δεν μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις φθηνότερα, γιατί να σπάσει την ενιαία αγορά η Ελλάδα και να σε αφήσει να το φέρεις σε αυτή την τιμή από έξω;

 

Τώρα όσο αφορά το περιβόητο 3 ευρώ αυτό είναι τέλος των ΕΛΤΑ που θεωρούν ότι δικαιούνται να επιβάλουν για τον "κόπο" τους να το παρουσιάσουν στο τελωνείο.Το τέλος έχει γνωστοποιηθεί στην ΕΕΤΤ χωρίς κάποιο πρόβλημα από ότι φαίνεται

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

 

Εκτός της λύσης των παραπόνων μήπως και η ΕΕΤΤ αλλάξει γνώμη υπάρχει και η επιλογή άλλης μεταφορικής εκτός ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις βέβαια νομίζω μπορείς να πας και ο ίδιος από εκεί και να το εκτελωνίσεις (με φυσική παρουσία στο τελωνείο , δεν γίνεται από το τηλέφωνο) είτε να προσλάβεις άλλο εκτελωνιστή.

Εκτός αν έχω χάσει κάποιο πρόσφατο 'επεισόδιο', αυτό δεν γίνεται όταν έρχεται μέσω Ελτα, μόνο όταν έρχεται με υπηρεσία κούριερ. Οι κούριερ σε ειδοποιούν για το κόστος και μία από τις επιλογές που σου δίνουν είναι αν θέλεις να πας να το εκτελωνίσεις εσύ, κάτι που κάνουν κάποιοι ώστε να γλυτώσουν τουλάχιστον την παράλογη αμοιβή που ζητάνε οι κούριερ για τον εκτελωνισμό. Με τα Ελτα δεν υπάρχει ούτε ειδοποίηση, και συνεπάγεται, ούτε δυνατότητα να εκτελωνίσεις εσύ... μαθαίνεις τα τετελεσμένα στο γκισέ του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα εχω κάνει και μεγαλες αγορες γνωριζοντας το ρισκο και φυσικα την εχω γλυτωσει ενω δε θα επρεπε αρα εχω παράνομησει,

Ο έλεγχος δεν είναι δική σου ευθύνη, οι αγορές από έξω είναι νόμιμες άσχετως αξίας, απλά για κάποιες προβλέπεται φόρος/δασμοί κλπ....δεν αποτελεί δική σου παρανομία αν αγόρασες κάτι που χρήζει φόρων και οι υπεύθυνοι για τον έλεγχο δεν το έπιασαν και πέρασε άνευ. Να πούμε για τις ψεύτικες αναγραφόμενες τιμές που ζητάμε, ναι, αλλά σε αυτό που λες -ως γενικό- σε καμία περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δασμοί εξορισμου σε όλες τις χώρες υπάρχουν για να προστατεύουν και ενισχύουν την εσωτερική αγορά , σαφώς και στόχο έχουν να καθιστούν ακριβότερες τις εισαγωγές σε συγκεκριμένα είδη.

Την στιγμή όμως που έχεις ελεύθερες αγορές χωρίς δασμούς από 28 χώρες στην ΕΕ νιώθεις πραγματικά εγκλωβισμένος; Και στο κάτω κάτω εάν σε όλη την ΕΕ δεν μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις φθηνότερα, γιατί να σπάσει την ενιαία αγορά η Ελλάδα και να σε αφήσει να το φέρεις σε αυτή την τιμή από έξω;

 

Ρε παιδιά σκεφτείτε λίγο τι λέτε. Να προστατεύουν την εσωτερική αγορά ? Ποια αγορά ?

Στην τύχη πάτησα ένα προϊόν στο Πλαίσιο.

HUAWEI P10 Plus 4G

Στο Πλαίσιο:  799 €

Στο Aliexpress: 597

Διαφορά: 202€

 

Και από που το πήρε το Πλαίσιο ? Από το ίδιο μέρος που το πουλάει και το Aliexpress. Δλδ εγω θα πληρώνω την Ferarri του Πλαισίου γιατί το κράτος τον έχει αφήσει ελεύθερο να βάζει ότι τιμή θέλει ?

Το αντίστοιχο κινητό το πουλάνε -50€ στα περισσότερα Γερμανικά eshops...Δλδ έχουμε εμείς μισθούς καλύτερους από τη Γερμανία για να είμαστε και +50€ ?

 

Αυτοί να τα αγοράζουν από Κίνα και μεις όχι....

Ε ναι .... +200€ είναι λογικό φέσι....συγνώμη κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σκεφτείτε λίγο τι λέτε. Να προστατεύουν την εσωτερική αγορά ? Ποια αγορά ?

Στην τύχη πάτησα ένα προϊόν στο Πλαίσιο.

HUAWEI P10 Plus 4G

Στο Πλαίσιο: 799 €

Στο Aliexpress: 597

Διαφορά: 202€

 

Και από που το πήρε το Πλαίσιο ? Από το ίδιο μέρος που το πουλάει και το Aliexpress. Δλδ εγω θα πληρώνω την Ferarri του Πλαισίου γιατί το κράτος τον έχει αφήσει ελεύθερο να βάζει ότι τιμή θέλει ?

Το αντίστοιχο κινητό το πουλάνε -50€ στα περισσότερα Γερμανικά eshops...Δλδ έχουμε εμείς μισθούς καλύτερους από τη Γερμανία για να είμαστε και +50€ ?

Βασικά έχουμε ΦΠΑ 24% εξού και η διαφορά χαχαχαχαχ.

Έχουμε και ένα χρέος να κάνουμε βιώσιμο αδερφέ :)

Άμα πάμε ΦΠΑ 19% σαν τους Γερμανούς συγκρίνουμε τότε

 

Παρεμπιπτόντως από AliExpress δεν έχει προστεθεί το ΦΠΑ στην τιμή που εάν γίνει νόμιμη η εισαγωγή (όπως πχ κάνει το Πλαίσιο) πρέπει να πληρώσεις.

Οπότε 597*1,24 = 740,28 . Συν το κόστος ότι διατηρεί φυσικό δικτύο καταστημάτων και εξυπηρέτησης και όχι απλά ένα Ali μαγαζί βγάζει λογική τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά έχουμε ΦΠΑ 24% εξού και η διαφορά χαχαχαχαχ.

Έχουμε και ένα χρέος να κάνουμε βιώσιμο αδερφέ :)

 

Πάντα έτσι ήταν....ειχα σταματήσει να αγοράζω ηλεκτρονικα προιοντα απο Ελλαδα από το 2007 όταν κατάλαβα πόσο κλέβανε

Μελανάκια εκτυπωτή 36€ εδώ το μαύρο, 17€ και μαυρο και εγχρωμο από Κινα.....ευχαριστω αλλα από μενα άλλες πισίνες δε θα φτιάξουνε. 

 

Και στο κάτω κάτω...πάρε και τις 'εξαγωγές'....Δες ο κινέζος πόσα κιλά μπορεί να στείλει εκτός χώρα δωρεάν και πάνε στείλε και συ ένα δέμα 300γρ, να δεις τα 'εξοδα αποστολής'.....Λες και θα το κουβαλήσει ευνούχος το δέμα στο αεροπλανο....ουτε ένα προιόν δεν μπορείς να παραξεις (τσάι, βότανα κτλ) και να αρχίσεις να τα πουλάς έξω...δε συμφέρει...5€ κάνει το πακετάκι και 3€ τα μεταφορικά (χωρίς συστημένο)

Επεξ/σία από sandbird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρώσεις δασμούς και φόρους για ένα ακριβό αντικείμενο (από 25 ευρώ και επάνω) το γνωρίζουμε όλοι, παίρνουμε το ρίσκο και κάνουμε την παραγγελία, με την ελπίδα να μην περάσει από τελωνείο. Αν περάσει όμως γιατί τρελαινόμαστε τόσο πολύ, μιας και το γνωρίζομαι εξ αρχής?

Εξάλλου ο καλός ο παίχτης παραγγέλλει κάτι που το βρίσκει απίστευτα φτηνά από τρίτες χώρες, ώστε σε περίπτωση τελωνείου να βγαίνει πάλι κερδισμένος.

Και φυσικά πρέπει να ξέρεις να κερδίζεις και να Χάνεις!

Μα εγώ γνώριζα εδώ και 2 βδομάδες πως θα πληρώσω τελωνείο. Δεν διαμαρτυρηθηκα για αυτό ούτε και για το 3ευρω. Αυτό που με "τρελαίνει" είναι η αυθαίρετη τιμολόγηση που έβαλε ο υπάλληλος. Για αυτό φοβόμουν(και δικαίως) και ρώταγα το συμφορουμίτη πως το εκτίμησαν το κινητό του.

 

Μ αρέσει που το gearbest έλεγε πως θα το στείλει "Shipping method: Europe Registered"

Και τελικά πήρα τα Europe @@.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχουμε ΦΠΑ 24% εξού και η διαφορά χαχαχαχαχ.

Έχουμε και ένα χρέος να κάνουμε βιώσιμο αδερφέ :)

Άμα πάμε ΦΠΑ 19% σαν τους Γερμανούς συγκρίνουμε τότε

 

Παρεμπιπτόντως από AliExpress δεν έχει προστεθεί το ΦΠΑ στην τιμή που εάν γίνει νόμιμη η εισαγωγή (όπως πχ κάνει το Πλαίσιο) πρέπει να πληρώσεις.

Οπότε 597*1,24 = 740,28 . Συν το κόστος ότι διατηρεί φυσικό δικτύο καταστημάτων και εξυπηρέτησης και όχι απλά ένα Ali μαγαζί βγάζει λογική τιμή

Ο Αλι δεν εχει ΦΠΑ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,δεν χρεώνουν ΦΠΑ οι κινέζοι

 

AliExpress sellers don't add taxes, VAT, or other hidden charges. You pay us what you see on the order screen, i.e. goods subtotal + shipping cost. In the most countries, however, you have to pay taxes or duties on imported goods. Sometimes goods under a certain value, or in certain categories, do not incur taxes

http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/newbuyerbasics/advanced.php

 

Η τιμή που βλέπεις είναι εγγυημένα τελική μόνο για Κίνα, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι η αποστολή στην Ελλάδα γίνεται νόμιμα με όλα τα παραστατικά και πληρώνεις τον ανάλογο ΦΠΑ και όποιους δασμούς στο τελωνείο :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχουμε ΦΠΑ 24% εξού και η διαφορά χαχαχαχαχ.

Έχουμε και ένα χρέος να κάνουμε βιώσιμο αδερφέ :)

Άμα πάμε ΦΠΑ 19% σαν τους Γερμανούς συγκρίνουμε τότε

 

Παρεμπιπτόντως από AliExpress δεν έχει προστεθεί το ΦΠΑ στην τιμή που εάν γίνει νόμιμη η εισαγωγή (όπως πχ κάνει το Πλαίσιο) πρέπει να πληρώσεις.

Οπότε 597*1,24 = 740,28 . Συν το κόστος ότι διατηρεί φυσικό δικτύο καταστημάτων και εξυπηρέτησης και όχι απλά ένα Ali μαγαζί βγάζει λογική τιμή

Κέρδος δεν έχει δηλαδή; μόνο τα έξοδα της αγοράς του αντικειμένου και τα έξοδα καταστήματος και υπαλλήλων;

Eπίσης 1 απ'το ali πέρνει το μεγαλοκατάστημα ή από χονδρέμπορο αρκετή ποσότητα σε χονδρική;

 

Όσο για τις αγορές απλά πρέπει οι κινέζοι ( κάποιοι ήδη το κάνουν είτε με χρέωση είτε και δωρεάν ) να βρουν τρόπους με τριγωνική κι ας κόψουν τον λαιμό τους με τις αυθαίρετες χρεώσεις και με τις καθυστερήσεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...