Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική είτε amazon είτε ebay και έχω μπερδευτεί με τα τελωνεία. Έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες για αλλους που δεν πλήρωσαν τπτ και αλλους που έδωσαν και πάνω απο 100 ευρω! Η αγορά είναι γύρω στα 55 ευρω μαζι με έξοδα αποστολής και υποθέτω το δέμα δεν θα είναι πλ βαρυ. Ξέρει κανείς αν θα πληρώσω τελωνείο και αν ναι πόσο?? (μιλαμε για απλό ταχυδρομείο όχι κουριερ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Οι αγορές από τρίτες χώρες είναι ένα μεγάλο θέμα που δεν αναλύεται σε λίγες γραμμές.

Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που καθορίζει το τι πληρώνουμε για την εισαγωγή ειδών και, βασικά, πληρώνουμε ΦΠΑ για είδη από 22 έως 150 ευρώ και από εκεί και πάνω και δασμό.

 

Οι αγορές από την Αμερική είναι λίγο διαφορετικές γιατί τα μεγάλα καταστήματα και οι περισσότεροι πωλητές ζητούν την προπληρωμή των εξόδων εκτελωνισμού, δηλαδή του ΦΠΑ. Σημαντικό ρόλο παίζει και ο τρόπος αποστολής του δέματος γιατί αν έρθει με USPS (ταχυδρομείο) υπάρχει πιθανότητα να μην χρεωθεί τα έξοδα ενώ αν έρθει με courier θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο.

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απάντηση!! θα δω τι θα κάνω αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα..


Να ρωτήσω κάτι ακόμα..Στον οδηγό σου αναφέρεις και το  ByServ αλλά δεν έχει πολλές πληροφορίες.. ειναι άξιο εμπιστοσύνης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το ByServ από το διαδίκτυο και το πρόσθεσα, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.

Για τους άλλους υπάρχουν αρκετές αναφορές στο νήμα του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Χρειάζομαι την βοηθεια σας.Δεν εχω ξανακανει παραγγελια εκτος Ευρωπης και απο χθες ζαχαρωνω αυτο το laptop--->http://www.ebay.com/itm/Lenovo-E431-Laptop-i7-3632QM-8GB-128-GB-SSD-14-MultiTouch-Display-HDMI/151309915632?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222003%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D7247435348940863717%26pid%3D100005%26prg%3D20131003132420%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D291154723788&rt=nc#shpCntId

Θέλω να ρωτησω ποσο θα μου στοιχησει να το παραλαβω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας θέλω να κάνω αγορά αυτής εδώ τις θήκης http://www.amazon.com/gp/product/B00ESM2ZWM/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DERεπειδή σε κανένα ευρωπαϊκό amazon δεν βολεύει αυτή η αγορά θα ήθελα να ρωτήσω το τελικό κόστος είναι αυτά που βγάζει(έχω screenshot) είναι αυτά που πληρώσω η θα υπάρξει και κάποια άλλη χρέωση π.χ. τελώνιο ? 

 

ευχαριστώ για την βοήθειά 

post-300500-0-89079300-1401579152_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω αγοράσει πολλές φορές μέσω Ebay και ιδικά από κίνα χωρίς να πληρώσω ποτέ ούτε φπα άλλα ούτε και δασμούς σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο από τα ελτα και μου είπαν ότι θέλουν το mail από το Paypal για να μου χρεώσουν φπα και δασμούς...τα αντικείμενα που παρήγγειλα ήταν δύο ηλεκτρικά τροχακια με τιμή 45 ευρώ το ένα..ξέρετε τι θα πληρώσω και γιατί έγινε αυτό;ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω αγοράσει πολλές φορές μέσω Ebay και ιδικά από κίνα χωρίς να πληρώσω ποτέ ούτε φπα άλλα ούτε και δασμούς σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο από τα ελτα και μου είπαν ότι θέλουν το mail από το Paypal για να μου χρεώσουν φπα και δασμούς...τα αντικείμενα που παρήγγειλα ήταν δύο ηλεκτρικά τροχακια με τιμή 45 ευρώ το ένα..ξέρετε τι θα πληρώσω και γιατί έγινε αυτό;ευχαριστώ πολύ

 

Δεν θέλουν το mail αλλά την απόδειξη του paypal για να διασταυρώσουν την αξία του δέματος με αυτά που πλήρωσες. Αφού η αξία είναι πάνω από 22 ευρώ (ατέλεια) θα πληρώσεις τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil σε ευχαριστώ για την απάντηση...δηλαδή το πόσο ου θα πληρώσω είναι το φπα μόνο...ξέρεις μήπως γιατί έγινε αυτό;;;έχω ξανά παραγγείλει αντικείμενα μεγαλύτερης η ίσης αξίας...ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί από το ΔΕΚ 2013 ισχύει η ηλεκτρονική διαδικασία εκτελωνισμού δεμάτων και οι τελωνειακοί έχουν αρχίσει να ελέγχουν τα δέματα ακόμη και αυτά που εισάγονται μέσω ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλέφωνο από τα ελτα μου είπαν επίσης ότι γίνεται αυτό επειδή είναι ηλεκτρική συσκευή ισχύει η όχι αυτό;

Έχω κάνει πολλές παραγγελίες και μέσα στο 2014 άλλα ποτέ δεν πλήρωσα...τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις και έμενα με την ερώτηση μου ;

 

Στην περίπτωσή σου, η αξία είναι χαμηλή και θα μπορούσε να περάσει το δέμα χωρίς να πληρώσεις έξοδα αλλά επειδή το Amazon έχει τη δική του πολιτική σε χρεώνει με τα 6,86 ευρώ που είναι το 23%, δηλαδή ο ΦΠΑ,, του συνολικού ποσού 29,82 ευρώ.

 

Λογικά, δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή σου, η αξία είναι χαμηλή και θα μπορούσε να περάσει το δέμα χωρίς να πληρώσεις έξοδα αλλά επειδή το Amazon έχει τη δική του πολιτική σε χρεώνει με τα 6,86 ευρώ που είναι το 23%, δηλαδή ο ΦΠΑ,, του συνολικού ποσού 29,82 ευρώ.

 

Λογικά, δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  ^_^ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...